DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 992. Zaterdag 15 April 1905. 14c Jaargr. Buitenland. FEUILLETON. X de NSGHE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELIiMAA te Itreskens. o In het door den minister van financiën ingediend ontwerp tot gedeeltelijke herzie ning en aanvulling der wettelijke bepalin gen omtrent de personeelc belasting, komt o. m. deze wijziging voor dat de grond slag «haardsteden" zoude worden afgeschaft. In zijne verdediging daaromtrent zegt de ministerWat, gezwegen nog van hygië nische overwegingen, dezen grondslag voor zeer velen in den lande hatelijk maakt, is dat de administratie niet volstaat met een voorgoed, ol althans slechts van tijd tot tijd, de belastbare feiten op te nemen, docb telken jare opnieuw bet huiselijk leven binnendringt met de vraaghoeveel ver trekken worden bij u verwarmd Een an dcre griet is dat men betalen moet o m- d a t men zijn woning verwarmt. De door sommige leden uitgesproken meening, dat de tegenwooidige regeling der haardsteden- belasting in ieder geval beter is dan de vroegere, wordt door den minister beaamd, docb bij merkt hierbij op, dat, wat verdere verbetering aangaat, deze nooit afdoende kan zijn. Kernachtig zegt de minister, maar niet overdreven is wat in één der dagbladen bij de bespreking der haardstedenbelasting werd gezegd »De voornaamste reden evenwel, waarom wij het verdwijnen van den grond slag zonden toejuichen, is het ergerlijke geknoei waartoe de bestaande regeling aan leiding geelt". Ook het onaangename, dat het onderzoek voor eerlijke belastingplichtigen heeft, mag niet geheel worden weggecijferd. De vermindering der middelen door deze afschaffing stelt de min. zich echter voor door te dekken met de ontvangsten uit eene verbooging van de belasting op bet mobilair De min. meent dat deze grondslag beter dan de grondslag haardsteden beantwoordt aan de gemeenschappelijke bestemming, terwijl hij tevens de wijze waarop de wo ning is gestoffeerd in bet algemeen een betrouwbaren maatstaf acht voor den wel stand van den bewoner. Het is, zegt bij, eene algemeene begeerte, om niet te zeg gen een levensbehoefte, van den mensch, zijne dagelijksche omgeving overeenkom stig zijne middelen in te richten. Talrijkheid van gezin enz. kunnen mis schien de behoefte doen ontstaan aan méér mobilair maar eenvoudige meubelen kun nen niet hoog worden gesehat, en, gesteld al dat bij herschatting de grens der klasse wordt overschreden, dan nog bedraagt het verschil in belasting niet zooveel als de belasting voor een verdere haardstede. De minister deelt ook niet de vrees dat door verhooging der belasting meubelma kers en stoffeerders in hunne zaken na deel zullen ondervinden. Voorts becijfert de min. dat de belas ting voor 3 haardsteden en ƒ600 aan mo bilair bedraagt ƒ10.50, waarvoor in de plaats komt ƒ11.20, waardoor er dan een verschil komt van slechts ƒ0.75. Het denkbeeld om het equivalent voor de haardstedenbelasting liever in de eerste plaats te zoeken in den grondslag huur waarde, is indertijd overwogen, doch min der aanbevelenswaardig bevonden. Aan eene belastingsvermindering wegens kinderen valt thans niet te denken. Verder verdedigt de min. de bestaande inrichting van het tarief voor den grond slag mobilair. De regeling is z. i. niet slechts praetiscb maar ook voldoende. Voor progressie in bet tarief schijnt hem geen reden te bestaan. Verder wordt o. a. door den min. niet toegegeven de wenschclijkheid van vrijstel ling der vrouwelijke dienstboden, wanneer in gezinnen met 3 kinderen ot meer, ne vens baar nog een meisje van 15 tot 18- jarigen leeftijd tot hulp bij de kinderen in dienst is. De voorgestelde regeling der belasting op automobielen is nader in overweging genomen met deze voertuigen zijn thans de uiotorrijwielen als «motorrijtuigen" on der den zesden grondslag gebracht. Door die combinatie sluit het wetsvoorstel zieh aan bij de Motor- en Rijwielwet 1905. Tevens echter wordt verkregen dat de motorrijwielen met de automobielen deelen in dezelfde vrijstellingen en verminderin gen. Voor de automobielen is het primitief voorgesteld recht vervangen door eene be lasting in klassen naarmate liet aantal cy linders van den motor. Voor alle motorrijtuigen ook voor motorrjj wielen dus die voor beroep of bedrijf worden gehouden, wordt eene ver mindering voorgesteld van 50 petterwijl de voertuigen door verhuurders als zooda nig gehouden, slechts voor 25 pet. in de belasting zullen worden betrokken. De vrijstellingen, omschreven in bet pri mitief ontwerp, zijn voor de motorrijtuigen ook thans voorgesteld, met deze afwijking, dat de fabrikanten en B handelaars slechts vrijstelling zullen genieten voor de rijtui gen die zij uitsluitend in bun bedrijf be zigen. Deze beperking correspondeert met die welke in de vrijstelling van de paarden der paardenkoopers is aangebracht. Aangezien de ondervinding heeft geleerd dat de gestelde termijnen voortdurend wor den overschreden, is een bepaling opgeno men dat vermindering en ontheffing zal kunmn worden verleend ook al is de ter mijn verzuimd binnen welken zij had moe ten worden aangevraagd. Ten aanzien van de straf bepalingen wordt door den min. o. a. voorgesteld dat hij, die nalaat in bet hem uitgereikte beschrjj- vingsbiljct de vragen betreffende den grond slag huurwaarde te beantwoorden wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25 en dat hij dia met betrekking tot de be lasting voor de grondslagen huurwaarde en mobilair een onware opgaaf doet wordt gestraft met ten hoogste ƒ1000. Rusland—Japan. Zoo bet al niet is eene nieuwe phase die de groote worstelstrijd in bet Oosten is ingetreden, toch is ze voor ons land op 't oogenblik bijzonder belangwekkend. Immers de Baltische vloot waarop Rus land zijn laatste hoop ter zee beeft geves tigd is ten deele in den Indiscben Archi pel in de buurt onzer bezittingen aange- f71. (S L O T.) Te midden van het nog droge bassin, waarin twintig schepen gemakkelijk konden manoeuvreeren, stond Dartigues, geheel alleen, gereed om het sein te geven, dut het water zou doen doordringen in de haven, door zijne zorgen tot stand gebracht. Hij zag Claude Bruu en wenkte hem tot zich. Deze daalde de trappen af. Boven de laatste trede was een ijzeren deur, waardoor bet water wegstroomde, als de sluis was volgeloopen. De sleutel stak in het slot. Claude draaide dien sleutel tweemaal in het slot om. Toen stak hij hem bij zich liet gelaat van Dartigues schitterde in den vollen glans van de zegepraal. Zjjn droom was verwezenlijkt. Mijn gelukwenschen," fluisterde hij, Claude in het oor. «De vertegenwoordiger van den minister deelde mij zooeven mede, dat ge op het punt staat benuemd te worden tot officier van het Legioen van Eer. Wat mij betreft... ik ben candidaat gesteld voor den Senaat in bet departement Gard. Geen tegenstander vau beteekenis Eindelijk zal mijn eerzucht bevrediging vinden. Dat is men je we! verschuldigd Waar zou de rechtvaardigheid blijven, al3 je niet naar verdienste beloond werd. De toon, waarop dit gezegde werd geuit, trof Dartigues. Ben je niet tevreden met je officiers- roset V Ik Welzeker Maar men wacht. Geef dan toch liet sein Ik wil wachten tot wij aan de sluis- tl-ap genaderd zijn. Vandaar is de aanblik op het bruisende water eenig in al zijn grootschheid. Dit jheb ik voor ons beiden alleen bewaard. Hoelang duurt bet, eer de sluis ge heel is volgeloopen 1 -- Tien minuten. Dan kunt ge het teeken geven. Wij zijn nu aan de trap genaderd. Dartigues ontblootte het hoofd en met een triomfan telijken stem riep bij den hoofdingenieur toe Open De stoomliereu draaiden, de deuren scheidden zieh vaneen en in zilveren draden sijpelde bet water door de openingen. Toen werden de stralen dikker en allengs stormde het en ruischte het in rookende kolommen. Claude en Darligues bleven onbeweeglijk bij dit grootsche schouwspel tot dat het water de bovenste treden bijna had bereikt, hetgeen ben aan de werkelijkheid her innerde. Kom 1" zeide Dartigues. Hij wilde de deur openen, doch de sleutel was niet te vinden. Hij rukte aan het slot, het bood wederstand. Dartigues verbleekte. De sleutelWaar is de sleutel riep hij Claude .toe. Heb je hem niet V Neen. Het water wast," hernam Claude kalui. Dartigues schopte tegen de ijzeren deur, doch het baatte niet. Opent!" schreeuwde bij. «Wij ver- keeren in levensgevaar tusschen het water en de gesloten deur Hoe wil je, dat men je booren zal grinnekte Claude. «Het geruisch der golven vei dooft ieder geluid Ik hoor je nauwe lijks, en sta toch aan je zijde! Thans eerst begreep hem Darligues. Ellendelingriep hij uit. «Jij hebt die deur gesloten Een grijslach was bet eenige antwoord. Waar is de sleutel In mijn zak. Geef bier. Claude schudde het hoofd zonder te antwoorden. Dien sleutel is liet leven brulde Dartigues en hij herhaalde «Geef hier Toen vestigde Brun op hem een blik vol baat. Heb je mg Bella gegeven Ellendeling Ik zal je wel dwingen mij doorgang te verschaffen. Hij wierp zich op Claude Deze nam den sleutel uit den zak en slingerde hem in de golven. Een wanhopige worsteling ontstond tusschen die beide mannen Jean slaakte een kreet van vertwijfeling, greep Claude bij de keel en beiden verdwenen in den bruisenden vloed,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1