Binnenland. Gemengd» der Japanners tegen Kirin blijkbaar eetl schijnbeweging bedoelen en inderdaad ge richt zijn tegen het Westen, met name Tsizikar. De sterkte van de Russische strijdmacht moet dagelijks toenemen, maar een Ieelijk ding is het als de berichten over gebrek aan voorraden waarheid bevatten. Een Russisch officier van den generalen staf deelde aan den correspondent van de Journal mede, dat de mobilisatie rustig voortschrijdt in de provincies, ingevolge de bijzondere bevelen, die naar ieder gouver nement zijn gezonden. Het bevel tot algemeene mobilisatie is niet afgekondigd in de Regeeriugsbode, ten einde geen algemeene opwinding te veroorzaken en geen reden te geven tot protesten. Maar er vertrekken eiken dag tal van treinen naar Mantsjoerije met in derhaast ingelijfde soldaten en die met de troepen langs den Siberischen spoorweg, naar men zegt, een leger zullen vormen talrijker dan tot dusverre nog tegenover de Japanners heeft gestaan. Er is, volgens genoemden corresponden, op het oogenblik geen sprake meer van vrede en allen schijnen het eens te zijn over de wensche- lijkheid van het voortzetten van den oorlog. De correspondent van de Echo de Paris te Petersburg vertelt in een telegram dat het denkbeeld om den oorlog tot het uiterste tj voeren, hoe langer hoe meer aanhangers vindt, vooral sedert men bij de gedachtenwisseling in de vreemde pers tot de slotsom is gekomen dat Rusland geen vrede zal kunnen krijgen zonder een zware oorlogsschatting te betalen en gebied af te staan. Het is dus te voorzien dat de oorlog ten minste zal voortduren, tot de uitslag van een nieuwe groote botsing be kend is. Het Vredespaleis I Het is thans zeker, dat de Vredesburcht een plaats zal krijgen op Zorgvliet, in Den Haag. De laatste hindernis is genomen. Duin oord. heeft het servituut, dat zij op Zorg vliet had, ingetrokken, zoodat nu niets meer den aankoop van het terrein en den bouw in den weg staat. Er is nog ernstig over gedacht het Paleis op het Alexanderveld te plaatsen. Reeds was onderhandeld met den eigenaar van het groote huis in de Javastraat, tegenover de Alexanderstraat, met het resultaat, dat de Carnegiestichting de voor" keur van koop had gekregen voor 300,006. Maar nu de Mij. .Duinoord* voor een schikking gevonden is, vervallen alle andere plannen zelfs die van Waalsdorp en zal de Vredesburcht verrijzen op het oude landgoed van wijlen de groother togin van Saksen—Weimar. hij Jean te goed. En Claude wilde leven' leven om zich te wreken. Ja, wraak I Het leven werd hem on draaglijk. Moest hij nog langer den tri omf van zijn aardsvijand bewonen. Hij kun bet niet. Schuimbekkend van woede, het hoofd verward door de dolzinnigste denkbeelden, verliet hij het vertrek. Aan den ingang van het kanaal stonden de autoriteiten onder em tent. De hoof den der inlundsche stammen, de vertegen woordiger van den Bey van Tunis, van den gouverneur-generaal van Algerie, van den minister van Openbare Werken en de ge neraal vormden de voorste rijen. (Slot volgt). BRESKENS, II April 1905. Ten vervolge op ons bericht in zake de spoedig te houden vergadering van de Lib. Kiesv. in dit district kunnen we mededeeleu, dat deze vergadering a. s. Zondagnamiddag zal plaats hebben ter bespreking van de eerste komende Kamerverkiezing. Schoondijke. Dat bet land nog steeds zijne waarde blijft houden, blijkt wel uit de Maandag jl. gehouden verpachting van 35 gemeten bouwland, gelegen bij de kom dezer gemeente en ten behoeve van dhr. Cortvrieudt te IJzendijke. De verschillende perceelen werden aan onderscheidene personen verpacht voor een gezamenlijke som van ƒ1524, alzoo voor gemiddeld per gernet. IJzendijke. Twee kleine jongens zijn aan 't vechten. Een oudere broeder van een' der strijders komt ze scheiden. Hij stuurt zjjn broertje met een klap op den broek naar huis; maar geeft den tweeden vechter een wel wat harden schop. Ten minste, de vader van dezen is er zoo wei nig mede tevreden, dat. hij er de politie bij haalt. Proces volgt, daarop. Te Oostburg is opgericht een* af- deeling »Oostburg-Zuidzande" van de ver- eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Als bestuursleden werden gekozen de heeren B. de Die, L. Flipse en dsK. Veen te Oostburg, D. de Hullu en ds. A. P. van der Ylugt te Zuidzande. De vereeniging telt circa 20 leden' De molenaarsknecht P. F. te Sint Kruis, die Donderdag door een der molen wieken werd getroffen en in zeer ernstigen toestand werd opgenomen is Vrijdag aan de gevolgen overleden. Nieuwvliet. De vorige week heeft onder deze gemeente ingevolge een vonnis der arr.-rechtbauk te Middelburg eene eigen aardige executie plaats op eene landbouw- hofstede die wegens vertrek van den be woner geheel ontoegankelijk was gemaakt. De deurwaarder Kouion te Middelburg belast met de uitvoering van deze executie werd daarbij geassisteerd door een paar ambachtslieden aldaar en de rijks-politie van Breskcns. Het achtergebleven vee, zijnde een 6-tal runderen, benevens een wagen en eenig roerend goed werd van de hofstede ver wijderd en aan den openbaren weg geplaatst. Aangezien het vee nu zonder geleide en zonder bekende eigenaar rondliep werd door de omwonenden geklaagd, tengevolge waarvan de burgemeester last gaf het vee op te vangen te stallen en te voeden voor rekening van den eigenaar zoo die mocht opdagen. De taak der politie was in dezen spoedig afgedaan daar een zwager van den vermoe- delijken eigenaar het vee voor dezen in ontvangst nam en het naar zijne hoeve onder Retranchement geleidde. De voordracht voor onderwijzer te Oostburg bestaat uit de heeren A. J. van de Putte te Oostburg, L. C. Versprille te Retranchement, G. A. van Overbeeke te VVestkapelle en J. Louwerse te Oost- en West-Souburg. M. C. Groede, 10 April. De hedennamiddag gehouden algemeene vergadering van deel- genooten in de Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij all ier gevestigd, werd bijge woond door 4 bestuurs- en 22 gewone leden. Na lezing en goedkeuring der notulen werd het verslag over het dienstjaar 1 April 1904 31 Maart 1905 uitgebracht waaraan is ontleend, dat het verzekerd kapitaal is vermeerderd met 53,805, terwijl het totaal verzekerd bedrag van 819 deelgenooten ƒ3,228,810 bedraagt, waarvan is verzekerd in de le klasse 1,650,190 in de 2e klasse ƒ1,578,620. In het geheel hebben 6 deelgenooten de maatschappij verlaten wier verzekerde som gezamenlijk 15,525 beliep. Sedert de oprichting in 1818 was aan inleg 28,125 ontvangen. De werkelijke waarde van het maat schappelijk kapitaal bestaande uit 90000 2 !/2 O/o N. W. S. en 5 certificaten elk van 1000 a 92 °/0 vertegenwoordigt de som van 16,600. Daarna werd overgelegd de rekening over het verloopen dienstjaar, waarvan de bescheiden werden geverifieerd door eene commissie bestaande uit de heeren Joz. de Bruijne te Groede en D. Luteijn te Zuidzande. De ontvangsten beliepen 10,621,59 verdeeld als volgtgoed slot der laatste rekening ƒ882,41, inleg voor verzekerde gebouwen en kosten van herschutten ƒ575,74, opbrengst van den jaarlijkschen omslag 1406,35 interenten van kapitalen 2496,251/2 en opbrengst van verkochte effecten 5260,83t/;J. De uitgaven bedroegen 1053,30, als volgt Brandschade 7955,96, traktementen ƒ310,belegde gelden 1910,67, admi nistratie- en andere uitgaven 358,67. De heer Jac. Verhage vroeg naar de reden van de geweigerde kwitantie, die onder de verschotten waren opgenomen. De ontvanger-secretaris deelde mede dat dit kwam doordat de deelnemers hunne panden hadden verkocht. I e heer P. Cornelia vroeg naar aan leiding van den grooteu brand onder Zuid zande of in het Reglement eene bepaling voorkwam omtrent de afstand waarop graanhoopen van de gebouwen eener hofstede moeten verwijderd zijn. De voorzitter moest dit ontkennend be antwoorden hij meende dat dit een politie maatregel betrof. De heer Cornelis en Risch betoogden de wenschelijkheid van zulk eene bepaling omdat dan wellicht zulke onheilen zouden kunnen voorkomen worden. Daarna werd de rekening goedgekeurd. Als directeur werd met 25 stemmen herbenoemd de heer Jacob Cappon te Cadzand, die onder dankzegging voor het vertrouwen de herbenoeming aannam. Op vei zoek van het Bestuur werd dit gemachtigd om, indien de noodzakelijkheid uiocht blijken, gelden van het Grootboek te lichten. Andermaal kwam de eerste bedoelde kwestie der hoopenafstand te spreken Het bestuur ontraadde de vergadering een besluit in deze geest te nemen omdat de praktijk zou leeren dat dit met moeilijk heden gepaard zou gaan. Bij den bewusten brand werden de vlammen overgebracht op de gebouwen door den wind had deze een andere richting gehad, dan was er van een aantasten der gebouwen geen sprake geweest ook indien de hoopen op nog veel verdere afs'and van de gebouwen waren verwijderd geweest, dan zouden de gebouwen ook hoogst waarschijnlijk verbrand hebben. De vergadering legde zich hierbij neder. Daarna werd zjj gesloten. Op de voordracht voor secretaris der gemeente Schoonhoven komt o. m. voor de heer G. W. van Dujjl, secretaris van Groe de en Nieuwvliet. Bij een hevige windvlaag is niet ver van Landsmeer omgeslagen de schuit van den venter A. De Haas uit Landsmeer. De man, die een groot gezin heeft, is omgekomen. Men schrijft uit Oudenbosch aan de N. Cr/..: 's Maandags gingen drie vrouwen geregeld naar Roosendaal om daar, gebruik makende van de drukte van de markt, in verschil lende winkels goederen te ontvreemden. Reeds eenigen tijd was de politie van tal van ontvreemdingen des Maandags in ken nis gesteld. In burgerkleeren stelde zij zich verdekt op en had het geluk jl. Maandag vrouw Den Br. op heeterdaad te betrappen. De twee andere vrouwen wisten te ontkomen en liepen langs een enormen omweg naar Oudenbosch. De marechaussees alhier van de aanhouding in kennis gesteld, legden onder hevig verzet de hand op de twee medeplichtigen en namen eenige ge stolen voorwerpen in beslag. De mannen van de twee vrouwen, die hedenmorgen geboeid ter confrontatie naar Roosendaal geleid werden, arbeiden in de grondwerken aan den Rhijn in Westfalen. Te Leiderdorp is een moordaanslag gepleegd met een poging tot zelfmoord. P. D een venter in galanterieën, ruim 53 jaar, gehuwd en vader van acht kinde ren, heeft twee schoten op zijn vrouw ge lost, terwijl deze nog te bed lag. Eerst meende men dat een kogel de rechterzijde had getroffen en de andere het rechter oog. Een onderzoek heeft echter geleerd, dat beide kogels in de zijde zijn gedrongen; vermoedelijk heeft de vrouw de hoofdwon de in een worsteling met haar man ge kregen, ot doordat zij bij hare ontvluch ting is gevallen op een puntig voorwerp. Toen heeft de man zichzelf geraakt in den mond, doch niet ernstig. Een voor- loopig onderzoek door een arts ingesteld, deed vermoeden, dat geen der getroffene levensgevaarlijk is verwond. De revolver was van klein kaliber en sedert een week of vier reeds door den man gekocht, zon der dat zijn huisgenooten het wisten. Blijkbaar dus heeft hij al dien tijd met het plan tot moord rondgeloopen. De man werd reeds vroeger in het krankzinnigen gesticht Endegeest verpleegd, waaruit hij in 1903 werd ontslagen. Door verschil met een zijner kinderen verliet hij ook vroeger reeds geruimen tijd zijne woning. Dit in verband met het verschijnsel dat hij in den laatsten tijd stil en in zich zeiven teruggetrokken leefde, geeft reden om te vermoeden dat hij niet toerekenbaar geacht kan worden. Man en vrouw worden thans in het Akademisch Ziekenhuis verpleegd en men heeft hoop op beider herstel. Zondagmiddag is in Den Haag een 60jarige vrouw verbrand door het omval len van een stoof met vuur. Al te gedienstig. Een rentenierster te Parijs, wonende in de rue Scribe, be merkte toen zij thuiskwam, dat zij de sleutel van haar woning had vergeten. Reeds had zij den portier verzocht een slotenmaker te halen om de deur open te steken, ttoen een net gekleede heer aan de loge kwam en naar een der bewoners

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2