BRESKEKSCBE C0ÜRA1T' DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 991. Woensdag 12 April 1905. 14e Jaarg. Buiten land. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden U.5U, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.828, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJI.tiV te Öreskens. Frankrijk. Te Parijs moet een soort van samen zwering tegen den President, de ministers enz. ontdekt zijn, die zoo eenigszius het aanzijn zouden moeten gehad hebben van een staatsgreep. Tal vau geweren, patronen en unifor men zijn gevonden. En nu zijn dit op zich zelf alle onschul dige dingen. Om gevaarlijk te worden hebben die din gen mensekeu noodig om ze te gebruiken. Nu schijnen de menschen, voor wie die krijgstoerusting bestemd was, reeds aange wezen geweest te zijn. Er moet ergens aan de boulevards van Parijs een bureau zijn, waar in den laatsten tijd jongelieden werden aangeworven, naar het heette voor den dienst der koloniën, vrijwilligers om Afrikaausche mijnen te beschermen. Die jongelui zouden 200 franken per maand verdienen en voorzien worden van wape nen en uniformen. Bij de behandeling van de begrooting van koloniën in de Kamer had een kamerlid den minister van kolo niën al eens gevraagd, wat er was van die aanwerving. De minister zeide toen dat hij bezig was, een onderzoek in te stellen, maar dat het hem toescheen, dat deze aan werving voor een particuliere maatschappij niets strafbaars inhield. Die onderzoekin gen schijnen nu geleid te hebben tot het vinden van uniformen en wapen. Het zijn geen uniformen voor de troepen bestemd, maar het zijn 500 gewone infauterie-uni- formeu, die gevonden zijn. Volgens de Humanité zou de oud-kapi tein Tamburini, bij wien de uniformen ge vonden zijn, tegen een zijner vrienden heb ben gezegd: Wij hebben een aanslag op het Elysée in den zin, maar eerst moeten er nog twee uiterst waakzame personen uit het Elysée worden verwijderd". Het Journaal meent te weten, dat de zaak uitgekomen is, doordat een der inge wijden, uit vrees voor straf, alles had ver klapt aan de politie. De personen die in hechtenis zijn ge nomen schijnen ontwijkende antwoorden te geven. Volgens de Débats zullen de in hechte nis genomen personen verzoeken, terecht te mogen staan voor het Hof van Cassatie, omdat zij beschuldigd worden van een sa menzwering tegen den staat. Aangaande de aardbeving in Engelsch- Iudië melden de eerste berichten dat heel het land van Agra tot Simla verwoest is. Men heeft elf afzonderlijke schokken waar genomen, waarvan er een, de hevigste, 3 minuten aanhield. Geen onderaardsch ge rommel had het verschijnsel aangekondigd en plotseling werden bij den eersten schok de Hindoes, die zittend hun pijp rookten, met het gelaat tegen den grond geworpen. De schokken gingen van oostelijke in westelijke lichting Tal van roomsche kerken zijn ingestort en op vele plaatsen hebben aardverschuivingen plaats gehad. Berichten uit de districten Debradun en Rajpur gewagen van ontzaglijke verwoes tingen. De stad Lahore behoort tot de plaatsen die het meest hebben geleden. Men herinnert zich niet ooit zulke he vige schokken gevoeld te hebben. De Eclair heeft een telegram uit Laho re, volgens hetwelk het station, het stad huis en de hoofkerk door aardbeving ver nield zijn. Een groot aantal menschen zijn omgekomen. Turkije. In het dorp Pasja Srbci, elf kilometer ten noorden van Monastir, is weer eens een van die misdaden gepleegd, die in de lange, droeve reeks een bizondere vermelding verdienen. Daar is de Gricksche geestelijke Angelos met twee zijner verwanten uit den weg geruimd met behulp van geweerschoten en messteken. Daarna zijn hun huizen ten overvloede nog in brand gestoken. De vader van Angelos is in hetzelfde dorp reeds in April 1903 vermoord. Demisdaad is hoogstwaarschijnlijk uitgelokt door Bulgaarsche, patriarchistische dorpsbewo ners, die zich herhaaldelijk over den ver moerde hadden beklaagd, omdat hij hen, naar hun zeggen, door de gendarmes liet mishandelen en aan de Turken verried. De daders zijn overigens bekend. De moorden zijn het werk van een bende van een vijftig tot zestig man onder aanvoering van den beruchten Dimko, die den laatsten tijd zich een moordenaars- en brandstichters befaamdheid van belang heeft verworven Monastir, Perlepe en Kroesjewo. Het district Kastoria, hoewel niet het operatie-terrein van Dimko, is niet [minder onder den indruk vau Bulgaarsche gruwel daden. Behalve door den moord op den Griekscheu onderwijzer Wasil te Selome is de bevolking daar hevig verbitterd door het platbranden van het Grieksche klooster Ceril ivo, ten oosten van Kastoria, door een Bulgaarsche bende van naar schatting een honderd man. Niet gelukkiger is het district Ochrida waar eveneens talrijke misdaden plaats hebben, die de Turken op rekening der Bulgaren stellen en de Bulgaren den Albaniërs ten laste leggen. Wat Monastir betreft heeft de Porte een groote fout begaan door de terugroeping van den flinken politieambtenaar Kiamil- effendi, sedert wiens heengaan de veiligheid in het wilajet sterk heeft geleden. Aan den ernstigen wil van de Turksche regeering om tot betere toestanden te geraken wordt vaak terecht getwijfeld. Rusland—Japan. De voorteekenen van een naderenden slag zijn er reeds: de toenemende scher mutselingen en enkele gevechten van grooter afmeting. Zoo deelt generaal Charkevitcli aan den generalen staf mede, dat Donderdag Russische jagers de Japan- sche cavalerie van Erdahezo en Tsoeloetsoe terugwierpen. Verder dwong een Russische legerafdeeling, die op der.zelfden dagTsin- satoen bereikte, den vijand, die versterkt was met een 6000 Tsoengoezen, een gevecht aan te gaan. De uitslag van dezen strijd werd nog niet gemeld. Ook kan uit het innemen van sterke posities door de Russen en den geregeld voortgezetten marsch der Japanners worden opgemaakt dat het al heel spoedig tot een beslissenden slag zal komen. Door den nu uitstekend ingerichten verkenningsdienst der Russen weet Linevitch, dat de operaties 70. Op den ochtend van het feest waren de autoriteiten en de vrienden van den direc teur tot een ontbjjt genoodigd in de groo te zaal van het paleis. Dartigues vervulde zijn plichten als gastheer op een wijze, die zelfs den divisie-generaal, die zich niet op zijn plaats gevoelde tusschen al die zaken- menschen, er toe dwong allengs zijn ge reserveerde houding te laten varen. De vertegenwoordiger van den minister van Openbare Werken was in de wolken. Het succes dezer reusachtige onderneming zou de functie van het kabinet versterken bij de behandeling van de begrooting en Barandet en Remanjon zorgden ervoor, het enthousiasme van dien ambtenaar aan te wakkeren. Hoe is 't mogelijk, dat een man als Dartigues nog niet in de Kamer is Bij de verkiezing te Maillane legde het gou vernement een betreurenswaardige zwak heid aan den dag, door zich vrees te laten aanjagen. Er zijn nu advocaten en doctoren genoeg in de Kamer. Het wordt tijd, dat er eens een zetol wordt ingeruimd voor een practisch man. Volkomen juist! antwoordde de ver tegenwoordiger der regeering. Dartigues had brieven van Frankrijk ontvangen en was er mede naar zijn kabi net gegaan. Over een uur zou de plech tige opening plaats hebben, hetgeen door een kanonschot zou worden aangekondigd. Terwijl de genoodigden hun plaatsen reeds innemen naderde Claude Barandet en vroeg hem naar Dartigues, daar d" hoofdingenieur hem om de laatste instructies verzocht. Hij is in zijn kabinet, antwoordde Barandet-, bezig met het lezen der br even, die de post uit Frankrijk hem zooeven heef} gebracht. Doch als er haast bij is, kunt gij hem waarschuwen. Brun verwijderde zich. Dartigues zat voor zijn schrijftafel en las een brief van zijn zoon. Een glimlach van geluk verhelderde zijn gelaat. Drie maan den geleden had hij Frankrijk verlaten, den dag nadat Pierre en Bella in den echt ver bonden waren. Hij had het huwelijksfeest niet bijgewoond, maar op bet oogenblik van vertrek stonden de beide jonggehuw den aan deu trein en in bun dankbaarheid, huu woorden van teedere liefde, had hij zijn belooning gevonden. Hij gevoelde, dat hij vergiffenis had verworven, dat zij hem lief hadden. Hij riep het beeld zijner lievelingen in zijn geheugen terug, toen er op de deur werd geklopt en een schorre stem riep Ben je daar Claude Brun trad binnen. Wat is er? De hoofdingenieur wacht op de order, de dingen te openen. Ik ga. Hij verliet het vertrek. De zorg voor de grootsche onderneming, die hij optouw had gezet en weldra ten volle geslaagd mocht heeten,. vervulde hem weder. Claude volgde hem, doch toen hij Dartigues in diuk gesprek zag gewikkeld met den hoofd ingenieur, sloop hij ongemerkt weder naar het kabinet terug. Een geopende brief trok zijn aandacht Van Pierre en Bel la Hjj las en naarmate hjj kennis nam van den inhoud, parelde het angstzweet op ziju gelaat, verwrongen door wanhoop en haat. De volle onstuimige liefde van Pierre en Bella had hij daar voor oogen. Hij zag hun geluk, voelde de bedwelming van hun genot. Hjj schreeuwde, braak te de walgelijkste godslasteringen uit hij weende Hij las de laatste zinsnede voor de twee de maal. Lieve vader, aan wien wij al ons geluk verschuldigd zijn, want gij hebt het uwe opgeofferd om het ons te verzekeren, dank uit het diepst van onze tot één vereenigde harten Ja, aan Dartigues hadden zij hun geluk te danken. Deze had Claude in de engte gedreven, het hem onmogelijk gemaakt zich te wreken, hem gedwongen heen te gaau als een lafaard, zonder den kaakslag te wre ken, waar het den versmade toch zulk een voldoening zou geweest, dien jongen, schoo- nen, bevoorrechten medeminnaar te dooden. Hij had moeten toegeven. Had Dartigues zelf hem niet toegevoegd. Als je één vin ger naar Pierre uitsteekt, bemoei ik mij er mee en ben je een kind des doods. Dat was geen ydele bedreiging, daarvoor kende

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1