BRESKE1SCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 989. Woensdag- 5 April 1905. 14e Jaarg. 75 jarsn Onafhankelijk. FEUILLETON. ABONNEMB N T. 1'er 3 maanden yu.5U, franco per post door lu-t gelieele Rijk /'U.55, voor België y0.025, voor Amerika yü.S2s, bij vooruitbetaling. I'ij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. AÜVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit bind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAft te Itreskens. lielgië zal dit jaar feest vieren. Den 4en October 1830 riep het voorloopig gouver nement de onafhankelijkheid van België uil. Dit feit, nu 75 jaren geleden, zal h. rdacht worden en zooals de regeering hoopt op groolsche en waardige wijze. De wereldtentoonstelling te Luik belooft schit terend te zijn en in onderscheidene steden maakt men nu reeds programma's op van allerhande vermakelijkheden, van stoeten, concerten e. m. d. Het onafhankelijke België En wij ber inneren i ns boe gedurende 2 eeuwen Zu:d- Nederlaud de speelbal was van politieke partijen, hoe het telkens van meester ver anderde, boe zijne belangen steeds onder geschikt waren aan die der beerschers. Toen in 1721 eene zeevaartmaatschappij werd gesticht te Oostende, liet de Oosten- rijkscbe vorst Karei VI weer blijken, dat België wel zijn eigendom was, maar geen aanspraak mocht maken op zijne liefde, noch toewijding En een authentiek do cument uit dien tijd schildert het ongeluk kige land af als het land in totale ver warring het leger, de forten, de finan ciën, de middelen vnu bestaan, alles ver keerde op dat oogeublik in een kommer volle toestand. Steeds was België liet slagveld van Eu ropa. Hier liggen de vlakten en kouters van Tayt, Walcourt, Fleurus, Steenkerke, Neer winden, Ramillies, Ondenaarde, Malplaquet, Jemappes, Waterloo. Hier streed Willem IJl tegen de troepen van Lodewijk XIV om het evenwicht in Europa te handhaven bier wei den de voor naamste slagen uit den Spaanschei) opvol- gings-oorlog geleverd. Toen Pruisen en Oostenrijk den oorlog verklaarden aan de Franschen, in wie zij de vijanden van al le koninklijk gezag zagen, was België weer het tooneel van den oorlog. En het was op Bilgiscl en bodem, dat Napoleon voor goed teil Ouder ging. Ja, na eeuwen van allerlei lotswisseling, van verdrukking en miskenning kwam Bil- gië eindelijk in 't bezit van de zoo lang gcwensclite onafhankelijkheid. En het heeft getoond dat 'L die vrijheid waardig was, dat het recht heeft op eene plaats onder de onafhankelijke natiën. Het onafhankelijke België mag niet trots wijzen op eene gansche schaar van kunste naars, van schilders, van beeldhouwers, van letterkundigen e. a. Het bezit het dichtste spoorwegnet van het vasteland en bovendien talrijke tram wegen en kanalen. De havens van Antwerpen, Zeebrugge, Brussel pleiten voor den ondernemingsgeest van het volk. Landbouw, fabriekswezen en handel verkeeren in hloeienden toestand. En wanneer nu ook de oogen der regeer ders eens zullen opengaan voor goed en degelijk volksonderwijs, en beschaafdheid meer en meer verbreid zal worden, dan zal België in vele opzichten ten voorbeeld mo gen worden gesteld. Er is dus wel reden om feest te vieren. En toch hooren wij wel van Vlamingen, wier vreugde niet onvermengd zal zijn »Ja" roupl menige Vlaming sals wij eens mochten herdenken onze 100—jurige veree- niging met Nederland, liet 100-jarig bestaan van een krachtig en degelijk lijk, dan zou er reder, zijn 0111 de klokken te luiden en den beiaard te klingelen, oui steden en dorpen te tooien mei vlaggen en wimpels. Maar die 75 jaren; zijn zij voor ons niet geweest jaren van strijd en worsteling oiu onze heiligste rechten, voor onze taal V Zijn het voor ons volk niet geweest ja ren van miskenning en verdrukking? Heb ben niet onze groote mannen met woord en pen moeten kampen om de taal van 4.000.000 Belgen geëerbiedigd te zien Neen wij hebben thans geen lust om feest te vieren. Eerst volkomen gelijkheid!" En laat ons vooral waken, dat dit leest niet worde eene betoogiug tegen Neder land laat België feest vieren onulat het 75 jaren onafhankelijk is. Waarlijk wij hadden die vrijheid op meer waardige wijze kunnen verkrijgen. En daarom heeft de «Viaamsche Gazet' gelijk, den spot te drij ven met iemand, die zich noemt een «En fant de 1830" en die voorstelt om te Brus sel een museum van 1830 op Ie richten. En de Vlaamsclie Gazet doet dit op aller aardigste wijze. Ziehier wat dit dagblad o. a. zou willen veitoonen in een dergelijk museum. Meubels, kostbaarheden voortkomende van de plunderingen van bijzondere huizen te Brussel; stukgeslagen machines en spin molens uitgeplunderde fabrieken, dit alles geschiedde door Belgische opstandelingen buit van het kasteel het Motje te Laerne, dat geplunderd werd, terwijl men den oranje-gezinden bewoner, M. Anth»unis van Gent, aan den vrijheidsboom wilde op hangen een opgevuld schaap van den schapenfokker Surlet de C'hukier, een nietig mensch, die regent werd liet uithangbord van liet hotel du Grand Canard te Valen ciennes, waar Gendebien, Niellon, Iïoden- baeh, Vlemminckx, Moyart, Yanderbureht (leiders wan den opstand) den afloop der Septemberdagen afwachtten, terwijl het grauw zich liet doodeu de knevels, die Charles Rogies, de aanvoerder eener Luik- sche bende, zeer Franschgezind (er wordt gezegd, dat hij België aan Frankrijk wilde overleveren) zich liet afscheren, toen hij zich gedurende die dagen in het Zoniën- bosch verborgde uitgestoken oogen van den Hollandscheu majoor Gaillard, die nog zieltogend door 't gespuis van Leuven aan den vrijheidsboom werd opgeknooptde klisteerbuis van den Franschen dokter Gre- goire, die met zijn landgenoot de Ponté- coulant Zeeuwsch-Vlaanderen wilde verove ren, doch wier legioen «de Vrienden des Volks" te Oostburg door Ledel was ver slagen geworden enz. De V laamsche Gazet noemt dat. «enfant de 1830" dan ook een echt wonderkind. Neen laten wij die gebeurtenissen van 1830 liever in 't vergeethoek, want waar lijk het zou blijken, dat België de onaf hankelijkheid op waardiger wijze had kun nen verkrijgen, dan thans het geval is. En begrijpe ook iedere Vlaming, maar vooral iedere Waal, dat de voorspoed niet begon in 1830 maar in 1S15. Laten wij Belgen nooit vergeten wat Willem I, niet tegenstaande zijne fouten en onvoorzichtig heden, voor ons vaderlaud heelt gedaan. 68. Hij zal wel bedaren Ik heb hem ontwapend, hij is nu aan mijn macht over geleverd. Wees zoo goed, waarde vriend, dat canaille nog eens flink onder handen te nemen. Hij schijnt dat hij mijn zoon wil doodeu. Zoo heeft hij zich tenminste onder de vreeselijkste bedreigingen uitgelaten. Hij zal wel 'n toontje lager zingen, als je hem hebt duidelijk gemaakt, uit mijn naam, dat, als bij vanavond niet den trein neemt naar Marseille en niet binnen acht dagen te Tunis zit, zonder Pierre te hebben wedergezien, ik hem totaal ruineer, al zou het mij tien inillioen kosten Je weet evengoed als ik,'dat hij achter mijn rug speculeerde. Welnu, ik weet in welke fondsen hij geheel zijn vermogen belegde en heb mijn maatregelen genomen. Hij kent ook mijne geheimen, doch die wapenen zijn thans waardeloos Breng hem mijn laatste voorwaarde over: hij houdt zich stil of ik breng hem tot den bedelstaf Hij weet maar al te goed, dat ik de meester hen De Parijsclie lucht is niet gezond voor hem Bovendien zou Pierre hein zijn rekening wel uitbetalen. Wat vermag die afgeleefde vent tegen mijn jongen, mijn flinken, krachtigen jongen Als Claude zich een tijd lang heel kalm houdt, neem ik hem weer in genade op. Hij kent mijn lankmoedigheid. -- Ge hebt gelijk, Dartigues. Ik zal het hem duidelijk maken Dien ochtend was mevrouw Appel ont waakt met een onbestemd gevoel van ongerustheid. Zij gevoelde zich door droef heid bevangen, zonder te weten om welke reden. Zij deelde het haar echtgenoot mede, die haar er met zachtheid over be knorde. Hij wachtte zich wel haar op de hoogte te stellen van de ernstige feiten, welke dien dag zonden plaats vinden en wendde, toen hij naar zijn col 1 ge ging, de grootste kalmte voor. Als iederen dag nam zij haar borduurwerkje ter hand om te arbeiden, doch tegen den avond, toen Appel zich naar zijn kliniek had begeven, gevoelde zij zich te gejaagd, de stilte in het vertrek beangstigde haar. Zij deed haar hoed op, haar mantel aan om te trachten door een wandeling haar zenuwen tot bedaring te brengen. Zij liep door de Rue de Luxembourg, geheel in haar sombere overpijnzingen verdiept, en bemerkte niet, dat uit een rijtuig, hetwelk eenige huizen naast het hare stil hield, een man was uitgestegen, die haar op weinige schreden afstands volgde. Zoude zij hem trouwens indien zij hem gezien had, herkend hebben Zijn baard was vergrijsd, zijn gelaat met rimpels doorgroefd. Was dat de eens zoo vroolijke, levenslustige Dartigues En hoe had zij kunnen vermoeden, dat hij haar wilde ont moeten Zij liep voort, met langzame schreden tot op het plein Saint-Sulpice, toen zij de kerk van dien naam voor zich zag staan. Zij hief liet hoofd op en besteeg de breede treden, die naar den ingang leiden en trad het Godshuis binnen. Zij begaf zich naai de verstverwijderde kapel, de somberste, meest afgelegen een knielde op een bid - bankje neder. De man, die haur gevolgd was, stond thans nevens haar, verscholen achter een pilaar. En met over elkaar gekruiste armen zag hij haar bidden, en hij wachtte. Waarop? Wist hij het zelf? Aan welk onbestemd gevoel gaf hij toe, aan welken drang gehoorzaamde hij, toen hij haar naging tot in de kerk Wat hoopte hij Hij zou het niet hebben kunnen zeggen. Maar hij smaakte een met bitterheid ver mengd genot toen hij daar stond naast de vrouw, die eens de zijne was. Zij bad, zonder twijfel voor Pierre. Dit was de band, het eenige, wat hen gemeenschap- toebehoorde, de liefde tot hun kind. Zij bleef geknield nederliggen en aan de be wegingen harer schouders, zag hy dat zij weende. Hij naderde haar nog meer, toen bleef hij bewegingloos staan, misschien had hij ook. Zij waren alleen, de kerk was geheel verlaten. Plotseling, alsof zij hij intiütie gevoelde, dat een ander getuige was van haar tra nen en gebeden, wendde zij het hoofd om. Zij schrikte op, toen zij een man aan haar zijde ontwaarde. Zij verroerde zich niet, doch plotseling

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1