BRESKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 988. Zaterdag 1 April 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents .elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEflAN te Breskens. Rusland Welk een algemeene g:sling er door heel Rusland bljjft heerschen, moge nog eens een greep uit de lange reeks telegrammen van verschillende plaatsen over boeren- en andpre woelingen aangeven. We noemen niet zopder opzet de beweging ohder de boeren het eerst, want deze breidt zich het sterkst uit. In het district Jepifon in het gouvernement Toela hebben boeren èen landgoed geplunderd, dat tot voor korten tijd aan graaf Ignatief had toebehoord, maar onlangs door dezen aan een zijner boeren, een zekeren Basmanof, was ver kocht. Dinsdag meldde een telegram uit Tiflis, hoe 350 boeren voor een dag of veertien het dorp Sjidari Wardsija, in het district Sjorapan, binnendrongen onder de kreten »Hoera voor vrijheid en broeder schap Weg met oude regeering!". Ze vernielden er de school en verscheurden een portret van den Tsaar. In de woning van den rentmeester van een aan een Grieksch klooster behoorend landgoed ging het even zoo. In Tiflis zelf is het niet beter ge steld alle grondeigenaars zijn daar van hun goederen gevlucht en allerwege heeft vernieling plaats. In den Kaukasus hou den de gevechten tusschen Armeniërs en Mohammedanen aan. Te Jalta in het gouvernement Taurië zijn bjjna alle magazijnen en brandewijn- winkels vernield evenzoo het bureau van politie. Een aantal winkels zijn in brand gestoken. De stemming was er Dinsdag zeer opgewonden. Er worden krachtige voorzorgsmaatregelen genomen de stads raad is in buitengewone zitting bijeen. Sol daten en oorlogsschepen zijn op weg naar de stad. Sewastopol ondervindt er den te rugslag van ook daar is de bevolking weer onrustig tengevolge van de berichten uit Jalta. Reizigers uit het noorden op weg naar laatstg noemde stad wachten te Se wastopol den loop van zaken af. Te Samara hebben 1500 handelsbedien den,, wegens de weigering der patroons om _do.il arbeidstijd te verkorten, tot staking gesloten. De arbeiders in de Sudon-mjjnen te Wladikaukas evenzoo Te Bjelostok (Grodno) werken de fabrieken daarentegen weer. Te Tiflis staat hef gebeele onderwijs nog stil. Leerlingen, dip weer naar school wil len, worden door andere met geweld tegen gehouden. Wegens een conflict met de leeraren beginnen de leerlingen der tech nische school te Njesjin (Tsjernigof) bui tensporigheden, waarop de school gesloten i*. Zondagavond omstreeks kwait over acht ontplofte voor het politie-bureau op het Progaplein te Warschau een bom. waae^ door vijf personen gewond werden, waarbij twee levensgevaarlijk. De chef der politie Nolken snelde in een rijtuig naar de plaats van den aanslag. Nabij de Weichselbrug ■werd een bom voor hem geworpen. Nolken werd zwaar gewond in het ge laat, aan de rechterhand en aan den voet. De geneesheeren hopen hem in 't leven te houden. Een voorbijgaand jong meisje werd eveneens gewond dooi de splinter van de bom. De dader, op wien de politie-agenten revolverschoten losten, kon ontsnappen. Rusland Japan. Vredesplannen. De Petersburgsche correspondent van de Associated Press meldt, dat hij in staat is mede te deelen, dat reeds stappen zijn ge daan in de richting van den vrede. Rus land deed Japan indirect negatieve voor waarden weten, waarop de vrede zou kun nen worden gesloten, lil. geen afstand van grondgebied en geen oorlogschatting. Rusland laat het aan Japan over te be slissen of op dezen grondslag onderhande lingen zouden kunnen worden geopend. Van Japan is nog geen antwoord ont vangen. Uit het verslag der Levens-verzeke- ring-Mij «Dordrecht" bleek dat de voor stellen, die in 1904 in behandeling kwa men over ƒ10.000000 kapitaal en ƒ82000 jaarlijksche renten liepen. Hiervan moest fllU millioen kapitaal en ƒ3000.rente .worden afgewezen, nieuwe polissen werden afgegeven voor bijna 9 millioen kapitaal en ƒ74100 jaarlijksche rente, terwpl ƒ599000 kapitaal en ƒ4000.rente onafgedaan bleef. Het verzekerd bedrag was op 30 Sept. 1904 ƒ56 millioen, op 30 Sept. 1899 be droeg het 36 millioen, in 1894 was het 19 millioen, tegen 8 millioen in 1889 enz. Volgens de rekening over het laatste 5- jaiig tijdperk, bedroeg het premie-inkomen voor eigen rekening ruim 9 millioen, tegen bijna 6 millioen over de voorgaande perio de. Aan uitkeering en afkoop van polis sen werd gedur mde denzelfden tijd 41/., millioen of, na aftrek van de bedragen der herverzekeraars 3'/4 millioen aan verzeker den voldaan, terwijl de premie-reserve on geveer verdubbeld en tot bijna 11 millioen is aangegroeid. Bij het opmaken der vijfjarige balans werd op verschillende hoofden ruim ƒ429000 afgeschreven, en bovendien de, buiten de premie-reserve, aanwezige reserve fondsen met ƒ4441100 verhoogd, waarna ƒ318000 ter verdeeling beschikbaar blijft. Uit deze winst genieten aandeelhouders als voorloopig dividend 5 °/0 en als aan deel in de overwinst 30 °/0 te zamen 35 °/o hunner storting. Aan de met aandeel in de winst verze kerden wordt verder ƒ123500 toegewezen. Vervolgens is besloten van de vijfjaar- lijksche tot de jaarlijksche ba'ans over te gaan en het boekjaar voortaan met het ka lender-jaar te doen samenvallen. Enkele wijzigingen werden daartoe in de statuten aangebracht. In de 2e Kamerzitting van gisteren is de interpellatie Van Kol over de redenen van aftreding van den Minister van Buiten- landsche Zaken aan de orde gekomen. De heer Van Kol zegt, dat de doorhem te stellen vragen eerljjk en welgemeend zijn; politieke of partij-oogmerken staan hier geheel buiten. Hij rekent dan ook op een eerlijk antwoord, al wordt daaraan in enkele bladen getwijfeld. Spr. zegt, dat zijn partij zoo lang inoge- FEUILLETON. 67. Het is goed Maar ik zal geen ge tuige zijn van uw zegepraal. Wat zeg je Het is gedaan, vaderU hebt mij mijn laatste illusiën ontnomen. Zoolang ge arm waart, was er een verontschuldiging voor uw handelwjjze te vinden. Ik zou u hebben kwijtgescholden als ge in den stryd des levens tot wapenen uw toevlucht had genomen, die ge beter hadt gedaan niet te hanteeren. Doch nu zie ik. dat uw eerzucht machtiger is dan uw teederheid, want ge weigert mij het loon dat ik vraag voor den man die zich tegenover u zoo grenzeloos edelmoedig toonde Ik vol eindig het werk, dat gij zijt begonnen twintig jaar geleden, toen gij mij in kommer en ellende achterliet met mijn moeder... Vaarwel, vader, vaarwel! Ditmaal voor altjjd Hij ging heen. Dartigues snelde hem na, verpletterd door die woorden, waaruit de diep3te smart sprak. Waar ga je heen Zoo zul je mij niet verlaten. Ik kan niet blijveu, na hetgeen er tusschen ons is voorgevallen. Denk na, vóór een overijld besluit te nemen Denk aan Bella. Achriep Pierre wanhopend uit «Ge zijt wreeder dan ik gevreesd heb, Bella Wil je haar dan niet weerzien. Zij woont in mijn huis, haar moeder volgt mijn raad Van mijn wil is zij afhan kelijk Welnu, ik schenk je haar Te laat Wilt ge dan afstand doen van het geluk De jonkman richtte zich vastberaden op. Ik doe afstand van het leven Toen beefde Dartigues. Hij voorzag een ramp. Wat wil jo daarmede zeggen Een hoogst eenvoudige zaak, vader. Ik wreekte aan Claude de beleediging, die hij u aandeed, toen hij, woedend over het mislukken van zgn verraad u uitschold in mijn tegenwoordigheid. Ik sloot hem den mond met een vuistslag. Je hebt goed gedaan, doch slechts in mijn naam gehandeld. Daarom moet ik, en niet jg, tegenover dien ellendeling staan. Ik zal dit laatste niet gedoogen. Zal hij ol ik uw vergunning daartoe afwachten Neen, tot bet einde draag ik het lot, dat mij is beschoren, om te boeten voor hetgeen gij misdeedt. Gij hebt den haat van uw medeplichtige, dien ge ver- riedt, opgewekt ik zal dien schuld be talen. Ge hebt mijn moeder gemarteld dat begrijp ik nu al te goed, want gij handelt wreed jegens mij, waarom zoudt ge haar anders bejegend hebben Ge hebt op mijn liefde voor Bella gespecu leerd en ook dat arme kind zal tot ver twijfeling gebracht worden Al wat u aanraakt is veroordeeld Behoud uw eerzucht en wees gelukkig het maakt u immers gelukkig, anderen te doen lijden Ongelukkige vergeet ge Dat ge mijn vader zijt Is mijn gebrek aan eerbied niet juist het bewijs, dat ik uw zoon ben Ook ik ben een Dartigues Het verbreken van den familieband heb ik van u, het zit mij in het bloed Wacht tot ik het gestort heb, vóór en door u Dan zal ik mis schien veranderen. Bedaar Pierre Watje zegt is verschrikkelijk Denk je dan, dat ik je niet liefheb Sedert ik je ontmoet heb, i6 alles in mij veranderd Ik herken mijzelf niet meer. Ge vleit uzelf vadergij zijt nog altijd dezelfde. Geloof je dan dat ik veinsde, toen ik mijn teederheid voor jou liet blijken Is dit oogenblik, nu je ziet hoe ik lijd. je dan geen bewijs van mijn oprechtheid V Coraédie Tranen stroomden langs de wangen van den anders zoo hardvochtigen man. Ja, wreed kind, je bent van mijn bloed De wreede woorden, die je mij nu laat hooien, heb ik uitgesproken Ik weigerde steeds aau waar gevoel geloof te hechten en wordt nu gestraft door den eenige, dien ik liefheb Je hebt mij overwonnen Ik zal goedmaken, wat ik heb misdreven, maar zweer mij, geen dwaas heden te begaan Ik trek mijn candi- datuur in, vernietig mijn droom naar macht maar zeg niet meer, dat je twijfelt aan mjjn

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1