Ruhrkachelkolen TE KOOP: 2 vette RUNDERS, Liefhebbers f IZAüK DE MAILLIE 0 in 1 o suing tot Vrijdag-avond. T. VAN VEEN. echtelieden was voorgekomen. Nader seint men, dat de moordenaar is overleden in liet Ziekenhuis aldaar. Vorige week des avonds te 10 ure piepte in een kast op de eerste verdieping van perceel Joden Breedstraat no. 21 Ie Amsterdam een muis en dientengevolge stond enkele minuten later liet perceel aan dê achterzijde in lichterlaaie Mevrouw M. Kalf, het hoofd der in het huis gevestigde baukethakkersiiö'aire, ging nl. inet een pe troleumlamp de ooi zaak van dat piepen onderzoeken, toen een kat met een muis de kast uit tegen de lamp vloog. Deze viel in stukken, zelte den boedel in vlam en drie verdiepingen brandden aan den achterkant geheel uit. Verzekering deks de schade. Bedorven koffie Eenigen tijd geleden is gewaarschuwd dat een groote partij bedorven koffie van Londen, via Rotterdam, op weg was naar het zuiden des lands. Het heettetoen.dat het staatsto 'zicht op de volksgezondheid waakzaam was geweest, maar dat de koffie bestemd was voor het buitenland en h er alleen werd doorgevoerd. Het was alzoo zeer moeielijk in dit geval handelend op te treden, daar het in comsumtie brengen in Nederland werd ontweken. Wij kunnen thans mededeelen, dat de koffie wel degelijk ook voor Nederland bestemd was. Een deel er van is al naar Den Bosch gebracht. Weer een waarschuwing voor de straatjeugd Te Gestel is de scholier d W., die op een beladen wagen wilde springen, gevallen en onder den wagen terechtgekomen, met. het noodlottig gevolg, dat hij levenloos werd opgenomen. Te Wou is, terwijl de ouders even af wezig waren, een kindje van den landbou wer B. in een pot met kokend water beval len. liet is eenige nren daarna aan de ge volgen bezweken. Een treurig ongeluk had op de Maas bij Raveristein plaats. Reeds vooraf duor den veerman gewaarschuwd te zijn om met zoo'n lastig paard zich niet in de pont te begeven, moest W. M. uit Berlicutn, toch overgezet worden. Midden op de Maas begon het paard te slaan, snelde naar vo ren en stortte met zijn geleider te water. Beiden verdronken, terwijl een broeder van W. M., aan de overzijde staande, dit alles moest aanschouwen. Bloedvergiftiging Een truerig geval heelt een geachte fa milie te Tilburg in rouw gedompeld. De 17- jarjge zoon v. B. op kostschool te Ouden bosch, had een puisje op het been doorge krabd, waardoor bloedvergiftiging ontstond, aan welke gevolgen hij is overledeu. Een kiezerskweekerij in 't groot. Voor de Kamerverkiezing in 1901 kwamen op de kiezerslijst in Schoten voor 97 kiezers. Op de voorloonig vastgestelde kiezerslijst 1905/1910 komen voor 332 kiezers. De gevaarlijke aardigheid van kinde ren oiu zich langs de trapluening te laten glijden heeft op de ambachtsschool op de Weteringschans te Amsterdam een ongeluk ten gevolge gehad. Een der leerlingen der school, uit Zaandam, gleed, terwijl hij langs de luening naar beneden sulde uit en viel niet het hoofd in de gang. Toen men te hulp schoot bleek hij het bewustzijn verlo ren te hebben. Een tweetal geueesheeri n stelden alle pogingen in het werk de le vensgeesten weer op te wekken en na eeni ge uren gelukte dit werkelijk, waarop de jongen naar Zaandam werd gebracht. Daar is de jongen des avonds echter overleden. Een smokkel-locomotiet. De doua nen aan het Fransche grensstation Belfort kwamen op het denkbeeld om ook de lo comotief van een trein, die naar Chaumont zou vertrekken, eens te inspecteeren en zij vonden in den tender een groot aantal pakken tabak en duizend sigaren. De machinist werd in hechtenis geno men en op de locomotief beslag gelegd, die dadelijk door een andere werd vervan gen. In de woning van den machinist is huiszoeking gedaan. Een brutale diefstal van juweelen heeft te Birmingham plaats gevonden ten nadeele van een Londenschen juwelier, ge naamd Glattapeer, die met een city bag inhoudende een waarde van omstreeks 10.000 pd. st. aan juweelen reisde, waar schijnlijk van Londen af door dieven ge volgd Hij bevond zich in gezelschap van een vriend te B rmingham in een apothe- kerswiukel, waar hij den koffer met zijn kostbaren inhoud naast zich op een bank had gezet. Middelerwijl waren er twee heeren in den winkel gekomen, die oogen- schijnlijk niet bij elkander hoorden en van wie er een citybag naast dien van den juwelier zette. Zi] lieten zich een of ander medicament geven en verlieten t a elkaar den winkel, waarbij de man met den city bag den vriend van den juw lier den weg naar het slation vroeg. Hij bleek inmid dels de twee bags verwisseld te hebben in den zijnen waren slechts oude couranten te vinden. Een schatrijke Amerikaanscke ver moord. Een der rijkste vrouwen van de wereld, mrs. Jane Leiand Stauford, te San Francisco, weduwe van een spoorweg- en mijninagnaat, is in het Monala-hotel op Honolulu vergiftigd. Voor haar vertrek uit San-Francisco, in Januari 11., werd reeds een poging tot vergiftiging gedaan door slrycbine in hear mineraalwater te mengen. Dit werd toen tijdig ontdekt, zoodat zij nog gered kon worden. Thans blijkt dat men hetzelfde vergift gebezigd beeft om haar te vermoorden en de ver denking rust op haar kok, een Chinees, die gearresteerd is. De harmonica trein Amsterdam Bazel die te Rh uien 's morgens omstreeks kwart voor achten passeert, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een paar honderd meter voorbij het station, vlak voor de spoorbrug over den Rijn, is een overweg, welke niet voorzien is van afsluitboomen. Op het oogenblik dat de sneltrein passeerde was juist een kar en paard van de Ned. Fou- r.ige-Maatschappij op de rails. De kar werd verbrijzeld, het paard gedood en de voerman kwam met den schrik vrij Iets over de vroegste geschiedenis van Retranchement. o V. Onderwijl had het voorheen zoo onaan zienlijke plaatsje een ietwat beter voorko men gekregen. Het waren niet enkel meer soldatenbarakken, die men er aanschouwde, er stonden ook al buigerwouingen. De eerste, die er een huis heeft gezet, was ze kere Gomnier Ceulemaus. Blijkbaar heeft Gommer van de toekomst zijner woonplaats geen geringe verwachtingen gekoesterd. In 1(344 noemde hij haar reeds onverschrok ken een stad. Omstreeks Februari toch van genoemd jaar vertoonde hij bij request aan den Raad van State >dat, (deze) hem aldaar een erve vergund hebbende, hij de eerste was geweest, die in de voorzeide nieuwe stad Caxandria een huis op 't zelve erve had gebouwd, en alzoo aau dusdunige van ouds wel eenig subsidie was toegelegd, zoo (verzocht) hg mede dat het den Raad (believen mocht) hem een recognitie naar discretie (bevind van zaken) te geven". En de Raad betoonde zich gratieus ge noeg om hem in dell volgenden zomer met een «vereering" van dertig gulden Ie ver blijden. Een jaar te voren ongeveer, in Juli 1643, was er al aan een Sluizenaar, op zijn aanvraag octrooi verleend «om te zetten tot zijn kosten een wiudkorenmolen in het fort Cadsandria iu Cadzaud op het middelste bolwerk of in een van de ande re bolwerken, waar dezelve bekwaamst (zou) slaan tot ieders gerief, mits dat hij (zou- als hij bedongen had) zoodanig recht van de maalderij (zou) mogen ontvangen als aan andere molens in Oadzand (weid) be taald, en dat die in de garnizoenen en in woners van de torten daaromtrent gelegen zouden gehouden zijn aldaar ter mobn te komen, mitsgaders dat iu dezelve forten geen meerdere of andere molens zouden mo gen worden gesteld, ten ware dat evidente— lijk (duidelijk) bleke, dat de versterking van garnizoen of coiifluentie (toevloed) van inwoners zulks noodig ven-ischte, in welk geval het (hem) vóór anderen zou vrijstaan een tweeden of meer molens naar vereisck van zaken te stellen". In 1676 telde het dorp zelf 25 en Ter hofstede 29 huizen, te zamen alzoo meer dan Cadzaud, waar er toen maar 41 ston den, en terwijl op Terhofstede het aanzien lijkste van al, dat van Laurens Obijn, niet honger dan 100 gulden getaxeerd werd en te Cadzaud, een op het dorp staand hof- steedje van ƒ165 daargelaten, de twee bes te insgelijks maar voor een waarde van 100 gulden ieder op het kohier werden ge bracht, vond men er te Retranchement een van 200, drie van 180, een van 150, een van 120, een van 100 gulden en onder de «arbeidershuiskens" geen enkel van minder dan 15 gulden waarde, een luttele waaide inderdaad, maar toch nog hooger dan die van verscheidene op Terhofstede en Cad zaud, welke niet meer dan 6 gulden be droeg. Weinige jaren daarna werd aan de stof felijke welvaart van het dorp een gevoeli ge slag toegebiacht. De aanwezigheid van een z o losbandige bende als waaruit des tijds het soldatenvolk bestond, mocht haar groote nadoelen medesleepen, wanneer wij bedenken dat er bijvoorbeeld in 1665 ou der de bezetting van Retranchement offi cieren waren, die twee-, drie- tot zeven tienduizend gulden bezaten, en uit een ge tuigenis van den magistraat van Oostblirg vernemen hoezeer dit stedeken door het verlies van zijn garuizoen in 1673 in ver val kwam, dan kunnen'wij bevroeden wat schade zij voor Retranchement heeft inge- had, de resolutie van den Raad van State van 1 April 1080, waarbij op advies van l'rins Willem III besloten weid de lorti- ficatiën te »demolieeren" (sloopen). (Slot volgt.) *s aiitlclsberi fitten. Rotterdam 27 Maart. Nieuwe Zeeuwsche en laauische Tarwe, puike f 8.' Oaf 9.15 goede f 8.00 ii f8.40 Rogge f 5.25 a f 5.50 Gerst f 8 00 a f 8.,25 Haver f7.40 a f7.70 (per 100 KG Br. boonen fll.00 af 11.75 witte f 17.00 ii f 18.00 Kookerwten f 7.00 af 7 25. Voer- erwten f6.75 a f 7.25, Kanariez. 113.00 a f 15.00, Koolzaad f 0.00 a f 0 00 Zeeuwsche Aardappelen Bonte f 2.30 a f2 40; dito blauwe f2.30 k f 2.40. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 9. kleine f 0.00, stroogele f9.— per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 35 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 35 c. 2e 30, 3e 25 c. Stieren le 28, 2e 26, 3e 23 c. Kalveren le 53, 2e 45 3e 38 c. Schapen le 30, 2e 20 c. Lamm, le 00 2e 00 3e 00 ct. Varkeus le 25, 2e 24, 3e 22 ct. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorin. nam. Woeusd. 29 Maart 7.— 7.24 Donderd 30 8.14 8.38 Vrydag 31 9.30 9.54 Koers van liet geld. België 100 fr. f47.55 a f 47.87s Eng. 1 pd. St. f12 00 af 12.08 N.-Amerika 1 Dcdlar f 2.44s Adverteutiën. 0-ïiSv <54.-55. SS.-5S5. -CS. SSi. -vS. S». O f V °l> Vrijdag 31 Maart as, ho- V |>en onze geliefde Ouders 0 es CORNELIA MAAS, fy hunne 25-jarige Echtveree- ty ty niging te gedenken. Hunne drinkbare kinderen. A Hreskeus, (Nieuwesluis) 28 Maart '05. Voor de talrijke bewijzen van buvvriendelijke belangstelling, dezer dagen ondervonden, betuig ik, ook namens mijne ouders, harte/ijken dank. J. J. DE BUISONJÉ. Breekt ns, 28 Maart 1905. V 00r ^e blijken van belung- stelling en de Hoffelijke be wijzen van vriendschap onzen ouders Ann. DE RUIJSSCHER kn Echtgknuote be toond bij hunne 45-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen harielijken dank. Jlunite dankbare kinderen. Breskene, 27 Maart 1905. YERMNIGI NG tot geldelijke uitkeering bij het ver lies van VARKENS. De leden worden attent gemaakt dat a.s. Zaterdag 1 April, ZITDAG is tot ontvangen der contributie voor alle leden. Breskene, 28 Maart 1905. Namens het bestuur A. I CORN EL IS, VoorziUer J. P. W. BESEMER, Secretaris. PRIMA Breskens. WEIJKMAN SCHIPPERS. bij C. A. CIJSOUW, Winkelier, G roede. van een heerlijken kop koffie worden drin gend uitgenoodigd eens een proef te ne men met de koffie door de Firma ALEX MEIJER Co., Amster dam, ill den handel gebracht. Deze kof fie is volgens de nieuwste wetenschappelij ke methoden zoodanig gebrand, dat alle aromatische bestanddeelen, die anders bij het branden en bewaren vervliegen, behou den blijven en tegen de inwerking der lucht beschut worden. Deze wijze van branden geeft aan de boon een heerlijken vollen smaak, en daar de prijs niet duur der is dan die van gewoon gebrande kof fie, deu gebruiker tevens eene aanzien lijke besparing. Want met 3i/2 ons van ALEX MEU. ER's koffie komt men even ver als met 5 ons gewoon gebrande. Deze koffie is te Brüske.ns steeds versch verkrijgbaar bij

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3