BRESKERSCHE COURANT. DE ZOON. VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 987. Woensdag 29 Maart 1905. 14" Jaarg. Buitenland. ADVERTENTIE N. Vau 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blud verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIA.N te Ureskens. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gehecle Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. Rusland- Japan. Nu de Russen voorhands tot werkeloos heid gedoemd zijn op het oorlogsterrein, kort men zich te Petersburg den tijd met het verspreiden van sensatienieuws en het opsporen van zondenbokken. Tot het eer ste behoort natuurlijk het telegram van Vrijdagnacht uit Petersburg. vermeldende dat de Japanners in koelen bloede de Ohi- neezen martelen die de Russen bijgestaan, of ook maar Russisch geld in hun bezit hebben. Voor den moezjik kan het fabel tje van het barbaarsche gele volk, waar tegen het hoogbeschaafde blanke volk nu vecht, misschien nog dienenin de overige wereld weet men echter beter. Het ver spreiden van zulke beschuldigingen is niet temin ergerlijk. Wat de oorzaken der Russische neder lagen betreft, ziedaar een stof die niet gauw uitgeput zal zijn. Volgens den correspondent van het No- woje Wremja te Goensjoeling ligt de hoofd zaak hierin, dut de Russen altijd maar één basis hadden, en maar één verbindingslijn. Koeropatkin was. hoezeer wetende dat zijn leger ten slotte naar Charbin, of nog ver der, zou moeten terugtrekken, was veel te optimistisch. Te Moekden had hij voor raden voor zijn geheele leger, voor gerui- men tijd, bijeengebracht, llij achtte zijn stellingen onneembaar, en zijn eigen leger veel sterker dan het Japansche. Hoe wei nig lig er aan dacht, Moekden te moeten prijsgeven, blijkt ook hieruit, dat het Rus sische leger niet eens voorzien was van kaarten voor den terugtocht. De Russen hadden een of meer spoorwegen inoeten bouwen, evenwijdig aan den spoorweg naar Charbin, en onderling verbonden, dan had alles anders kunnen gaan. Maar boven dien zijn de Russische officieren en solda ten volgens dezen berichtgever niet vol doende geoefend in de tactiek van den aan val. Dat bleek toen 60 Russische batal jons tevergeefs trachtten, eenige Japansche bataljons te verdrijven uit het dorp Koed" jana, en toen 24 bataljons van het eerste Siber.sche legercorps Tasjitsjiauo niet op de Japanners konden veroveren, hoewel slechts 3 Japansche bataljons het verdedig den. Te Petersburg is uien intusschen eenigs- zins ongerust over de stilte die de Japan uers in Mantsjoerije bewaren, en zoodoende gaat men meer geloof hechten aan de ge ruchten over omtrekkende bewegingen die tegen de flanken van Liuewitsj' leger on dernomen zouden zijn. Het telegram van Linewitsj dat openbaar is gemaakt, beves tigt trouwens dut Japansche ruiterij op de uiterste linkerflank van de Russen opereert. Dit zal de gerustheid niet vermeerderen. Taboerno, de oorlogscorrespondent van het Nowoje Wremja zegt dat er dringend 200,000 man versterking noodig zijn, an ders zullen de Russen achter de Siberische grens terug moeten trekken. De vredesgernchten zijn middelerwijl niet van de lucht af. Te Petersburg vertelde men Vrijdag algemeen dat tot den vrede besloten was in de pas gehouden vergade ring van den oppersten raad van óorlog. Gaston Dru heeft echter, toen hg op on derzoek uitging, vernomen dat er nog niets beslist was en beschriift den toestand van het oogenblik als volgt Ongeveer vier dagen geleden, is groot vorst Nikolaas Nikolajewitsj belast met een onderzoek ten einde uit te maken, of men den oorlog moet voortzetten. Dat onder zoek wordt niet in Mantsjoerije, maar hier ingesteld, aangezien de toestand in het Ver re Oosten voldoende bekend is uit de rap porten van den opperbevelhebber. De giootvor.-t gaat na, of het mogelijk is, een leger van ten minste 600 000 man te vervoeren en te onderhouden op 12 000 K.M. van de Russische basis. Het onder zoek gaat snel in zijn werk. Wanneer de grootvorst inlichtingen noodig heeft, zendt hij een van zijne adjudanten met een brief je naar een der departementen, om gegevens te vragen Zoover men weet, is liet verslag van Ni kolaas Nikolajewitsj nog niet gereed. Ook de kwestie van de vloot zal er bij over wogen worden. Als het onderzoek is af- geloopen, zal de opperste raad van oorlog het in behandeling nemen en beslissen of: le de onderneming mogelijk is 2e of de fiuancieele otters en andere in overeenstem ming zijn met de inilitaiie en politieke uitkomsten, die men er van kan verwach ten. In elk geval maakt Rusland militaireen fiuancieele toebereidselen, alsof de oorlog z il voortgezet worden, en zelfs indien men den vrede verkieselijk acht, zal men alleen genoegen nemen met een eervollen vrede, waarbij geen oorlogsvergoeding wordt toe gekend, tenzij een schadeloosstelling voor het onderhoud van gevangenen, geen Rus sisch gebied wordt afgestaan en Rusland's rechten in het Verre Oosten onaangetast blijven. Anders zul men er de voorkeur aan geven om door te vechten, teneide Ja pan uit te putten, zoo men het niet kan verslaan. In het kort gezegd, de vrede hangt in de lucht, en indien Japan geen te zware eischen stelt, is het mogelijk dat biuuen- kort onderhandelingen zullen aangeknoopt worden. Het waarschijnlijkst acht men dat het initiatief van Frankrijk of van'deVer- eenigde Staten zal uitgaan. Over Japansche beulen publiceert het PetersburgscheTelegram agentschap het vol gende telegram uit Sypingai van Woens dag De terugtocht der Russen naar het Noorden veroorzaakt paniek onder de vreed zame bevolking, die op de overwinning van het Russische leger had gehoopt en die nn met vrouwen en kinderen naar het ge bergte vluchtte. Bij den doortocht van de Russen door de Chineesche steden sluiten de inwoners de deuren zij gaan echter, met hun fees telijk gekleede vrouwen en kinderen, de Japanners tegemoet. De Japanners gaan voort de Chineezen hard te behandelen en passen strenge straf fen toe, evenals vroeger in Feng-hoang- cheug, Liaojang en lnkou. Zelfs de Chi neezen, van wie maar vermoedt wordt, dat de Russen in eenige vriendschappelijke ver houding tot hen staan, worden gemarteld. Chineezen, die naar het Noorden gevlucht zijn, worden gefolterd; een tolk is ter do d gebracht. FEUILLETON. 66. Meegesleept door zijn illusiën, was hij als herschapen. Zijn gestalte scheen ge groeid te zijn, zijn oogen schitterden. Pier re besefte, over welke zeldzame gaven zijn vader beschikte, doch tevens hoe iedere zedelijke grondslag ontbrak. Ja, die man moet alles vernietigd hebben, wat hem in zijn vlucht hinderde, alles hebben opgeof- feid aan zijn eerzucht. Vader, al uwe berekeningen falen doordat de basis onjuist is. Gij kunt niet voortbouwen op uwe verkiezing te Mailia ne, omdat uw candidatuur daar voortaan onmogelijk is. Dartigues stoof op. Ben je dwaas De candidatuur onmogelijk Waarom Omdat Des Barres tegenover u staat. Welnu, wat bekommer ik mij over Des Barres. Hij is je vriend en daarom spaar ik hem zooveel mogelijk. Hg be strijdt mij en ik verdedig mij en tracht te overwinnen. Is dit niet rechtvaardig? Neen vader, het is niet rechtvaardig. Want hij heeft u den grootsfen dienst be wezen dien men zijn naaste bewijzen kan en dat uit vriendschap jegens mij. Dartigues zag zijn zoon met argwanen de blikken aan. Welken dienst heeft hij mij bewezen Hij heeft u gered van de schande, antwoordde Pierre. Hg? Ja Op mijn verzoek heeft hij bij den markies aangedrongen zijn interpella tie in te trekken. Op jouw verzoek riep Dartigues uit. Heb jij dan tegen mij partij gekozen, zon der mij te raadplegen? Jij hebt dus ge loof gehecht aan den lastertaal van een ellendeling en een tegenstander in mijn za ken gemengd Gij moest gered worden Wie zegt je, dat ik hulp noodig had Kon ik alleen mijzelf niet verdedigen Ik zou het gedaan hebben met alle mogelijke middelen. Meenende mij van dienst te zijn heb je mij verraden. Hij beefde van toorn, de woorden bruis ten hem van de lippen. Vader, h main Pierre, tiacht mij niet le misleiden. Nu ge veilig zijt hebt ge het gevuar vergeten. En niettemin was dit doodelijk. Wat weet ge daarvan Hebt ge het dossier in uw bezit gehad? Neen vader, wel dat van Galbrau Het dossier van Galbran riep Jean met bulderende stem uit. Dus jij hebt het gekocht En gelezen Neen, ik kocht het om het aan de handen uwer vijanden te ontrukken. Toen wierp ik het ongelezen in de vlammen, omdat iemand, in wie ik een onbegrensd vertrouwen stel, mij dit gebood. Wie Mijn moeder I autwoordde Pierre zacht. Dartigus zag zijn zoon zwijgend aan, die op denzelfden toon, bijna fluisterend, voort ging Een zoon mag zijn vader niet ver denken sprak zij tot mij. Als het van haar alleen zou afgehangen hebben, zoude mij deze zware beproeving bespaard zijn gebleven, doch anderen, uw zoogenaamde vrienden, hebben gesproken en mij ver haald, waarom een ander uw plaats moest innemen, die, in zijn vérziende edelmoedig heid mij zelfs zijn naam liet dragen Doch mijn eigen naam, den uwe wil ik voeren, maar ik wacht at, hoe gij nu zult hande len Moge het ooideel van vreemden u onverschillig zgn, stel u niet bloot te worden veroordeeld door uw eigen zoon 1 Dartigues was eenklaps kalm geworden. Mijn zoon, ik wist niet dat ik mijn woorden moest wikken en wegen, wanneer ik tot jou sprak. Ik heb onomwonden al les gezegd, meenende op je toegenegenheid te kunnen vertrouwen. Nu zie ik echter, dat je berekende, terwijl ik mij bloot gat en dat je mg nu een koop komt voorstel len. Maar dat is misschien beter, nu ben ik in mijn element Beschuldigt men mij niet, alles en allen te hebben gekocht Besef je d-n vollen omvang van dit offer, dat je eischt Ik weet dat je zedelijk gedwongen zijt er in toe te stemmen. Onzin I Des Barres heeft mij een grooten dienst bewezen, beweer je. Het zij zoo. Op jou verzoek uitstekend i Maar ik heb hem mijn belangen opge dragen en ben ik daardoor verplicht mij door de dankbaarheid de handen te laten

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1