BRESKEISCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 986. Zaterdag 25 Maart 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ11.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika UN25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.I.FJIAX te Breskens. België. Te Brussel is het Zaterdag tot een bot sing gekomen tusschen liberale studenten en clerieale leerlingen van de universiteit te Leuven, die te Brussel een bezoek aan den schouwburg brachten De politie was onmachtig om de orde te handhaven er werd geslagen met stokken, met steeuen geworpen en met revolvers geschoten. Ten slotte gelukte liet der politie de Leuvenaars aan het station te brengen. Tal van personen werden gewond, ter wijl eeuigen van de belhamels gearresteerd werden. Rusland De oproerige beweging onder de platte landsbevolking vooral van de Zuider- Wolga-districteu neemt tbans in om vang en ernst toe. De regeering te Petersburg heeft van eeuige gouverneurs bericht ontvangen, dat zjj een grooten opstand verwachten, welke niet onderdrukt kan worden door de poli tie en de troepen, die te zwak zijn. Het eenige middel om thans het gevaar af te wenden, is toe te geven aan de eischen der boeren Groote landgoederen zijn reeds vernield en geplunderd. Het Baden-kasteel bij Dagda is aange vallen door boeren met bijlen gewapend. Alle voorraden werden meegenomen. Het vee, eerst gestolen, werd later hernomen. Het kasteel, van steen opgetrokken, werd niet beschadigd, doch alle houten bijge bouwen werden verbrand, bet meubilair kort en klein gehakt. Alle stukken van waarde werden meegenomen kleeden, gor dijnen verscheurd; glas-en aardewerk stuk gegooid De boeren worden opgehitst, zegt men, door l'eiersburgscbe studenten, die thans den boer opgaan, nu de hoogescbolen toch gesloten zyn. Turkije. Week in week uit gaat het moorden in Macedonië voort; bet is kortweg verschrik kelijk hoeveel bloed daar jaarlijks wordt vergoten. Volgens een bericht uit Saloni- ki zijn verleden week vijf exaickisten uit Bobisjta, Zagritzani en Mukreni vermoord wegens verduistering van aan het Bulgaar- sche comité toebehoorende gelden. In het dorp Kamenik bij tiorowitsj werd de pa- triarcbist Petro door twee komitadsji's om bals gebracht omdat hij had geweigerd tot het exarcbaat over te gaan. Met de vrij heid van religie zou het er goed uitzien als de Bulgaarsehe revolutionairen eerts de baas werden in Macedonië Een ander bloedig incident heeft plaats gehad op den straatweg tusschen Kratowo en Koetnanowo. Daar legde zich een ben de onder den beruchten Spasof in hinder laag om een Servischgezinden spion op te wachten en ueer te leggen. Maar in plaats van den gezochten verrader zag de bende den postwagen naderen ouder geleide van zes zapliehs. Een dezer ontdekte van zijn kant de Bulgaren en gaf vuur. De bend antwoordde terstond en slaagde er in twee der soldoten neer te schieten, twee te ver wonden en een gevangen te nemen. De zesde ontkwam. Spasof gaf daarop den postiljon bevel naar Koeraawono te rijden en den kaiinakam aldaar te melden, dat de bende niet op de post bad geloerd maar op den spion. Of deze achtenswaardige Bulgaren niet eerst een vluchtig onderzoek iu de postzakken hebben ingesteld blijkt niet uit het verhaal. Maar zooveel zelf- beheersching valt scbiei niet aan te nemen bij Spasof en zijn gezellen. Zoo zijn de heeren niet. Ook de Grieken laten zich niet onbe tuigd. Den 14den dezer heeft een Griek te Monastir vergeefs getracht den Bulgaar- scheu dokter Kladof met een revolver dood te schieten. Rusland—Japan. Volgens de herziene opgave bedrageu de verliezen der Japanners in deu slag van Moekden 50,000 man. Die der Russen, van het begin van dell slag tot de bezetting van T'icling, worden nu op 175,000 geschat, de krijgsgevangenen inbegrepen. liet oponthoud, dat de beschadigde bruggen Ojauia bij de vervolging hebben bezorgd, zal de Russen waarschijnlijk tijd geven zich weer samen te trekken, ver sterkingen te krijgen en verdedigingswerken op te werpen, ten einde een linie te be zetten van Tsjangtsjueng naar Girin. De Japansche vervolging is aanmerkelijk verzwakt en de achterhoede der Russen ademt ruimer. Maar van meer dan ééne zijde wordt hierin van Japansche zijde een valstrik vermoed. Wanneer de Russen zien d it de vervolging gestaakt is en de tegen stander hiermede duidelijk blijk geeft van uitputting, dan zou Linevitch niet zoo'n haast meer maken met naar liet Noorden te komen. En hierop moeten de Japanners rekenen, daar aan hun beide vleugels dan tijd gelaten wordt eene nieuwe omtrekkende beweging te volvoeren. Meermalen is de slecbt georganiseerde inlichtingsdienst der Russen gekapitteld bij Moekden bleek weer de treurige staat, waarin dit belangrijke onderdeel van het leger verkeerde, en gevreesd wordt, dat hierin nog niet veel verbetering ten goede is gebracht, zoodat de verrassing, die de Japanners in den zin zouden hebben, in de gegeven omstandigheden zeer goed moge lijk is. fntusscben wordt uit Tokio gemeld, dat de beschadiging der bruggen op den terug weg der Russen aan Linevitch tijd zal laten het leger weer bijeen te trekken versterkingen te krijgen en sterkten op te werpen met het oog op de verdediging van de lijn TcbaugtchoenKirin. Of deze ook tegen een omtrekkende be weging beveiligt, wordt er niet bij gemeld. TWEEDE KAMER. Aan den heer Van Kol is verlof verleend op een nader te bepalen dag de Regeering te interpelleeren over het aftreden van deu Minister van Buitenlandsche Zaken en het beheer van dat departement. In behandeling is genomen het lager onderwij sontwerp. Tot dusver is het ontwerp bestreden door de heeren Roessingh, Van Foreest, Schaper, Van Karnebeek en Ketelaar. 05. XIII. Mijnheer Pierre kondigde de kamer dienaar aan. Dartigues stond haastig van zijn stoel op en trad met uitgespreide armen en een glimlach op de lippen, doch met een on- rustigen blik, zijn zoon tegemoet. B u jij daar eindelijk, mijn jongen I Ik verwachtte je echter niet op dit vroege uur. Wat is er gebeurd? I'ierre liet zich de handen drukken, doch zijn gelaat toonde geen hartelijke teederheid. Ik wil u gerust stellen vader. Ik kom van de Kamer. Dartigues werd doodsbleek, doch hij wist zich te beheerscheti en vroeg op kal men toon Men bad je dus ingelicht Van hetgeen Brun in zjjn schild voerde Ja, men heeft mij zelfs het eerst ervan in kennis gesteld. Was de aanval niet evenzeer tegen mij als tegen u bedoeld Die ellendelingMaar het is hem niet gelukt Weet u dat reeds Ja. Barandet heeft het mij zooeven getelefoneerd. Pierre glimlachte bitter. Ge wordt wèl goed gediend 1 Brun was ook een van die trouwe dienaren. Zgn Barandet en Remanfon ook zoo goed ingewijd in uwe zaken Maar jongen, wat wil je daarmede zeggen Denk je dan, wanneer Claude zoo goed met argumenten bewapend was als hij beweerde, zijn poging zou mislukt zijn? Juist, omdat zijn praatjes op laster lijke gronden berusten wilde de markies de Coutras er niet op ingaan. -- Denkt u dat? Ik ben er volkomen zeker van Hij had niets, wat maar eenigszins belangrjjk kan genoemd worden, tot zijfi beschikking. Men moet onze politieke tegenstanders al zeer slecht kennen als men gelooft, dat de afgevaardigde voor Chareute ervan zou afzien het kabinet ten ral te brengen, als hij zeker was van zijn zaak. Maar het was louter bluf!... Ik was er heel gerust onder. Er zijn nog rechten in Frankrijk en wetten tegen den laster Hij wond zich weder op en, terwijl hij trachtte zijn zoon te overtuigen, overtuigde hij zichzelf. Evenals in zijn jeugd gelooide hij ten slotte zijn eigen verklaringen, hoe ver van de waarheid verwijderd zij ook soms waren. Met treurige blikken zag Pierre hem aan. Op dit oogenblik maakte het ver langen zich van hem meester, Dartigues niet te openbaren, waaraan hij zijn redding te danken had, ten einde aan die fantasie vrij spel te laten, hem op heeterdaad op logen en bedrog te kunnen betrappen, eindelijk den waren Dartigues te kunnen ontmaskeren, den man, dien hij verdacht de beul te zijn geweest van zijn moeder, de lasteraar van Appel en zonder twijfel de medeplichtige van al de zwendelaars, die hem omringden. Nog steeds sprak Dartigues, bedwelmend door zijn eigen woorden voort. En op wat kwam ten slotte hun gansche redeneering neer Dat wij bjj onze ondernemingen te Gabès door de regeering heimelijk ondersteund werden Waar zijn de bewijzen? En als 't inder daad zoo was, wat dan nog Kan men zonder hulp van het gouvernement iets tot stand brengen? Wanneer de regeering het iemand gemakkelijk maakt, is het daarom een voldongen feit, dat zij daarvoor betaald is Bovendien is die geheele onderneming van Cabès door Claude op touw gezet en beheerd. Ik weet niet wat hjj daar ge knoeid heeft. Voor hetgeen hij mij in de schoenen wilde werpen is hijzelf verant woordelijk. Maar wjj zullen zien. Als ik maar eerst afgevaardigde ben Denkt u dan uw candidatuur te hand haven viel hem Pierre met nadruk in de rede. Wat is dat! Denk je bijgeval, dat ik nu zal krimp geven Zelfs als men mij heden had aangevallen, zou ik er niet aan gedacht hebben. Zou dat niet gelijk staan mat schuld te bekennen Neen. Ik blijf strijden, strijden tegen alles en ieder een. Wees op uw hoede. Hoe hooger men geplaatst is, des te meer wordt men aangevallen. Je ziet wel, dat zjj niet durven Met

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1