Binnenland. wenk van koning Leopold, is Mgr. Goossens, do kardinaal-aartsbisschop van Merhelen, naar Rome gegaan om den Paus te ver zoeken, zijn invloed te laten gelden. Het gevolg was, dat een hooge geestelijke prinses Clementine heeft opgezocht aan de Riviera, waar de prinses nu woont. Dat bezoek heeft de prinses in haar voornemens geschokt. Tegen argumenten op godsdien stig gebied was zij niet bestanden dat was gemakkelijk te voorspellen, zeide de hofdame tot den journalist. Maar Land en Volk verneemt, zal waar schijnlijk reeds morgen in de Tweede Kamer een interpellatie worden aangevraagd over de omstandigheden, waaronder de minister van buitenlandsche zaken is afgetreden. Er was reeds eerder sprake van het vragen van inlichtingen aan de regeeiing, doch men heeft willen afwachten of in de Eerste Kamer daartoe een stem zou opgaan. Nu dit niet is geschied, zal men in de Tweede Kamer een poging aanwenden om in deze aangelegenheid het noodige licht te doen opgaan. Hare Majesteit de Koningin, hande lende in deze als Hoofd van het Huis van Oranje-Nassau, heeft eene Huisordeingestpld, waarvan de naam zal zijn: «Huisorde van Oranje. Grootmeester der Huisorde is Hare Majesteit de Koningin. De orde is verdeeld in vjjf klassen, welker leden den titel dragen van 1 Grootkru's, II Grootofficier, III Commandeur, IV Officier, en V Ridder. BRESKENS, 21 Maart 1905. Bij het dezer dagen gehouden exa men werden tot de le klasse der Rijks normaallessen te Oostburg toegelaten Ediltr. Cuelenaere, Aardenburg, J. de Kramer, Breskens, Seraph. F. Mollenberg, Hoofdplaat, D. A. de Putter, Oost burg, F. A. Rosendaal, Groede, D. Theri en Celis- tina Lecluyze, beiden van IJzendijke. Tot de hoogste at'deeling der Voorberei dende klasse A. N. Klaaijsen, Aarden burg, C. J. Kotvis, Hoofdplaat, Maatje Adri- aausen, Aardenburg. Tot de laagste afdeelingM. A. Aal- bregtse, en J. R. de Hondt, Aardenburg, W. J. van Nieuwenhuijzen, IJzendijke, P. C. Steenhart, Oostburg, P. J. Woittiez, Breskens, Josina J. Puste, Oostburg, Jan- neke J. de Kramer, Breskens, Suzanna M. Rosendaal, IJzendijke. Aan de Rijksnormaallessen zijn thans 43, aan de Voorbereidende klasse 10, al- zoo aan de gebeele inrichting 62 leerlin- gen. Oostburg, 17 Maart. Hedenavond kwam de gemeenteraad behoudens eene vaca ture in voltallige zitting bijeen. Na opening der vergadering zeide de voorzitter ongeveer het volgende Mijne lieer en Er is voor 't oogeublik eene ledige plaats in ons midden. Onze vriend De Smit heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Immer heeft hij alles gedaan wat in zijn vermogen was om de belangen der gemeente te behartigen, en zijne adviezen werden al- deren dat hij het wordt. Neen, Des Bar- res, de maatschappij moet niet verbeterd worden, maar het menschdom en dat zal 'n beetje moeilijker in zijn werk gaan. (Wordt vervolgd.) tijd op piijs gesteld. Hij is van ons heengegaan naar de plaats van waar niemand terugkeert. Gaat het u als mij mijne heeren, dan kunnen we zeggen, dat hij wiens plaats thans ledig is, wel is ingegaan in den dood, maar toch in onze herinnering voort leeft door zijne werken. Hij heeft gewerkt zoolang het dag was eer de nacht kwam, waarin niemand werken. En nu hij niet meer is, en de eeuwige rust is ing gaan, hoop ik dat onze vriend De Smit ruste in vrede De heer van Peenen dankte als tolk van den Raad, den voorzitter voor diens zeer waardeerende woorden aan de nagedachte nis van hun medelid gewijd. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde I. Ingekomen stukken, als a. eenige Staals- en Prov. bladen l. missive vau Ged. St. tot goedkeuring der gewijzigde gem.-begvooting over 1904 en van het kohier der hondenbelasting c. ken nisgeving van de kinderen van deii heer A. J. de Smit nopens het overlijden van hun nen vader in leven lid van den gemeente raad. De voorzitter deelde mede, dat Rurg. en Wetli. meenende in den geest van den Raad te handelen, dit schrijven met een brief van rouwbeklag namens den Raad hebben beantwoord d. procesverbaal van kasopna me bij den geur.-ontv. waarbij aanwezig bleek /1502.43». Werden alle voor notificatie aangenomen. II. Een adres van J. B. van den Bos sche en 0 andere steenkolen- en petrole- um-handelaars, verzoekende de leverantie van de steenkolen en de petroleum behoe ve de openbare school bij inschrijving te doen aanbesteden, in plaats van dit op te dragen aan een ambtenaar der gemeente, waardoor zij meenen, dat hunne belangen waar zij mede de lasten der gemeente hel pen dragen, vrij onbillijk benader ld wor den. De voorzitter zeide dat, behalve de steen kolen en petroleum-leverantie de heer van Ham ook het schoonhouden van de loka len op zich heelt genomen. Nadat vroeger ret'ds veel last was on- dtrvonden zoo met de steenkolen en de lampen als met het schoonhouden, is in 1891 door den Raad besloten een en ander aan den heer van Ham op te dragen. Tot dusver is ons gebleken dat dit alles in eene hand veel last voorkomt en goed werkt. Da heer van Ham over deze zaak gepolst, heeft verklaard bij den tegenwoordigen prijs van de brandstollen er uit te komen, maar i ok wel eens tijden te hebben gehad, toen ze duurder waren, er aan te hebben toe gelegd. Indien de prijs van de steenkolen nu maar eens een gulden scheelde met wat hij nu er voor geeft, dan zouden ze evengoed hier kunnen worden geleverd maar wijl dat thans 2 of ƒ2.50 verschilt, geven de handelaars blijk niet te kunnen concur- reereu. Toen de voorz. vroeger nog wethouder was is hij met zijn collega Mazure wel eens bij een kolenhaudelaar geweest om te wijzen op het spoedig einde der kolen, waarop hen werd gevraagd of B. en W. hem niet vertrouwde. Een en ander heeft B. en W. er toege- leid den Raad voor te stellen afwijzend op het adres te beschikken. De heer van Dam noemde het een goed en wijs besluit dat de Raad destijds te de zen opzichte genomen heeft. H(j vond hit ongepast dat er in 't adres gesproken werd van een opdracht aan het hoofd der school, waar deze feitelijk de gemeente een dienst bewijst door zich met die weikzaamheden te belasten. Daar Burg. en Weth. uit ervaring kun nen spreken en geen reden hebben om on dankbaar te zijn over de tegenwoordige regeling zal hij met kracht en klem stem men voor lum voorstel om het adres van de hand te wij/en. De voorz. zou, meende spr. destijds vol komen het recht gehad hebben om op de vraag: «vertrouw je me niet?" te ant woorden »nu ge dat vraagt, vertrouw ik je zeker niet Da heer Weisfeit kon zich niet vereeni- gen met de conclusie van Burg. en Weth. Hij zou het met eene aanbesteding willen probeeren voor één jaar, en dan onder zoo danige bepalingen, dat eene goede en ge regelde verzorging is gewaarborgd. Vol doet de aannemer niet aan die bepalingen, dan is het natuurlijk uit. Spr. begreep niet waarom ingezetenen die de lasten der gemeente helpen opbren gen niet in de gelegenheid gesteld worden mèe te dingen. De heer van Dam meende dat het aller minst gaau zou voor éen jaar, om iets dat aan van Ham is opgedragen nu op andere wijze te gaan uitvoeren. En bovendien de gelegenheid tot mededingen is niet uitge sloten als ze maar eoneurreeren. De heer Weisfeit zeide dat adressanten daartoe juist niet in de gelegenheid wor den gesteld. De heer van Dam betwistte dit. We hebben zoo juist van den voorzitter gehoord, dat de heer van Ham gaarne ko len wil betrekken van de leveranciers te dezer plaatse indien de prijs slechts een gulden verschilde, maar alleen het groote verschil in prijs noopt hem ze van elders te nemen een bewijs dus dat ze niet eon eurreeren. En wat meer zegt, onder de adressan ten komt de naam voor van P. B. Maen- houthij heeft er nooit van gehoord dat deze kolen verkoopt. De voorzitter meende dat als men met den heer van Ham de regeling afbreekt, deze alles, dus ook het schoonhouden zal laten varen. Immers, zoo erg is hij er ook niet op gesteld, want het is hoofdzakelijk ter wil le van den persoon des burgemeesters dat hg het aanhoudt. Het zou dus wel eens kunnen blijken een gevaarlijke proef die men zou ondernemen, want mislukte de proef, dan zou hoogst waarschijnlijk de heer van Ham voor eepe hernieuwing der regeling met hem bedanken. Daarom zag hij gaarne dat de Raad het adres afwees. Wat betreft de opmerking van den heer van Dam betrekkelijk de naam van Maen- hout, deelde de voorz. nog mede, dat er zelfs nog een naam staat op het adres van iemand, die zeide te hebben geteekend omdat het toch niets kostte had 't ook maar één dubbeltje gekost, dan had hij niet geteekend. De heer Le Grand vond het al heel mooi van den heer van Ham, dat die dit doet. De heer Kense vroeg, hoe dit in andeie gemeenten gaat. De voorz. antwoordde dat het in Aar denburg gaat zooals hier, maar in andere gemeenten zit men niet met de Normaal school. De heer Weisfeit vond het wel treurig, dat de heeren van de Normaalschool gra tis van de school gebruik maken eu dan nog bovendien de gemeente voor verwar ming en verlichting moet zorgen. Spr. z >u er nogtans voor zijn dat voor één jaar de proef eener aanbesteding werd genomen. De heer van Dam wees er nogmaals op, dat die handelaars niet worden uitgeslo ten, als ze maar eoneurreeren. De heer Weisfeit herhaalde, dat ze de keur er niet voor hebben, omdat ze niet in de gelegenheid gesteld worden. Daarna werd het voorstel tot afwijzing van het adres aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van 'de heeren Weisfeit en Kense. III. Het veizoek van A. de Priester om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. school wegens zijne benoeming als zooda nig te Vlissingen, werd hem op de meest eervolle wijze tegen 1 Mei a.s. verleend. Bereids was reeds eene oproeping geschiedt, waarop een fi-tal sollicitatiën waren inge komen. IV. Nadere aanvulling bouw-verorde- ning. Opnieuw was deze verordening vad Ged. Staten teruggekomen, met verzoek daarin enkele wijzigingen te brengen en te bepa len dat art. 5 waarbij het toegelaten is goot- of kroonlijsten enz. aan de huizen te laten vooruitsteken, dit mag geschieden ter zoodanige hoogte, dat het de breedte der straat niet overschrijde. De heer Meijer vroeg hoe het dan zou moeten gaan bijv. met een kerk. De voorz. zeide dat dit een der bijzondere gevallen is, waarvoor de Raad ontheffing van deze voorwaarde kan verleenen. Ged. St. deelden mede dat de Hoofdin specteur van den gezondheidsdienst de afdekking van een gebouw met riet dat binnen de kom' is verboden bij artikel 23 doch voor buiten niet, veel gevaarlijker is dan het bij art. 22 geldende verbod van het aanbrengen van houten gevels. Geadviseerd werd voor bijzondere gevallen aan Burg en Weth. eene zekere machtiging tot verbod te geven. Eveneens werd voorgesteld de bij art. 39 bepaalde afzonderlijke afwateringsbuizen naar zinkputten te wijzigen in waterdichte zinkputten. Ten opzichte van de lichtramen in woonvertrekken (art. 48), van het honden van paaiden, runders, schapen, bokken, geiten, varkens, konijnen, uitvliegend of uitloopend pluimgedierte (art. (31) hetwelk door Burg. en Weth. ban worden verboden voor bepaalde woningen, werd eveneens gelijk als aan de voorgaande, met algemeene stemmen tegemoetgekomen. Mede werd met alg. st. aangenomen het voorstel van het Dag. Best. om voor de voorschriften voor op het tijdstip van het in werking tredeu van deze verordening bestaande woningen, ontheffing te vragen voor den tijd van 5 jaren. V. Van wege bet Alg. Burg. Armbestuur is ingekomen eene voordracht van 2 per sonen ter benoeming van een lid van dat college (uit den Raad) bestaande uit de heeren J. H. van Peenen en C. J. Ivense. Benoemd werd de heer Van Peenen met 5 st. tegen 1 op dhr. Kense. VI. Wegens overschrijding van de posten school- en kantoorbehoeften met 47.(30 werd goed gevonden dit bedrag af te schrijven uit onvoorzien en op de des betreffende posten over te schrijven. Na afhandeling van de agenda vroeg de heer Weisfeit het woord om, wegeii3 de voortdurende uitbreiding van de kom der gemeente, te wjjzeu op de noodzakelijkheid der aanschaffing van een rouwkoets, en het gebruik maken er van in klassen te ver-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2