Binnenland. T (ieniengdo rechtelijke executies wegens de algeuieene armoede slechts spotprijzen werden betaald. Paarden ter waarde van een vijftig roe bel gaan voor 1220; een koe van dertig brengt slechts lü roebel op en gevogelte haast niets. Er doen zich hartverscheurende toonee- len bij die gedwongen vcrkoopingen voor. De woekeraars, de vloek van liet Rus sische platteland an voor een deel de oor zaak der Jodenvervolgingen, trachten ook hier hun slag te slaan, maar b.j verschei- denen is de roode haan op 't dak gezet huizen, schuren en hooibergen worden in brand gestoken. Den leider eener verkoo- ping werd eveneens zijn schuur in braud gestoken, waarbij voor een 300 roebel ko ren verbrandde. Daar zijn Sedert dien geen verkoopingen meer gehouden. Met deze boerenonlusten, voortgesproten uit ellende, gaan helaas nog andere gepaard, die zich door bekwame opruieiy tegen de ontwikkelde klassen richten. In een district aan de U olga werd openlijk aangezet tot vernieling van de school en moord op den onderwijzer. Deze laatste, zoo weid de hoeren verteld, was de anarchist en ge loofde niet aan God, want hij had beweerd, dat de aarde draaide en er vlekken op de zon waren. Deze .verstandige taal wordt geuit op vergaderingen, waar de wodkafleseh duch tig woidt gehanteeid. Op een bocrenvergadering in bedoeld di strict werd op den 23en Februari b.v. voor 000 roebel brandewijn opgedronken Ka atioop der vergadering trokken de deelne mers naar de school, joegen de leerlingen uit elkaar, vernielden de ruiten en richt ten meer verwoestingen aan. De onderwij zer borg met moeite zijn lijf ■n—i iMmMammmiiii 111 n ii-aniuwM-n-iwi BRESKENS, 17 Maart 1905. In de gisterenavond gehouden vergade ring van leden en begunstigers der afd. Breskens van de svereeuiging voor Diaco- nessen-urbeid te Groede en Breskens" werd door den heer ds. R. Meeuwenberg mede gedeeld, dat in deze gemeente is ingetee- kend voor /248.1b, terwijl 53 personen zich als lid of begunstiger hadden verbon den tot eene jaarlyksebe bijdrage, en voorts dat eind April of begin Mei een diacones kan worden verwacht. Goedgevonden werd het bestuur te doen bestaan uit 7 leden, die staande de verga dering werden benoemd, doch waarvan een lid gemeend heeft zich te moeten terug trekken, zoodat het thans beslaat uit de lieeren ds. R. Meeuwenberg, voorzitter, A. F. Wisse, secretaris, L. Bruijnooge, M. Wat zegt ge V riep Claude ontzet uit. Ik geloof dat ik tuy tameljjk duide lijk heb uitgedrukt. Hy zal met spreken, omdat ik hem heb gewaarschuwd, aan wel ke lage handelwyze hy op het punt stond medeplichtige te worden. Gy zyt het, zyn tegenstander, die Ja, ik 1 De markies heeft er zich ook over verwunderd U hebt mede lijden met mij, over mijn zwakheid, niet waar? Dat doet me plezier, uiaar ik zou de niet graag uw goedkeuring hebben ver worven. Claude Brun had een gevoel, alsof de grond onder zijn voeten wegzonk, tly be greep, dat hy geheel verslagen was, dat zy, tlie hy haatte, zegepraalden. Een kreet van woede ontsnapte zyn kiel, hy wankel de alsof hy vullen zou, doch toen, dooreen wonder van wilskracht, herwon hy zyn zelf beheersching en tegelykertijd zyn boos aardigheid. (Wprdt vervolgd.) Manneke, W. Luteiju en A. N. van de Sande. Na zoo ve'e jiyen in I.Tzendijke ge vestigd te zijn geweest, is gisteren (Don derdag) liet secretariaat der gemeente Wa terland kerkje aldaar teruggebracht. Sluis. Door den Notaris L. G James werd in liet Hotel »le Roy" alhier, pu bliek geveild en toegewezen 17.98 geme ten bouwland en aanwas te Sluis in den Lapseheurschegutpolder voor/'lOluO, bene vens 8 ";'0 onkosten aan den beer van Dam me te Si'haufelaar (België.) Sluis. By het schoonmaken der boor machine in de smederij van A. Tilleman al hier geiuakten twee vingers van de lin kerhand van den knecht bekneld tusscben de raderen, waarbjj zy gedecltjlyk verbrij zeld werden. Sluis. I oor den Notaris L. G. James werd in liet Hotel »de Korenbeurs" alhier publiek geveild eu toegewezen een hofsteed- je met tuingrond te Uetranchemeut, groot 127s roede aan C. Vermeere te Retrenche ment voor _/'230ü.—4 woonhuizen met tuingrond, gelegen als voren, groot 148 roeden aan F. van Murrelgem alhier voor ƒ1263. Een perceel bouwland alhier, Zwinpol der groot 234-' roeden aan E. v. d. Bus- sche te Retranchpment voor ƒ745. Een perceel weiland met dreef en plautage al hier, Zwinpolder, giuot 2 gemeten aan A. Vermeulen alhier voor 1050.Onkos ten 8 ul0. Er is licht gekomen in de Ritlbem- sche vergift, gin gsge.se bieden is, die een treu rig huis-lijk drama ten grondslag lueit. De in arrest genomen 15-jairige zoon van den landbouwer, te wiens huize de vergif tiging voorviel, moet b-kend hebben arse nicum in het voor bakken van brood be stemde ineel gemengd te hebben, niet het doel zyn vader te dooden. Te Vlissingen geraakte gistei en mid dag een 0 jarig knaapje P. al spelende ou der een loriy en was onmiddellyk duud. Zondagavond omstreeks 1U uur heeft zich in het anders zoo stibe Waalw'yk een blo. dig tuoneel afgespeeld. Zekere D. bad dien avond reds eenige malen met verschillende personen twist gehad. Toen hy op den Dyk was, kreeg hij met een zekeren v. E., een reeds zeer bejaard man, over een nietigheid twist, die zoo hoog liep, dat zy aan het vechten geraak ten. Van E. moet daaina D. een steek met een nies hebben ^toegebracht, welke naar men zegt, de long heeft geraakt. D. is Maandagmorgen naar het gasthuis gebracht, terwyl v. E. zich zelf by de pu- luie heeft aangegeven. Naar wordt gezegd, ducht v. E.. dat hy zyu tegenstander dood had gestoken. V. E. is Maandag door de marechaussees naar de gevaugenis te 's llerlogenbosch overgebracht. Een ontzettend vooral houdt Bedelt enkele dagen de gemoederen in den om trek van Mil bezig. Terwyl de heer Lenders, koster en orga nist in bet nabuiige Escharen, by welke functiën hy tevens die van brievengaarder en gemeente-ontvanger uitoefende, ongeveer half twaalf, na het eindigen der hoogini" huiswaarts keerde, ging zyne echtgenoote even voor twaalf uur naar de kerk, om In t Angelus te luiden. Wie schelst den schrik der vrouw, toen zij bij baar tbuiskiimst haar man geheel ontzield met afgesneden hals in den gei tenstal vond. Men verdiept zich in gissingen wat de oorzaak van dit ontzettend drama kan ge- wees zijn. Een vreeselijke ramp werd in den nacht van Maandag op Dinsdag veroor zaakt door een braud. die uitbrak in een logement, gelegen yin een der oostelijke stadswijken van New-York, waar de be volking zeer dicht is. Twintig menschen, die in dit logement vertoefden, zijn verbrand en twaalf gewond, waarvan vijf ernstig. De meeste slacht offers zijn Poolsche landverhuizers. Men veruioedt, dat de brand ontstaan is, door liet springen van een petroleumlamp in de benedenverdieping. Er waren 200 uienschan in huis en het logement, stond bijna geheel in vlammen, voordat uien allen bail kunnen wekken. Het groote aantal slachtoffers is te wijten aan de nauwe uitgangen, die in de 'paniek geheel verstopt raakten. Zonder den heldenmoed 'van branweer- gasteu en politieagenten zouden er nog veel meer menschen omgekomen zijn Te Rotterdam waren eenige kinderen aan het spelen met een yzeren rolhek, dat dient om het station van de stoomtram af te sluiten. Zij roideu het hek heen en weer totdat liet uit de rails schoot en terecht kwam op bet hoofu van een 5 jarig knaap je. De arme kleine bleef op de plaats dood. Door de douane te Ruzendaal is een Belgisch antiquair aangehouden, die tracht te voor y'500u0 aan antieke gouden en zil veren s.eradeii biiineii te smokkelen. Een Oostenryker, vertegenwoordiger van een Üuilsche juwe.ierstirma is Dinsdag le Bil uiii.gliaui zyu handtasch met juwee- leu ter wauide van ongeveer lO.OuO pond stelling kwyt geraakt Terwyl Ly zich in een apotheek een lecept liet klaarmaken, bad hy ze even op een stoel neergezet, en toen hy wilde heeugaa.i, vond hy in de plaats van zyu tasrii, op den sioei een tusch Siaaii, die veel op de zyae geleek en ge heel leeg was. Eerst weid er nog een oogenblik aan een vei gissing' gedachter waren legelyk niet uen Uusteiuyker twee heereu in de apotheek geweest en een van hen had ook zyu hanutusch even op een stoel neergezet. Het kon zyu, dat de man by abuis de vei keel de tasch meegenomen bad. Maar toen men hem niet vond aan het spoorwegstation, waar hy hem gezegd had heen te gaan, en de Oostenryker eu de apotheker nagingen, hoe de beide heereu zich in de apotheek gedragen hadden, be grepen zy, dat men hier met gewikste die ven te doen had, die veruioedeiyk den Oostenryker reeds enkele dagen vvuren na gereisd, wachtende op een gunstige gele genheid om hun slag le slaan. Zy kwa men na elkaar in de apotheek, beweerden beiden haast te hebben, waarom zij vioe- gen gauw geholpen te worden, een van heil kwam even later nog eens terug, en eerst toen heeft de apotheker opgemerkt, dal hy een handiasch by zich had, welke hy neer zette op een stoel, evenals de Oostenryker gcduuU had. De politie doet onderzoek, maur is ae dieven nog niet op het spoor. Woensdagmorgen is bij Ochten de 22jarige zoon vah schipper van Dijk uit St. Pbilipsland van zijn schip in de Waal gevallen, die zeer onstuimig was. De po gingen tot redding mislukten de jonge man verdronk voor de oogen zijner ou ders. Iets over de vroegste geschiedenis van Retrancliement. o IV. Den 7 Juli 1051 kwam er bij bun Hoog Mogenden een request in, waarin zij ver toonden sllat hun oud kerksken, zijnde maar van vuren planken, zoo gausck ver gaan en ondicht (was) geworden, dat niet mogelijk (was) den godsdienst langer daar in te oefenen, ook te klein door den aan was van toehoorders, hebbende te Pinkste ren wel 00 ii 70 menschen builen moeien blijven staan", weshalve zij verzochten »ver- nieuwiuge in steen en vergrootinge en dat nog dezen zomer tzelie mocht gemaakt worden, omdat onmogelijk in den winter het oude meer (was) te gebruiken. Ouder gewoonte vroegen de Staten Generaal op dit verzoek de voorlichting van den liaid van State, en deze, die kort te voren al een brief had ontvangen van het Vrije teil gunste van de Retranchementeiiaren, be richtte dat aan hem seen geruime tijd ge leden mede al gelyk verzoek was gedaan geweest, ook ile oudheid en ondeugendheid (vau het kerkje) aan hun gecouiiuitleerdeu ter plaatse aangewezen (was), die dit ook zoo bevonden en gerappoiteerd (hadden), maar dat men tot vernieuwing van 's lauds wege niet (bat!) kunnen lieden bij mangel (gebreke) vau middelen daartoe". Hel best ware zyns inziens de requestranten verlot te geven om overal in de Nederlanden, of voor lut minst 111 de steden en plaatsen onder de Generaliteit hoorende, een collec te te houden daarin kon ook van 's lands wege worden bijgedragen en verder worden overlegd hoe ver men met de opbrengst kon toekomen, om dan svoorts te zien beur met eeuig subsidie te helpen", waartoe die van het Viye, »die het mede recomman deerden uit hunne middelen ook mede de hand (behoorden) te bieden en het hunne by le brengen". Het gevolg was dat de Staten-Generaal de zaak geheel overlieten aan de beschik king van den Raad van State, die in Sep tember van hetzelfde jaar 1051 de eerst in Vlaanderen komende heereu uit zyu mid den opdroeg zich te vergewissen »of niet eenige barakken liierioe zouden kunnen gebruikt worden, en zoo niet, (te) infor- lüeeren wat een klein kerssken zoude kos ten en wat die van het Vrye en (Jadzuud daartoe zouden willen geven". Het rapport, door deze heeren ingediend, bevestigde weer eens te meer hoe kwaad het met hét Re- trauchenieutsche kerkgebouw gesteld was en zoo besloot de Raad op 1 Maart 1352 een algemeeue collecte te vergunnen. Het Vrye droeg ruim 4U/2 pond Vlaams bij, de Raad vail State stelde er 1290 gulden voor beschikbaar, die uit de kerkelyke goederen vau Uostburg werden betaald, in het geheel heiiep de ingezamelde som 8 a 900 pond. lu Februari 1053 werd de nieuwe kerk voor 1046 pond Vlaams aanbesteed en, nieliegeiisiaande de ingezetenen van Cad- zaïid er hy het Vrye op hadden aangedron gen ze op Terhotstede te plaatsen, weder opgebouwd binnen het Retiauchement. Het Vrye besohonk haar met een glaavenster, waarin zyn wapen pronkte, hetwelk 22 poud 17 schellingen kostte, an in 1654

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2