Binnenland. Gemeimdc het oog op de door Engelsehen geuite be schuldigingen. Deze laatstgenoemde vreem deling heelt weliswaar niet alles gezien, maar toch voldoende om er van overtuigd te zijn dat de berichten der zendelingen over de schanddaden in dit gebied geens zins overdreven waren. Waar zendelings stations zijn, daar brengen de inlanders de gummi verzamelaars gewoonlijk niet 0111 het leveu. Ze bepalen zich er toe hen in boeien te slaan en te tuchtigen met zwee- pen van Nijlpaardenvel. De Abir-agenten moeten zorgen dat de stammen vijandig tegen elkander blijven opdat de een tegen den andere gebruikt kan worden voor het geval deze niet verkiest te werken. Dan wordt eenvoudig de geheele stam uitge roeid en de vrouwen gestolen door de aan vallers. Na de onderwijzers-pensioenwetten komt de lager-onderwijs-novelle in behandeling. Hoezeer de linkerzijde haar best deed om de arbeidswet er tusschen te schuiven, het mocht niet baten. De uitgelokte stemming over deze rege ling van de werkzaamheden had een zuive re partij-uitslag. Volksonderwijs deelt mede, dat het hoofdbestuur der vereeniging van dien naam een bijeenkomst heeft gehad met de gede legeerden van de hoofdbesturen der navol gende onderwijzersvereenigingen in ons land het Ned. Onderw.-Genootscbap, den Bond van Ned. Onderwijzers, de Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland en het Landelijk Onderwgs-eomité. Eenstemmig is in die bijeenkomst be sloten aan den vooravond van de eindstem ming in de Tweede Kamer over de school wet-novelle eene gemeenschappelijke betoo ging in deu Haag te houden. Eeii groote vergadering zal worden belegd, waarin nog eenmaal de bettekenis van het ingediende wetsontwerp, zoowel van een onderwijs kundig als van een staatkundig standpunt bezien, in het licht zal gesteld worden. De aangesloten hoofdbesturen zullen hun ne afdeelingen in alle deelen van het land krachtig opwekken, gedelegeerden naar die meeting te zenden. Uitvoering der Landweerwet. Men sclirjjfj aan de Tel.: Het zal wel niet van algemeene bekend heid zijn, dat de landweer bjj de gegra dueerde militairen den naam draagt van de sleverworst-brigade", omdat die menig oud kameraad kuns geeft met niets doen, als landweer-luitenant ƒ250 per jaar te ver dienen. Evenmin zal ieder weten, dat de landweer voor zoogenaamde gladde vogels de gelegenheid schept te bestaan, zonder daarvoor iets anders te doen dan 3 maan den per jaar onder de wapenen te komen. En toch is dit zoo. ne Hoogheid den hertog van Orleans voor te stellen 1 Neen mijnheer, evenmin als u er aan denkt met mij mede te gaan naar het Volks huis. Ik zal er heenga, als u 't wenscht, om met u van gedachten te wisselen over de ware belangen des volks. Ik weet, dat u gaat daar waar ge meent nuttig te kunnen zijn. Ik heb u aan den arbeid gezien. En juist omdat u een van die tegenstanders zijt, die men moet hoogachten en eerbiedigen, kom ik ik tot u met de waarschuwing, dat men u een rol wil laten spelen, uw karakter Onwaardig. (Wordt vervolgd.) Een met bijv. ƒ350 gepasporleerd onder officier, die het examen heelt afgelegd voor luitenant te velde, vraagt aan, landweer luitenant te worden en ontvangt dun ƒ250 daarvoor. Van die ƒ600 leeft hij negen maanden lang. gaat drie maanden onder de wapens, natuurlijk niet als het al te warm of al te koud is, krijgt dan luitenants-trac- tement en komt op die wijze het geheele jaar aan den kost, zonder zich at te beulen. Klerken van de departementen, oud-on- derotficieren, d.d. officier te velde, die niet benoembaar zijn omdat hun maatschappe lijke positie niet in overeenstemming s met den officiersstand, vragen ontslag als klerk, zijn dan als particulier, oud-dienst doend luitenant te velde, wel benoembaar, en leven zoo negen maanden op hut) lau weren. Wat de benoemingen zelf aangaat, daarbij ziet meu soms vreemde zaken. Ook ziet men daarbij, dat gemeentebe sturen den aanvrager tegenwerken, en zoo heeft o.a. een gemeentebestuur een opzich ter aan een der bureaux geweigerd, oui naar een plaats als landweer-luitenant te dingen, omdat hij daardoor eenige weken aan den dienst der gemeente zou zijn ont trokken. De uiet-gepensionneerde en als jong ambtenaar laag gesalarieerde ambte naar, dertt daardoor het buitenkansje van ƒ5 per week, teiwijl in een naastbij liggen de gemtente een zijner oude collega's, ook gemeente-ambtenaar, dit faveurtje wèl ge niet. BRESKENS, 14 Maart 1905. Met ingang van 16 Maart wordt tij delijk alhier als rijksambtenaar geplaatst de kommies 3e kl. 1. J. van de Vijver van Etteu. De bankwerker bij de Stoomtram- Maatschappij BreskensMaldeghem J. van den Bro.ke te Draaibrug is benoemd t< t machinist der Aerogeen-gusfabriek te Dom burg. Sluis, 10 Maart. Heden zijn bij den burgemeester officieel als candidaat voor den Gemeenteraad (vac.-Sanders) gesteld de heeren J. Baas, Jac. N. Metz en P. Noest. Bij het te 's Hage gehouden examen voor de nuttige handwerken is o.rn. ge slaagd mej. J. van Prooijen van Water landkerkje. Bij Kon. besluit is bepaald dat de opengevallen notaris-plaats te Zuidzande wegens het overljjden van den heer J. Lan sen Groin niet zal worden vervuld. Zuidzande, 11 Maart. Gelijk korten tijd geleden heeft hedenavond andermaal op ini tiatief van den heer P. J. de Vliegcr-Lu- teijn eene vergadering plaats gehad van kiezers om te komen tot eene candidaat- stelling voor den Gemeenteraad ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Lansen Croin. Als candidaten werden aangewezen de heeren D. Lutejjn-Luteijii, Abr. A de Vlie ger, J. van Cruijningen, J. Goedhals-van Hoeve en J. Ph. Salomé. De heer van Crugtiingen wensehte even wel niet in aanmerking te komen. Blijkbaar overtuigd van het groote ongerief dat den reizigers per prov. boot van en naar Holland wacht met de nieuwe dienstregeling op de Staatsspoorwegen, heeft de commissie van toezicht op den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde zich gewend tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en andere autoritei ten om de dienstregeling op de Zeeuwsche lijn aldus te regelen dat tusschen 12.3'Jen 5 uur u ini. alsnog een trein wordt inge legd of de vertrekuren worden gewijzigd. Bij de aanbesteding voor de tram MiddelburgVlissingenDomburg was de laagste inschrijver vo<r kunstwerken en aarden baan J. J. van Noordeinde Ie Utreebt voor ƒ217.900; voor de gebouwen 1'. M. Pauny te Zierikzee, voor ƒ64.518. Op de reede te Vlissingen heeft/Vrij dagnacht eene aanvaiing plaats gehad tus schen bet Engels, lie stoomschip Ureal, van Antwerpen met stukgoederen naar Singa pore. en bet uit zee komende Duitscbe viermastschap Christine. De Oreal lag voor anker 011 werd aan bakboordzijde aan gevaren. Dit schip bekwam een groot gat ter hoogte van de waterlijn liet voorschip liep vol water, en 0111 zinken te voorko men. werd hei schip door drie sleepbooteu bij Bammekens aan den grond gesleept. De Christine heeft lichte schade beko men en ligt op de reede geankerd. Van de Or'eal werden vijf man vei mist, doch volgens later bericht waren deze op de Christine overgesprongen. Te Vlissingen geraakte een petrole- um-toestel in brand, waarbij mej. N. in de St. Jacobs! raat ernstige brandwonden aan handen en armen bekwam. De toegesnelde huisgenooten wisten door middel van de kens enz., de vlam te dooven, nadat deze eerst eenige brandschade aan gordijnen, be hangsel en vl .er van de kamer bad veroor zaakt. Ook die huisgenooten bekwamen daarbij lichte brandwonden, die mede wer den verhouden. Vergift in hel brood! Verleden Dins dagmiddag is in hechtenis genomen en naar het huis van bewaring te M ddelburg overgebracht, waar bij zich thans nog be vindt, de 15-jarige landbouwerszoon A. B. te Ritthem, denkelijk in verband met de daar plaats gebad hebbende, vermoedelijke vergiftiging op de hoeve zgner ouders. Vrijdagnacht heeft de jongeling in de cel gepoogd door ophanging een eind aan zijn leven te maken, maar dit werd hem nog tijdig belet. Dezer dagen vervoegde zich aan liet postkantoor te Vlissingen een peisoon R. genaamd, die 200 postzegels van vijf cent verlangde. De beambte reikte hem de ze gels over, doch niet zoodra was R. in het bezit hiervan of hij ging aan den haal, in zijn haast vergelende de verschuldigde ƒ10 te betalen. De brutale oplichter werd ech ter door den beambte achterhaald en aan gehouden en is inmiddels naar Middelburg overgebracht. Groede. De WelEerw. lieer ds. J0I1. Stellwag, pied. bij de Ev. Luth. G m. al- bier, komt voor op liet tweetal naar die gein. te Medemblik. Een afschuwelijke moord is te Mann heim gejileegd. Eene aldaar wonende dame, de wedgwe Hirscb, vond, na eene korte afwezigheid, hare 22jarige dienstbode, Suauna Senges genaamd, vermoord in bare woning. liet meisje was vreeselijk verminkt. Met een bijl had men haar de hersens ingesla gen en haar bovendien nog met een mes den hals afgesneden, terwijl zij verscheide ne wonden in de borst bad. Er is geen diefstal gepleegd, zoodat men wraak al9 drijfveer voor de misdaad aan neemt. De politie heeft ee;i nauwkeurig onder zoek ingesteld, maar nog geen spoor vatl den dader gevonden. Wel zijn drie mannen gearresteerd op wie verdenking rustte, maar zij moesten spoedig weer in vrijheid worden gesteld, daar de verdenking ongegrond bleek. De moord moet omstreeks 9 uur in den morgen hebben plauls gebad. Latere berichten melden, dat de moor denaar gearresteerd is met behulp van bloedhonden, die de justitie uit Brunswijk lied laten konen De politie daar gebruikt salert eenigen tijd d ze dieren voor het opsporen van misdadigers met veel succes. De commissaris Bussenius, die de uitvin der dezer methode is en de honden beeft afgericht, kwam met twee honden van Bronswijk se Mannheim aan. Hij bracht de dieren op de plaats der misdaad, waar zij overal rondsnuffelden en vervolgens gingen zij de straat op. liet bleek dat de honden bet spoor van den moordenaar gevonden hadden en dit volgden. Zij begaven zich naar de woning van een behanger, Geoige Becker genaamd. Deze, 27 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, zat juist met zijn gezin aan .tafel. Toen bij boorde waan an bij verdacht werd, bleef I ij als door den bliksem ge troffen staan, daarna barstte hij in tranen uit en liet zich meenemen. Het o derzoek heeft aangetoond dat Bre ker liefdesbetrekkingen bad aangeknoopt met eene vriendin van Suzunna Senges. De ze had daarvan vernomen en haar vriendin gewaarschuwd dat Becker getrouwd was, waarop de vrien tin niets meer met Becker te maken wilde hebben. Hierover zou Becker zieb op Suzanna Senges hebben gewroken. Te Cedar Rapids in den Amerikaan- scben staat Iowa zijn de pakhuizen der Auierikaanschu Koren-Maatschappij geheel door brand vernield. Men berekent de schade op 1f2 millioen dollars (ƒ3 750.000.) Even buiten Vosmeer is Maandag morgen de voerman De Wild. doordat zijn paard schrikte van een voorbjjgaande stoom tram, van den bok geslingerd, met bet noodlottig gevolg, dat hij onder de kur terecht kwam en zoodanig werd overreden, dat hij onder bet naar huis brengen over leed. Gisterenmorgen is op den Haring vliet onder Klundeit, de schipper Vermeu len door een windvlaag over boord gesla gen en jammerlijk verdronken. Kort nu het ongeluk is zijn lijk door een visscher opgehaald. Vergiftiging. Het stoomschip Bezoeki van de Rotterdamsche Lloyd, dat aan de Wilhelmiuakade aldaar is aangekomen, heeft onder zjjn lading verschillende soorten van boonen medegebracht. Daarvan nam de bootwerker S. v. B., die aan boord werk zaam was, een parttijtje bruineboonen me de naar zjjn woning in de Gouwstraat. IIij deelde hiervan aan zijn buurman, ook een bootwerker, voor eigen gebruik mede, waarop door de vrouw gekookt en nog den/elfden raiddag, behalve door den man en een kind, genuttigd werden. De vrouw en zes kinderen aten er met smaak van. Zoo ging bet ook in bet gezin vun den bootwerker v. B., die de boonen van boord medenam. Een paar uur later ver toonden zich bij allen, die van de boonen aten, verschijnselen van vergiftiging, met braken gepaard gaande. Die lieden, voor al de kinderen, werden 7,00 ernstig onge-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2