BRESKENSCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 983. Woensdag 15 Maart 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.(525, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. By alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. imj.lDIAN te Breskens. Rusland—Japan. Het is niet meer te ontkennen, dat de Russen een nederlaag hebben geleden van zoo grooten omvang, dat alle vroeger ge leden verliezen, ook moreele, er geheel bij in het uiet verzinken. Moekden bezet door de Japanners en het grootst» deel vau de Russische strijdmacht omsingeld, ziedaar twee berichten, die niet anders dan een ramp beteekenen voor Rus land. Moekden bezet door de Japanners Na een strijd van dertien maanden, nadat de Russen honderdduizenden aan versterkingen hebben gekregen, zijn zij weer vei slagen. Het hart van Mantsjoerije, de heilige hooldstad van dit Chineesche distiiet, de bedevaartplaats van millioenen Mongolen, die hun respect komen betuigen aan de vroegere heerschers van het Hemelsche Rijk, die daar begraven liggen in pracht- tomben, die stad, wier wel-en-wee aan de Russen toeveitrouwd was, hebben zij hals over kop aan de overwinnende tegenpartij in handen moeten laten. Het behoeft geen nader betoog, hoe groot die slag is voor het prestige der Russen. De geslaagde omtrekkende beweging van Oyama maakt Kouropatkine's debacle vol komen. Na twee vergeefsche pogingen zijn de Japanners er Vrijdag in geslaagd de overwinning te voltooien. Dit blykt wel juist te zjjn, in de eerste plaats door bet lakonieke bericht van den Russischen generalis-imus zelf, die naar den czaar moet geseind hebben door middel van een naar Tiding gezonden bo de dat hij omsingeld is en ook uit de bijzonderheden, die uit Nioelchwang over den Russischen terugtocht worden mede gedeeld. Daarin staat toch te lezen dat er geen feitelijk achterhoede-gevecht geleverd wordt: Kouropatkine's leger is uiteenge vallen in verspreide korpsen, die bier en daar, klaarblijkelijk zonder vooraf overlegd pl.tn, tegenstand bieden aan Japansche tioepen, die den noodlottigen kring steeds vernauwen. De onzekerheid waarin men verkeert omtrent de sterkte van Oyama's troepen tegenover die van den ingesloten tegen stander, de onzekerheid ook omtrent het deel van Kouropatkine's strijdmacht dat omsingeld is, maken het nog niet moge lijk zich nu reeds een oordeel te vormen van de grootte der ramp. De mogelijkheid is nog uiet bui.enge- sloten, dat de Russische opperbevelhebber er zich nog doorheen slaat. Vermoedelijk is de helft van de Russi sche strijdmacht nog buiten den kring van Japanners, daar de verliezen der Russen worden opgegeven te bediagen 200.00U man, met inbegrip der gevangenen. Het deel der Russen, dat de omsinge ling ontkomen is, bevindt zich do.ir gebrek aan het allernoodigste, te midden van een onherbergzame streek, ook niet in gunsti ge conditie, doch de bewonderenswaardige houding der Russen in vorige veldslagen doet nog hopen op eeu gunstigen afloop voor hun terugtocht. Ongetwijfeld zullen de Japanners, die deze Russen op de hielen zitten, nog een harden dobber met hen hebben. Maar het is niet meer te loochenen, dat deze bloedigste aller veldslagen in Mants joerije een zeer noodlottige afloop heeft voor het groote Moscovitische Rijk. Rusland Een onbekende heeft op het eind der vo rige week te Warschau den adjunct-com missaris van po'itie Rastigazef niet een re volver doodelyk aan den hals gewond. De moordenaar is ontsnapt. Ook op den gouverneur te Soechoen aan de Zwarte Zee is een moordaanslag ge pleegd. Verder zegt De Aurore dat er voor den 14den eeu opstand te St. Petersburg dreigt. Veertigduizend werklieden moeten goed ge wapend zjjn. Te Seratof heeft de Vereeuiging tot be scherming der Jeugd op een vergadering van 9UU pel sonen besloten een adres tot den gouverneur te richten, waarin er bij dezen op aan wordt gedrongen maatrege len te nemen tegen de verspreiding van papieren, waarin het volk wordt opgeruid tot moord op studenten, schoolkinderen en de ontwikkelde klassen in 't algemeen. De geruchten Joopen dat de verlooviugs- onderhandelingcn tusschen Prinses Clemen tine en Prins Napoleon zijn afgebroken, op grond dat de Prinses geen verlooving zal aangaan die haar het ongenoegen van haren vader zou op den hals huieu. Ze keert van Parijs naar Brussel terug om zich met haren vader te verzoenen. Engeland. Groot opzien baart in Engeland een uie- 62. Pierre antwoordde niet, doch wisselde een droefgeestigen blik met Des Barres, die maar al te goed begreep, dat dien ar men jongen op de lippen lag wees op uw hoede. Als ge u voor mij wilt opofferen, is mjjn vader in staat er misbruik van te maken, door u te belasteren in stede van u zjjn dank te betuigen. Hjj is niets dan een eerzuchtige. Hjj heeft mjju moeder en mij veriadeu, hjj zal ook u verraden. Beste jongen, zeide Des Barres. Jij bent, met je moeder en Appel, hetgeen mij 't dieibaarst is op de wereld. Zeg nijj, dat ik tot den markies zai gaan en ik zal gaan. Met gesmoorde stem sprak Pierre Het is mjjn vader redden doch uzelf op offeren Wil je, dat ik het doen zal, her haalde Des Barres met tranen in de oogeu, O God 1 riep Pierre snikkend uit. >Moet ik dan antwoorden Dan zal ikzelf voor jou het antwoord geven. Ik wil uiet. versta je, ik wil niet, dat jy en je moeder nog langer zult ly- den Pierre wierp zich om den hals van zjjn leermeester. »Gjj redt tnjj het leven 1" Nsen, antwoordde Des Barres ernstig, vergeet niet dat ik, maar Appel je het le ven redt, Appel, mjjn vriend, die je thans behoedt voor wanhoop en smart, zooals hjj eens je moeder behoedde voor armoede en leed. Je bezit twee vaders, den één dank je het lichaam, den ander de ziel. Verge- ijjk den eeu een met den ander, beoordeel hen naar uw werken en aarzel dan niet langer, wien je uioet liefhebben En nu vooruit, naar de Kamer! De wachtkamers en galerjjen van het Palais-Bourbon waren gevuld met een ge jaagd, iu opwinding verkeerende menigte. Afgevaardigden uiet deftige gezichten, jour nalisten, die op nieuwtjes aasden, nieuws gierigen, die een tribunekaart waren mach tig geworden en elegante dames in groot toilet, verdrongen elkaar op de trappen, Baraudet en Rémauyon wareu eveneens verschenen. Zoodia Galbran hen ontwaar de, snelde hjj hen tegemoet. Nu, ruyuheer Rémaufon, sprak Gal bran, die Dartigues steekt in een leeljjk vel I Wij zullen hem wel een mooier aan- meien, antwoordde Réinanyon kalm. Heeft zich Bertier-Massol met de vervaardiging van die nieuwe huid belast Vraag 't Bertier zelf. Daar komt hjj juist aan met Des barres 1 W el, Des Barres met den jongen Appel, ik wil zeggen den jongen Darti gues. Galbian scheidde zich van het drietal af om een gesprek met Des barres auu te knoopen. doch deze was reeds in een an dere zaal verdwenen, Pierre in de galerij alleen achterlatende. Op dit oogenblik trad de markies binnen. Een bode nader de hem met al de teekenen van den diep- sten eerbied en deelde hem mede, dat een bezoeker hem dringend wensebte te spre ken. Zjjn naam vroeg de edelman. Mynheer Des Barre». De markies scheen zjjn ooren niette gelooven »De» Barres V Eutin 't dedeeling van de Petit Temps. Ze heeft betrekking op de veelbesproken Kongo- quaestie en de berichtgever, die kort ge leden uit het Abirland naar Charleroi te rugkeerde, doet verklaringen, die zeer be zwarend zjjn voor de regeering van den Kongo-Citaat. Volgens zjjn bewering had de commissie van onderzoek slechts drie stations bezocht, waar zich zendelingen be vinden. Indien zij echter Oberlepori, Ober- uiaringa ot langs de Lomake Boloinbo had bezocht, dan zou ze daar byua ongeloof- ljjke, maar authentiek bewezen dingen heb ben vernomen. Zoo was bjjv. de Kongo- Bojistam totaal verdwenen. 2000 menschen tot, dezen stam behoorend werden voor de gummiproductie naar Lireka vervoerd en daar door de inboorlingen gedood. Tot de ze slachting zou de cbef van het station aldaar letlof hebben gegeven, die zich had uitgelaten dat de inlanders icderen gum mi-verzamelaar mochten dooden en opeten, die trachten zou naar zijn eigen land te vluchten. Men berekent, dat ieder duizend tal kilo's gumuii vijf menschenlevens kost. De ongelukkigen sterveu of in de boeien, of ze worden aan de andere inboorlingen prijsgegeven of direct door de bewaker» gedeod. Hoeveel patronen in de laatste jaren daar verschoten zyn laat zich niet bereke nen. Zendelingen zijn in deze streek onge- wenscht en ambtenaren van den Staat ko men er ook slechts zelden. In werkelijk heid waren in Abi tot dusver slechts twee bui te» landers geweest. Een Italiaan had het laud in 1UU2 doorreisd en een andere buitenlander heeft het land bezocht met is goed 1 Waar is hjj In het tweede bureau. Des Barres stond aan het venster toen de markies binnentrad. Hjj wendde het hoofd om en de beide politieke tegenstan ders stonden tegenover elkander. Ieder hunner vormde het type van hun klasse. De markies, slank en voornaam, een cava- lerie-oüicier in houding en manieren, de volkstribuun, ineengedrongen, vierkant, doch beiden eerlijk en openhartig. Zjj begroet ten elkaar als geljjken, zy kenden ieder hun waarde. Wat verschaft nijj de eer? vroeg de markies, terwyl hij zjjn bezoeker een stoel toeschoof. »Zou ik het genoegen mogen hebben u van dieDst te kunnen zyn?'' Ja, mjjnheer de markies. Wilt u dien titel niet liever wegla ten? vroeg de Contras met een fijnen glim lach lk zou anders nog genoodzaakt zjjn u >burger" te moeten noemen. Dat ware zoo erg niet, antwoordde Des Barres Maar ter zake. Ik kom om u een dienst te verzoeken, waarop u waarscbjjnljjk niet voorbereid zyt. Zoudt u willen verzoeken n aan Zjj«

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1