DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 980. Zaterdag 4 Maart 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKEISCHE COURANT ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ9.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIA.V te Breskens. België. Een bedenkelijk kindersterfte-cijfer. Onlangs is het rapport ingediend over een wetsvoorstel tot beteugeling der ver zekering op kindersterfte. Sedert eenigen tijd reeds was de aandacht der openbare machten gevestigd op bet grove misbruik dat in vele gemeenten des lands heerschte. Onder voorwendsel de ouders tegemoet te komen in de begrafeniskosten in geval van bet overlyden hunner kinderen, sloten verzekeriiigsniaatschappyeu contracten met hen. Bet bedrag dezer verzekeringen is van 1Ü0 tot 299 frank, dat zij ontvangen by den dood van het kind. Dat is een eclrte premie op misdaad. Ongetwyield zijn de gevallen zeer zeldzaam waarin bar- baarscbe of behoeftige ouders hun kind om het leven brengen, enkel met het doel het geld der assurantie machtig te worden. Maar hoevelen die het de arme kle.nen laten ontbreken aan de noodige zorgen» voorbehoedmiddelen tegen ziekte en ze zelfs, in geval van ziekte, geneeskundige hulp onthouden in de hoop dat een gewenschte dood hen buitengewone inkomsten bezorgt. Er is eene gemesnte nabjj Antwerpen, waar bjjna alle kinderen van, werklieden op deze wyze verzekerd zjjn en waar de kin- der-sterfte ontzettend is. Het komt de berichtgever interessant voor uit een rapport van den commissaris Van het arrondissement Antwerpen, geda teerd van 1994, de volgende zinsneden over te nemen i De registers van den burgerlijken stand van zekere gemeenten met werkliedenbe volking raadplegende, zegt bij, werd ik getroffen door het groote aantal sterfge vallen van zeer jonge kinderen. Het cij fer scheen my abnormaal en volstrekt niet in verhouding zelfs met de verwoestingen die door zekere epidemische ziekten onder kinderen kunnen worden aangericht, indien hun voldoende zorgen worden toegedieud. Het ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking dat de kinderen zeer dikwjjls slechts onvolledige zorgen genoten of er geheel van verstoken waren en dat, onder de oorzaken van zorgeloosheid der ouders, men moest tellen de verzekeringen gesloten op het leven hunner jonge kinderen, ver zekeringen die door den dood der ongeluk kige kleine verzekerden voordeel brachten. De praktjjk dezer fiiiaueieele combinatie scheen my zooveel te meer veroordeelens- waard, daar de verzckerings-uperatiën slechts een lofwaardig doel hebben, nl. om zich en de zjjueu te waarborgen tegen de sla gen van bet noodlot en het toeval, of zich of de zjjueu hulpbionyen te verBchatfen in kritieke leveustydperken, zooals ouderdom, gedwongen werkstaking, huweljj ksgiften' eerste communie, enz. enz. Doch op welken grond is het bedrjjf te rechtvaardigen van maatschappijen wier doel is eene geldelyke vergoeding te ge- veu aan ouders als schadeloosstelling voor bet verlies van een kind beueden de acht jaren, of zelfs van een te vroegtjjdig of. doodgeboren kind 'i Een groot aantal geneesheereu van Ant werpen en andere steden die den inhoud van dit rapport kennen, hebben hunne adhaesie met mijne kritieken betuigd en mij als hunne vaste overtuiging te kennen gegeven dat de kinderverzekering noodlot tig werkt op de kindersterfte onder de be hoeftige klasse. Bovendien, de verzekering van dien aard is zeer verspreid en zal zich door de pro paganda der concurreerende maatschappijen nog uitbreiden. Eene enkele maatschappij, die bare operutién o. ni. uitoefent te Ant werpen en omgeving, heeft ongeveer „zes tig duizend traiik in één jaar uitgegeven voor de betaling van verzekeringen op bet leven van kinderen beneden de acht^ jaar of doodgeborenen, hetgeen, naar den ge middelden taks door deze maatscbappy oe- taald, minstens vertegenwoordigt 7500 sterfgevallen van jonge kinderen. Rekening houdende met dj clientèle van andere verzekerings-maatscbappyen, kan men zeggen dat bet grootste deel der werk- liedeu-kindelen veizekerd is. Hoevelen zyn er onder dit groote aantal, die slachtoffers zyu van de hebzucht van onwaardige ou ders? Niemand weet dit. Doch er zyn er zeker, en daarom ïshet te„wenschen dat spoedig eene wet aaugeuomen woidt, die paal en perk ueit aan zulk een akeligen baudel Byna uitsluitend in het Vlaamsche land, en vooral in de urrunuisseuienteu Antwer pen, Brussel en Gent is de kuiderverzeke- ruig verspreid. Uit de statistiek blykt in derdaad dat de sterfte onder kinderen veel grooter is in het Vlaamsche land, doch met groote verschillen, volgens de steden. Men heeft dit versehynsel willen verkla ren, het bestudeeren in de gemeenten waar de kinder-assurantie vooral is verbreid. De commissaris van het arrondissement Antwerpen citeert twee overtuigende voor beelden. In eene belangrijke gemeente, Wilryck, waar onder de werkende klasse vele kinderverzekeringen gesloten worden, is in 10 jaren de sterfte der kinderen be neden de 5 jaren gestegen tot 56 pet., en beneden 1 jaar, tot 37 pet. van de alge- nieene sterfte. Te Merxein is, gedurende vier jaren, op eene gemiddelde bevolking van 10,827 zielen, de sterfte der eerste 5 jaren gestegen tot 136 per jaar (gemid- deldj, dus 12,3 pet., wat buitengewoon isf indien men dien maatstaf vergelykt met de gemiddelde sterfteverhouding in het ryk. De eerljjke en nauwkeurige vaststelling dezer feiten heeft de overtuiging gevestigd, dat de praktyk der kinder-verzekeringen het coëfficiënt der sterfte doet stjjgen. Men moet breken met de infame berekeningen der speculatie, zonder de lofwaardige po gingen der speculatie, zonder de lofvraar- dige pogingen van de voorzorg in de waag- scüaal te stellen. Indien er twyfel mocht bestaan omtrent de werkelykheid van het kwaad waartegen men een geneesmiddel wil aanwenden, dan zou de wet kunnen worden beschouwd als een zeer rationeel» voorzorgsmaatregel. In Trankrjjk is de weigever reeds opgetreden om te verbie den, als slrydig met de openbare orde, el ke verzekering op den dood van kindereu beneden de 12 jaren. De afdeeliugen der Kamer, belast met het onderzoek van het wetsontwerp, hebben gemeend dat de leef- 59. Doodsbleek van woede stamelde de el lendeling, zich tot Francine wendende Welnu, ik ga. Doch gy zult het betreuren hedenavond is alles beslist. Bella antwoordde op spottendeii toon Verschoon ons van uwe voorspellin gen. Voor de rol van een held uit het melodrama zjjt u in 't geheel niet geschikt. Ge maakt u belackeljjk Claude luisterde reeds niet meer en ver dween onhoorbaar, schrik en ontzetting achterlatende. De tegenwoordigheid van Bella, die mevrouw Appel in andere om standigheden, zooveel vreugde jiad bereid, verdubbelde den angst van die beklagens waardige vrouw. Zy wist, dat bedreigin gen van een man als Claude niet gering te achten waren, zy kende hem en had maar al te goed ondervonden, waartoe by jn staat was. Niettemin kon zy een glimlach niet weer houden by het aanschouwen van dat jeug dige liefdespaar, dat voor haar stond vul eerbiedige teederlieid. Zy zag, boe Pierre voor een oogenblik alle zorgen vergat en met van geluk stralenden blik het meisje, dat hy zielslief had, aanschouwde. Zuchtend spreidde Francine haar armen uit voor het lietiallige wezen, dat haar moeder noemde en voor één oogenblik, gaf baar gemartelde ziel zich over aan de ïl- lusiëu van bet geluk. Zij luisterde naar de plannen voor de toekomst, die Bella vol naïven eenvoud haar mededeelde, en ondanks alles liet zy zich door de hoop medesleepen. Was het leven haar niet een schadeloosstelling schuldig Zou dat schoo- ne kind baar niet tot troost kunnen strek ken voor zoovele doorstane smarten V Inmiddels teerde Brun huiswaarts, het hart vervuld van toorn. Bella dreigde al zyn plannen in duigen te doen vallen. Eu toch dacht hy er niet aan, toe te geven. By zijn hartstocht voor bella kwam nu een andere aaudrilt, zyn haat tot Pier re, dien. hy beschuldigde, de oorzaak te zyn van de veranderingen, die in de om geving van Dartigues hadden plaats ge vonden en door welke hjj op den achter grond was geraakt. Maar hy zou zyn macht doen gevoelen. Bella zou weten, wieu zy gedreigd had te zullen wegjagen als een houd Brun vroeg zich al, of hy zich wel tot den gescbiksten persoon had gewend, toen hy Bertier-Massol tot onbewust handlanger had verkoren. De interpellatie en daaruit voortvloeiende onthullingen zouden de ge breken van het parlementair-stelsel in bet helderste daglicht stellen. Was een lid van de uiterste Jiukerzyde, eeu parleuien- tair-socialisi, daaitue wel de geschikte man Zou deze een bres willen schieten in de repub'ikeinsche vesting. Zou Bertier niet op bet laatste oogenblik voor de gevolgen terugschrikken Hoe meer Brun er over nadacht, des te duidelyker werd het hem, dat hy zich op een dwaalspoor bevond. Een man van de rechterzyde, een con servatief dien bad hy noodig, om het repubiikeinsch verderf in het helderste daglicht te stellen. Lang behoefde hjj zyn geheugen niet te raadplegen om zulk een man te vinden. De markies de Coutras, het hoofd der royalistische party, als volksredenaar iu de katholiek# werklieden-vereenigingen met roem bekend, apostel van bet cbristelyk- sociaüsine, als een kruisridder verdwaald in deze eeuw van scepticisme, en afgevaar digde voor Charente, het monarchale de partement van Frankrjjk, deze was de aan gewezene, om recht te spreken over de republiek, die zich van handlangers be diende als Dartigues. Hy gaf zyn koetsier last hem naar het paleis-Bourbon, bet zittingsgebouw der Ka mer, te ryden. Daar zou by den markies kunnen spreken, in ieder geval diens adres kunnen vernemen, en tegelykertjjd Bertier- Ma8sol kunnen mededeelen, dat by van zyn voornemen afzag. De markies was niet in het paleis Bour bon, doch men gaf Brun zyn adres op. Het rytuig hield stil voor een deftig, echt aristocratisch hotel in de Rue Saint- Dooiinique. Een breed bordes gaf toegang tot een vestibule, waar twee lakeien in statige houding den bezoeker opwachtten. Eenigszins beueesd vroeg Claude of de markies hem een onderhoud wilde toestaan. Een der lakeien vroeg hem zyn kaartje. Brun wilde nooit de sporen Tan zyn ver- ichjjning achter laten. Een kaartje kan

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1