BRESKEISCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 977. Woensdag 22 Februari 1905. 14e Jaars:. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.628, voor Amerika ƒ0.828, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIFI,FJIA.> te lireskens. De toestand in Itiishlud. Na de geweldige onderdrukking van de vreedzame arbeidersbetoog ngen was het te verwachten, dat naar het oude en beproefde middel der nihilisten zou gegrepen worden om zich, zoo niet recht te kunnen verschat ten, dan toch zich te kunnen wreken op de gehate kliek, die het Russische volk in slavernij houdt en zijn rechten met voeten treedt. Waar smeekbeden om verbetering van den toestand effect misten, werd weer ge grepen naar dynamiet en het eerste slacht offer van de bom, na den beruchten 22en Januari is grootvorst Sergius, de 48jarige oom van den czaar en voor kort nog gou verneur van Moskou, een man van het ou de regime. Sergius was een der voorman nen van de »clan", die alles op haren en snaren zetten om een wijziging in den be- staanden toestand te beletten. De nieuwe koers is hem noodlottig ge worden Als zijn vader, czaar Alexander II, is hij ten offer gevallen aan het dyna miet. Het heet, dat czaar Alexander II 24 jaar geleden op het punt stond zijn volk een grondwet te geven, toen hij door misdadi ge hand werd getroffen. Zjjn opvolger, Alexander III wreekte zich voor den moord op het gansche volk, door zijn goedkeu ring te weigeren aan de ontwerpen wet. Het is niet te weuschen, dat de huidige heerscher dit betreurenswaardige voorbeeld zal volgen, waar alreeds de grondslag is gelegd voor een mildere politiek. De aanslag deed zich aldus voor Vrijdagmiddag te 3 uur passeerde groot vorst Sergius te Moskou in een rijtuig, ko mend van het Nikolaaspaleis, het Senaats plein. Achter het vorstelijke rijtuig reden twee huurkoetsen. Toen het rijtuig het paleis van justitie naderde kwam een slede, met twee man nen in burgerkleeding, het tegemoet. Een dezer mannen was als arbeider gekleed. Bij het paleis van justitie liet de slede het rijtuig voorbijgaan en op dat oogen- blik werd een bom onder de equipage ge worpen. De ontploffing was zoo heftig, dat alle ruiten in het paleis van justitie verbrijzeld werden. Het rijtuig werd geheel vernield, de paarden sloegen op hol. De menigte op het plein verzamelde de stukken van het rijtuig. De grootvorst was terstond dood het hoofd en de beenen waren van het lichaam gescheiden de kleeren waren in flarden gescheurd. De koetsier, die zware brand wonden had bekomen, stierf tijdens het vervoer naar het hospitaal. Op het plein liggen de raderen van de equipage. De ontploffing werd op verren afstand gehoord. De moordenaars zijn gearresteerd. Een van ben zeide Het kan mij niet schelen, mijn werk is gedaan. Na verloop van eenigen tjjd stroomde een groote menigte op de plaats van het gebeurde samen. De poort van het Krem lin werd gesloten. Op het Roode Plein betoogde de menigte tegen de studenten, die duchtig werden mishandeld, zoodat een bij het paleis van justitie aangestelde be ambte tusschenbeiden kwam en verschil lende lieden deed arresteeren. Een pro clamatie werd onder de menigte geworpen. Toen grootvorstin Elizabeth mededeeling kreeg van bet gebeulde, begaf zij zich on middellijk naar de plaats van den aanslag. Het stoffelijk overschot van den grootvorst werd vt rzameld en naar het Nikolaaspaleis gebracht. Grootvorstin Sergius bevond zich opliet oogenblik van den aanslag op haren ge maal, in haar werkkamer in bet Kremlin, bezig met het samenstellen van geschen ken voor de slachtoffers van den oorlog. Een rijtuig was reeds voorgereden, om dat de grootvorstin zich naar de woning van den gouverneur-generaal wilde begeven om daar hareu gemaal, die daar eveneens zou komen, te ontmoeten. Onmiddellijk na de ontploffing zag een politiebeambte iemand wegloopen bij slaag de er in den vluchteling, die met eeu re volver was gewapend, te arresteeren. De gearresteerde, die verschillende door boomsplinters veroorzaakte verwondingen had, ontkende niet de moordenaar te zijn hij gaf zelfs toe een revolver bij zich te hebben om te schieten op ieder, die het zou wagen hem te naderen. Hij drukte zijn voldoening er over uit, dat de grootvorstin haren gemaal niet vergezelde. Hij wei gerde zijn naam op te geven. Verder ver klaarde hg, dat hg lid was van de revo- lutionnair-socialisiische pari ij. Het hoofd van den grootvorst is geheel verbrjjzeld van de hersenen werden slechts deeltjes op bet plaveisel gevonden. Zij werden bijeenverzameld en den com missaris van politie ter band gesteld. Een politiebeambte vond de portefeuille van den grootvorst, waarin zich behalve geld een aantal brieven bevonden. In het bezit des moordeuaars werd ge vonden een portemonnaie met ongeveer 10 roebels. Te vier uur des middags had in tegen woordigheid van grootvorstin Sergius" en alle militaire en civiele autoriteiten eeu eer ste rouwdienst plaats te acht uur volgde een tweede rouwdienst. Door de ontploffing zijn 64 ruiten in het Paleis van Justitie verbrijzeld. De daad maakte te Moskou een verplet terenden indruk. Engeland. Aan boord .'van de ouderzeesche boot A 5 der Engelsche^marine had in de ha ven van (jueenstown eene ontploffing plaats, die op slag aan 'vier menschen het leven kostte, terwijl^naderhaud nog twee zwaar gewonden aan de bekomen verwondingen bezweken, zoodat het aantal verongelukten zes bedraagt. Luitenant^ H. C. Good, die zwaar gewond is, verkeert nog steeds in levensgevaar, hoe wel er nog hoop bestaat hem te redden. Het onderzoek naar de oorzaak van het onheil, dat door de marine-autoriteiten is ingesteld, heeft uitgewezen, dat de eerste ontploffing, die in het achterschip plaats had, moet worden toegeschreven aan petro- leumgas, dat met de lucht in aanraking is gekomen. De tweede ontploffing zou veroorzaakt zijn door electriciteit. 56. Doch om nu op de zaakjj terug te ko men, ben je overtuigd van de gevoelens van mejuffrouw Hernandez? Als van de mijne. Acht je haar in slaat, uit zwakheid gedreven, toe te staan je te zullen verge ten. Nooit! Zelfs niet als jij haar erom vraagt. Wat wilt u daarmede zeggen Veronderstel, dat je vader je zou suieeken van haar af te zien 't*> hem te redden. Opdat zij de vrouw van Claude zou worden Nooit zal zjj hem haar hand schenken. Zij veracht hem Uitstekend En ook zal m|jn vader nimmer wil len opofferen aan zijn belangen. Des Barre» keek hem eenigszin» spot tend aan. Pierre kon dien blik niet ver dragen. Ik weet wat ik zeg, herhaalde hij. Mijn vader heeft mij niet misleid. Moge hij vroeger in veel te kort zijn geschoten, heden Misschien heb je wel gelijk, viel Des Banes hem in de rede. Hij is nu rjjk en kan zich de weelde veroorloven, er eeu 1 art op na te houden. Maar die andere, zie je, die meneer ,Brun 1 Juist op zijn leeftijd zijn de hartstochten dubbel gevaar lijk Die zal geen mededoogen ken nen. Met dien belast ik mij Des Barres keek den rjjzigen jonkman met welgevallen aan. Ja, jij bent 'n zoon van het volk en geneigd, de mouwen op te stroopen om je tegenstander voor altjjd onschadelijk te ma ken. Maar wees op je hoede! Spierkracht heeft weinig in te brengen bij 'n schurk als hjj en een geladen pistool is sterker dan de flinkste jongen van de wereld. Daardoor zal ik mij niet laten terug houden Dat weet ik en juist dat boezemt mij ongerustheid in. Maar ik ben er nogDe toestand wordt m|j nu helder. De wensch van Dartigues om in de Kamer te komen is Bruu een middel om goed- of kwaad schiks mejuffrouw Hernandez tot zijn vrouw te krijgen. Daardoor bevordert h|j mijn candidatuur, maar nun tali auxillio, ik ben op zoo'n hulp niet gesteld. Ik zie alleen maar, dat hg jou ongelukkig kan maken, en daar zal ik wel een speldje voor ste ken Ga nu maar zoet naar huis, ventje, en doe niets zonder mijn voorken nis. Het is Woensdag, vandaag houdt de Kamer geen zitting. Wij hebben dus tijd genoeg om ons krijgsplan op te zetten. Niet weinig gesterkt door deze woorden, nam Pierre afscheid van des Barres en ijl de zoo snel bij kon naar de Champs Ely- sées, waar hij zeker was Bella te zullen ontmoeten. Toen Claude het buis van Dartigues verliet, had hij gezien hoe mejuffrouw Her nandez in haar mandewagentje uitreed. Hij groette de schoone Amerikaansche op in het oogvallende nederige wijze en zjj be antwoordde dien groet ernstig, kalm en met de meeste onverschilligheid. Hij beef de van woede, toen hij zag, hoezeer zij hem minachte. Ik zal haar tóch bezitten, die trotsche schoone. Het moetmompel" de lig, terwjjl bij de vuisten balde. Toen zi) in het rijtuig stapte, bewon derde hij het kleine voetje, dat even zicht baar was. Toen steeg ook hij uit, gaf zijn koetsier een wenk hem te volgen en ging toen te voet zijn weg voort, in nadenken verzonken. De plotselinge neerslachtigheid van Dartigues, eens zoo vol energie, was hem een raadsel. Zou de vader in hem ontwaakt zijn En toch had deze, eenige weker, geleden, zijn zoon tot zich geno men alleen met het doel, zijn eigen belan gen te bevorderen. En nu wilde hij, vóór alles, diens geluk 1 Claude begreep er niets van, maar was vast besloten niet de dupe te worden van Dartigues' overgevoeligheid. Hij zon op een middel, om den tegenstand van me juffrouw Hernandez te breken. Zoolang Pierre en Bella het eens waren, viel daar op niet te rekenen. Doch hg bedacht, dat de natuurlijke medehelpers in dezen -moei lijken strijd niemand anders waren dan Appel en Francine. Hun belang Clau de dacht altijd het allereerst aan het be lang eischte gebiedend den invloed van den vader te ondermjjnen. Zoolang Pierre

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1