Gemengd RRF.SKEYS 17 Februari 1905. De Dinsdag alhier gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden, behalve de beer A. van Houte. wegens ziekte afwezig. Eenige ingekomen stukken, zijnde mis sives van Ged. Staten houdende goedkeu ring op genomen raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. Het destijds aangehouden verzoek van de commissie van beheer der Teekenscbool te IJzendijke om een subsidie voor die in richting, werd ran de hand gewezen uit overweging dat voor deze gemeente geen belang gediend werd door die ïeekenschool, waardoor een subsidie uit de gemeentekas werd gerechtvaardigd, te minder wijl in deze gemeente voldoende gelegenheid is tot het verkrijgen van het onderricht als door die school bedoeld. Behalve het 15-tul nieuwe kiezers, die ambtshalve op de kiezerslijst worden gebracht, hebben zich er 47 aangemeld als loonkiezer of uit anderen hoofde. Te Zuidzande gaven zich naar men ons van daar meldt 40 nieuwe kiezers aan, waarvan vrij stellig mag worden aan genomen dat er bij deelneming aan de verkiezing 38 op int. Hennequin zullen stemmen. l.l/.eildijUe. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school in den Oranje polder hebben zich 3 sollicitanten aange - meld. Waterlamlkerkje. De WelEerw. heer ds. Meuters te Ammerstol heeft nog gee- ne beslissing genomen in zake het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Gem. al hier. Sclioonilijke. Dinsdag jl. gaf het mu ziekgezelschap zijn jaarlijksche uitvoering ten huize van Ch. Temmerman. Waar een fantare nu juist niet op hare plaats is binnenshuis, bestond dan ook het programma meerendeels uit nummers bui ten de eigenlijke fanfare-muziek. De symphonie verleende hare gewone medewerking, terwijl het programma werd afgewisseld door eenige voordrachten en een comediestukje. gegeven door een man nelijk lid der vereeniging en eenige meis jes. Ze hadden succes van hun werk. Vooral de geëmancipeerde dames-com pagnie was zeer aardig. De opkomst der leden was goed te noe men. Bij 't lossen van pakken tabak uit gen eischen ter wille van de eer van je vader hij rekent waarschijnlijk op je ridderlijk karakter maar met dat al heeft hij dat kind, dat, naar jij me ten minste vertelt, dol op je is, nog niet in zijn macht. Het eenige wat hij misschien bereikt is, dat geen van jelui beiden haar krijgt Dat is in ieder geval een be vrediging voor zulke lage karakters, Maar wij zullen hem ook dat wel weten te be letten. Geduld maar, m'n jongen. Van Bertier-Massol ben ik zeker. Maar als die ellendeling zich dan tot een ander wend Des Barres glimlachte. Niet kwaad bedacht, ventje. Je be gint al 'n beetje kijk op de dingen te krij gen. Mettertijd is er misschien nog wel wat van je te maken - Maar dat is voor 't oogenblik nog bijzaak Ja, hg zal zich waarschijnlijk tot een ander wenden, maar dan zullen wjj wel zien, wat ons dan te doen staat. (Wordt vervolgd.) het uan de Wilhelminakade te Rotterdam liggend stoomschip xGedé" in een langszij 'iggenden lichter »Prima" had Dinsdag avond een ernstig ongeluk plaats. Door 't breken van een hulpstrop vielen 0 pak ken, die door den stoomwinch werden op- geheschen, van aanzienlijke hoogte in het ruim van den lichter, waarin verschillende werklieden stonden. Toen zij het ongeluk zagen stoven allen uit den weg, doch één hunner kon zich niet gauw genoeg uit de voeten maken en werd door één der zwa re pakken getroffen. De man bleek ern stige kneuzingen bekomen te hebben en overleed kort daarop. Te Amsterdam is de vorige week een dubbele moord gepleegd op eeno vrouw en een 1 jarig uieisje, waarvan de man vei- dacht weid de iLder te zijn, en waai naai de poltiie heeft gezocht, doch aanvankelijk zonder resultaat. Dinsdagmiddag echter is de vermoedelij ke dader J. D. van der Merk geanest,erd in het koffiehuis' voor den volksbqnd te Amsterdam. De jonge man trok de aandacht door zijn vreemd gedrag en geleek bij nadere beschouwing op het signalement van den vermiste. De juffrouw had den goeden inval da delijk de politie te waarschuwen en deze oordeelde de overeenkomst van den aange wezen peisoon voldoende om hem in ar rest te nemen. Hij werd overgebracht naar het com missariaat aan de Nu ndermurkt en erken de daar onmiddellijk de gezochte Van der Merk te zijn. De justitie werd terstond van de aanhouding verwittigd. Wondersnel had zich het bericht van de inhechtenisneming veasprt'id, Het volk liep voor het politiebureau te hoop en veroor zaakte der politie beel wat moeite. Hoe dikwgls ook tot doorloopeu werd aangemaand, telkens vormden zich groep jes die bet geval bespraken en naar de be weegredenen voor de misdaad gisten. Dc justitie begon onverwijld inet bet eerste verhoor, Van der Merk zag bleek doch leek vrij kalm te zijn. Hij bekende dadelijk zijn vrouw te heb ben omgebracht, doch ontkende sign den dood van het kindje schuldig te zijn. Naar zijn zeggen heeft zijn Vrouw liet kind vermoord en uit woede daarover beeft hij zijn vrouw het leven benomen. Hjj verklaarde heel veel van zijn vrouw te hebben gehouden ruzie was er tusschen hen nooit. Echter meende hij dat de zorg zijner vrouw voor hun kindje, waarvan, hij dol veel hield, niet \oldoende was en hij verweet haar dit. In den nacht vóór de treurige misdaad was hij ontevreden, omdat zijn vrouw naar zjjn oordeel niet spoedig genoeg opstond om het kind te helpen, waarop zij ant woordde, dat Van der Merk klaarblijkelijk meer hield vuu dit kind dan van de beide anderen (de kinderen der viouw uit haar eerste huwelijk.) Van der Merk bad hierop onverschillig »dut kan wel zijn" geantwoord. De vrouw stond op en ging naar de keu ken. Toen de man daarna in de keuken kwam, vond bij liet kind dood. Ouder den indruk daarvan greep hij zjjn vrouw bij de keel en worgde haar. De beide andere kinderen heeft hij bij grootouders bezorgd. Daarna heeft hij rondgezworven tot zijne arrestatie. Na het verhoor werd hij naar het Huis van Bewaring overgebracht, alwaar hij zich zelf door door ophanging met zijn halsdas aan de tralies van zijn cel van het leven heeft beroofd Een paar jeugdige straatscbuimers te l'ai ijs lieten zich b.j nacht niet een rijtuig naar dc rue de Sèze brengen, waar zij voor een koffiehuis uitstapten en zich ter dege aan spijs en drank te goed deden. Toen liet <i|i betalen aankwam mishan delden zij dep kastelein en stapten daarna in het rijtuig, doch de koetsier weigerde nii ben te rijden. Zij floten daarop en van verschillende z.jdcn snelden kameraden toe, die op den koetsier aanvielen. Deze ver weerde zich geducht met zijn zweep, maar werd ten slotte toch ontwapend en met een lues zoo einstig verwond, dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. Een der bandieten is echter in handen der politie, gevallen. Op een bovenhuisje ergens bij den Anistel te Amsterdam woont een jong paar, hij is ambtenaar en zij heeft ook geen geld. Hard werken en zuinig wezen is de leuze Nu hebben zij van tijd tot lijd een oude werkster in dienst, die bedoelde leuze ook van nabij kent, en allerlei wegen weetom 'het leven zoo goedkoop mogelijk te jnjfken. Zoo wordt er aan liet boven huisje nooit visch aaii de deur gekocht,' maar de werk ster gaat uit naar de Nieuwuiarkt, waai de visch in overvloed wordt aaugevoerd en koopt daar voor eenige stuivers goede waar. Up een buiïgen dag weer op weg zijnde, ontmoette zij reeds op een nabijzijude gracht een vischkooper, die nog twee schel vissollen op zgn wagen had en juist met een zeer voldaan gebaar zijn mes in de schede deed. Kom dacht de oude werkster, die man zal die vischjos wel los willen wor den. Wat motte die vissies kosten? zei zc in haar Jordaan-accent, en het boertje ant woordde Drie kwartjes, daarbij bedoelende bet stuk. Maar de werkster, die gevraagd had naar de »vissies", nam den eisch op als gesteld voor de twee en bood de helft, omdat visch- boeren nu eenmaal steeds liet dubbele van de waaide vragen. Men kwam overeen, dat de minste prijs acht stuivers zou zijn, en bet boertje maakte de vissies" schoon. Het vrouwtje reikte hem daarop twee kwartjes over on vroeg een dubbeltje te rug. Het boertje bekeek de twee kwartjes, die op zjjn breede, met bloed besmeurde baud lagen en vroeg Wat mot ik daarmee doen Wel, antwoordde Naatje, dat is voor de vissies. Eu nu krijg ik nog tien cent terug. Wou uwé dan twee schelvisscbeir heb ben voor acht stuivers Uwé liep ze er toch voor aangeboje Alle twee Meus, ben je belatafeld. Wou jij schellcvis eten voor twee dubbel tjes het stuk Daar zal je nuchter van blijven. Wat hier en ginder, denk je dat ik injjn vrouw en kinderen benadeelen wil. Ze koste immers meer aan de markt. Koop jij katvis, der zwemt genoeg hier in de Heeregracht. Maar zoo'n kostelijke schel vis, moest ik die rinuweeren voor jou acht stuivers. Nee, zoo benné we niet getrouwd. Jou oud mirakel. Ik zal jou leere om ar me kooplieden te benadeele. Hier heb je één kwartje terug eu het andere hou ik voor de rouwkoop en de moeite. Naatje keek de man met groote oogen aan, maar toen ze zag, dat de stadgenoot het eeiie kwartje in zijn zak liet verdwij ne», zette ze nog grootcr mond op. 1 haar familie waren ook wel eens visch vrouwen geweest en de radheid van tonj kwam nu bij baar boven. O, Jees, jon leelijke vischopblazer mot je mijn hebben. O, rnetise, kom er« hier, die groote labberdoedas wil een oudi vrouw rinnuweero. Eerst soebatteerd ie rn« om zijn dunne slappe visch te koopen et nou ik betalen wil, wil ie me begappe. Hou je witvisch. gemeene kei el, kerel van niks, maar ik me centen terug. En gauw wat of ik baal de politie er bij. Er kwam echter heel gauw een ecltl Amsterdamsch standje, maar ond vrouwtje bad de oponbiie uiejniug op haar band. De vischkooper gaf èebter geen kamp en zijn visch tooflende, bezwoer hij dat zij twaalf stuivers liet stuk waard wéren. Hij gooide ze op zijn kar, zijn groot nies er naast, bij wijze van bedreiging en wilde verder gaan. Maar dat was Naatjes bere kening niet. Zij greep den man bij den arm, jammerde over haar kwartje en smeek te een jongen een politieagent te halen Deze holde weg en-toen lijj een paar ageiv ten zag vroeg hij hun meheer, wil t even meegaan, der is een vischkooper, dit wil een oude vrouw be Ze gingen dadelijk mede en werkten zich door de menigte heen. Nadat het ge heele verbaal was gedaan, gaf de oudste een brigadier, de uitspraak Er is bier van beide kanten klaar blijkelijk een misverstand ontstaan dooi overhaaste en minder duidelijke wijze van spreken. Het vrouwtje geefi geen recht op de visch en de koopman geen recht op de centen als bij de visch er niet voor geeft. Dus koopman, geef het kwartje terug ol de visch er voor. De koopman gaf bet kwartje, 't vrouw tje liep gauw naar buis terug, waar zij de verzuchting slaakte Wat bèt die kerel mij uitgeluid, maar ik heb hem ook zijn portie gegeven. k Iets over de vroegste geschiedenis van Retranchement. o II. Wie den geest kent van onze ïeventien- de-eeuwsche vaderen beselt dat de over heid de godsdienstige verzorging van de/e lieden niet verwaarloosd heeft. Van 's lands wege werd jaarlijks een extra-toela ge gegeven aan de predikanten van Sluis, Cadzand en St. Anne ter Muiden, die er van 1621 af »den godsdienst bedienden", totdat een tiental jaren later een nieuwe ïegeling werd getroöVn. Die predikanten hadden namelyk omstreeks 1630 bij een request aan den Raad vaii State verzocht, dat zij »om de bezwaarlijkheid des diensts, als wel ordinu is 300 en 400 toehoorders aldaar zijnde, en om verscheidene ander» redenen vooitaan daarvan ontlast (mochten) zijn en dat aldaar een predikant als eigen zoude mogen beroepen worden". De Raad bad daar wel ooien naar»is om goede consideration (luidde zijn besluit van 13 Sept. 1630) en om den waren godsdienst zoo veel niogelyk te bevorderen goedge vonden eu geresolveerd dat de lieeren van dezen Rade, eerstdaags trekkende op de verpachting in Vlaanderen, zullen spreken met Burgemeester en Schepenen 's lands van den Vrije om te zien wat bij dezelve tot onderhoud van den voorschreven pre dikant zal gegeven worden, om alzoo te vinden een traktement voor den voorschre ven predikant, die daarop alsdan in het voorzeide Retranchement eu de forten van

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2