Buitenland. Binnenland. over 1901 voor een zeker bedrag in de plaatselijke directie moeten zijn aangesla gen geweest en op 1 Maart 1904 dat be drag voldaan hebben, dat ten minste ƒ0.80 moet bedragen. Rusland. Het meeste nieuws omtrent de toestand in Rusland bljjft uit Polen komen. Het is verschrikkelijk hoeveel meuschen daar het leven laten. Te Radom zijn, naar uien weet, deze week weer "20 werklieden gedood en gewond te Skargizka zijn er 24 gedood en 40 gewond. In Warschau hebben stakers in bakkerijen en andere werkplaatsen arbeiders vermoord, die weer aan het werk gegaan waren. De prijzen van levensmiddelen enz. stij gen onrustbarend te Warschau. Drie snees eieren kosten bijv. vier en een halve roe bel, een ongehoorden prijs voor Rusland met zijn grooten handel in dit product. De schade, die er op allerlei gebied ge leden wordt, is geweldig en de wii keistand heeft er het ergst van te lijden. Er zijn voor duizenden en duizenden roebels rui ten ingeslagen en de assurantie-maatschap pijen weigeren de schade te vergoeden Men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen, wat dat beteekent, als men weet, dat er verscheiden ruiten bij zijn van 1500 roebels het stuk. En het zijn niet alleen stakers en op standelingen die de orde verstoren. Ook 't leger doet er aan mee. Zoo komt uit Wol- kofski in het gouvernement Grodno bericht, dat daar 3200 uit Kalisj ter aanvulling ecner brigade ontboden reservisten zich aan ernstige rustverstoringen hebben schuldig gemaakt. De mannen sloegen aan 't mui ten wegens slechten kost, drongen de staais- drankwinkels binnen en sleepten den bran dewijn weg, dien ze deels opdronken, deels voor een appel en een ei aan de boeren verkochten. De ontboden infanterie vuurde twee salvo's, waardoor twee reservisten wer den gedood 900 man werden naar de ka zerne gebracht, waar zij aan het vechten sloegeu. De infanterie vuurde nogmaals. Met de rest der 3200 k wam bet tot een botsing op het voornaamste plein der stad. De woordvoerder der reservisten verklaar de hier aan den bevelhebbenden officier, dat hij en zijn kameraden beslist weiger den naar Mantsjoerije te gaan. De officier trok zijn revolver en schoot den spreker neer. Eindelijk werden een duizend reser visten omsingeld en naar het station ge bracht. Te Lodz beletten de stakers de arbeiders die het werk willen hervatten, dat te doen. Zoo noodig wordt er door een onverwacht schot uit onnaspeurbare richting kracht bijgezet aan de betoogen der stakers. Er werden groote moeilijkheden verwacht, oin- tier-Massol hebt ingelicht Hm in den oorlog is alles ge oorloofd. Dat wil ik niet tegenspreken. Maar je hebt de documenten immers nog niet geleverd Nog niets. Ik heb ze hem alleen toegezegd. Welke? De stukkeu betreffende de leening voor de havenwerken van Gabès. En je hebt mij indertijd gezegd, dut je ze vernietigd hadt. Ontdoet men zich van dergelijke wa penen Je ziet nil, hoe alles te pas kan komen. (Wordt vervolgd.) dat den arbeiders het schrale restje van hun loon zou worden uitbetaald, en ze dan hun ontslag zullen krijgen en de fabrieken gesloten worden. De correspondent van het Berliner Dag blad maakt in een omstandig verhaal mel- d;ng van een dreigbrief aan den czaar, die door Z. M. zelve in het paleis is gevon den. Er stond in, dat twaalf mannen beslo ten hadden hem te dooden, in verband met de gebeurtenissen vun den 22 Jan. De eerste van deze twaalf was reeds in Petersburg aangekomen om dit besluit tot uitvoering te brengen. Deze brief heefi groote opwinding veroorzaakt in het ge- heele paleis en geleid tot een direct streng ouderzoek op welke wijze dit schrijven in het paleis gekomen was. De blief is op buitenlandsch lux" papier met zeer mooi schrift geschreven. Doch uit het Fransch blijkt, dat een Rus hem geschreven heeft. Intusschen zijn dadelijk maatregelen ge nomen tegen een mogelijke aanslag. De patrouilles Kozakken zijn in het park ver dubbeld, het station w rdt door geheime politie bewaakt. Voegen we er aan toe dat op den pro cureur van den Finsch.m Senaat te Hel- singfors een moordaanslag is gepleegd, en men kan nagaan dat het nog verre van rustig is. De aanslag had plaats onder deze om standigheden Om 10 uur Dinsdagmorgen meldde zich een als officier gekleed persoon aan de par ticuliere woning van den procureur aan n liet zich aandienen met een kaartje, waar op de naam stond van Alexander Gadd. Zoodra hij tot den heer Johnson werd toegelaten, haalde hij oen revolver te voor schijn en schoot den procureur met 2 ko gels dood. De lTjarige zoon van den ver moorde ijlde, bij het hooren der schoten, zijn vader te hulp, greep zelf een revolver en verwondde den moordenaar aan handen' en voeten, doch werd op zjjn beurt in het been geraakt. Vluchtend viel Gadd in de voorkamer neer. Hij is ongeveer 25 jaar oud en blijkt geen officier te zijn. Of zijn naam wer kelijk Gadd is, staat niet vast. De procureur Johnson was zeer impo pulair, wijl hij de nationale zaak der Fin nen had verlaten. Groote wrok was on langs tegen hem verwekt, wijl hij, »qua- litate qua" een som van 10.000 mark moe=t ontvangen welke door de Finnen moest worden opgebracht ten behoeve van de po litie van Helsingfors als belooning van haar door de autoriteiten geroemd verdien stelijk gedrag, toen zij op 24 Jan. een ar beidersoptocht uiteenjoeg, waarbij 15 per sonen werden gewond en 1 gedood. Iluitsclilniiil Het aantal stakers in het Ruhrgebied zou sedert enkele dagen zijn afgenomen. Uit Essen werd gemeld, dat in het di strict Dortmund en in de mijn Rheinpreus- sen 04.000 arbeiders van de 200.000 weer aan het werk waren gegaan. Welk een schade Duitsrhland tengevol ge dezer staking lijdt, kan daaruit blijken dat men ze raamt op 200 millioen mark en elke dag dat de staking langer duurt vei meerdert dit bedrag met 10 millioen mark, want niet alleen de mijnindustrie, maar ook andere industrieën en de hendel lijden er onder. België. In het Luiksche bekken waren Woens dag 2112 stakers. In het bekken van Char leroi in het geheel 25.078 stakers van 39.442 werklieden. In het Centrum zijn, volgens bericht uit La Louvière, op 22 000 mijnwerkers 12.000 stakers. Dinsdagavond om 11 uur is te Ramsée bij Luik een dynamietaanslag gepleegd te gen het huis van den ploegbaas Hubert Leeners, van de mijn Werister. Een dynamietpatroon, die op het venster kozijn was gelegd, ontplofte. Leeners, die aan het avondeten zat, is ernstig aan het hoofd gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Het huis heeft ook veel geleden. Men denkt eerder aan een persoonlijke wraakneming dan aan een anarchistische daad als gevolg van de staking. De heer baron Mackay, president der 2e Kamer en afgevaardigde voor Kampeiq verlangt bij de aanstaande verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. I!RF.!SKF,.AS 10 Februari 1005. De loop der bevolking van deze gemeen te over 1994 is als volgt: Op 31 Dec. 1903 bestond zij uit 1048 m.. 1023 vr. samen 2071. Zij vermeer derde door geboorte met. 34 m. en 31 vr. en door vestiging uiet 78 m. en 00 vr. sa men met 112 m. en 91 vr. en verminder de door overlijden met 15 m. en 11 vr. en door vei trek met 80 m. en 69 vr. samen 95 tu. en 80 vr. In liet geheel vermeerderde zij dus me 17 in. en 11 vr. en bestond op 31 Dec. 1904 aldus uit 1065 m. en 1034 vr. totaal 2099. firoede. De schietvereeniging alhier zal op 27 en 28 Mei en 1 Juni a.s. erne pro vinciale schietwedstrijd organiseeren bij ge legenheid van baar 5-jarig bestaan. Gronde. De WelEerw. heer ds. J. A. F. A. Stellwa-, pred. bij de Ev. Luth. Gein. alhier, komt voor op het drietal naai die gemeenle te Pekela. Scliooiidijke. Als vervolg op het be knopte verslag van de vergadering der Paarden-Verzekering-Mij kunnen we mede- deelen, dat 186 leden aanwezig waren. Bij het doen der rekening werd door den heer Kools nader verklaard de post voorkomende op het borderel waarhij hij ƒ13.70 in rekening had gebracht »voor 14 maal onderzoek en andere uilgaven van 21 Aug. tot 4 Oct., bij P. B. Dierikx". Zoo- als het daar stond, verwekte liet den schijn alsof hij voor elke visite iels in rekening had gebracht. In werkelijkheid waren het niet anders dan verschotten voor rijtuighuur, corres pondentie en telegram naar en van den voorzitter. De post werd goedgekeurd. Bij de ƒ15.— geueesknudige behande ling door L. Louter werd opgemerkt dat zoodanige hulp toch moest bekostigd wor den door den deelnemer en niet door de Maatschappij. De voorz. stemde dit toe, maar het re glement gaf aan het bestuur de bevoegd heid om ook zelve bijstand in te roepen waarvan de kosten dim kouien voor reke ning der Mij. Maar ook met deze hulp kwam men niet verder en toen wendde men zich lot Asse nede. De heer Horweijer vroeg of deze hulp geplimeerd was waarop een ontkennend antwoord volgde, en hem aanleiding gaf er op te wijzen dat dan buiten het reglement was gehandeld, daar dit gediplomeerde hulp voorschreef. De voorz. kon dit niet ontkennen, maar men was in een moeilijke zaak gekomen de beide veeartsen wisten er geen raad mee en de ziekte eisehte maar steeds meer of fers door de hulp uit Assenede is de ziek te tot stam gekomen. Het bestuur meen de aldus te handelen in het belang der Maatschappij. (De vergadering stemde daar mee door applaus in.) Nadat de rekening was goedgekeurd kwam aan de orde het verzoek van J. de Vlie ger en andereu om de boekhouder huiten het bestuur te benoemen. Het bestuur had dit voorstel overgeno men en er aan toegevoegd de jaarwedde niet meer pereents-gewijze zooals thans (50 ets. per ƒ1000 verzekerde waarde) maar op ƒ300 vast te bepalen met een borgtocht van ƒ1500. Het bestuur verklaarde bij monde van den heer Kools dat eene zoodanige jaar wedde voldoende was, want alles bij elkaar genomen, was er wekelijks maar éën dag werk aan per week. De heer A. de Hulster zeide dat er veld wachters zijn die soms nog minder dan ƒ300 hebben. De heer J. H de Milliano meende dat eene vergelijking van de betrekking van boekhouder dezer maatschappij met een veldwachter niet opging. Enkele leden gaven de voorkeur aan eene jaarwedde geregeld naar 35 of 40 ets. per ƒ1000 verzekerde waarde. Weer anderen verlangden om de verant woordelijkheid van het geldelijk beheer te verminderen in eene premie-heffing van 1 /2 °lo om de 4 maanden, hetwelk dan toch D/a pc jaar zou worden zooals thans. Eindelijk kwam in stemming het eerste deel van het voorstel om den Boekhouder te doen benoemen buiten het bestuur. De uitslag was dat 118 st. zich er vóór verklaarden en 64 tegen, en daar uit de eventuëele aanneming eene wijziging van art. 9 van het Regl. voortvloeide gelijk de heer van Proyen opmerkte kou het voorstel niet als aangenomen beschouwd worden omdat het de vereischte 2/3 meer derheid miste. Daarna werd opnieuw beraadslaagd over het traktement. De heer van Proyen vond het erg te genstrijdig dat het bestuur wilde meegaan om de premie heffing driemaal in het jaar Ie laten doen, waardoor er veel meer werk zal zijn en toch het traktement wilde ver lagen. De heer Hontelez wees op het jubileum dat de Maatschappij vierde, waarmede te vens de Boekhouder die haar steeds trouw en eerl(jk had gediend, en het nu toch geeu pas gaf om hem als 't ware op stal te zetten. Van andere zijden werd aangemerkt dat de traktemeutsvermindering toch niet den minsten invloed geven zal op de financiën dezer uitgestrekte maatschappij. Toen vroe ger het traktement miniem was, was de Boekhouder ook altijd bereidwillig, waar om nu thans beknibbeld op zoo'n somme tje. Het bewuste voorstel van het bestuur werd verworpen met 105 tegen 72 st. Bij de daarop gevolgde stemming voor een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den lieer J. Verhage werd deze herbenoemd met 156 van de 172 st. Verder hadden stemmen de heeren C. N. Jansen van Rosendaal 3, E. V. de Mil liano en J. de Vlieger 2, A. A. Becu, J. B. Tas, A. van Waes, A. de Milliano, J. W. de Zwart, P. Erasmus, J. van Malei

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2