DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 972. Zaterdag 4 Februari 1905. 14e Jaarg. .Buitenland. EEUILLETON. breskensche courant ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 «ents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Dreskens. Onvolledig. Ter voldoening aan onze belofte om de brief die we persoonlijk aan de Redactie gericht beschouwden, te beantwoorden, zij vooraf een kort overzicht gegeven van dat schrjjven, waarin men ons blad eene on volledigheid toedicht, omdat het niet heeft opgenomen de verslagen van de politieke lezing des heereu Ter Laan en van die van den heer Peerlkamp over het goed recht der openbare school, beide te Oost burg gehouden Die niet-opname is niet toevallig ge weest wat wel toeval is, dat de beide heeren nog slechts pas abonné zijn en dus vóór dezen van don inhoud van ons blad geen kennis droegen. We zijn ten minste zoo vrij dit laatste te veronderstellen omdat zij anders zouden hebben kunnen weten, dat die politieke en andere lezingen nu juist door ons niet worden genegeerd. En we willen dat even aantoonen. In 't voorjaar van 1903 sprak de heer D. de Klerk voor de liberale kiesvoreeni- ging en we hadden van zijne lezing een bijna woordelijk verslag dat circa 15 ko lom van ons blad vulde. In Februari des vorigen jaars trad mr. G. J. Sybrandi voor de anti-rev. kiesv. op en ruimden voor diens rede in een drietal nummers telkens schier de helft van de beschikbare ruimte in. De heer A. Roodhuizen hield in Nov. 11. eene politieke lezing in eene openbare ver- gaderiug van de eerstgenoemde kiesveree- ging en weder leverden we een verslag zóó uitgebreid dat we de stof nauwelijks in 2 nummers konden opnemen. De toekomstige candidaat der christ. partijen voor het district Oostburg, de heer J. H. Blum hield eveneens eene rede waar aan we opnieuw hetzelfde recht lieten we dervaren, terwijl van de lezing des heeren Zelvelder over het goed recht der openba re school een zoo getrouw mogelijk relaas werd samengesteld en in ons blad opge nomen. De plaatsing van tal van verslagen in extenso betreffende raadszittingen en ver gaderingen van zoovele vereenigingen, waar aan ook het platteland in dezen tijd zoo rijk wordt, kunnen we gevoegelijk buiten rekening laten, daar het beslist een eerste vereischte is voor een blad om zyne lezers daarvan op de hoogte te houden, en het voldoende bekend is, dat we te dien op zichte onze taak vrij ruim opvatten. Keeren we dus terug tot het punt van uitgang, hetwelk de niet-opname der ver slagen van de jongste vergaderingen betrof- En dan beginnen we met de mededeeling dat we van de vergadering waarin de heer Peerlkamp sprak, geen veislag hadden, wijl het onderwerp precies hetzelfde was als kort geleden de heer Zelvelder te G roede had behaiyleld. Dat nu wel niet precies dezelfde bewoordingen zullen zijn gebezigd, ligt voor de hand maar toch was de grond, gedachte geljjk. En we ineenen dat men toch bezwaar lijk zal kunnen vergen oui van vergade ringen waarin geljjke onderwerpen worden behandeld telkens zuike ellenlange versla gen te leveren. Dat mag misschien aan genaam zijn voor zeer enkelen, maar in 't algemeen is dat geen gebruik, is dat zelfs overbodig en allerminst wenschelijk voor een blad met een beperkt bestek. Hebben we dus van de laatste lezing geen verslag gegeven, de zaak op zich zel ve is daarom niet aan onze aandacht ont snapt. Integendeel, we ruimden er kort geleden een plaats voor in die alleszins re den tol tevredenheid gaf. Men had bovendien ook eenig recht om van zulk eene vergadering een verslag te verwachten omdat men er den lezers van ons blad op behoorlijke wijze van had ver wittigd, ter plaatse waar dat gebruikelijk is. Niet alzoo van de laatste vergadering. En met het oog op de groote zorg die wij hadden besteed san het getrouw en strikt zaakrijke verslag, dat we er van gaven, zou de billijkheid hebben meegebracht ook onzen lezers daarmee in kennis te stellen, te meer omdat men van bevoegde zijde wel zoo beleefd was een voorloopige doch niet volledige aankondiging aan de redactie te zenden die haar in hare kolommen een plaatsje gaf. Als men op geenerlei wijze blijk geeft van contact met een blad. dan vragen we of zoo'n blad onvolledig is als ze zulke vergaderingen op gelijke wijze bejegent. En in denzelfden geest is ook de niet- opname van de lezingTer Laan verklaard. De toestand ia Rusland. Uit Russisch Polen komen zeer ongun stige berichten en het is vooral te War- 51. Hetgeen mij niet verhinderen zal ook mijnheer Dartigues lief te hebben. Ik zal nooit vergeten, hoe goed hij voor mij is geweest, sinds ik bij hem woon. De ondankbaarheid is een leeljjke zaak. Nietwaar? Is hij geen goed mensch riep Pierre uit, alsof zijn geweten verlicht werd door de verklaring van haar, die hij liefhad. Als je wist, hoe moeilijk het mij viel, mij van hem te moeten verwijderen. Maar kon ik anders, zonder »die ande ren" te kwetsen, hen, die mij hebben op gevoed en liefgehad, aan wie ik alles te danken heb Konden zij voorzien, dat ik eens den strijd zou mosten voeren, waarin ik mjj thans bevind? Ik ge voel mij aan hen verknocht door onver breekbare banden en niettemin heb ik mijn vader lief, wat mijn geweten er ook heeft tegen aan te voeren Dat is de smart, die mij zoo hevig doet lijden en die uw teederheid zelfs moeite zal kosten om te doen verdwijnen. Geduld, mijn vriend, het leven is het best in staat, de moeilijkheden op te los sen. Hoeveel hinderpalen hebben uw va der en zijn vrienden niet op hun weg ont moet En hebben zij niet alles overwon nen Dat is juist het groote verschil tus- schen hem en mij, Bella! De man, die zijn geweten in alles tot richtsnoer neemt, is als een kind, dat niet weet naar rechts of naar links te gaan. Hij staat voor een kruisweg en weet niet, welk pad in te slaan. Zij, die in mjjn jeugd tnjjn raad gevers waren, zwijgen thans, uit een kiesch- heid, die bijna tot heldenmoed is verhe ven. Ik ben verdwaald waar ik mij ook wend of keer, sta ik voor de onopge loste vraag Waarheen Volg de ingevingen van uw hart, dan zijt ge zeker u niet te bedriegen Gjj zijt geplaatst tusschen twee partjjen, en gij hebt beiden lief. Is dat niet zeer natuurlijk Wie zou er u een verwjjt van durven maken Door uw vader lief te hebben, toont ge geen ondankbaarheid je gens uw moeder en wie weet, of gij bei den niet nuttig kunt zijn Voorloopig is 't echter hoofdzaak, dat wp het samen eens worden. Ze nam eensklaps den vertrouwelijken toon van Maillane weder aan. Zoolang jij niet naar de Avenue Hoche kunt komen, zullen wij elkaar ie deren morgen in het Bosch ontmoeten. Ik zal er mijn moeder van op' de hoogte stel len, want ik doe niet gaarne iets buiten haar medeweten. En wil je ook, dat ik mijnheer Dartigues zal mededeelen, dat wij elkaar gesproken hebben Ik heb er niets op tegen. Ziezoo, laat dan verder maar alles aan de toekomst over 1 Bedenk, welke stappen je ook doet, dat je nu niet meer alleen staat, maar ook mjjn wel en wee in handen hebtdat alles, wat jou betreft, ook mij aangaat. Zij waren het rijtuig genaderd, dat in de Allee des Acacias op hen wachtte. Bel la reikte Pierre de hand. Ik ben zeer tevreden over mijn mor genritje 1 zeide zij. Tot morgen, nietwaar? Op hetzellde uur en dezelfde plaats. Hij was haar by het instijgen behulp zaam, zag hoe zij de leidsels en de zweep schau dat de toestand gespannen is. Zulks bljjkt trouwens al uit de mede deeling, dat de kleine staat van beleg er afgekondigd werd. De regeeringsgebouwen en de groote fabrieken worden door mili tairen bewaakt en verkeer in de stad vol komen gestremd was. Alle restaurants, cafés en winkels zijn gesloten van vele gebouwen zijn de vensters ingeslagen. De electrische geleidingen zijn vernield. Het aantal slachtoffers bij de onlusten van Zondag gevallen wordt geraamd op 16U man. De correspondent van de Voss. Ztg. be richt, dat een aantal drankwinkels verwoest werd, doch kenschetsend is het, dat het volk den buitgemaakten brandewijn niet opdrinkt, maar op straat uitgiet. De toestand is zeer ernstig meldt ge noemde correspondent verder. Ik hoor sal vo's afgeven en tusschenbeide ook kanon schoten uit de richting van de voorstad Wola. Het moet daar zeer bloedig toe gaan. Men spreekt van honderdtallen doo- den en gewonden. Van uit St. Petersburg wordt gemeld de gouverneur der stad, generaal Trepof vol hardt in wat genoemd wordt zjjn schrik bewind, tegenover de intellectueelen en in zijn verzoeningstactiek tegenover de werk lieden. Zijn geheime agenten vormen on der deze laatsten een kern van loyale ar beiders, uit welke een deputatie ter open lijke boetedoening naar den czaar zal wor den gezonden, die dan de werklieden in genade zal ontvangen en hun toezegging zal doen van verbetering in hun economi sche en maatschappelijke positie. ter hand nam en het lichte rijtuigje was reeds om dsn hoek der laan verdwenen, toen Pierre de lieflijke verschijning nog nastaarde. Het briefje, dat Amandine haar be schermheer had doen toekomen, gaf maar al te getrouw den waren toestand weder. Eemge dagen nadat Galbran had verno men, dat jie tienduizend frank het eenige voordeeltje zoude vormen, dat hjj van zijn dossier zou trekken, verscheen een heftig tig artikel in het radicale dagblad »Le Rappel", dat de candidatuur-Mai liane en de regeering, die haar beschermde, geducht onder handen nam. In levendigen, amu- santen vorm werd het particuliere leven vau Dartigues, benevens zijn handelsope- ratiën heel handig vereenzelvigd met het bloedige politiek verleden van wijlenpre sident Hernandez. De speculaties van den avonturier wer den vergeleken met de geweldenarijen van den dictator en de vraag werd er in ge steld, of Frankrijk tot een Zuid-Ameri- kaansche republiek zou moeten afdalen. Dartigues werd voorgesteld als de incar natie van het kapitalisme in zijn meest gruwelijken vorm. De minister van Open-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1