DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 971. Woensdag 1 Februari 1905. 14e Jaarg. llui ten land. FEUILLETON. BRESKEISCHE COURAET. ABONNE M E N T. Per 3 maanden ƒ1).50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.S25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 eents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- on Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt elKru Binsdnir- en Vrijdagavond hij den uitgever C. Is l,KMV\ te Breskens. Be toestand in Itnsland. De beweging kan als mislukt beschouwd worden. liet Russische volk is nog niet rijp genoeg voor do taak zich to bevrijden van don autoeratischeu dwang het wordt nog te veel beheerscht door de ingekan kerde vrees voor den knoet. De ijzeren hand van den pas benoem den gouverneur-generaal van St. Peters burg, genaamd Trepof, heeft den opstand in den aanvang gesmoord. Zonder vorm van proces werd iedere verdachte in de on- deraardsche kerkers van de beruchte St. Peter en Puul-vesting geworpen. Zelfs vrouwen weiden door den bent van St. Pe tersburg niet ontzien. Tot Zaterdag nog zijn niet minder dan 158 dames uit den gegoeden stand gearresteerd. En waar het volk zonder leiding is, kan het niet anders beschouwd worden dan a's een kind, dat pas leert loopen en zich overal aan stoot en telkens valt. Weliswaar is het in de provincie nog verre van kalm en komen uit verschillende plaatsen berichten van opstootjes, maar nu in de hoofdstad de ontluikende revolutie gesmoord is, zal het weinig moeite kosten om de bevolking van andere steden ook spoedig het hootd te doen buigen. Eén troost heelt men bij de teleurstel- ling ovei het mislukken van de huidige beweging, n.l. dat toch eens de dag zal naken waarop men het gehate juk var. au tocratie en administratieveu dwang kan af schudden. Een beweging als die, welke thans in Rusland heerschte, kan wel ten koste van vele duizende tnenschenlevens met geweld van wapenen onderdrukt worden, maar geen macht ter wc reld is in staat die beweging tegen te bonden, die de getnoi deren met zoo groote, geweldige kracht heeft aange grepen, die naar vrijheid, recht en een menschwaardig bestaan doet verlangen. Uit St. Petersburg meldt men, dat in verschillende fabrieken de arbeid hervat is. De hertog van Leuchtenburg heeft den czaar omtrent het voorgevallene ingelicht, deze was dientengevolge zeer ontroerd. Enkele gevangenen zijn weer vrijgelaten. Gapon moet zich zwaar gewond in het Afoesoff-hospitaal bevinden. Hij komt. voor den krijgsraad en zal vermoedelijk te: dood veroordeeld worden. Van de 3200 op de Ballischo werf werk zame arbeiders hebben 300 het werk her vat. liet weik is hervat in de fabrieken van Petrof en Oboekbof. De scheepswerven aan de Newa zouden Vrijdag het werk weer hei vatten. De uitbetaling der loonen aan de arbei ders van de Poetilof-fabriek duurt voort. Rustverstoringen hadden niet plaats. De staking aan de petroleumfabriek van Nobel is eveneens geëindigd. De petrole um wordt verladen. De keizerlijke schouwburgen zijn weder geopend nadat zij drie dagen gesloten wa ren geweest. In een vergadering van redacteuren der Petersburger bladen werd besloten de bla den Zaterdag weder te doen verschijnen en over de ongeregeldheden slechts otlicieele mededeelingen te geven zonder eenig cniu- mentair. Donderdagnacht omstrepks twaalf uur werden de lijken van 54 slachtoffers onder zwaar militair geleide op het kerkhof Obne- kot, 14 kilometer van Petersburg, in stilte begraven. Duizendtallen arbeiders begaven zich later daarheen, om de lijken uit te graven, ten einde de dooden op plechtige wijze opnieuw te begraven. Zij werden door de troepen verhinderd hun plan te volvoeren. De Petersburgsche gemeenteraad besloot in stormachtige zitting zijn voorzitter naar den minister'van binneulandsche zaken af te vaardigen, ten einde te. protesteeren te gen de arrestatie van drie raadsleden. De president Bournof weigeide dit be sluit uit te voeren. In de werkplaatsen van den Moskou-Ka- sansspoorweg en op het station T'erowo is Donderdag bet werk gestaakt. Naar ver luidt is een staking in de Moskouscbe tram- werkplaalsen aanstaande. In de gasfabriek is weder gewerkt. Daar, waar maatrege len genomen zijn ter bescherming der ar beiders, wordt doorgewerkt. Tengevolge daarvan wordt liet bedrijf in vele groote fabrieken voortgezet, maar toch neemt de staking in omvang toe. lil bet algemeen heerscht in de stad rust, zelfs in de door de staking getroffen wij keu. Alleen is daar een drukker straat verkeer op te melken. Enkele bladen zijn niet verschenen. Uit liet industriedistrict Iwanauof YVos- nesenski, kwam het bericht, dat in de fa brieken daar de staking begon. Het Petersburger Telegramagentschap meldt, dat Donderdagmorgen te zes uur als arbeiders verkleede personen het tele foonstation binnendrongen. Zjj dreigden de dienstdoende beambten te zullen neer schieten en beschadigden de geleidingen. De verwachte staking begon toen in de draadfabriekde arbeiders trokken onder gezang naar bet spoorwegstation. Zij dron gen met geweld de fabrieken binnen en dwongen daar de arbeiders tot staking. In enkele fabrieken werden de ruiten verbrij zeld. De winkels zijn gesloten. De tele graaf is beschadigd. De fabrikanten hiel den in de beurs een vergadering. De troepen patrouilleerden door de stad. Een gendarme, die een der leiders een vlag ontrukte, is doodgeschoten. De arbei ders werden later bereid gevonden het werk te hervatten. In de haven is liet laden der schepen gestaakt. Ter geruststelling van de bevolking en de fabrikanten zijn des nachts op vele plaatsen wachten opgesteld. De telegraaf lijnen zijn hersteld, de herstelling der te lefoon-geleidingen is bijna gereed. Te Helsingfors hielden de aibeiders Woensdagavond een betoogiug. Daarbij werd op 5000 arbeiders door de politie met de sabel gechargeerd. Vele aan de betoogiug met deelnemende personen wer den aan bet hoofd gewoud, één kreeg een schot in de borst. Een politiebeambte werd door een revolverkogel aan de hand gewond, een ander aan den rug. Alle schoten moe ten door de politie zelf afgevuurd zijn. De bereden politie deelde zweepslagen uit. De georganiseerde arbeiders protes- 50. llet rjjtuig reed verder. Zwijgend wandelden zij voort, tot zij liet Bios de Boulogne hadden bereikt, waar wemelde van wandelaars en elegante equi pages. Wat is Parijs toch mooi I zeide het jonge meisje Ik gevoel me zoo opgeruimd hier. Doch vooral nu, nu gij aan mijn zijde zijt. Maar ge hebt mij wel lang op dat genoe gen laten wachten. Ik zelf heb met ongeduld dit geluk verbeid, antwoordde hij, terwijl hij zijn ontroering niet kon overwinnen. Toen wij elkaar ontmoetten stond ik reeds een uur op den uitkijk en zoo had ik ook gisteren gewacht, doch tevergeefs. Stondt ge op straat naar mij uit te kijken Het was toch veel eenvou diger geweest, als je mij waart komen be zoeken, daar waar gij zeker waart mij te vinden, Neeu, Bellii, dat was niet eenvoudi ger, doch veel moeilijker, om niet te zeg gen onmogelijk Wat vertelt ge daar? Gaat ge 'n romannetje bedenken, om den toestand wat ingewikkelder en den uitslag daardoor aan trekkelijker temaken? Wilt ge mij saus een serenade koinen brengen onder mijn balcon Kom maar liever doodgewoon dineeren bij uw vader Hjj schudde ontmoedigd het hoofd. Ge zult me niet meer bjj mijn vader zien, I ella. Daar is mijn plaais niet Zoolang ik de gevolgen niet kende van mijn verblijf te zijnen huize, gevoelde ik mij daar gelukkig, genoot ik door een toe wijding, die ik jaren lang had moeten ont beren. Maar duidelijk is het mij gewor den dat, indien ik mij schaar aan de zijde mijns vaders, ik mij ondankbaar zou too- nen tegenover hen, die mij hebben opge voed en liefgehad, en dat mijn nieuwe toe genegenheid het karakter zou aannemen van een verraad Ik gevoel mij zoo ongelukkig, Bella. Ik heb u lief uit al de kracht rnjjner ziel en ben veroordeeld u niet meer weder te zien Ik suieek u, oordeel mij niet verkeerd. Ik ware een slecht zoon, de verrader van de beste al ler moeders, indien ik anders zou bande len. Mjjn plicht is hard en ik volbreng hem met weemoed, want mijn toekomst, eens zoo stralend door uw beeltenis, is nu droevig en ongelukkig, omdat ik haar maar al te goed begrijp, dut, wij voor altijd ge scheiden zullen zijn. Zoo liepen zij tezamen voort en niemand kon liet hen aanzien, hoe zij ternederge- drukt waren door het harde noodlot. Zjj zag hem aan en het duurde een poos, eer zij hem antwoordde, als wilde zij goed overwegen, wat zij hem zeggen zou. Toen sprak zij op zacbten, liefdevollen toon Waarom zoo droevig, mijn vriend, en waarom mij zoo lichtvaardig beoordeeld Denkt ge, dat ik een kostschoolmeisje ben, heel zoet en gehoorzvain, die haar gevoe lens regelt naar de weuschen harer ouders Ik ben onbekend met de Europeesche ge- bruikeu eu ben gewoon slechts te doen wat ik wil, wanneer mijn hoofd ^niij zegt, dat mijn hart geljjk heeft. Toen ge mij bekendet, dut ge mij liethadt, antwoordde ik, de uwe te zullen worden. Meent ge, dat ik toen lichtvaardig heb gesproken eu dat de omstandigheden van invloed zou den kunnen zijn op mijn geweten V Neen, Pierre, wat, gezegd is, toen wjj samen bloe men plukten aau de oevers van de Arbos- que, wordt nooit vergeten door de weelde, ine te Parijs rondom mij heerscht. Dus, vrees niet voor de toekomst. Wanneer gij vastbesloten zijt, mij uwe toegenegenheid niet te ontlioudtn, dan ben ik geneigd ook de mijne te bewaren. Wij zullen vele be zwaren moeten overwinnen, maar niet één hunner zal in staat zijn de vereeniging on zer beide harten te verbiuderen en, vroeg ot laat, zullen wij gelukkig zijn. Zij was achttien jaar oud, hg vijfentwin tig. Zij aanbaden elkaar Wat kon den z j nog meer weuschen Hij drukte haar hand aan zijn lippen, als om haar zijn dankbaarheid 'te betuigen voor den moed, dien zy aan den dag legde. Daar zagen zij het rijtuig naderen. Bel la verzocht de juffiouw van gezelschap tot de Allee des Acacia's" te willen doorrij den. Toen het maudevvagentje door een bocht van den weg aan hun blik onttrok ken was hernam Bella

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1