BRESKENSCHE COURAIT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 970. Zaterdag 28 Januari 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 aents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij' abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIEIADIA.V te Breskens. De toestand in Rusland. Als een aangeschakeld verhaal van de gebeurtenissen te St. Petersburg van Zon dag lezen we Een gewichtige dag was de Zondag, die voor Petersburg aanbrak. Spoedig na middernacht had een troep arbeiders, ongeveer duizend man sterk, ge tracht de stedelijke waterleiding te vernie len. De arbeiders werden echter door de militairen met geweerschoten teruggedre ven, dertig dooden en gewonden achterla tende. De bloedig begonnen dag zou bloedig verloopen. Reeds bij het aanbreken van den dag werden de uit de voorsteden naai de stad voerende straten door een sterk cordon van militairen afgezet. Het plein voor het Winterpaleis werd door militairen bezet. In den tuin van het paleis was een brigade artillerie opgesteld. Door de straten trokken sterke afdeelin- gen cavalerie. Kozakken met de blanke sabel werden aan de meeste hoeken der straten opgesteld. Biljetten met een waar schuwing van de politie aan de bevolking om baar woningen niet te verlaten en niet aan betoogingen deel te nemen, werden aan geplakt. Toen ik, zegt de berichtgever van het Berl. Tageblatt. tegen tien uur 's morgens mijn woning verliet, boden de straten een ongewoon stil, haast doodsch schouwspel maar meer en meer komende in de buurt van de Poetliof-fabriek werd het levendi ger op de straten. Het Warschauer en het Baltische station waren door de solda. ten afgezet. Bij de Narvapoort bevond zich het laatste militaire cordon. Slechts met groots moeite gelukte het mij, door bemiddeling van bekende officie ren, zoover te komen, dat ik de ruim el' uur aanrukkende geweldige arbeidersmassa kon zien. Voor de betoogers uit liep de priester Gapon, die in de eene hand het kruis, in de andere het smeekschrift aan den czaar droeg. Hem volgden 15 tot 18.000 man, een lied zingende. Ongeveer op een afstand van 80 schre den van het cordon gekomen, werd den betoogers toegeroepen terug te keeren, daar anders zou worden geschoten. Een oogen- blik aaizelde de menigte. Toen trad Ga- pon naar voren om met den officier te on derhandelen waarbij hjj een poging deed dezen het smeekschrilt te overhandigen. Alles werd echter geweigerd. Nu keer de Gapon terug, plaatste zich weder aan het hoofd der betogers die voorwaarts ruk ten. Een commando werd gehoord en te 11.40 werd het eerste salvo met los kruit afgevuurd. De arbeiders rukten verder. Een nieuw commando en drie salvo's, met scherp, werden op de dichte massa af gevuurd. Een vreeselijke kreet van ont zetting weerklonk. Kreten van smart, ge kerm van gewonden, een wilde vlucht dei- arbeiders was het resultaat van dit optre den der troepen. Vreeselijk was de uitwerking van het vuur op zoo korten afstand geweest. Wel aielen enkele revolverschoten uit de rijen der vluchtende arbeiders, die, door een wil de paniek aangegrepen, voortijlden en hun woede koelden aan de enkele politiebeamb ten, waarvan velen werden gedood. Maar hier was het treurspel ten einde. Ongeveer driehonderd dooden en even veel gewonden, dekten de straat. Op dit punt was den arbeiders elke lust tot be- toogen vergaan. Na twee uren kon ik zonder overlast bij de fabriek van Poetilof komen. Een aan plakbiljet aan de poort verkondigde dat de arbeiders hun achterstallig loon konden ha len. Overal stonden groepen arbeiders en weeneude vrouwen. Enkelen ondervroeg ik en kreeg ten antwoord, dat zjj niet be grepen waarom de soldaten op hen scho ten, daar zij toch slechts den czaar een smeekschrilt wilden overhandigen. Toen ik wees op den politieken inhoud van dit ver zoekschrift, bleken de meesten hier niets van te weten. De berichtgever zegt dan verder over een tweede bloedige botsing bijdeMoskou- sche poort, waar 20600 uit Kolpino aan rukkende arbeiders werden tegengehoudeu en waar duizend dooden en driehonderd gewonden moeten zijn gevallen. Op dezeltde wjjze werden de arbeiders in andere straten ontvangen. Reeds tv 1 uur stond het vast, dat de poging der arbeiders om de stad binnen te dringen, was mislukt. Op het plein voor het Winterpaleis was het tot 's avonds zes uur rustig. Elke kleine samenscholing werd onmiddellijk uit eengejaagd. In de stad zelf trokken veel arbeiders rond, maar waar slechts een oploopje zioh vertoonde, kwamen ook de Kozakken met de blanke sabel om de menschen uiteen te drijven. Men hoorde angstkreten en geroep om hulp, hoorde schoten vallen, dan waa alles rustig. De poging om opstand te verwekken scheen geheel mislukt. Arrestaties hadden niet plaats. Hoeveel dooden en gewonden er vielen, valt niet met zekerheid te zeggen. In den namiddag hadden in verschillen de hoofdstraten nog bloedige botsingen plaats. Op enkele plaatsen stelden de ar beiders zich te weer. Zij wierpen met hand- gianaten en mishandelden alleengaande mi litairen. Zoo werd een ernstig verwond generaal door eeuige officiereu op een slede weggevoerd. Ie acht uur was het kalmer geworden, al hoorde men nu en dan nog schoten val len. De stad maakte den indruk van een groot legerkamp. Overal bivakkeerenden soldaten. Het opperbevel over de troepen voerde grootvorst Wladimir. Het parool was geen genade en elke samenscholing uiteen te schieten. Dit parool werd strikt opgevolgd. Verder zegt de berichtgever, dat der Rus sische regeering de schuld treft, de bewe ging te zeer hebben laten groeien, de ar beiders tot politieke eischen te hebben aan gemoedigd, terwijl zij toch voornemens was niets toe te staan. Onder de arbeiders is er groote verbittering, onder de beschaafde standen groote onrust, daar deze het uit breken eener revolutie vreezen. Velen hebben in allerijl de stad verla ten. 49. Reman9on bevond zich in de toiletkamer van Amandine, zij had hem de Cronique Scandaleuse van de geheele Parjjsche too- neelwereld verteld en wilde hem daarna vergasten op eenige nieuwe coupletten, waarmede zij een succes fou zou hebben, toen hij haar met een ernstig gebaar in de rede viel. Beste meid, laten wij nu eens ern stig zijn Groote belangen stuan op het spel. Je weet, dat Dartigues de va der is van den jongen, die van Galbran 't bewuste dossier heeft gekocht. Wel nu, Dartigues hoort noch ziet meer iets van hem en wij vragtn ons af, wat wij daarvan moeten denken. Wel, dat is gemakkeljjk te begrij pen Hij zal het dossier doorgelezen heb ben en bet moet hem allesbehalve prettig zjjn geweest, te vernemen dat zjjn vader een schelm is. Amandine, je vergeet, dat Dartigues mijn vriend is. En dat jij van hetzelfde slag bent 1 Zij sprong op zijn knieën en tikte hem met haar poezelig handje op de wangen. Wat hebt jelui toch een schelmerijen moeten uitvoeren, om zóo rijk te worden Zeg niet neen. Galbran heeft me aardig wat verteld Als die kleine Appel een blik heeft kunnen slaan in jelui ge heimen, dan moet hjj geen groot bewon deraar zjjn van de manier, waarop jelui zaken doet. Je weet, dat ik hem te Mail- lane gesproken heb Toen je kwam om mjj te bezoeken? Heel netjes Niet jaloersch worden, Bengaalsche Tijger By ons onderhoud deed hy niet anders dan mjj uithooren omtrent Darti gues, diens zaken en verleden Toen reeds was hjj ongerust Verbeeld je, hoe hjj nu moet zjjn, na kennis te hebben genomen van het dossier van Galbran. En Galbran zal het er niet by laten, hij is 'n gemeene kerel. Ik moet den journalist noodzakelijk spreken. Wil ik hem laten roepen? Meteen copieus dineetje en een lief lachje kan ik allek van hem gedaan krjjgen. Ja, doe dat De vrouwtjes zijn toch maar niet te versmaden medewerkers. Je kunt op mjj rekenen Den volgenden dag ontving de financier een briefje van zjjn beschermelinge waar in deze hem mededeelde, dat Galbran woe dend was, omdat hjj door den kleinen Ap pel was beetgenomen, en dat Dartigues en zjjn partjjgenooten op hun hoede moesten zyn. Zjj was bang voor een heftige cam pagne in de pers. Onmiddellyk na de lezing van dit kat tebelletje begaf zich Remanpon naar het hotel in de Avenue Hoche, om Dartigues te waarschuwen. X. Bella had onrechtvaardig geoordeeld, toen zjj Pierre van onverschilligheid beschuldig de. Hij was vastbesloteu, niet naar zyn vader te gaan, doch kon zich niet bedwin gen te trachten Bella te zien en te spre ken. Hy kende haar gewoonte zeer vroeg in den ochtend te waudelen eu bevond zich daarom iederen morgen na haar aankomst op de Place de l'Etoille, vanwaar hy uit zicht had op de Avenue Hoche. Den eer sten dag zag hjj zijn vader in een prach tige victoria uitryden, doch tot twaalf uur wachtte by tevergeeis op Bella. De dag scheen hem eindeloos lang en vervelend toe. Den volgenden dag keerde hjj naar dezelfde plaats terug en weder zag hy zyn vader, die hem voorbijreed zonder hem on der de menigte op te letten. Eindelyk, omstreeks tien uur, in een sierlijk mandewageutje, dat zijzelf bestu deerde, zag hjj Bella verschijnen, vergezeld door de juffrouw van gezelschap liarer moe der en een groom. Een onweerstaanbaar verlangen dreef Pierre er toe aan, te gaan staan op den rand van het trottoir, een draai van de tram dwong het rjjtuig stil te staan en Bella merkte haar vriend op, die haar glimlachend toeknikte. Zjj bloos de en, alsof zy er al haar gevoel in wilde leggen, stak zy de handen met blijde ver rassing naar hem uit. De jongeman sid derde van geluk en tevens van smart. De herinnering aan de scheeve verhouding, waarin hy tot Dartigues stond, sneed hem door het hart, terwijl hij, niettegenstaande dat, verheugd was op te merkeu, hoe Bel-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1