Binnenland. Gemengd, stander is dapper en sterk. Ontzaglijk zwaar is de strijd met hem, tienduizenden wersten ver van de bronnen onzer kracht. Maar Rusland is machtig, het verdroeg in zijn duizendjarig leven nog ergere be proevingen, nog dreigender gevaren. Telkenmale kwam het uit den strijd ge sterkt en met nieuwe macht te voorschijn. Onze tegenspoeden zjjn zwaar, maar ter wijl wij ons onze verliezen beklagen, zul len wij ons niet laten afbrengen van onze taak. Met gansch Rusland vertrouw ik, dat het uur der overwinning spoedig zal aanbreken en ik bid God dat Hij mijn dierbare troepen en vloot zegene, opdat zij, vereend, den vijand mogen nederwerpen en de eer en roem van Rusland zullen schra gen". De Engelschen zijn dezer dagen opge schrikt over 't feit, dat Britsche kooplui allerwegen ijverig bezig waren de neutra liteit te schenden, niet alleen ten gunste van Japan, maar meer nog ten bate van Rusland en diens Oostzeevloot. John Bull is druk bezig de Baltische vloot die hem zoo vinnig gebeten heeft, met kolen te voeren, zoodat hij zijn reis naar 't Uiterste Oosten kan voortzetten. Geen wonder, dat er van verschillende zjjden geprotesteerd wordt tegen zulk ge doe, al komt het wel wat laat, daar de vloot geholpen en de duiten binnen zijn. BRESKENS 17 Januari 1905. De,Vereeniging »Het Ziekenfonds" al hier zal haar tienjarig bestaan gedenken. Het bestuur heeft gemeend dit feit niet onopgemerkt te moeten doen voorbijgaan. De leden met hunne vrouwen zullen uitge- noodigd worden om op a. s. Donderdag 19 Jan. in 't Hotel de Commerce, bewoond door dhr. Tismeer, een paar gezellige avond uren door te brengen. Het Ziekenfonds heeft in den tijd van zijn bestaan veel leed verzacht en is merk baar vooruitgegaan. Mochten er weidenkenden zijn, die der jarige op dien dag willen verblijden met een tastbaar bewijs hunner ingenomenheid met deze nuttige inrichting, de secretaris dhr. A. du Burck wil zich gaarne met de ontvangsten daarvan belasten. In de Zaterdag te IJzendyke gehou den vergadering van de afdeeling Volks onderwijs werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. A. Neeteson, voorzitter, J. Roda, Biervliet, 2e voorz., dr. J. Schouten, secretaris, C. Serie, 2e seoretaris en P. J. Roosendaal, penningmeester. Toen de laatste acte van beschuldiging tegen Dartigues vernietigd was, sprak Fran- oine Vergeet dit ulles, wisch uit je ge heugen al de herinneringen, al die haat en verachting. In het leven is slechts plaats voor de liefde. Laat men mij daar het recht toe vroeg Pierre op bitteren toon. Dat hangt van jou alleen slechts af, of je goed blijft en vergevensgezind. Ik heb veel geleden en geweend gedurende mijn leven, doch geen enkele maal heb ik dit leven vervloekt, want ik bezat jou en de moederliefde stelde mij schadeloos voor al mijn tranen. Ik heb al het kwaad, mij aangedaan, vergeven om dien éénen troost. Men moet vergevingsgezind zijn, want dit schenkt ons reuzenkrachten. Wat er ook moge gebeuren, verban den haat uit je gemoed. (Wordt vervolgd.) Anrdenhui'g. Als Koster bij de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer J. J. Pieters-de Nijs. Men schrijft uit Sas van Gent: Sinds eenigsn tijd is hier, bij wijze van proef, voorloopig voor den tijd van één jaar, een kantoor gevestigd van den be kenden Duitschen industrieel Karl Sohroers. Dagelijks komen hier groote Rijnsche pen aan, geladen met een soort zeer fijne kool. Door middel van een elevator wor den hier, in den Draaiput die schepen ge licht. De lading wordt overgeladen in Belgische .spitsen. Deze vervoeren de ko len naar Zeebrugge, alwaar zij in een reus achtige fabriek tot cokes verwerkt worden. Naar men verneemt, zal bij welslagen van de proef na afloop van bet eerste jaar, het kantoor hier voor vijf jaar bestendigd worden. Het spreekt van zelf dat ook weer me nig arbeider aan deze nieuwe onderneming werk vindt. Retranchemeiit. De Quaestor van het Classicaal Bestuur heeft ontvangen voor de onderstaande Synodale Fondsen in 't jaar 1904: Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen: te IJzendijke f4.32, Biervliet f7.Hoofdplaat (over 1903) f 1.075, Wa terlandkerkje f2.50, Schoondijke f7.50, Breskens f3.705, Groede f 5.77, Nieuwvliet f2.Sluis f9.01, Sint Anna ter Muiden 12.50, Aardenbnrg f 2,05, Sint Kruis f 3.25, Oostburg f 2.25, Zuidzande f 2.50, Cadzand f 10.77, Retrenchement f 2.50, Axel f 11.27, den Hoek f10.ter Neuzen f 11.50, Zaatnslag f 15.Hontenisse c. a. f7.71, Hulst f2.en Sas van Gent en Philip pine f3.50. Gifteu van kerkvoogdijen voor genoemd Fonds: Schoondijke f5.Nieuwvliet fl, Aard^nburg f5.Ooslburg f10.enter Neuzen f 5. Voor het fonds ter verbetering der schraalste predikantstraktementen Van de kerkvoogdijen te Bieskens f6.Zuidzan de f2.en Groede 11. Voor het fonds ter voorziening in de Geestelijke behoeften Collecte te Sluiskil t 7.en gift van den heer J. L. te Ter Neuzen f2.50. Voor de Algemeene Weduwen- ec Wee- zenbeurs: Van de kerkvoogdijen te Aarden burg f 5 ter Neuzen f 5.en Hulst f 10.— Bijdragen der predikanten in den Ring IJzendijke: Van de vacatuurpenningen f56. Van 13 predikanten en 2 vacante ge meenten in de classis f75. terwijl van Landswege wordt ingehouden van de ge zamenlijke predikantsplaatsen in de classis f345.—. Voor de Generale Kas Uit IJzendijke f28.045, Biervliet f7.Hoofdplaat f4.75, Waterlandkerkje f 0.50, Schoondijke f 27.50, Groede f3.85, Nieuwvliet f5.Sluis f46.30, Sint Anna ter Muiden f8,Aar denburg f47.Sint Kruis f10.Oost burg f25.75, Zuidzande f3.25, Cadzand f 18.25, Retranchement f 3.50, den Hoek f72.15, ter Neuzen f37.Sluiskil f9. Zaamslag f5.Hontenisse c. a. f 15.10 en Hulst f 49.60. Dj WelEerw. heer ds. S. G. Geert- sema Beckeringh, pred. bp de Ned. Herv. Gem. te Schoondijke, stelt zich voor om op Zondag 26 Maart a. 8. des voormiddags te 9 ure afscheid van die gemeente te ne men. De buren De R., en 1'. te Kemseke (bp Koewacht) leefden al sinds geruimen geruimen tyd op een eenigszins gespannen voet. Al meermalen was het tot een woor denwisseling gekomen en dat was Dins dagmiddag oui een onbeduidende reden weer het geval. De 25jarige C. de R. ontslak zoo in toorn, dat hij een stuk hout greep en daar mede sloeg naar B. T. Hij trof dezen op den schedel achter het oor, waardoor T. op den grond viel en niet meer bg ken nis kwam. Geneeskundige hulp, die onmiddellijk ingeroepen werd, mocht niet baten des avonds te ongeveer 9 uur overleed de man, een braaf werkman, achterlatende een we duwe met 5 kinderen. De dader moet een oppassend jongmensch uit den arbeidenden stand zijn het opzet om T. te dooden moet ten eeheumale niet hebben bestaan. De ongelukkige nam. na het plegen van zijn betreurenswaardige daad, onmiddellyk de wyk. Naar nog gemeld wordt, heeft de dader zich te St. Gilles (bg Brussel) in handen der politie gegeven. Dinsdagavond omstreeks half negen is brand uitgebroken in de glasfabriek te Sas van Gent. De brandweer was spoedig ter plaatse en hoewel het moeilyk ging vanwege het ter rein, het brandende gedeelte te bereiken, zoo slaagde men er toch in, onder de flin ke leiding van den Burgemeester, den brand te bedwingen. Hij kon gestuit worden door het afbre- keu van het dak van de vijfde afdeeling der spiegelfabriek, zoodat de verbinding met het brandend gedeelte verbroken werd. Vier afdeelingen zyo uitgebrand en dus bleven zeven afdeelingen, hst hoofdgebouw, de paardenstallen, de woningen en ketel huizen gespaard. De werkzaamheden in de fabriek zullen door het incident geen be lemmering ondervinden. De schade wordt geschat op ongeveer 400.000 fr., welke schade gedekt is door eene verzekering bij de »Vereenigde Eige naars" te Brussel. Een ooggetuige schrijft nog het volgen de Het bleek geen zeer gemakkelijke taak de spuiten goed geplaatst te krijgen, niet alleen omdat slooten, hoopen steenkool enz., den weg zeer versperden, maar ook omdat eenige reeds op zich zelve staande muren dreigden in te storten. Dit kon echter, dit mocht ook voor de brandweer geen reden wezen werkeloos te zijn, zoodat men, het gevaar trotseerend, weldra een paar flinke waterstralen in de brandende machineka mer spoot. Waarlijk, een treurige aanblik bood die kamer. Die prachtige, dure, blin kende machines stonden daar als reeds ge roosterd te midden van een rook- en vuur zee. Er doorheen kon men echter nog de wijzers zien, dis de atmospheer aangeven, waarop men Dinsdagavond te circa tien uur nog 7 atmospheeren kon waarnemen, zoo als een deskundige zich uitdrukte- En dat, nadat de stoom reeds vyf kwartier lang ontsnapte. Het ontsnappen van den stoom, dat met een akelig geluid gepaard ging, ongeveer het zware getoet der zeestoomschepen, duur de tot circa middernacht. Op dat uur be woog zich nog steeds een massa volk op en om de plaats van het onheil. Zelfs uit gemeenten, twee of meer uur van Sas van Gent, waren toen nieuwsgierigen. De provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde was gisteren den geheelen dag in de war. Toen Je eerste boot des morgons van Breskens terugkeerde, bekwam zy ongeveer 6 uur averij, terwijl twee andere booten ook buiten dienst gesteld zgn. De reizen van 7.30 en 9 uur naar Bres kens vervielen daardoor. Om 9 uur werd een reis naar Ter Neu zen gemaakt, om 1 uur naar Breskens, om 2 30 u. weer naar Ter Neuzen en om half zes weer naar Breskens. Al deze diensten werden met één boot gedaan. Op bet post- en telegraafkantoor te IJzendijke werden in 1904 verzonden 1111 aangeteekende «lukken en ontvangen 1061, er werden 3459 postwissels gestort tot een bedrag van ƒ51240 285 en 1139 uitbetaald tot een bedrag van ƒ19034.995. Aan quitantiën en wissels werd ƒ2884 205 uitbetaald en ƒ40463.17 geïnd; er wer den 2129 postpakketten verzonden en 6168 ontvangen. Het aantal inlagen op despaar bank bedroeg 1010 tot een bedrag van ƒ46393 505 en dat der terugbetalingen 330 tot een bedrag van ƒ52159.705. Aan premiën van de ryksverzekcrings- bank werd ƒ364.69 ontvangen en ƒ525.35 uitgekeerd. Er werden 1096 telegrammen verzonden en 1043 ontvangen. Het aantal telegram men van en voor de onder het kantoor IJzendijke ressorteeiende telefoonkantoren bedroeg 4640. Toen een landbouwer onder IJzen dyke de vorige week een paard wilde ver knopen, liet hg het met den knecht in 't bijzijn der koopliedea draven. Daarbg ont ving de knecht een zoo hevigen slag tegen borst en dg, dat hg naar huis moest wor den gevoerd en hst bed moet houden. - Donderdagavond ontving de com missaris van politie te Leiden een tele gram van den burgemeester van Ssssen- heira, dat zekere Z., wonende te Leiden aldaar getracht had valsche rijksdaalders in omloop te brengen, met verzoek een onderzoek naar dien peisoon. Aangezien deze in het vorige jaar van gelijk feit te Leiden verdacht geweest was, zond de commissaris een inspecteur van politie en een agent naar Sassenheim, om te inforineeren naar de omstandigheden, waaronder de uitgifte of pogiug daartoe had plaats gehad. Het bleek dien ambtenaren dat meer val sche rijksdaalders van het jaartal 1858 en den beeldenaar van Koning Willem III in het bezit van den aangehoudene Z. waren bevonden. Op grond daarvan gingen zij naar de wo ning van den man, waar zg in den nacht na lang zoeken in het bed,°waaain kinde ren sliepen, verborgen vonden twee gips- vormeti, waarin gesneden waren modellen van dezelfee muntstukken. Voorts werdon gevonden een gietlepel alsook etn stuk metaal, waarvan het val sche geld blykbaar vervaardigd is. Mat volle recht mag dan ook getuigd worden, dat de politie een goeden slag ge slagen heeft, waardoor wellicht een einde komt aan de zeer vele aangiftten van ont vangst van valsch [geld. De verdachte is door dan burgemeester van Sassenheim ter beschikking gesteld van den officier van justitie ta 's Gravenbage, wien bereids kennis was gegeven van het vinden van het materieel te Leiden. Ter hoogte van halfweg op den Loos-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2