KEHSC COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- Til ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 966. Zaterdag 14 Januari 1905. 14c Jaarg. FEUILLETON. A 1! O N N E M E N T. Per o maanden /0.50, franco ]>er post door het gehnele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.Ie' voor Amerika ƒ11.525, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T I N. Van I tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Stil blad verschijnt eiken Dinsdag- cu Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEJIA\ te lireskens. rasrac -.«sïCTSBSBBawvBSBiveaae 's Burgemeesters Jubileum. O S i. o r.) De pauze, die juist op het middaguur viel bleek eene uitnemende regeling Ie zijn. Dat ze minder lang genomen was, dan het programma aangaf, was een b!i|k te meer voor de verbazende geesldrift die on der de bevolking heerschte. Eu wat een groote belangstelling, wa.i een mensehen bewogen zieh op het haven terrein en ook wat een orde. Voorbeeldig ging de opstelling van den stoet voor den to houden glorieusen optocht De beide deelen der eerewacht. te paard en de plaatselijke muziekgezelschappen, ele menten die inderdaad onmisbaar zjjn in zulk een stoet waren weer trouw op hun post en de praalwagens, waaronder ontzagwek kende gevaarten namen een voor een hun ne plaatsen in. Zoodia de middagtram van de hayen wegstoomde, werd het sein tot vertrek ge geven en stelde zij zich in beweging, (statig was de geheele stoet en geweldig de aan blik. Er was maar ne roep over die lan ge file van praalwagens en nog eens praal wagens, die in deu echten zin des woords dien naam ten volle verdienden. Die lange, lange stoet schreed zaehtkeus voorwaarts onder de bewonderende blikken en uitroepen van de dichte uunscheurij, die langs deu geheelen weg en op het lvolei - pad in éene compacte massa stonden ge schaard. De ambachten trokken uit den aard dei- zaak veler aandacht. De slager die etii vet gemest kalf aan den haak sloeg, had veel b'kjjk, de schilder niet minder toen hij liet «Hulde" op het paneel tooverde, de tim merman hanteerde lustig hamer en beitel, de smid beukte het ijzer dat het een aard had, terwijl de meet-fabrikant aan een ol ie stok zijn krachten wijdde, doch helaas in strijd moest, handelen met de'geestdrift des v dks, die thans zonder maat, onmete lijk was. Maar ook de kleermaker zooruin als de barbier waren achter gebleven om te toonen dat ook zij onmisbaar zijn in 't leven, terwijl een metselaar in 't wit ge waad op aanschouwelijke wijze blijk er van gaf dat zijn bestaan in onze gemeente ze ker niet weinig had hijgedragen tot liarc 1 uitbreiding, ook de vervaardiger van liet j dagelijksohe brood was evenmin achlerwe- ge gebleven. En de grossierderjj van het kril deniersvak was mede op levendige wij ze vertegenwoordigd. Ee|i derde wagen toonde ons een der takken van de Breskensehe industrie beli chaamd door de Dropskokerij van den heer H Luteijn, van waaruit met milde hand ijsbonbons werden rondgestrooid. Druk wag het wit-gel.ooide personeel in de weer en lustig rookte de schouw van de miniatuur-Iahriek. Het verzilveide heiblok der heistelling ill opiiiua forma op éene wagen voorgesteld ging rusteloos op en neer op het aloude en onmisbare gezang der beiers. De leden der schietverecniging met het geweer over den schouder en voorzien van insigne marcheerde kranig mede. Voordo woning van den burgemeester, waar even halt werd gehouden, werd den jubilaris door deze corporatie onder leiding van den ser geant van de Voorde met een geschut-salvo begroet. Nil het muziekgezelschap «Uit het Volk- Voor het Volk" volgde eene verrassing bui ten het programma het waren een vijftal dansende schimmels, die de algemeene vroo- lijkheid opwekten. Thans volgden een viertal kolossale ge vaarten, vooratellende de Watergeus onder leiding van den g"peusionneerd sergeant zeilmaker La Groe, die door dit nummer van het programma op aardige wjjze had meegewerkt tot completeering van het ge heel. Hierop volgden de deelnemers aan den gondellocht. Maar ook de ijsschuit met zijn toreuhoo- g'e mast was bezienswaard en aantrekkelijk door de jong-maaljes die met een priksle de op deu rug toepasselijke liedjes zongen. De wagen niet de reddingmaatschappij waarbij zelfs de duiker een werkzame rol vervulde maakte met zijn stoere en zee waardige manschappen een flinke indruk. De lange rij dezer wagens werd besloten door die, het visschersbedrijf voorstellende, en waarop men het koken der garnalen zoo natuurlijk niogeljjk zag teil toon ge steld. Toon de stoet nabij de steenen molen was gekeerd en opnieuw-front had gemaakt voor de woning van den jubilaiis werd hij andermaal door de hoofdcommissie afge haald en aan den ingang van het hek werd Z.E.A. eene muzikale begroeting bereid door «Hosanna" in wier naam de heer W. Lu teijn den burgemeester van harte werd geluk wenschte met zijn jubilé, waarop eeil even hartelijk woord van dank volgde, dat onmiddellijk werd overstemd door ei n driewerf «hoera leve de Burgemeester 1" Zoo schreed men langzaam tot aan de Bewaarschool ahvaar de jubilaris eene al gemeene receptie verleende. Te ervaring leerde dat dit woord «algemeen" alles be halve een ijdele klank was, want in dichte drommen en onophoudelijk stroomde het al maar door met mensehen, kinderen, armen, kortom ieder wilde en moest den burger vader en zijne eehtgenoute de hand druk ken, en ieder ontving van uit het geïm proviseerde buffet dat onuitputtelijk scheen, een opwekkende verversching, een lieve glimlach van het bedienend dames-perso neel. liet ging er recht hartelijk toe, ongege neerd, ongedwongen, gul, vroolijk, welge moed, onopgesmukt. Ieder kwam er ge lijk hij was, elk bracht den jubilaris zijne hulde naar kracht en vermogen. Zelfs de duiker van de redding-maatschappij stak af in de diepte om, gehold in het meest vol maakte onderzeesehe costuum den burge meester geluk te gaan wenschen. En al vorens zijn hoogere standplaats wêer in te nemen werd een dynamiet-patroon ont ploft als een karakteristieke uitdrukking van zijn bedrijf. Na de gevonden lading te hebben aangepikt en opgehaald, ging de stoet weer langzaam voort, terwijl in middels de Watergeus een loods aan boord heesch, welke aardige pose de algemeene lachlust opwekte. Maar ook een ander quasi-incident was bijzonder leuk, n.l. de bekeuring van den visscher, die niet was voorzien van een acte van concent en wiens 45. Amandine b.irstte eensklaps in een scha terlach uit, waarmede Retuanjon van harte instemde. Galbran zag hen vol verbazing aan. Neen maar dat is onbetaalbaar I riep Amandine uit, toen haar lachbui ein delijk een weinig bedaard was. Je intriges zijn prachtig verzonnen Je hebt je dossier aan Appel geschonken Nn is ons zaakje gezond Ik begrijp er niets van, stamelde Galbran. -- Maar weet je dan niet, ezel die je bent, dat Pierre Appel bij den burgerlijken stand staat ingeschreven als Pierre Darti- gues, dat hij de zoon is van je vriend en weldoener, den grooten Dartigues Behoef ik je nu nog te zeggen, in wiens handen je kostbaar wapen zich thans bevindt De ontrouwe ambtenaar begon te razen en te vloeken, tot groot leedvermaak van Reman jon en zijn beschermelinge die op nieuw in lachen uitbarstten. Dus heeft die schoelje mij toch hij den neus genomen Twijfel daar geen oogenhlik aan, ventje Hoe oud ben je, Galbran Galbran dronk zijn cocktail in één teug ledig Maar dat zal zóó niet aflnopon. In ieder gevai hen ik ervoor betaald. Ik wist wel, dat jij niet van cadeau tjes geven hioldt, merkte Reiiianyon droog jes op Nemen is wat anders Hoe veel heb je ervoor gemaakt Tienduizend frank, Zoo'n groote stommerik hen je dus toch niet Nu het eenmaal zoo is, is het 't raadzaamst, dat jo er nu maar in berust Ik zal den patroon mededee- len, datje het hem uit eigen beweging hebt afgestaan, en als jij je nu heel zoet houdt en geen gif-artikeltjes in je prulblad plaatst, krijg jo nog eens tienduizend frank op den dag, dat Dartigues gekozen wordt. Hij wordt niet gekozen, hij is te zeer gekompromitteerd. Dat zullen wij zien Kom nu, Amandine. Bonsuir 1 liet tweetal verliet het café, door den bedrogen bedrieger met woedende blikken nageoogd. De koop van het dossier had dienzelf- don namiddag plaats gevonden. Pierre, uiet de ko-tbare documenten ouder den arm, spoedde zich voort naar de woning in de Rue de Luxembourg. Neen. niet zooals Galbran gedacht had, zoude hij het aan Des Barres in handen stellen Maar misschien om het te doorzoeken en het ge heim te doorgronden Thuis gekomen, sloot hij zieh in zijn kamer op. 1 n koortsachtige opgewonden heid zette hij zich voor zijn .schrijftafel en maakte zich gereed liet dossier te openen. Zijn hand beefde, zijn hart klopte gejaagd, het scheen hem toe, alsof hij een heilig schennis stond te begaan, door zoo diep door te dringen in de geheimen van het leven zijns vaders. De nabijheid van zijn moeder herinnerde hem, dat zij, noch Ap pel hein huilden willen inlichten, geen woord van blaam wilden uitspreken tegen Dartigues. Hoezeer hun belang ook vor derde, dat zij zich verdedigden, waar hij hen scheen te verdenken, hij, wiens tce- derheid en eerbied beu toch zoo kostbaar moesten zijn, hadden zij niettemin gezwe gen. Zij weigerden den afwezige te be schuldigen, nu die beschuldigiug henzelven van alle schuld zoude ontheffen. En hij, de zoon, meegesleept door ziekelijke nieuws gierigheid, maakte zich gereed in het ver leden te wroeten, zooals een misdadiger een graf schendt. Eu toch, de waarheid lag vóór hem. Zou hij haar vrij willig den rug toekeeren, zijn oogen sluiten voor het licht Hij trachtte zijn aarzeling te overwinnen en poogde zichzelf te overtuigen. Moest hij niet tenvolle van alles op de hoogte zijn, om naar omstandigheden te kunnen handelen Welk belang zouden zij zelfs, die hij wilde eerbiedigen, er bij hebben, als hij in de duisternis bleef rondtasten Maar naarmate hij verder dacht en over woog, maakte een greozenlooze droefheid zich van hem meester, toen hij den vol len omvang besefte van den toestand, waar in het wreede noodlot hem had gebracht, .door hem tot rechter te maken over hen, die hij volgens de wetten der nutuur moest liefhebben en eerbiedigen. Het dossier lag nog steeds op de tafel en ondanks de redeneeriugen, waarmede

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1