Buitenland. mens die kinderen, een fraai bouquet van levende bloemen aangebodeu, terwijl door Helena Versluijs zoowel aan den burge meester als aan mevrouw Gerritsen een in zilver uitgevoerde afdruk van de feestlie deren werd overhandigd. Elk dezer meisjes mocht hiervoor een woord van hartelijke dank ontvangen. Na het Pat 's Heeren zegen op u daal" 1 werd Z.E.A. door den heer Wisse namens het personeel en de kinderen gelukgewenscht en gecomplimenteerd, waarop eveneens vriendelijk dank werd betuigd en den school kinderen op een later te bepalen dag een feestje toegezegd. Onmiddellijk daarop viel het koor in met een »Hij leve lang"! Nadat thans nog opnieuw een feestlied werd aangeheven, na afloop waarvan de talrijke saamgestroomde menigte dit keu rig uitgevoerde nummer van het program ma met luide bravo's begroette, werd den kleinen een versnapering in chocolade aan geboden en inmiddels de stoet opgesteld voor den te maken wandelrit door de ge meente. Hierbij sloten zich thans ook aan de le den van den raad, het kinderkoor, de bei de muziekgezelschappen, en de kroousters, die zich mede in een lichtblauwe sjerp had den getooid. Bij afwisseling lieten de muzieken zich hooren met lustige marschen, maar ook de kroonsters die aan het effen groen dat voor de versieringen was gebruikt, door vaardige handen eene prettige afwisseling hadden bezorgd met hunne kleurige rozen» gaven ook thans wêer leven aan dezen tocht door af en toe een feestliedje aan te hef fen. En op die punten waar de stoet een bocht maakte en de verschillende deelnemers het rijtuig des burgemeesters passeerde liet men een dapper hoera hooren waarbij de school kinderen toonden zeker niet de minst klin kende keelen te hebben. Yan af het haventerrein nam men den weg door de eerste Zandstraat naar den Boulevard om van daar terug te keeren naar de Wilhelmina-Bewaarschool. Het was intusschen op straat aardig druk geworden. Niet alleen waren de in gezetenen op de been maar ook uit de om liggende gemeenten had men zich opge maakt. Vóór de bewaarschool we hebben haar reeds het concentratie-punt van den dag genoemd was een sierlijke aanplanting aangebracht. De eereboog als ingangs-portaal droeg de welgemeende uiting 1880 Hulde aan den Burgemeester 1905. Zij was we lig uitgedijd tot een soort prieeltje aan welks zijden enkele mastboompjes het ef- fene temperden. Het voor receptie-zaal uitnemend geschik te lokaal had een kleurig aanzien verkre gen. De groote glazen deuren wareu ge heel opengeslagen en daar vertoonde de volle ruimte zich als een plantentuin. Met kwistige hand, doch in het voordeel voor den weldadig aandoenden aanblik wa ren in de penanten en in de hoeken hoog opgaande en breed getakte boompjes aan gebracht wier donkergroene kleur effectief werd gemaskeerd door veelkleurige lampi ons, waarbij tevens weer de vaardigheid uitkwam van njjvere dames-handjes, die op smaakvolle wijze kunst hadden neergelegd in dorre vellen papier om die te hervor men en fatsoeneeren tot beelderige rozen. Zeggen we er bij dat dit een geschenk was van een Middelburgsche familie als blijk van belangstelling in het feest dat de ingezetenen hunner geboorteplaats vierden. Een woord van dank voor die attentie achten we hier niet ongepast. De zaal liep langzaam vol en nadat de burgemeester en zijne echtgenoote hadden plaats genomen, nam de heer J. de Hullu, de voorzitter der Hoofdcommissie het woord als volgt Geachte Huig/reader Het is thans 25 jaar geleden dat U.Ed. Achtb. voor het eerst den voet op den Bres- kenschen bodem zette om het bewind dezer gemeente in handen te nemen. Hoe geheel anders is deze dag tegenover die van vóór 25 jaar. Nu is alles op de been, toen was alles in ruste. Allen vie ren thans feest, de heele gemeente ziet ge om u heen, toen vertoonde zich niemand. Hoe is het mogelijk, zoudt ge u zeiven afvragen, indien ge niet beter wist, dat U hiervoor de bewijzen zelve hebt geleverd. Ge hebt gedaan voor de gemeente Bres- kens wat ge vermogt te doen zonder aan- ziens des persoous, en dit was zeker voor Breskens een groote schrede voorwaarts. Ieder die tot (J kwam stondt ge bij met raad en daad en dit laatste, laat het mij herhalen, liet zeker voorheen veel te wen- schen over. Ouden van dagen spieken er nog steeds met weemoed over. Is het dan nog wonder dat, toen door enkele ingeze tenen een oproeping werd gedaan ter be spreking van deze dag dat ieder direct be hoefte gevoelde otn U deze dag zoo aan genaam mogelijk te maken? Ieder zette zijn beste beentje voor. Derhalve achten we ons voor onze moeite rijkelijk beloond. Ik reken het mij tot een eer, ja, ik ben er trot8ch op, het vertrouwen van de in gezetenen te mogen bezitten om U.opdeze dag, namens hen, te mogen toespreken. Daarom, geachte Burgervader, breng ik U namens de ingezetenen mijn welgemeen- den dank dat ge voor onze gemeente hebt gedaan wat ze thans is. Ik zal niet uit weiden over de verschillende zaken die on der uw Burgervaderschap tot stand zijn gekomen ik weet dat de ingezetenen blijk geven dit zeer toed te weten. Ga op den ingeslagen weg voort, opdat wij na 25 jaar met nog meer fierheid uw 50-jarig ambtsjubilé mogen herdenken. Dat het Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin moge behagen hij hernieu wing van uw mandaat telkens Hare goed keuring hieraan te hechten. Heb ik zoo even gezegd dat wij deze dag feestelijk wilden herdenken dan moet ik nog verder gaan, wij hebben gemeend den Burgervader een aandenken te moeten aanbieden. Welnu geachte Burgervader, mag ik U namens de ingezetenen U dit aandenken vereeren, in de hoop dat het door U nog vele jaren in gebruik zal genomen worden. Op dat oogenblik werd door de heeren Weijkman en Roest eener- en Dieleman anderzijds het vlaggengordijn weggetrok ken en het huldeblijk dat tot dusver voor ieder een diep geheim was gebleven, in derdaad onthuld. De voorzitter zijne rede vervolgende zei- de verder Maar we hebben ook H. M. de Konin gin van dit heugeljjk feit in kennis gesteld in dezen zin »De ingezetenen van Breskens, op he den in feesteljjke stemming bijeen ter herdenking van het zilveren ambtsjubi leum van hunnen burgemeester. Uwer Majesteits vertegenwoordiger te dezer plaatse, bieden Uwe Majesteit hunne eer biedige hulde aan". Namens hen, J. DE HULLU, Voorzitter. C. DIELEMAN, Secretaris." en we mochLen de voldoening smaken daar op reeds het navolgende draadbericht te ontvangen »Dk Hui.lu, voorz. feestcommissie. Hare Majesteit, oprecht deelnemende in de herdenking van het zilveren ambts jubileum van uwen burgemeester, draagt mij op u en ingezetenen Hoogstderzel- ver besten dank over te brengen voor de aangeboden hulde. Adjudant van dienst Dlmoxceau". Een drieweif »Leve de Koningin" volg de op de voorlezing van deze woorden. Daarna voortgaande besloot de voorzit ter Ook u geachte Burgermoeder rest mij nog een enkel woord ook u leeft onder den indruk der ingezetenenook u heeft bijna deze 25 jaar de lasten en lusten hel pen dragen, daarom hebben wij gemeend bij het aanbieden van een souvenir ook de Burgermoeder te moeten gedenken, blijf nog lang aan zijne zijde gespaard, opdat ge nog vele jaren te samen uwe welver- d ende rust n.oge nemen in dit zoo welge meend aandenken uwer geuieentenareu. Ook wenscbon wij u door tusscheukomst van mej. Elisabeth Weijkman een ruiker als herinnering aan te bieden. Ook u dochter en zoon wensch ik van harte geluk met deze voor u zoo blijde dag, ook door u zal zeker deze dag nooit vergeten worden welnu, volg zijne voet sporen en ge zult groot worden. En u, familieleden, vrienden en bloed verwanten, ook u allen zijt hartelijk ge- rvenscht met deze voor ons zoo blijde dag. Ik heb gezegd." Luide bravo's bezegelden deze met krach tige stem uitgesproken gelukwensch. Andermaal tot het diepst geroerd dank te de heer Gerritsen slechts met enkele woorden, verklarende thans door de l.ulde hem aangedaan niet te kunnen spreken ge lijk men dit anders van hem gewoon is. Hij zeide zeer vereerd te zijn met het aandenken der ingezetenen, hopende daar van een nuttig gebruik te maken, doch daaruit dikwijls te worden opgeroepen tot het verstrekken van raad en daad aan ie der die hem daar om komt vragen. Die wenschte hij nog lang te kunnen geven, want hij zal Bressiaander blijven, om, kan het zijn, nog zijn gouden jubilé te vieren. »Leve Breskens Leve de Bressiaanders" Als weerslag op dezen uitroep volgde een uitbundig en gebiseerd »Leve de Bur gemeester 1" De heer J. Z. de Buisonjé mede-lid der commissie aan de Nieuweslui», bracht de hulde over van die bewoners en van de kinderen zijner school en sprak deze zegen bede uit »Voor uw voeten dauwe het vre de, en uw kinderen zegen' God", waarvoor ook deze, na een woord van dank van den jubilaris, de welmeenende instemming dei- aanwezigen inoogstte. De nieuwsgierigheid van de ingezetenen die zoo langen tijd op een zware proef is gesteld geweest, waarin het raden en gis sen schering en inslag was, werd op dit moment bevredigd. De aard van het geschenk, dat beslist geheim morst bljjven en door de hoofd commissie op navolgenswaardige en voor beeldige wjjze als zoodanig is bewaard ge bleven, viel terstond in ieders smaak. Het bestaat uit een viertal fauteuils inet best donkergroen fluweel overtrokken, be nevens een bijpassende salontafel van don ker notenhout, waarover een tafelkleed in overeenstemming met de kleur der fau teuils, afgezet met lichten geborduurden rand. .Het geheel is, door tusschenkomst van den heer L. Bruijnooge, afkomstig uit de ateliers van de firma L. Gabriëlse te Middelburg, wien een woord van lof voor de soliede afwerking niet mag worden ont houden. De hoofdcommissie, die van de absolute machtiging voor de keuze en aanschaffing van het huldeblijk naar haar beste weten een passend en waardig gebruik heelt ge maakt, mocht van verschillende zijden waar- deerende blijken van instemming en goed keuring ontvangen, die, met het oog op het groote vertrouwen dat men in haar gesteld had en wederkeerig eene groote verant woordelijkheid met zich bracht, ten zeerste door haar werden op prijs gesteld. Na van verschillende zijden te zijn ge luk gewenselit, werd thans de burgemees ter met zijn gasten door denzelfden stoet huiswaarts en door de hoofdcommissie tot aan de deur geleid. De stoet maakte, nadat zoowel de kroon sters als de schoolkinderen den burgemees ter en zijne echtgenoote, die zich inmiddels in de veranda hadden geposteerd, hartelijk hadden toegejuicht, rechtsomkeert naar de markt, alwaar ze werd ontbonden en ieder in de gelegenheid werd gesteld de rechten van den iuwendigen mensch te doen gel den. (Plaatsgebrek noopt ons dit verslag af te breken tot een volgend nummer.) Groede. De loop der bevolking in deze gemeente is als volgt Op 1 Jau. 1904 bestond zij uit 2408 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 54 en door vestiging met 91 m. en 57 vr., Zij verminderde door overlijden met 39 en door vertrek met 143 m. en 11G vr. Er werden 24 huwelijken voltrokken. Rusland—Japan Nu met de capitulatie van Port-Arthur de belangstelling voor dit deel van bet krijgs- tooneel aan het verflauwen raakt, wendt men zich weer hoopvol naar de Sha-ho, in de verwachting, dat daar het bloedig handwerk spoedig opgevat zal worden en de slachting-in-massa weer zal beginnen, onmeuschelijker, bloeddorstiger nog dan voorheen. Maar volgens telegrammen uit New-York te Londen ontvangen, wordt in officieele Amerikaan8che kringen verklaard, dat het Russische leger spoedig van de Sha-ho zal terugtrekken naar Tieling, waarbij Kouro- patkine's voornemen zou zijn te Kharbin een vaste stelling te kiezen. Intusschen zitten de Russen niet stil en zijn Vrijdagavond Linchinpoe aangevallen met hevige geweersalvo's en een uur later begon het geschut ook een woordje mee te spreken. Er werd verwoed gevuurd, doch de Ja panners hadden geen verliezen naar de berichtgever meldt. Zij wachtten in de loopgraven den aan val af, doch het bleef bij een bombarde ment. Ook schermutselingen zijn nog aan de orde van den dag. Op 5 Januari werd aan den rechteroever van de Hoen-ho, bij het dorp Koediatse, een Japansche sluip- patrouille opgelicht. Een officier en een

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2