ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 965. Woensdag 11 Januari 1905. 14e Jaarg. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.02», voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ikit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEIIAX te Breskens. 's Burgemeesters Jubileum o Nadat iu bet begin van November in ons blad de herinnering voorkwam dat de heer J. G. Gerritsen op 7 Jan. de dag zoude herdenken waarop bjj vóór 25 jaar als burgemeester dezer gemeente werd ge- iustalleerd, kwamen op initiatief van enke le personen verschillende ingezetenen uit de onderscheidene kringen en wijken der gemeente op 16 Nov. bijeen om de vraag te bespreken of men die dag onopgemerkt zou laten voorbijgaan, waarop als antwoord kwam dat men dit feit juist in dankbare herinnering wilde gedenken, werd goedge vonden allereerst de geest der ingezetenen in dezen te vernemen en hen daartoe in eene algemeene vergadering bijeen te roe pen. Druk bezocht als deze was, zag de voor- loopige commissie daarin reeds steun voor haar aanvankelijk voornemen. Na gedachtenwisseling werd men hierin des te meer gesterkt en bepaald dat de ge legenheid pas gaf om in de allereerste plaats den burgemeester uit dankbare erkentelijk heid voor wat deze' in bet belang der ge meente bad gedaan als tastbare bnlde een stoffelijk aandenken te vereeren. Maar ook wilde men op andere wijze uitiug geven aan zijne ingenomenheid met dit jubileum door verschillende feeslelijk heden te organiseoren, en hoewel eenigs- zins huiverig voor het welslagen hiervan met het oog op de tijdsomstandigheden en het minder gunstige van het jaargetijde, aanvaardde de voorloopige commissie toch ook deze opdracht in de overtuiging dat het aan goeden wil r.iet zou ontbreken bij de ingezeten, wier enthousiasme toen reeds duidelijk merkbaar was en aangenaam aan deed. Voor de voor een en ander benoodigde middelen werd eene algemeene inschrijving geopend, waarmede de voorloopige com missie, toen bestendigd, en bestaande uit de heeren M. Asard, C. A. de Bruijckere, J. Z. de Buisonjé, C. Dieleman, J. W. van den Heuvel, A. Hoogstad, J. de Hullu, I. de Kooker, W. Luteijn, K. Minderhoud, P. Moggré, P. C. Roest, J. M. H. van de San- de, K. C. Soeteus, Jac. de Vuijst, Jac. H. YVejjkman en A. F. Wisse, werd belast. Uit dezen werd eene hoofdcommissie ge formeerd, waartoe werden aangewezen de heeren J. de Hullu als voorzitter, C. Die leman als secretaris en J. H. Weijkman als penningmeester', aan wie de leiding en regeling der verschillende zakeu werd op gedragen,'doch wien tevens de absolute en onbeperkte machtiging werd verstrekt om voor een passend souvenir te zorgen. Zoo ging men welgemoed en hoopvol in zee, en, laat ons er aan toe voegen, met een welgevulde beurs, want de deelneming was schier algemeen en mildelijk, ja zelfs buiten verwachting vloeiden de bijdragen, die voor de commissie des te meer een prikkel waren om den jubilaris een in al le opzichten waardig feest te bereiden. Alles werkte mêemen was om zoo te zeggen, gereed de lucht in overdrach telijken zin was helder en zonnig, tot op eens een duistere wolk haar schaduw op het feest vooruitwierp en men zelfs een oogenblik in het onzekere verkeerde of de officiëele en feestelijke herdenking zou kun nen doorgaan, tengevolge van een ernstig ziektegeval ten huize van den jubilaris. Doch de wolk trok voorhij en hoewel nog niet dermate hersteld dat persoonlijke deelneming aan het feest mogelijk was, kon de uitvoering van het programma ongehin derd doorgaan. Hierover thans gerustgesteld waren het nu de werkelijke wolkgevaarten die het oog bezorgd naar boven deden slaan. Inderdaad was de weersgesteldheid kort voor den Zaterdag hoogst ongunstig. De regen viel in dichte droppels neer,de wind gierde door de hoornen en straten, doch niettegenstaande dit bezwarende vooruit zicht trotseerde men de kletterende water- stroomen en den loeienden storm om zich alleszins in gereedheid te stellen. Overal waren nijvere handen bezig om de laatste hand te leggen aan de versie ring van de praalwagens voor den grooten optocht, en ondanks het gure weder, heersck- te toch die geestdrift, immer aan volks feesten onafscheidelijk verbonden zijnde. In den loop van Vrijdag werden namens den burgemeester aan tal van behoeftigen bons verstrekt om ook dezen een genoege- lijke dag te bereiden. De Zaterdagmoigen kenmerkte zich door eene eigenaardige drukte. Overal werden de vlaggen ontplooid, enkele winkels wa ren getooid mot groen en bloemen, ieder sprak zijn gunstige verwachting uit in het weer, dat sints den nacht toen de wind tot een stofm was aangegroeid, eenigszins was bedaard de uniform met een witte sjerp getooide ruiters op meestal vurige rossen bewogen zich stadig en vlug door de bree- de straat naar de haven, de commissie-le den gesignaleerd door een blauw lint waar op in zilver gedrukt het wapen der ge meente begaven zich naar de bewaarschool - het concentratiepunt voor dien dag van waaruit de heeren De Bruijckere, van den Heuvel en vau de Sande werden be last met de afhaling van de ruiterij. Van uit de bewaarschool nam de hoofd commissie plaats in een der rijtuigen en begaf zich, met de eerewacht te paard naai de woning van der. Burgemeester om dezen met zijne Echtgenoote van daar af te ha len Het rijtuig van den heer J. Jacobs was voor deze gelegenheid welwillend door de zen afgestaan, terwijl van dat van den heer Huijsheere, op gelijke wijze ter be schikking gesteld voor de raadsleden, tij delijk gebruik werd gemaakt door de hoofd commissie. Deze stoet geopend met den vaandrig Jac. Leenhouts en een gedeelte der eere- wacht te paard onder leiding van de com mandanten P. J. Lako en J. Manneke en gesloten door het tweede gedeelte dier rui terij waarover J. Lako en Iz. Becu Jz. het commando voerden, terwijl naast elk por tier van het rijtuig waarin de burgemeester was gezeten de ruiters A. en J. van Ha- negbem en naast die van het andere L. Cijsouw en A. de Milliauo hadden plaats genomen, begeleidde den burgemeester naar het raadhuis alwaar tegen 10 uur een open bare vergadering was belegd. Maar het raadhuis evenmin als de raad zaal hadden hunne gewone aanzien. Een eenvoudige doch nette eereboog was er vóór geplaatst en riep den jubilaris het welkom in 1905 toe dat hem in 1880 in die voege achterwege was gebleven, terwijl de raadzaal inderdaad smaakvol was ver sierd, met een vlaggen-draperie, afgewis seld door groen en bloemen. De hoofdcommissie leidde het echtpaar de raadzaal binnen, waar de leden van den raad reeds hadden plaats genomen bene vens enkele familieleden en vrienden van den jubilaris achter de versierde fauteuils, die bestemd waren voor den heer en mevr. Gerritsen. Deze buitengewone vergadering werd ge opend door den eersten wethouder, de heer II. Weijkman, te kennen gevende dat het doel dezer vergadering als bekend mocht worden verondersteld. Daarna richtte hij het woord tot den feestvierende, in dezer voege Geachte Burgemeester Heden is de dag aangebroken waarop U moogt terug zien op een 25-jarige loop baan aan het Hoofd van onze gemeente. Zoover mijn geheugen strekt, heb ik 10 van Uwe voorgangers als Burgemeester gekend; geen van die allen hebben het ge luk genoten dat U op dezen dag te beurt valt. Veel is in die vervlogen 25 jaren ver wisseld en veranderd veel is door U tot stand gebracht en zooals U blijken zal, U moogt de achting van de gemeente weg dragen. Welnu Geachte Burgemeester 1 Wij wen- schen U harteljjk geluk; zij hetU gegeven nog vele jaren als Hoofd van de gemeen te mogeu werkzaam zijn tot bloei en wel zijn der gemeente. En U Mevrouw Hartelijk geluk met dezen gedenkwaardigen dag en dat U nog vele jaren Uw Echtgenoot moge ter zijde staan. En waar de vrouw des huizes wel eens voorgesteld wordt als de zon in het huise lijke leven, welnu dat U nog vele jaren de huiselijke zon moge wezen, waar Uw Echt genoot na drukte en werkzaamheden vau den dag de huiskamer binnen treedt, de zon in de huiskamer alles van den dag doet vergeten en nog vele jaren huiselijk geluk wordt genoten. Ook voor mij is deze dag merkwaardig; waar U voor 25 jaren Uw ambt als Voor zitter aanvaardde, was ik als Raadslid te genwoordig, terwijl ik thans op dezen dag als eenig overgebleven Raadslid II deze gelukweusch mag toebrengen." Met instemming der aanwezigen werd deze effectvolle toespraak begroet. Diep geroerd en zichtbaar door gemoeds aandoening bewogen dankte de burgemees ter den heer Weijkman van harte voor zij ne welmeenende woorden. Wat hij door leefde op dezen morgen was te veel en maakte het hem ondoenlijk te spreken. Terugziende op die 25 jaren, merkt men maar al te veel dat men meer had willen en kunnen doen, doch wat er tot stand gekomen is, is toch ook aan uwe mede werking, heeren raadsleden te danken. Op nieuw roep ik, als goed Bressiaander, uwe medewerking in om de tekortkomingen in te halen, en zoo samenwerkende kunnen we nog veel doen dat aan Breskens ten goede zal komen, en dan gaat het ook ons goed. Laat mij nu mogen besluiten met een sieve Breskens" Dit woord werd door de aanwezigen aan gevuld met een sieve de Burgemeester" Daarna werd de jubilaris en zijne echt genoote door de raadsleden gefeliciteerd, waarop de waarnemende voorzitter de ver gadering sloot en de verdere leiding van den dag overgaf aan de hoofdcommissie, welke opdracht door deszelts voorzitter, de heer J. de Hullu, vriendelijk werd aan vaard. Na een kort oponthoud werd de burge meester door haar naar buiten geleid al waar hem vóór het raadhuis door een kin derkoor uit de leerlingen van de hoogste klasse der dorpsschool bestaande onder lei ding van hel hoofd, de heer A. F. Wisse, een toepasselijke feestzang werd toegezon- gen. Middelerwijl werd Z E.A. door Elisa beth Lako met een korte gelukweusch da-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1