Binnenland, Gemengd, voorstel Rusland aannemelijk schijnt. Reuter's bureau verneemt te Londen In ingelichte kringen hier ter stede is niet bekend, wat houvast zou kunnen ge ven voor de uit New-York en Washington komende vredesgeruchten. Het denkbeeld van een onmiddellijken wapenstilstand vindt geen geloof. Alle berichten over vredes onderhandelingen zijn geheel voorbarig eu verdienen in zoover weinig aandacht als van een bemiddeling welke aan onderhan delingen moet voorafgaan, geen sprake kan zijn, indien niet beide oorlogvoerende mo gendheden daartoe het verlangen uitspre ken. Te Londen is niets bekend dat op het plan tot zulk een stap wijst. De correspondent van de >N. R. Crt." te Batavia seinde gisteren, dat te Medan een telegram aangeboden is voor admiraal Oerjoc te Sabang, aankondigend de na zending van officiereu en manschappen, en dat Oerjoe Dinsdag voor Laboean lag. Admiraal Oerjoe is de Japansche vloot voogd, die bij het uitbreken der vijande lijkheden voor Tsjemoelpo verscheen; en daar de Russische kruisers Warjag en Kór- jets in den grond schoot. Zijn naam is later weinig meer genoemd. Er is zeker niets onwaarschijnlijks in, dat, terwijl To go en Kamimoera met het gros der Ja pansche vloot dichter bij huis blijven, aan Oerjoe het bevel opgedragen werd over een aantal kleinere, snelle oorlogschepen en hulpkruisers, die zoo ver mogelijk zuid waarts gezonden worden om, met het oog op de nadering van Rozjestwanski, verken- nersdienst te doen. In het laatste gedeelte van het telegram is het woord waaruit men Oerjoe leest, verminkt overgekomende aanwezigheid van den Japanschen admiraal voor Laboean het aan Engeland behoorende eiland voor de baai van Broenei, noordkust van Borneo staat dus niet vast. Zeker moet uit het bovenstaande bericht niet afgeleid worden, dat Oerjoe te Sabang zal gaan liggen om daar de Russen af te wachten. Het is volstrekt onaannemelijk dat de Japansche admiraal voornemens zou zijn, inbreuk te maken op onze onzijdigheid, vooral waar juist te Sabang een vrij aan zienlijke Nederlandsche strijdmacht saam getrokken is om die onzijdigheid te hand haven. De bedoeling zal wel zijn, dat de admiraal in de'straat van Maiakka, tus- schen de Engelsche en de Nederlandsche wateren, gaat kruisen, en weet dat er te Sabang telegrammen voor hem liggen, die hij bijvoorbeeld door een torpedoboot daar kan laten afhalen. Er is intusschen iets vreemds in, dat de Japansche regeering (al treit het hier slechts de toezending van aanvullingstroepen uit Japan) zulk een diensttelegram bij een on zijdig kantoor laat aanbieden, zonder maat regelen te nemen voor geheimhouding, en Maar voltooi nu je openhartigheid en zeg ons, aan wien ge het verkocht hebt. Aan den persoonlijken tegenstander van Dartigues. Aan Des Barres, dien onomkoopbare Onmogelijk Voor wien anders zou het dan be stemd zijn geweest? De onderhandelingen werden gevoerd en ten einde gebracht door zijn leerling, Pierre Appel. (Wordt vervolgd.) de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit telegram bestemd is om de Russen van 't spoor te leiden ten aanzien van de bedoe lingen hunner tegenstanders. It It l'isiv li\M (1 Januari 1905. Groede. De Nieuwjaarsoollecte heeft al hier opgebracht de som van ƒ384.15. Met den hoogen stormvloed van 30 December jl. toen het water volgens waar neming in de haven van Hoofdplaat een hoogte bereikte van 1.80 M. boven gewoon hoogwater, is de westelijke kuip van de inlaag in den (Jalamiteusen Thomaespolder door het bezwijken van den ouden zeedijk geïnundeerd; waarmede den in 1890 aan- gelegden inlaagdijk zeedijk is geworden over de geheele lengte. In het gehucht Vrij, nabij Termon- de, België, geraakten door het omvallen van een petroleumlamp, de kleederen eener alleenwonende 70jarige vrouw in brand. De buren snelden haar te hulp, maar eer zij er in geslaagd waren het vuur te dooven, had de ongelukkige reeds zoo erns tige brandwonden bekomen, dat zij onder vreeselijk lijden kort daarop stierf. De Londensche politie heeft een aan tal arrestaties gedaau in verband inet uit gebreide vervalscbingen ten nadeele van de Bank van Engeland gepleegd. Het schijnt, dat de bank reeds 2 li 3 jaren lang benadeeld is door de uitgifte van valsche banknoten van 5 pond ster- liiïg (ƒ60), welke ten plattenlande in En geland vervaardigd worden en zoo nauw keurig nagebootst zijn, dat het geruimen tijd geduurd heeft eer men het bedrog ontdekte. Toen men evenwel zekerheid had werden de bekwaamste detectives uitgezonden en dezen hielden twee mannen aan, die op verschillende plaatsen -het valsche papier hadden uitgegeven. Zij logeerden in een hotel in Holborn en bij een huiszoeking vond men een va lies vol met valsche bankbiljetten, alle van 5 pond sterling. Bunne arrestatie leidde tot pe ontdek king van den graveur, die de teekeningen van de biljetten op steen bracht, terwijl nog eenige medeplichtigen zijn gevonden. Men is er echter nog niet in goslaagd te vernemen, waar de biljetten worden ge drukt. Yele biljetten werden ook naar Amerika verzonden, zoodat de politie daar gewaar schuwd is. De 72 jarige ('arel Bouuran is Zon dagmiddag van de trap zijner woning, Kui pershaven Dordrecht, gevallen. Toen de kinderen van den heer Bruins- ma, die op hetzelfde bovenhuis woont, te huis kwamen, vonden zij hem in den gang liggen. Onmiddellijk snelde men om hulp. De ontboden geneesheer achtte den toe stand zeer ernstig en deed den geestelijke ontbieden. Vervolgens beval hij dat men hem naar het ziekenhuis zou brengen. Men liep terstond naar de politiepost aan het Groothoofd ten einde hulp te halen, doch aan genoemden post was geen bran card aanwezig, zoodat men naar het hoofd bureau moest. De politiebrancard is echter slechts voor ongelukken, die op straat voorvallen, zoo dat men naar het ziekenhuis verwezen werd. Daar gekomen bleken de pleegzusters de brancard niet te kunnen vinden en was het mannelijk personeel niet aanwezig, zoo dat loen aan het politiebureel telefonisch werd verzocht de raderbrancard te willen afstaan. Dit geschiedde en onder leiding van een inspecteur van politie, bijgestaan door iemand die den wagen reed, had het vervoer vau de*Kuipershaven naar het zie kenhuis plaats. De heer Bouiuau bleek een gat in bet achterhoofd te hebben bekomen Dok vloei de het bloed uit een zijner ooren. Eerst Maandagmorgen gerkreeg hij het bewustzijn zijn toestand is zeer ernstig. Hoewel het ongeluk 's middags vier uur werd ontdekt, was de overbrenging naar het ziekenhuis eeist om acht. uur geschied. Maandagmorgen ongeveer half vijl'is de dekkuecht Jan Winters, behoorende tot liet personeel van het Zwijndrechtsche veer, verdronken. Waarschijnlijk heelt hij zich in een roeiboot willen begeven en is door de gladheid van den legger in het water gegleden. Zijn lijk werd althans naast de roeiboot m t een dreg opgehaald. De man laat een gezin met 10 kinde ren na, waarvaj/ het oudste 22 jaar en het jongste nog geen jaar is. Te Milaan stierf verleden jaar. de echtgenoote van een lucifersfabrikant, ge naamd Luigi di Medici. De lijkschouwing toonde sporen van ar senicum'en weldra werd de dienstbode van de overledene gearresteerd, onder verden king van hare meesteres vergiftigd Ie heb ben. Zij bekende haar misdaad, maar ver klaarde tevens, dat de echtgenoot van het slachtoffer haar daartoe had aangezet. Wel herriep zij die verklaring later weer, maar zij wist niet op |e helderen, waarom Di Medici een groote som geld gedepo neerd had om aan haar uit te keeren, zoo dra hij weduwnaar zou ziju. Meester en dienstbode verschenen dus beiden als beklaagden voor het gerechts hof te Milaan. Hij werd tot 18 en zij tot 30 jaren ge vangenisstraf' veroordeeld. Uit Wjjbe wordt van 4 Januari aan de Z. C. gemeld Een treurig ongeluk heeft gisterenmor gen in deze gemeente plaats gehal. Terwijl de moeder, do wed. S. H. aan de Boerbaar naar de kerk was, bleef een dochtertje van bijna zes jaar met een paar knechten alleen thuis. De knechten waren buitenshuis werk zaam. Het kind dat zich alleen in de ka mer bevond, is vermoedelijk aan de kachel gekomen eu daardoor in brand geraakt, tenminste toen de moeder eenige oogen- blikken later thuis kwam, vond zij haar kind dood, met de kleederen verbrand voor de deur liggen. Wellicht had de kleine nog beproefd naar buiten te loopen. De- knechten hadden van 't droevig ge val niets gehoord. De vorige week kreeg een vrouw te Westkapelle tengevolge van het omvallen eener brandende petroleumlamp zulke he vige brandwonden, dat zij aan de' gevol gen daarvan is overleden. Te Renkum heeft op den Oudejaars avond tusschen enkele personen een hevi ge vechtpartij plaats gehad. Zekere Br. liep niet minder dan 11 mes steken op. Te Oranjewoud is een veldwachter gestationneerd, die de schrik is onder de stroopers. Hij is veel in het veld, kent de stroo- persmauieren bij uitstek en is daarom voor hen een gevaarlijke partner. Sedert eenigen tijd heeft die veldwach ter een kostgauger, iemand die zegt van zjjn renten te leven. Zondag betrapte de jachtopziener van deu lieer Bieruma Oosting te Oranjewoud een persoon op hecterdaad met het be-' machtigen van een haas door middel vau strikken. Die persoon was des veldwach ters kostganger Hij had een voorsprong bij andere stroo pers hij ging uit als z'u kostbaas thuis was eu bleef stiekem binnen als deze op surveillance was Het worstelend Brrskens. o IV. Drie jaar na dien lagen de door het zout water bedorven landerijen nog immer onvruchtbaar en twijfelde men »of zij wel ooit terecht zouden komen". Bij diezelfde gelegenheid waren tegelijk (schreven de in gelanden in Mei 1085 aan de Staten-Ge- neraal) de nollen, stranden en weilanden (vóórbanden zoo zeer weggespoeld dat (zij) den 11 April 1385 bij elkander geweest waren om over de conservatie van de nog overige landen te raadplegen, zij hadden de dijken en stranden met deskundigen geïnspecteerd, welke »teu alleruiterste noo- dig vonden van dezen voorzomer een inla ge te leggen" hetgeen naar gissing 2000 pond Vlaams zou kosten, om te slaan sover het getal van omtrent 1200 gemeten, waar onder vele vage zijn liggende, boven nog eenige, die buiten en onder den dijk zul len vallen". Wegens deze buitensporig hooge lasten waarnaast ook de gewone geschoten moes ten worden opgebracht, en omdat het on zeker was of zelfs nii het uiaken van die inlage de polder wel langer kon behouden worden, waren sommige gelanden, zoo schre ven zij, zelfs »van gedachten geweest hun belang beter te. zullen vinden in den pol der te laten drijven eu hun landerijen als schorren te gebruiken". Daartoe is het evenwel ten slotte niet gekomen, want met de gelden, 32 stuiver van het geniet, die anders voor rijkslasten hadden moeten worden opgebracht maar hun in 1G86 en 1091 door de Staten an dermaal voor eenige jaren achtereen ten behoeve der zeeweringen werden afgestaan, en de opbrengst van de watergeschoten (1(1 gulden per gernet in 1691, drie in 1092, zes in 1093 en vier in 1094) poogden de ingelanden hun gronden door een pantser van »zeer zware werken en paalhoofden te beveiligen, omdat »de koers der stroo men en het diep van de zee (hun) zeedij ken zoo zeer naderden", en zij koesterden goede hoop, zoo gaven zij in Nov. 1695 aan de Staten-Generaal te kennen, dat de aangelegde werken de diepte eenigszins zouden keeren mits zij behoorlijk onder houden en naar eisch van omstandigheden verhoogd en verlengd werden. Tot dit laat ste echter was, als hun Hoog Mogenden deu vrijdom van lasten niet voor 10 jaar verlengden, de polder onmogelijk in staat, verklaarden zij. Het verzoek vond bij de Heeren een gunstig onthaal, zij verleenden in 1098 ontheffing voor een tijdvak van 12 jaar en dus kon de polder voorloopig zijn bestaan weer een tjjdlang rekken". (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2