BRESKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 964. Zaterdag- 7 Januari 1905. 14e Jaarg. 1830 - 7 Januari - 1905. Buitenland. FEUILLETON. A 15 O N N E M E N T. Per 3 maanden ƒ1).50, franco per post door liet gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62"', voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit lil a <1 verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Onze gemeente staat gereed het feit te herdenken, dat haar hoofd vóór 25 jaar zich aan haar verbond. Bij het overdenken van die heu gelijke gebeurtenis, komt een zee van herinneringen op, die, aaneengescha keld, mede de geschiedenis van onze gemeente uit den laatsten tijd vor men. Die geschiedenis getuigt van eene wijziging van omstandigheden in de goede richting, en liet is uit dien hoofde dat de ingezetenen, bijna zon der uitzondering aan die herdenking wil deelnemen. Ouderen in ons midden, zoowel binnen deze gemeente als in het di strict, weten en zullen zich nog dui delijk kunnen herinneren, dat de naam der plaats onzer inwoning een min der goede klank had. Zij was langen tijd ter prooi ge weest aan onderlinge twisten en kwes ties, en de nadeelige invloed daarvan op burgerij en gemeente, bleven niet uit. Velerlei zaken werden aan die kwesties ondergeschikt gemaakt en het verdeel en heersch was eene leu ze, die in ruime mate werd toege past. De eikander snel opvolgende wis selingen in het bestuur, kon daarin geen verandering brengen, totdat nu 25 jaar geleden, de heer Gerritsen, na met ingang van 8 Dec. 1879 tot burgemeester te zijn benoemd, op 7 Januari als zoodanig werd geïnstal leerd. Met krachtige en vaste handgreep ile toen nog jonge man in de toe standen dezer gemeente in. met het resultaat, waarvoor "Wij allen, hem thans dank mogen weten. We zullen niet in herinnering brengen met welken tegenstand hij daarbij te kampen heeft gehad, het ligt ook niet in onze bedoeling hem ten tooneele te voeren als een wei- toegerust strijder, men heeft voldoen de gelegenheid gehad hem in zijn wei'k, zijn streven na te gaan, om te weten dat, hoe men ook .over hem oordeeie, de overwinning hem is. Niet met vleierij, niet met door fluweel bedekte handjes heeft hij die overwinning behaald, maar met een ijzeren wilskracht is liet hem gelukt een kentering in de bestaande toe standen te brengen, waarvan liet tegenwoordige geslacht onzer gemeen te, onze nijvere bevolking, de vruch ten plukt. Dat hij partij heeft weten te trek ken van de gunstige ligging van Bres kens, om er van te maken wat het nu is, is veeltijds verkleind, doch heeft te veel overeenkomst mot het ei van Columbus, dan dat we daar bij langer behoeven stil te staan. Met die talenten heeft hij gewoe kerd en niet zonder succes, en het is onmiskenbaar dat dit in liet nauw ste verhand staat met de gewijzigde omstandigheden in onze gemeente. Het besef daarvan bij de ingeze tenen vindt in de spontane uiting van hulde eene vèrdragende weer klank. We twijfelen er dan ook geeil oogenblik aan of de gelegenheid om den jubilaris tijdens de receptie in de Bewaarschool op morgenmiddag van 2 tot 4 uur, zal door velen wor den aangegrepen om hem even de hand te drukken als blijk van dank bare erkentelijkheid. Ieder die daartoe behoefte en nei ging gevoelt, zal welkom zijn, en niemand van welken rang of stand ook; zal, naar we meenen, den ju bilaris een plezier doen, door schroom vallig van verre te blijven staan. Vooral gij, minder-bedeelden in on ze gemeente, grijpt de u aangeboden gelegenheid aan om uw burgemees ter, die altijd voor u klaar staat, die immer met raad en daad u wil bij staan, op zijn feestdag een blijk van uwe waardeering te schenken, door liern in de Bewaarschool te gaanfe- liciteeren. De beteekenis van zijn feest zal er gewisselijk door verhoogd worden. Onzerzijds wenschen we den lieer Gerritsen geluk met zijn zilveren ambtsfeest, en we hopen dat het hem moge gegeven zijn nog lang in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Rusland—Japan De val van Port-Arthur reeds zoo lang voorspeld en even zoo lang gelogenstraft, is dan eindelijk, door den uitersten nood gedrongen, een voldongen feit geworden. De voorwaarden van overgave uit een elftal artikelen bestaande, worden voor de Russische bezetting betrekkelijk eervol ge noemd. De Russische pers is zeer teleurgesteld over de val der vesting, die hoogstwaar schijnlijk ook voor de verdere operatiën niet zonder invloed zal blijven. Intusschen hoort raen weer van vredes- geruchten, en een telegram uit Washing ton aan de New-Yorksche Tribune van Maandagavond meldt, dat president Roose velt volkomen bereid is zijn goede diensten tot herstel van den vrede in het verre Oos ten aan te wenden. Rusland en Japan weten, dat hij het met vreugde zoh doen, maar de reeds lang vastgestelde politiek belet voorstellen te doen vóór beide oorlogvoerende partijen zich gelijktijdig tot hem wenden. De Aiuerikaansche regeering dacht, dat er voor het einde van deze week een wa penstilstand zon gesloten worden. Onder het diplomatieke korps heerscht de meening, dat Europa ter vermijding van eenige stoornis in de bestaande een dracht er verre de voorkeur aan zal geven, dat Washington de plaats voor de finale regeling der geschillen tusschen Rusland en Japan zal zijn. Men meent, dat Frank rijk de mogendheden kon polsen, als het 44. Wie was die ellendeling? Een gewezen ambtenaar die nu in de afpersende pers is verzeild geraakt. Het schijnt, dat Dartigues hem voor bewezen diensten niet genoeg naar z'n zin betaald heeft ten daarom is hij woedend. Dartigues had ongelijk, want die kerel is zoo giftig als 'n slang. Een echte hyena, die Gal ij ran. Wat? Galbran Die schurk? Ken je hem Gelukkig, dat je geen cent rijk bent, want dat dossier is nog altijd te koop Onwillekeurig betastte Pierre het cheque boekje, dat zijn vader hem gegeven had. Dat dossier vernietigen, was dat niet^zijn heilige plicht Hij wist wel, waar uien Galbran te vinden was. Die journalist bracht al zijn avonden door in het Café de la Renaissance, een altisten-café van den vierden rang op Montmartre. Hij stamelde een korten groet en haast te zich, het redactiebureel te verlaten, want hij wilde alleen zijn, om te overleggen wat hem te doen stond. IX. De groote zaal van het Café de la Re naissance was stikvol. Het was elf uur en schilders, kenbaar aan fluweelen jasjes en lange lokken, verslaggevers, die op kunstuieuwtjes aasden en actricetjes, die jacht maakten op een rijken beschermer, verdrongen elkaar tusschen de niet allerlei dranken beladen tafeltjes. Aan het einde der zaal, op een verhooging, werd een pi ano bespeeld, of liever mishandeld, oin den zang te begeleiden van een artiste, die met een versleten grogstem schuine liedjes zong. In een hoek van de zaal, door portières en draperieën van de overige ruimte afge scheiden, zaten, om een tafeltje met cock tails Rémanfon. de mooie Amandine de Tresmes en een klein mannetje met een door uitspattingen verliederlijkt gezicht en een valschen, onbeschaamden blik. Nou, Galbran, zeide Remanjon, heelt Amandine je goed uitgelegd waar 't om te doen is Wees geen vijand van jezelf Dartigues meent het goed met je Maak gebruik van zijn gunstige stemming en hap toe Jawel, bromde de aangesprokene met een valschen grijnslach, ik kende dien Dar tigues Hij heeft mij te gemeen behandeld. Wat ik heb gedaan Neen, maar die is goed lachte Aman dine. Die heeft de staatskas leeggeplun derd en vraagt nog, wat hij gedaan heeft Of zou je tegenover ons durven volhouden, dat 't niet waar is Heb ik je niet zelf het potje helpen opmaken en heeft Re- inanyon je niet op heeterdaad betrapt Kom, verkoop je dossier nu maar Het is niet meer te koop, zeide Gal bran koeltjes. Wat zeg je? riep Reman^on uit. Heb je 't al verkocht Neen, ik heb het weggegeven Maak dat anderen wjjsriep Aman dine uit Jij en weggeven 1 Kom, maak maar geen praatjes en verkoop het ons Wij zien op geen duizend frank meer of minder. Ik heb het niet meer in mijn bezit, geloof mij. Zoo Wie heeft het van je gekre gen Iemand, die er gebruik van zal ma- kea om dien Dartigues eens voor goed on mogelijk te maken. Ik haat hem voor vijftigduizend frank had hij mij kunnen redden, maar hij verried alles aan den in specteur van financiën, die de kas kwam nazien Nu kunnen zijzelf eens zien hoe eerlijk die stille verklikker is. Wat zal ik lachen in mijn vuistjeals Rechts de helft van den inhoud van het dossier wordt openbaar gemaakt, dan is hij voor goed van de baan De haat en wraakzucht, die hem beziel den, waren zoo duidelijk op zijn gelaat te lezen, dat Remancon en Amandine hem vol afschuw aanstaarden. Ik vind, dat je laag en bovendien onverstandig gehandeld hebt, verklaarde Amandine. Met het geld, wat wij ervoor hadden gegeven, hadt jij je weder geheel en al kunnen opwerken. --Ik heb niets noodig. Ik kan mij de weelde permitteeren, alleen uit een zede lijkheids-oogpunt te handelen. Dat is inderdaud een groote weelde.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1