KEBSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 963. Woensdag 4 Januari 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. en set kes DE, nake IE, eraan, ABONNEMENT. Per 3 maanden /ü.al), franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. [!ij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT TEN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. onz« tl. ver- üee jaa ziel dii 4, lier, >ten veel ;ers Rusland—Japan Veel verandering is er sedert de vorige week niet gekomen in den toestand op liet oorlogsterrein in het Verre Oosten. De Japanners doen nog immer hun ui terste best om het vette hapje, dat Port- Arthur heet, te bemachtigen. Naar uit Tokio gemeld werd, zijn zij weer een schrede verder op den weg naar liet doel en wel door de bemachtiging van liet fort Erloengshan, dat, na een hevigen strijd, op 28 Dec. bezet werd. Hoewel het van groote beteekeuis is, dat de belegeraars met bewonderenswaardige volharding, ten koste van duizenden, de actie tegen de vestir.g voortzetten, daar ten slotte het dappere garnizoen het toch zal moeten opgeven, hebben verschillende cor respondenten eens verteld boe sterk Port- Arthur wel is. Volgens die heeren, die van zeer nabij hebben kunnen waarnemen, telt de vesting voor zes Sebastopols, zoo- dut het einde van het beleg nog niet te voorzien is. Alen moet er echter wel rekening mee bonden, dat de Japanners tegenover die ontzagl ijke s'erkto een moed, een doods verachting, gepaard met hoogere krijgs kunde, stellen, als de geschiedenis maar zelden aanwees. Daarbij moet men ook niet vergeten het geweldige moderne ge schut, dat alles wegmaait wat zich binnen een afstand van 10 kilometer bevindt. Zoodat de krijgsmansqualiteiten van de bezetting die der belegeraars moeten even aren, om die sterke positie te kunnen be houden. In Mantsjoerije schijnt het tusschen Kou- ropatkine en Oyauia een opbieden te wor den wie de moeste manschappen in 't veld zal kunnen brengen. Terwijl de heele strijd zich bepaalt tot enkele schermutselingen, zijn beide veldheeren er op uit, zich zoo sterk mogelijk te maken voor de aanstaan de actie. Japan spant zich tot bet uiter ste in om onder het commando van den veldmaarschalk een half millioen soldaten bijeen te brengen en Kouropatkine rekent in Februari as. niet minder dan G00.000 man bijeen te hebben. Voortdurend ko men nieuwe regimenten te Moekden aan en te Petersburg moet het voornemen be staan de legcrsterkte in Mantsjoerije op te voeren tot 800.000 man. Met deze macht zal, zoo meent men, de Russische opperbevelhebber eerst in staat zijn de Japanners terug te dringen. Welk een titanenkamp, welk een gruwe lijke, bloedige menscbenslachting zal het eerstvolgende treffen zijn 1 Rusland. Uit Sjoesja wordt gemeld, dat daar de politie-commissaris Sacharof door zeven schoten werd gedood, terwijl hij in de hoofdstraat liep. Bnitscliland. Blijkens de DuiDehe bladen beerscht on der de arbeiders in het Ruhrgebied groote spanning en opgewondenheid en op verga deringen, op de Kerstdagen gehouden, is zelfs een algemeene staking der mijnwer kers ter sprake gekomen. De hoofdbezwaren van de arbeiders be treffen het stilleggen van mijnen, onvol doende loonen, te langen arbeid, willekeu rige!] loonaftrek, onvriendelijke behande ling enz. De regeeringscommissie, belast met een onderzoek in de quaestie van de stillegging van mijnen, beeft, volgens de Westf. Allg. Ztg., ook de opdracht gekregen de oorza ken van de gisting onder de mijnwerkers te bestudeeren. Frankrijk. De Fransche bladen brengen uitvoe rige bijzonderheden over het spoorweg-on geluk op de Pont des Poissonniers nabij 't Gare du Nord te Parijs. De trein nit Rijs- sel die te 11 uur Parij3 moest binnenko men, stoomde wegens den mist zeer lang zaam en liet aanhoudend fluitsignalen hoo- ren, toen plotseling volgens de verkla ringen van een der reizigers een slag gehoord werd alsof er een kanon werd af geschoten. Geen enkele klank weerklonk echter, zoodat de passagiers een oogenblik meenden dat de trein zeer plotseling ge remd was. Doch eensklaps klonk van verschillende zijden hulpgeroep. Min ver liet de waggons en tastte in den dikken mist rond om te trachten zich op de hoogte te stellen van het gebeurde. Dat waren vreeselijke oogenblikken. Spoedig wist men lietde trein van Rijssel was aangereden door den sneltrein uit Boulogne en van dezen laatsten, die bijna 2 uur vertraging had ondervonden, was een waggon geheel verbrijzeld. De bladen bevatten vele verhalen van ooggetuigen die alle daarin overeenstem men dat de schok verschrikkelijk was. Men had de grootste moeite om de slacht offers vaii onder het puin te redden. Men heeft reeds een twaalftal dooden en een dertigtal gewonden onder den verbrijzelden waggon gevonden. De Ijjken zijn alle zoo verschrikkelijk verminkt, dat er van her kennen geen sprake kon zijn, maar zij zijn naar de Morgue vervoerd, waar van allen, op één na, de identiteit kon worden vast gesteld. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk heeft bewezen, dat de schuld noch aan den machinist, noch aan den seinwach- ter.,te wijten is. Toen de trein uit Rijs sel binnen kwam, juist op het oogenblik dat die uit Boulogne verwacht werd, zette de seinwacliter het signaal op onveilig en bij het omzetten van het sein moest de stang gelijktijdig een knalsignaal op de rails leggen, dat voor den machinist een waarschuwing zijn zou, wanneer hjj door dan mist het sein niet zien kon. Het blijkt blijkt evenwel, dat deze stang een weinig verbogen was, zoodat de knalpatroon niet op, maar naast de rails terechtkwam. Dientengevolge reed de locomotief er ra kelings langs, zoodat de patroon niet is afgegaan. Engeland. 't Is in Londen zoo mistig geweest als 't in jaren niet geweest is. En dat wil wat zeggen in Londen. November en December hebben minder mistdagen gege ven dan gewoonlijk, maar wat Londen in dat opzicht te kort heeft, wordt vergoed door de dikte van den mist. Herhaaldelijk loopen paarden de winkels binnen en vo rige week was er een rechter die een po- 43. Ja jongen, zoo staat het zwart op wit in de bladen te lezen ze hebben jou uit de armen van je vader geruktEn wie heeft dat gedaan Je moeder natuurlijk, met behulp van dien schavuit van 'n dok ter Appel Zóó wordt jmet de waarheid omgesprongen, in onze gezegende twintig ste eeuw Pierre richtte op zijn leermeester een bij na smeekenden blik. Zult u mij dan de waarheid zeggen Die heb ik nooit verzwegen. Vraag maar op Wat weet ge van mijn vader? Hm Ben je een man, die in staat is om te begrijpen en te oordeelei., of 'n kind, voor wien de proefneming te zwaar zal blijken? Een maand geleden zou ik nog voor je ingestaan hebben, maar zij hebben jou daarginds zóó verknoeid Gij jaagt mij angst aan, viel Pierre hem in de rede. Wat zal ik moeten booren Is mijn vader een onwaardige Je vader is iemand, van wien jij je moet verwijderd houden, m'n jongen, want van hem is weinig goeds te verwachten. Je weet, hoeveel ik van je houd; nu, de eenige raad, dien ik je geven kan, isga niet in op de lokstem van Darligues. Al wat wij je hebben geleerd aaii moreele kracht, fierheid en zelfbewustzijn, zou ten gronde gaan J je zoudt een schoelje wor den, als alle andere uit zijn omgeving Zijt u zeker van hetgeen u daar be weert Acht je mij in staat je zonder eenig nut zoo'n verdriet te berokkenen? Maar wat beeft hij dan misdreven vroeg Pierre wanhopend. Vraag liever, wat heeft hij niet mis dreven Maar ik zal het je niet zeg gen ik wil je gemoed niet vergiftigen, door je al de streken van dat heer haar fijn te vertellen. Het beste, wat je doen kunt, is hem alleen zijn gang te la ten gaan, Je draagt zijn naam niet meer, maar dien van je edelen pleegvader. Je bent vrij, dank zij den wil van je vader, die je in je prille kindsheid in den steek heeft gelaten, en je behoeft niet naar hem toe te kooien, nu hij je noodig heeft. Als hij arm was, zou ik tot je zeggen vergeet het verleden en wees hem tot steun, maar nu is hij millionair en dat redt je van ondankbaarheid jegens anderen. De echtscheiding geelt je het recht tot hem te zeggen Ik ken u niet Te laatriep Pierre uit Ik heb in zijn armen geweend, en die tranen kan ik niet verloochenen. Ik heb hem als mijn vader erkend, hoe kan ik hem nu van mij afstooten Des Barres keek hem vol bezorgdheid aan. Dat heb je nu van die sentimenteele opvoeding! Hij heeft je in zijn ar men gedrukt en toen ben jjj gaan huilen als een klein kindEn dat wil man hee- ten De wereld wordt beheerscht door tranen Maar dat zal anders worden Hij wond zich meer en meer op en sloeg driftig op zijn schrijftafel. Ik laat mij niet als 'n kwajongen door dien Dartigues uit de Kamer zetten. Hij dacht 'n meester stukje uit te halen, door jou als schild te gebruiken, waarachter hij zich kon dekken Maar dat zal hem niet gelukken 1 Ik zal twee vliegen slaan in één klap, zijn candidatuur onmogelijk maken en jou de oogen openen. Hij wou mjj 'n beentje lichten, maar hij zal mij leeren kennen Gelooft u dan niet, dat hjj tegenover mjj oprecht was Neen 1 Hij is een komediant en wil de je paaien. Hij dacht dat ik, die je leermeester ben en de vriend van je moe der en van Appel, mij. terug zou trekken om jou geen verdriet aan te doen. -- Zou hij mij dan niet liefhebben? Zoo in ééns, nu het in zijn kraam te pas komt 1 Ik had hem reeds lief toen ik hem voor 't eerst zag. Kon dit bij hem ook niet geval zijn? De stem van het bloed Het Ijjkt 'wel 'n melodrama Maar wat wilt ge dan, dat hij doen zal Zoo gauw mogelijk naar Amerika te- rugkeeren, om ons bier niet te bederven met zyn zaakjes. Hij is al begonnen, in Afrika. Men heelt mij een aaidig dossier van zijn heldendaden te koop aangeboden, maar ik houd niet van dergelyke manoeu vres en trapte koopman en koopwaar de denr uit. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1