BRESKEHSCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 960. Zaterdag 24 December 1904. 14e Jaarg. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ1).50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKLF.MAX te Breskens. ii i i—w—immi w—■iii'iiiinM—sisiiiiisiiini» ihéiw iiiwmiiiiwiiiinn■rianniiidii i "T—""imi BËRICIS T. Uit hoofde van het Kerstfeest zal a. s. Dinsdagavond géén no. van dit blad verschijnen. DE UITGEVER. BBESKIi.VS 23 December 1001. Vermits dit niet van algemeene bekend heid schijnt te zijn, wordt er de aandacht op gevestigd dat op alle Telegraafkantoren z.g locaa'telegramuien kunnen worden aan geboden. De seinkosten voor deze telegrammen bedragen ƒ0.15 voor de eerste tien woor den van 11 tot 50 woorden 5 cent voor elke 5 woorden meer en boven 50 woor den 5 cent per tien woorden. Een telegram voor Nieuwesluis aange boden te Breskens kost dus 15 cent per tien woorden. Voor telegrammen buiten den kosteloozen bestelkring (Nieuwesluis enz.) worden bovendien bodekosten in re kening gebracht. Dinsdagavond hield het chr. muziek gezelschap .Hosanna" alhier hare tweede openbare uitvoering, die zeer druk bezocht was. Ze werd geopend met een inleidend woord van den WelEerw. heer ds. Meeuwenberg. De muzieknummers werden heel goed uitgevoerd, aan het einde waarvan een da verend applaus volgde. Ook de voordrachten vielen zeer in den smaak der aanwezigen, bij tusschenpoo- zeu werden nog een paar stukjes voor vi ool en orgel ten beste gegeven, waaronder .Tiaumerei aus den Kinderscenen" zeker een eerste plaats innam. Ook de solo-zan geressen kweten zich uitnemend van hun ne taak. Daarna werd het slotwoord uitgespro ken door den Eere-voorzitter, die zeide niet elk in het bijzonder zijn dank te kunnen zeggen, maar dat het programma dat reeds te voren zooveel beloofd had, een schitte rend verloop had gehad. Den beer van Lujjk en diens zoontje zeide hij een woord van hartelijken dank, in het bijzonder de laatste waar deze nog zoo jong zich reeds zoo kranig had onder scheiden. Oad/.ilud, 21 Dec. Gisteravond hield de heer Blum zijne aangekondigde rede over: .Ware of vermeende grieven", 't Lokaal wa3 vol en heel den avond is er aandach tig geluisteid. Ds. Weeda opende met ge bed en lezing van psalm 99. Na een korte inleiding gaf hij den beer Blum 't woord, die op ernstige wijze de bezwaren van tegenstanders tegen 't tegen woordig ministerie onder oogeu zag. Debaters deden zich niet voor. De heer W. de Smidt heeft daarop de vergadering met dankzegging gesloten. Cadzaud. Als ouderling der Herv. Gem. alhier is herkozen de heer D. VV. la Roy en tot diaken gekozen de heer Adr. Zon- nevijlle. In eene Vrijdagavond gehouden en druk bezochte vergadering van de afdeeling .Zuidzande" van het Groene Kruis, werd, na afdoening van enkele huishoudelijke za ken, door den heer ds. A. P. van der Vlugt het feit gereleveerd, dat laatst eene onver mogende vrouw, die eene operatie moest ondergaan, zonder dat nader overleg kon worden gepleegd wegens het dringende van het geval, voor rekening van het Di aconie-Armbestuur der Ned. Herv. Gem. naar het Burger Gasthuis te Aardenburg was gezonden. Naar zijne meening lag bet op den weg dezer vereeniging voor de helft in de kos ten van geneeskundige behandeling en ver pleging te gemoet te komen. In de even te voren gehouden bijeen komst van het bestuur had men deze mee ning niet eenstemmig met hem gedeeld, doch vond men het goed deze zaak aan 't oordeel der algemeene vergadering over te laten. De heer P. J. de Vlieger vroeg of een dergelijke steun met het reglement was overeen te brengen. De heer van der Vlugt zeide dat het zijdelings wel kon wordeu toegelaten. De heer de Vlieger betwistte dit eens deels, waar de hulp door het reglement was bepaald tot het verstrekken van stof felijke en niet van financiëele. De heer van der Vlugt zou in de ge geven omstandigheden zich zelfs boven het reglement willen plaatsen en toch voor stellen de helft dier kosten voor rekening der afd. te nemen. De heer Je Vlieger vroeg daarop of het bestuur zich hiertoe zou willen leenen, zoo ja, dan kon het reglement veilig naar de snippermand verhuizen en was de taak van het bestuur die een leidende moet zjj n, een verkrachtende geworden. De luide bijvalsbetuigingen die hierop volgden was blijkbaar een vingerwijzing voor den heer van der Vlugt, dat deze zijn voorstel introk. Oostburg. Woensdag voormiddag had eene algegemeene vergadering plaats van de afd. Oostburg der Maatschappij van Landbouw, die door 58 leden werd bijgewoond. Zonder hoofd, stemming werd goedge vonden het lidmaatschap der Afd. Zeeland van de Ned. Pluimvee-vereeniging te doen veranderen in een donateurschap a ƒ5. 's jaars. In de 2e helft van Januari zal de heer L. J. M. Koert, Zuivelconsulent, eene le zing lioudeu te Aardenburg en Schoondjj- ke over nieuwe proeven bij het rooten van vlas. Met ingang van 1 Jan. ft. s., zullen van wege de regeering de maatregelen in wer king treden tot het bestrijden der tuber culose bij het rundvee. De heer Louter stelde zich beschikbaar om bij voldoende deelneming (minstens 15 personen) de voordeelen dezer maatregelen nader te bespreken. Vanwege de afd. Hulst was een schrij ven ingekomen om adhaesie te betuigen aan een door haar aan de Provinciale Re- gelings-commissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland gedaan voorstel om de be kroonde hengsten niet meer te stationnee- ren of wel haar te onttrekken aan den kring waarin hunne eigenaren zijn woon achtig. In den breeds werd de goede zijde van de handelingen dezer commissie uiteenge zet, die er juist mede beoogt^ de^ streken 41. Appel bestudeerde het gelaat van den jonkman, die opgegroeid was onder zijn voortdurend toezicht, met onmerkbare be langstelling en de hoop op een goeden uitslag werd steeds meer zekerheid. Na het ontbijt stond hij op. Ik laat jelui alleen. Ikmoetnaar de universiteit Tot vanavond j Pierre. Ik raad je aan bij Des Barres een bezoek af te leggen Je zult hem er een groot genoegen mee bereiden Dat was al wat hij zeide. Niet de min ste toespeling op de verkiezing. Alleen een kleine wenk, om een beleefdheidsbezoek te brengen aan den vriend en leermeester Die naam voerde Pierre weder in den storm terug. Aan het noodlot kan niemand ont snappen, sprak Erancine na eenige oogeii- blikken. Wie had kunnen voorzien, datje verblijf te Maillane zulke gevolgen zoude hebben. Arme jongen .1 Ja, moeder, het onvermijdelijke moet ée'ns geschieden hoe treurig 't pok moge zijn. En dat is inderdaad ean wel daad Zou anders niet de onschuldige opgeofferd worden aan den schuldige Voor 'n kind, die te kiezen heeft tu-schen vader en moeder, bestaat geen schuldige of onschuldige. Eu toch moet een keuze geschieden. Ja, mjjn jongen? Zie daar den strijd des levens in al zij ne verschrikkingen Moeder sprak Pierre op bijna fluis terenden toon. Moeder, bezit ge den moed mij die opkeldoriugen te geven, waarnaar ik tot nog toe vergeefs gezocht heb Zult ge mij zeggen, wien ik verantwoordelijk moet stellen voor de scheiding, waarvan ik het onschuldig slachtoffer ben Waartoe zou dit dienen? Zou de bekendheid met de waarheid je verlichting schenken De toestand is niet meer te verauderen. De echtscheiding heeft ver broken wat het huwelijk vereenigd had. Waarom een oplossing te zoeken voor een onoplosbaar vraagstuk Je hebt een vader wedergevonden, wie belet je hem lief te hebben, als hij je liefde beeft op gewekt De toekomst zal je leeren, aan wien de gebeurtenissen te wijten zijn. Hiermede wijst ge mijn vader aan. Ik beschuldig hem niet Ik ben het verleden vergeten. Het leven heeft mij ervoor schadeloos gesteld door Frederic Appel op mijn weg te plaatsen. Vraag mij dus niet naar degenen, van wie ik lie ver wil zwijgen Je hebt geleefd in ons huis, bij hem, die in waarheid je va der was Vau uur tot uur hebt ge ons kunnen gadeslaan ziedaar de ge schiedenis, di» jezelf betreft vraag niet naar wat vroeger was. Twintig jaar lang was het eenige verdriet, dat nuj kwelde, na vóór dien tijd zoo diep te hebben ge leden, de angst een twijlel in je hart te zien ontstaan eu je oogen met tranen te zien, alleen om mij. Pierre antwoordde niet. Hij was naast zijn moeder neergeknield, en zonder de oo gen tot haar op te slaan, in aanbidding verzonken als voor een heilige, kuste hij haar de handen. En zjj, zeker van haar macht, dacht aan den tijd terug, toen hij speelde aan haar voeten, als een kind, dat niet vraagt naar het »Waarom?" Einde lijk verbrak zij het stilzwijgen. Maar je hebt mjj nog niet van het meisje gesproken, waarmede je daarginds hebt kennis gemaakt Hoe weet ge dat moeder. vroeg hij verlegen. Ja jongen, er zijn altijd gedienstige geesten, die ongevraagd inlichtingen geven. Welnu, moeder, het is waar Ik heb te Maillaue een meisje leeren kennen, een engelin van goedheid eu schoonheid Ik heb haar lief! Ach, mijn lieveling, wat ligt er veel opgesloten in die weinige woorden Ik beet, als ik ze hoor uitspreken. Waarom Als het voorwerp mijner liefde ze ten volle verdient Heeft zij zóó spoedig zulk een plaats ingenomen in je hart Ja, moeder, doch zonder dat zjj er moeite voor deed. Zij is geen kokette, maar eenvoudig en natuurlijk, ofschoon in weelde opgegroeid. Wij hebben samen ge wandeld, waren gedurende al den tjjd, dien ik op 't kasteel doorbracht, bjj elkaar. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1