Binnenland. Gemengde Spr. kon een vooroordeel legen zijn col lega, die van uit het noorden hier, in zijn district, een onderwijs-zaak kwam bespre ken, waar autoriteiten voldoende waren om deze zaak te behandelen, niet weerhouden, te openbaren, al is hem gebleken dat de inleider daartoe door de afdeelingeu was uitgenoodigd. Voor dat vooroordeel, in zijn gedachterf ontstaan, en waaraan dhr. Zelvelder dus onschuldig is, deed hij dezen amende ho norable. Nogtaus bevreemdde het hem,.dat de in leider, èn met zjjne antecedenten èn geen onderwjjs-deskundige zijnde zulk een zaak kwam bespreken. Maar 't is waar, dr. Kuyper sprak te Amsterdam niet als mi nister maar als eere-voorzittér en dhr. Zel velder deed dit in navolging evenmin als school-autoriteit maar als particulier. Zoo kan men dus van zijn tegenstanders nog wel wat leeren. Uit de historische beschouwingen was hem het goed recht der openbare school, dat was geannonceerd, niet veel gebleken. Spr. ging vervolgens na wat de openba re van de bijzondere school scheidde, en dat was dit, dat deszelfs voorstanders overtuigd zijn, van een leven na dit leven en waaraan rdèds de opvoeding der jeugd ook in de school moet ondergeschikt zijn. Tal van paedagogen hebben dit betoogd. Hij had vreemd opgekeken bij de schets van de opgekomen nieuwere levensbeschou wing, waarbij de inbider als 't ware had doen uitkomen, alsof het calvinisme toen maar moest uit den weg gaan. Aan de hand van art. 102 der Grond wet, betoogde spr. dat dit werd uitgelegd, dat er overal openbare scholen moesten zijn, al werden ze ook kunstmatig in el kaar gezet. Die uitleg onderschreef hij niet overigens zijn die kleine schooltjes zeer karakteriseerend voor de thans ge wraakte. Tegenover de bewering van den heer Z. dat de wet van '78 een verbeterde was, kon spr. zeggen, dat ze verslechterd was, want van toen af werd het woord God ge schrapt als niet meer geoorloofd te bezi gen in de openb, school. De »chr. deug den" zjjn in de wet gebleven, maar nu zal het wel niet meer noodig zjjn die te laten vervallen. De bestrijding van het ontwerp nagaan de, die er op geleek omdat 't van dr. Kuy- per kwam, kon spr. niet met zijn collega deelen. Hij deelde allereerst de meening niet die de heer Z. had van het begrip «eigen huis". De weelderig ingerichte kweekscholen gaven volstrekt niet die resultaten welke er van mogen verwacht worden en uit er varing wist spr. dat ze het zelfs nog af legden tegen de éénhoofdige opleiding. Ook in de praktijk is meermalen geble ken dat onderwijzers van zulke scholen met model-ingerichte leerscholen op het platte land d» handen geheel verkeerd voelden staan. Daarin wil dit ontwerp verbetering brengen. Het maximum kweekelingen is geen be zwaar, want het tegenwoordige maximum wordt toch wel eens overschreden zoowel aan kweekscholen als aan gymnasia. Maar spr. kou zich't getal 24 indenken, waarde min. aan de hooger-onderwjjswet werkzaam was en het getal 24, U't die wet, hem door 't -hoofd speelde. Als ten slotte de openbare school zegt, «geeft het kind wat des kinds is", dan be twisten wij haar dat recht niet. Maar on ze stelling is, dat het kind niet alleen mag opgevoed worden met abstracte denkbeel den, maar tevens met de kennis van wat het noodig heeft voor 't volgend leven. Eu dat paedagogiseh beginsel, door de groote Comenius verwaarloosd geacht, is evenzeer ons recht. Daarvoor komen we op. Dat recht moet ons erkend worden door den Staat. Het is dus geljjk recht voor allen, hetwelk we eischen. De godsdienst is het fondament van al le opvoeding en geen goede opvoeding roet godsdienstloos onderwijs. Eindelijk tooiide de heer Blum aan dat liet wel wat naït geoordeeld is om te ver wachten dat men ons, die door' de libera len 50 jaren lang in de minderheid zijn gehouden ons hunne meeningen nog zouden laten opdringen. Onzerzijds zal dat niet gebeuren. Het christ. beginsel stemt daarmee niet overeen, ja zelfs we zijn veel vrijzinniger dan de liberalen. (Toejuichingen.) De heer A. S. Lejjs van Aardenburg haalde eene geschiedenis op uit zijne ge meente dat zijn zoon in de openbare school was bespot waardoor hij genoodzaakt was geworden zijne kinderen naar eene naburi ge chr. school te zeilden, waarmee hij aan het rijk ƒ4900, had uitgespaard. De heer Lindeman, onderw aan de kal li school te Oostburg bracht dank aan den heer liluni voor zijne verdediging van de bijzondere scholen. Dell heer Zelvelder raadde hij aan zijne kennis over het Catho licisms nog wat aan le vullen. Spr. die enkel acte de presence had wil len teekenen, zou niet in debat zijn ge treden indien de inleider niet tweemaal daartoe aanleiding had gegeven. Eerstens ten opzichte van het aannemen der kinde- op jeugdigen leeftijd tot lidmaat, waarmee geen bijzondere bedoeling wordt beoogd, wijl het een beginsel onzer leer is. En ten tweede waar de heer Z. sprak over de éene geestelijke adviseur al- ge committeerde. Dat is geen zuidelijke duisternis, ten/ij deze er zelf door verduisterd is, want de eenheul onzer kerk leidt er uit den aurd der zaak ,toe dat ondanks twee adviseurs de meeniiig toch niet verdeeld zou zijn. De héér Zelvelder repliceerende gaf den lieer Blum in antwoord t: kennen, dut,als men niet kou oordeelen over onderwjjs-Za- ken zonder deskundige te zijn geen du' ministers daartoe bevoegd zou wezen. Het afkeuren van een ontwerp omdat liet niet van geestverwanten komt is een ar gument dat bij beschaafde mensehen niet thuis behoort. Oiu dezelfde reden zou een liberaal minister geen anti-revolutionairen hebben kunnen benoemen, terwijl de heer Bluiu een levend getuige is van het tegen deel. Mede zeide spr. door het «amende ho norable" var, den heer Blum dat de pers wel zon vermelden, ontslagen te zijn van een vei weerscinift Voorts persisteerde spr. bij de ontwik kelde bezwaren van liet ontwerp. De religeuse ontwikkeling van het kind behoort bij de kerk en bij de ouders, ter wijl de kleinen meer dan werk hebben om van ti tot 12 jaar zich te bekwamen voor den strijd van het leven. Hen daarenboven nog te vermoeien met kerkelijke dogma's is heel wat anders dan hen leiden tot godsdienst. De eeisten leiden tot een elkander ver mijden en bespotten. Ook was het christendom er voor het calvinisme, en behoett dus het christendom voor het calvinisme niet te wijken. We hopen dat het christendom zelfs nog lang zal blijven bestaan. De ware godsdienst als uitvloeisel daar van berust niet op een bepaalde leer door eenig kerkgenootschap voorgeschreven.Chris- tus heelt ook geen kerkjes gesticht im mers Hij heeft gezegd Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld. Den heer Lejjs antwoordde spr. dat eene bespotting als door hem bedoeld, voorze ker afkeuring verdient; beter ware het ge weest dat hij zich destijds bij de autori teiten had beklaagd. Terwijl den heer Lindeman werd mede gedeeld, dat de toestanden in 't Zuiden anders zijn dan hier, en dat hij daar an ders zou spreken dan hier in eene prote- stantsche omgeving. Het zal hem voorts wel niet onbekend zijn dat in eene vergadering van Kath. on derwijzers te Breda gehouden men zich sterk tegen de ondcrwjjs-novelle verzette. De heer De Groote zeide eindelijk den heer Blum niet te hebben nitgenoodigd omdat diens bekende gevoelens niet ge schikt zjjn om de belangen van het open haar onderwijs te bespreken. Na eene woordenwisseling tussehen den heer Blum en den voorzitter werd de ver gadering met dank aan spr., debaters en publiek gesloten. Het Koninklijk Echtpaar is Zaterdag middag ruim hall'twee van het Loo ver trokken met den Koninklijken trein. De Koningin, die er welvarend uitzag, droeg een grijs niet bont afgezet reistoilet, en had een bouquet in de hand. De l'rius was in hurgerkleeding. Met den burgemeester van Apeldoorn, die op liet perron aanwezig was, werden hand drukken gewisseld. Een talrijk publiek was aanwezig. Tegen 4 uur stoomde de Koninklijke treid het Staatsspoorstation in Den Haag binnen. Ter begroeting waien daar aanwezig de burgemeester der residentie, baron Sweerts, de gouverneur der residentie, generaal Von Enuel Scherer en baron Bentinck,.op perstalmeester. Zoowel H. M als Z. K. 1L onderhielden zich eenig oogenolikken met de aanwezige autoriteiten, de Koningin in het bijzonder geruimen tijd met den burgemeester. Buiten het perion in de Rijnstraat en vei der langs den gcheelen weg stond een tali ijk publiek, dat het Koninklijk Paar hartelijk begroette. In een gesloten gala-hofrijtuig werd eerst naar het Paleis van 11. M. de Koningin- Moeder in het Voorhout gereden en na het bezoek aldaar naar het Paleis in 't Noord einde. liet Hof denkt omstreeks half Februari wider liet Loo te betrekken. It It BS it K Y'S 20 December itl04. Tot leden vail den Kerkeraad der Ned. Merv. Gefit; alhier zijn herbenoemd de heer Abr. Lutejjn als ouderling, de heer P. C. van den Heuvel als diaken, en benoemd als diaken in plaats van den heer J. A. Carels, die uiet meer in aanmerking wensch- te te komen, dc heer Jac. van Kampen. Te IJzendijke is eene afdeeling van Volksonderwijs opgericht met aanvankelijk ongeveer 30 leden. De lieer J. du Burck, onderwijzer te IJzendijke, is alH zoodanig benoemd met verplichte hoofdacte te Zuid-Scharwoude. Muis, 15 Dec. In eene overvolle zaal gaf de Chr. zangvereeniging Excelsior al hier hedenavond, onder leiding van den lieer P. Noest, hare eerste uitvoering. Deze eersteling mag als zeer goed ge slaagd genoemd worden. De koren zoowel als de solo's, in het bjjz nider de bariton solo, kwamen zeer goed tot hun recht, zoo ook de duetten en kwartetten. In het bijzonder viel ook in den smaak het door de familie Kotvis van Zuidzande ten gehoore gebrachte met violen en piano, en al zijn we gewoon van deze familie op muzikaal gebied steeds iets goeds te hoo- ren, het was dezen avond bij uitstek goed, en alles werd keurig uitgevoerd. Aan het einde der uitvoering werd door den voorzitter, den heer ds. A. J. Kooze- niejjer, een woord van lof gebracht aan den directeur voor zjjne uitstekende leiding, waardoor het mogeljjk was de zangveree niging in een kort tijdbestek tot zulk een hoogte te brengen. Vervolgens bracht hjj een woord van dauk aan de familie Kotvis voor hare be reidwilligheid, die dezen avond, geheel be langeloos, tot een zeer genoegelijke had den gemaakt En ten slotte mocht het talrjjk opgek- men publiek den dank des sprekers in ont vangst nemen voor hunne belangstelling en de goede orde, die den geheelen avond geheerscht had. SI li is. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier zjjn herkozen als ouderling de heer J. J. dn Burck en als diaken de heer V. M. Heemshuize. Sluis. Tot kerkvoogd bjj de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd de heer P. Noest en zulks in plaats van wjjlen den heer Iz. Sanders. Sluis. De heer L. G. James heeft zijne benoeming als regent van het Gast- en Weeshuis alhier niet aangenomen. Beroepen te Nieuw-Dordrecht de lieer A. J. A. Scliolte, cand. te Oostburg. In den laatsten tijd werd het 10e arrondissement van Parjjs en voornamelijk de huurt van de Champs Elysées onveilig gemaakt door een beuJe inbrekers, die, als zjj huil slag geslagen hadden, het gestole- in een automobiel laadden en dan met den buit zoo snel mogeljjk iwcgreden. Een hunner, Alexander Martin, 22 jaar oud, slagersknecht, wonende in de rue des Prouvaires, kwam in zijn witte kiel met zjjn vleeschinand op den rug, gemakkelijk de huizen binnen, zonder de aandacht dei- portiers te trekken. De tweede, Noël Gardinet, 23 jaar oud, en wonende in de rue Vauvilliers, deed zich voor als blikslager, die gerepareerd keuken gerei kwam thuisbrengen. De derde de 27 jarige Henri Boussard, speelde voor baukethakkersbediende, die be stelde pastijen kwam bezorgen, terwjjl de vierde, de 25 jarige drukker Xavier Senth-n zich aanmeldde als colporieur niet scheur kalenders en nieuwjaarskaarten. Drie van deze boosdoeners werden echter in de Avenue Malakoff gesnapt, juist toen zjj een huis verlieten, waar zjj twee in braken gepleegd hadden. Zij vertelden aan de agenten, die hen pakten, dat zjj hun automobiel in de Ave nue de la Grande Armee hadden achterge laten onder bewaking van hun kameraad. Toen deze echter zjjn vrienden, door po litieagenten geëscorteerd, zag naderen, koos hjj het hazenpad, en liet de automobiel achter. In het kaslje van genoemd voertuig vond men een ruimen voorraad inbrekersgereed- schap, electrieche boren en kleine dyna miet pal ionen, die gebruikt worden om de deuren van bvandltaslen te laten springen. De dieven werden naar de gevangenis gebracht. Bjj een huiszoeking op een kamer dei- zesde verdieping in de rue Montniartro, dooi de bende gemeenschappelijk gehuurd, vond men een groote verzameling gestolen voor werpen, juweelen, linnengoed, kledingstuk ken, effecten enz., waarvan de eigenaars thans worden opgespoord. Toen Zondagnacht om twee'uur een machinist van de Staatsspoor, vermoeid van den arbeid, naar huis keerde, en zijne wo ning aan de Agniesestraat te Rotterdam betrad,, trof hem daar een ontzettend schouwspel. Midden in de kamer lag zijne vrouw, moeder van vjjf kinderen, geheel buiten be wustzijn, tengevolge van het overmatig ge bruik van sterken drank. En haar jongste kind, eerst vier weken oud, lag onder haar gestikt I De politie heeft de vrouw in arrest ge steld. Het Ijjkje is in beslag genomen en

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2