Binnenland. GemengcL Overdag is de koude liet best te verdra- t gen, daar de wind dan minder fel over de vlakte waait en de /.on ook nog iets bij draagt tot verzachting van de buitenge woon strenge koude. De sneeuw ligt zeer dik en alle rivieren en wateren zijn bevro ren. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint .- Op Banka bestaat een tekort van 501)0 arbeiders voor de tinmijnen. De consul- generaal te Singapore leverde na aan geschreven te zgn dezer dagen 1100 mijnwerkers. Bg de aankomst te Mnntok, de hoofd plaats van het eiland, weigerden echter •400 hunner het werkcontract te teekenen. Tusscheu bajonetten moesten de weige raars teruggeleid worden naar de stoom boot. Zy zgn leden van het Drie-Vinge ren-Verbond. De vrees bestaat voor ernstige ongere geldheden evenals in 1889, want de vici- euse toestanden op Banka zgn sedert wil iets verbeterd, doch niet opgeheven. Op liet eiland zgn tal van ontevredenen. Europeanen zoowel als Chineezen en inlanders. Op Billiton daarentegen heeft men nooit last met met de mijnwerkers. Evenmin komen daar gevallen van berri-berri voor. ItUESIiEMS ïti December l'Jtó. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de muziekvereeniging »Uit het Volk-Voor het Volk" werden de aftre dende leden van het bestuur de heeren J. C. II. Snonck Hurgtonje en H. Brakman herkozen resp. met 83 en 30 van de 30 uitgebrachte stemmen. - Gisterenmiddag hield de Gemeente raad eene openbare zitting die door G le den werd bijgewoond; de lieer A. van Hou- te was afwezig. Nadat de notulen waren goedgekeurd, deelde de voor/., mede dat het besluit tot het verleenen van een subsidie aan het Alg. Armbestuur door Geil. St. is goedge keurd, en dat in de geldleening ten laste der gemeente no. 28 is uitgeloot. Als leden der Nieuwjaarscommissie wer den benoemd J. van Kampen, J. A. Oarels J. 0. H. Snouclt Hurgronje, ,1. de Ifulster en A. du Burck en als plaatsvervanger van dezen de heer N. Valk. Als lid van het Alg. Burg. Armbestuur werd herbenoemd de lieer A. Tan de San- de. De verordening op de heffing en invor- nur moet ik college geven. En als in de dagen van voorbeen zat i'ierre weder aan de ontbijttafel, bij liet tweetal, dat hem steeds bad omringd met zorgen en toewijdingen. In die kuische omgeving kwam het hem voor, als ademde alles een geur van vrede en deugdzaam heid. Hoe hoog stonden hunne gesprek ken boven die hij had aangehoord te Mail- lane, waar de wuftste onderwerpen werden aangeroerd, zelfs in tegenwoordigheid van Bella. Welk een tegenstellingAppel, zoo bescheiden en toch zoo vol onmisken bare verdiensten, en Dartigues, zich uitend in een woordenstroom, vol ingenomenheid uiet ziehzelf. I'ierre moest erkennen, dat zijn vader meesleepender, verleidelijker was, dat het bijna onmogelijk was aan diens invloed te ontsnappen, maar Appel, al over won bg langzamer, bleef overwinnaar. (Wordt vervolgd.) del ing van liet vergunningsrecht werd hei zien, doch met dit resultaat dat de hoofd bepalingen der bestaande verordening wer den gehandhaafd. Van Ged. ,St. was teruggekomen de be^ grooting voor 1905, met verzoek de jaar wedden uitgetrokken voor de ambtenaren van den Burg. Stand in overeenstemming te brengen met het desbetreffend kon. be sluit, tengevolge waarvan de jaarwedde van hem die do huwelijken voltrekt niet ƒ30 maar ƒ15, en van hem die alle overige werkzaamheden verricht ƒ135 wordt. Alvorens het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag te behandelen in be sloten zitting, werd door den heer Valk gevraagd naar de verlichting in de Twee de Zandstraat. De voorzitter deelde mede dat het Burg. en Weth tot hun leedwezen onmogelijk was, in deze vergadering de mededeeling van de overname dier straat te kunnen Alles is thans technisch Ivel tot genoe gen van dit college ingericht, maar nog een kleinigheid ontbreekt aan den vorm. die de gemeente een gro-.ite last zon kun nen veroorzaken. Daarna werd de zitting gesloten. Te Koewacht en nabijgelegen ge meenten leggen kleinere landbouwers en veldarbeiders zich met succes toe op de konguenfokkerg, en vinden daarin een mid del om lain Vjiak sckrulp verdiensten eenigs- zins te vermeerderen. Belgische hande laars, toch koopen die koniji en meestal op, en zoo worden er jaarlgks vele duizenden naar België gevoerd. Tegenwoordig laten de opkoopers zich weinig zien en is de handel van minder beteckenis, doch uien rekent erop, dat na het sluiten der jacht, de prijzen, die nu wat gedaald zijn, wel weder stijgen zullen. Als een bijzonderheid deelt inen me de, dat er bij de II. IJ. S. M. op hare lij nen zal worden ingevoerd een «schoolwa- gen" ten dieuste van het personeel dier Maatschappij. Daarin zal nu hier, dan daar op bepaal de tgden onderwgs worder. gegeven, uiet alleen uitsluitend den dienst rakende, luaar ook in de moderne talen, 't Nedcrlandsch enz., aan beambten, die zich aan een of ander examen willen onderwerpen en daar mee hunne positie trachten te verbeteren. Dit onderwijs, door verschillende flinke leeraren en bekwame spoorwegbeambten gegeven, zal worden verstrekt tegen zeer geringe kosten voor de deelnemers. De inrichting van bedoelden schoolwu- gen is als volgt Behalve eenige kasten voor 't hergen van boeken en leermiddelen bevinden zich er in vier losse zitbanken, acht vaste vensters met schutgordgnen, een gasketel van 575 L. inhoud, een kachel met scherm en een kolenmand. Er is tevens een lijst in opgehangen, waarin zgn vermeld de in den waggon aanwezige voorwerpen en teekeningen. De waggon zal op de gewone wijze in de treinregeling worden opgenomen en evenals de andere treinafdeelingen aan de waggoncontróle zgn onderworpen. Door het bestuur der Onderwijsinstelling van de coöperatieve vereeniging »Voor al len 1 der 11. IJ. S. 51. zullen de noodige aanwijzingen voor de zending van den waggou worden aangegeven. Het Weekblad voor drogisten maakt melding van een nieuwe manier van op lichting waarvan in Duitschlun'd verschei dene apothekers de dupe zijn geworden. Een reiziger, optima foruia, komt bin nen en geelt met veel omhaal van woor den, maar met de noodige geheimzinnig heid te kennen, dat hij eigenlijk smokke laar is en in 'het bezit van een'groote par tij alcohol van zoo en zooveel procent. Hij biedt die, uatuurlgk onder de mees te geheimhouding, tot een zeer lagen prijs aan. Een monster in zijn bezit voldoet aan alle menschen. Gaat men er op in, dun ontvangt men een vat, maar tegelijk den «meneer", die zooals geconditioneerd is, contant geld ver langt. Natuurlijk wordt voor de betaling het vat gemonsterd. De bondel wordt afgeslagen en met een pi oefglas een monster er uit getrokken, dat blijkt geheel aan het monster te vol doen, waarna be'taald wordt. Bij op stelling leggen en nadat de kraan is ingeslagen, komt de aap uit de ïuonw. Bij aftappen blijkt het niets dan water te zijn. Hij nader ondeizoek blijkt dan, dat on der het spongat heel kunstig een diepe maar nauwe blikken bus is aangebracht, waarin alleen alcohol is, de overige ruim te van het vat is door het t'pgat niet wa ter gevuld. De bedrogene kan niet leclatueeren en er geen justitiezaak van maken, omdat dan nok hij niet den rechter kennis maakt. Vuil een llui/.er vissehmsvaartiiig is in de nabijheid van Hroekerhaven een der opvarenden, Th ij men Schaap, bij het oiii- •gaan van het zeil, over boord geslagen en verdronken. Uit Dresden wordt gemeld, dat te l'ilsuiitz 7 menschen zijn veruioard de heer F ia nden berger, zijn vrouw, eene gehuwde dochter en haar beide kinderen, nog een dochter, een meisje van 18 jaar, en een zoon, een jongen von 14 jaar. De moordenaar heeft na zijn gruweldaad het huis in brand gestoken in het puin vond men de zeven lijken. De schoonzoon van den lieer Frendenber- ger is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij beweert iutusschen, dat niet hij, maar zijn schoonvader, die plotseling krankzin- nig gewoiden zou zijn, de moorden heeft gepleegd. Door een 3 tal personen werd uit de étalage van Oen goudsmidswinket in de Ere derikstraut in Den Haag een étui met rin gen en een beeldje, waaraan gouden ringen hingen, gestolen. Toen zij zich met den buit uit de voéte'n maakten, werden zg door den winkelier ach tervolgd. Twee der dieven werden gegre pen, nadat zij het hek van de kazerne in de Kazernestraat waren ingevlucht. De derde werd den volgenden dag aan gehouden. Het étui werd in la-slag genomen, ril het drietal werd ter beschikking gesteld van de justitie. Maandagavond ruim vijf uur is een gedeelte van den toren te Oorschot, een 09 meter hoog reuzenbouwwerk uit de 18e eeuw, ingestoi t. Eene geweldige steenmassa kwam terecht Op liet marktplein, dat gelukkig geheel ver laten was, zoodat geen persoonlijke onge lukken te betreuren zijn De omvang der ramp viel nog niet ge heel te bepalen, doch vermoedelijk zijn de klokken, Int nu werk en het orgel der li. K. kerk vernield. Eenige omwonenden ontruimden reeds tlun huizen, uit vrees vrtor verder instorten der nog staande drie muren. In een kelder van een winkelhuis te Holhorn heeft Woensdagmiddag jeen erns tige gasontploffing plaats gehad. Er waren werklieden bezig een nieuwe -pijp aan te leggen, waarbij een aanzienlij ke hoeveelheid gas ontsnapte, die vermoe delijk door een weggeworpen eigarot tot ontploffing is gekomen. De deur en de ramen van den winkel sloegen stuk en het plaveisel daarvoor werd ill stukken omhoog geworpen. Er zijn 13 menschen hij gewond. liet lijk van 'een man van middelha ren leeftijd is nabij Ilkeston op den Mid- lund-spoórweg gevonden. Beide voeten wa ren er afgesneden en ook verder was liet lijk ernstig verminkt. Men vermoedt, dat de ongelukkige, die nog niet herkend is, uit den Schotsehen sneltrein is gevallen, die te middernacht van I onden vertrekt. Eenige dagen geleden had een 14 i jarige jongen, werkzaam in een stal van den lieer Viruty te Voorburg, het ongeluk een brandende petroleumlamp om te stou ten, tengevolge waarvan zijne Moederen in brand geraakten. De knaap liep ijlings naar de in de nabgheïd zijnde boerenwo ning, waar uien hem in den koelputplaat ste en zoo de vlammen doofde. Hij bad échter reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zijne opneming in het zie kenhuis te 's Gravenliage noodzakelijk bleek. Daar is lig nu overleden. Te Tilburg bad een droevig ongeval plaats. De 51-jarige molensteller Jos. M. was bij de lii ma P. Bogaers-en Zn. bezig met liet verplaatsen van een paar resei- voirs bij haar fabriek. M. wilde over eert ijzeren dwarsligger, die de fabriek met. een gedeelte van de machinekamer verbindt, loopen en had daarbij het ongeluk te val len van een hoogte van 7 a 8 Meter. De man kwam in zijn val terecht op den rand van een der stalen reservoirs, kantel de en startte vervolgens op den bodem neer. Niet dan na veel moeite kon men lu-ni uit zijn netelige positie verlossen, tni ii dit eindelgk gehikt was, kon den inmid dels ontboden geneesheer niet anders dan den don'd constalèèren. Het vreeselqk ver minkte lichaam weid per politic-brancard naar het gasthuis gebracht. M. was een oppassend nvnn en laat een weduwe met 9 kinderen na. Een jonge vrouw, die bij vergissing op de registers van den Burg. Stand der Belgische gemeente Oveirijssche als tot 't manueiyit geslacht behoorende stond inge schreven, In-eft een oproeping g«kt'(?gen Oih aan de loting voor 1965 deel te nemen. Er zal een rechterlijk vonnis noodig zijn om deze vergissing te .herstellen. Een noodlottige brand woedde op St. Dustan's road te huiden in een door twee gezinnen bewoond huis. De brand ontstond doordat in de bene denverdieping eert lamp omviel, maar de bewoonster dier verdieping wist zich met haar kind te redden. Op de bovenverdieping bevonden zich teert vader en zijn twee zoon, 11 en 8 jaar oud. De jongens lagen reeds te bed en de va-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2