Binnenland. Buitenland. Gemengd» voor de anti-rev. is begrijpelijk, dat is niet gebruikelijk en dat er geldgebrok is, wil niet zeggen dut deze minister een slecht financieel beheer heeft gevoerd. Met het>eerst geld en dan soc. ont werpen" zijn we een beetje bevreesd voor het dep. van oorlog dat altijd geld kan ge bruiken, al was het maar voor snelvuur- kanonnen. De opsomming van al de 27 ontwerpen die het dep. of den Raad van State heb ben verlaten, beteekent absoluut niets voor ons Staatsleven. Voorts is z. i. het min. niet christelijk, want spr. heeft geen scheurkalender-tekst noodig om to weten dat niet zij die roe pen Heere Heere zullen ingaan, maar die'doen de wil des Heeren. En wat zien we dan bij de afscbafling der Staatsloterij; dat zij is een volkszonde omdat elke lote rij dat is, maar ondertusschen wordt haar leven, ondanks die ordannantie Gods ver lengd met 22 jaren. Het is dus blijkbaar met die afschaffing niet ernstig gemeend. Overigens zijn de anti-rev. niet zoo erg bang voor de loterij daar zij in de Overijs- selsche kwestie wel ter dege wilden loten met de kans op een prijsje. Het is vreemd Treub in het debat te brengen, die de tariefwet aller-abomina- belst en de grootste ramp veor ons land noemde. Spr. heeft de vrijhandel niet genoemd omdat dit onderwerp wel een heele avond in beslag zou kunnen nemen. De tarief- wet geeft tegenover 3 voordeel, 97 °/0 nadeel. Dat de reg. tegenover de rijke tabaksfabrikant niet haatdragend zal zijn is een bewijs te meer dat het ontwerp een belasting op de armoede is, want als de arme op klompen met een stuk paardevleesch in de eeue en een stuk vet iii de andere hand om vermindering vraagt, zal hij nul op het request krijgen. Een aanhaling van het Utr. Dagbl. als liberaal, is misplaatst want dit blad is ultra-conservatief een ou de juffrouw. De waardewet verdedigde spr. als billijk. De vermeende behoefte aan geloovige geleerden geeft blijk van weinig kracht in eigen beginsel, terwijl de dogmatische op leiding tal van predikanten heeft gevoerd in de armen der Soc. Dem. Arb. partij. Dat de lib. bij de onderwijswet fouten hebben begaan is niet te ontkennen, getui ge mede de paeificatiewet van '89, waar door iiogtaus de schoolstrijd ondanks belofte - niet is geëindigd. De drankwet-Modderman was een novum. Een verwijzing naar anderer fouten kan niet strekken als een vrijbrief voor eigen fouten, zoo voortgaande wordt men mon sters van ougarechtigheid, terwijl deze juist een baken hadden moeten zijn voor dr. Kuyper. Hij gaf debater in overweging zich bij een volgend debat beter op de hoogte te stellen en niet enkel af te gaun op gezag. De heer L. Elipse sprak vervolgens over de afscheiding in '34, over de werkstaking die maar even is aangetoond doch verder weggedoezeld, wees op de politieke zijde van het onderwijs en hoorde als eeu zeld zame erkenning van de fouten der liberale partij der wetten van '57 en '78, waarvan hij acte nam. De aanvaarding van subsi die onder controle mits de vrijheid van het onderwijs onaangetast blijft, is niet verne derend, maar billijk. Het opeubiiur ouder wijs krijgt 19 millioeu en het bijzonder 2 millioen. Naai rato zou het bijz; onderw. 6l/3 millioeu moeten hebben en verkrijgen er 4 ii 5. Het is dus niet te veel gezegd, dat het eene deel der natie onderdrukt wordt ten koste van het andere. Het is jammer dat de spr. de schoolbe sturen verdacht heeft gemaakt met hetuit- keeren van het subsidie onder controle, waar geldzaken toch nooit te secuur kunnen wor den behandeld. Maar van het schoolvraagstuk is een maal een partijstrijd gemaakt en heeft daardoor de politiek bedorven. Voorts is laatst beweerd dat mr. Sybran- di aardig bezig was de kath. te lijmen, maar dhr. Roodhuijzen heeft den indruk verwekt dit juist te doen. We zullen een volgend jaar zien wie de beste lijmstok ken heeft. Onze partij heeft 12 punten die ze met de Roomschen gemeen hebben, waar om we geen lijmstok noodig hebben. Te genover de uitspraak van Groen door den inleider, stelde spr. eveneens een citaat van Groen nl. het gaat niet om Roomsch tegen onroomsch, maar om geloof tegen ongeloof. (Applaus.) De heer Stoetwegen kwam nog even te rug op de afschaffing der Staatsloterij, waar op het uitstervings-systeem wordt toege past ter voorkoming van een storm van verontwaardiging en eene tegemoetkoming aan de collecteurs die in dien tusschentijd naar een andere betrekking kunnen uitzieu. En eindelijk .protesteerde hij er tegen dat de opbrengst van de tarieven door den minister var, oorlog zouden worden opge slokt. De heer Roodhuijzen zeide dat dhr. Klip- se met de werkstaking als melkkoetje aan kwam, doch dat het beeslje erg droog stond, terwijl de staking juist door deze regeering had kunnen voorkomen worden, indien dr. Kuyper de belanghebbenden niet had weggezonden met de boodschap dat het eene particuliere zaak was, waarmede de reg. niets te doen had. De partij-schoolwet van '57 is ten over vloede een wet van een uian van uw par tij, van min. Van der Bruggen. Gelijk aan het Hooger zal ook aan het Lager Onderwijs de effectus civilus worden toegekend zonder Staatscontrole doch met subsidie uit de openbare kas. Niet spr. heeft de schoolbesturen ver dacht gemaakt, maar eenvoudig gezegd wat Kuyper zal doen, en waarvoor deze onge twijfeld, daar hij zijn Pappenheimers zoo goed kent, zijn redon moet gehad hebben, waarmee dus niets is miszegd. De kath. heeft «n behoeft spr. niet te lijmen. De lib. hebben christ. noch andere lijmstokken. Bij de 12 punten van overeenkomst noem de de heer Fiipse o. a. de souvereiniteit Gods, maar bracht hem in herinnering dat nog nimmer in ons land zulk een daad van volkssoevereiniteit is gezien dan bijdeont- binding dt r le Kamer, en waarvan de soc. verklaarden zoo mogelijk vair dezelfde ge legenheid gebruik te maken. De door den heer Stoetwegen aangehaal de verklaring van het uitstervings-systeem van de Staatsloterij bewijst de zwakheid van het ontwerp, want wie weet wat er in 22 jaar nog kan gebeuren. Door de vori ge regeering die het remplacanten- stelsel afschafte is toch geen uitstervings-systeem gevolgd om den reraplayanten-bazen ter wille te zijn Welnu, waarvoor is het dan nu noodig, en daarenboven nog wel tegen de ordinantiën Gods in Het is voorts onmogelijk dat de coalitie elk volgens zijn eigen beginsel kan te werk gaan. Deze reg. is ook niet van militarisme vrij te pleiten, waar !/s der Staatsbegroo- tiug voor oorlog is bestemd, een verschijn sel dat zelfs aan jhr. de Stuers bij de ko loniale begrooting aanleiding gaf, de Ka mer te waarschuwen deze niet hooger op te voeren. Üf moeten ze gebruikt worden tot kerstening van Indië on bestaat dat soms in het moorden van vrouwen en kinderen? Spr. bleef er bij dat de tariefwet een belasting op de armoede is. Ten slotte spoorde hij aan op aaneen sluiting bij de organisatiepartij (Applaus.) De heer Hammacher dankte den spr. voor zijne voordrachtde debaters voor de zakelijkheid van het debat en de aanwezi gen voor de welwillende aandacht. Aan sporende om lid der vereeniging te' wor den, waartoe de gelegenheid zal worden gegeven, sloot hij de vergadering. De sluiting der jacht op klein wild in de provincie Zeeland voor hazen, fazanten, korhoenders enz. is bepaald op 31 Dec. a. s. met zonsondergang. BUKSKINS S December 1904. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de mud Nov. ingelegd ƒ12318.325; 1 terugbetaald ƒ4985.39. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 4076. Schoomlijke. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gsm. alhier is benoemd de heer J. Leenhouts Abrz., en tot diaken de heer Jac. Butler. Den 16 en 17 dezer zal de heer G. Zelvelder, schoolopziener in het district Heerenveen, te IJzendijke en Groede in eene openbare vergadering optreden met het onderwerp Het goed recht der open bare school. Ilzciulijkc. Tot postbode alhier is be noemd A. Maat. Voor het postradicaal is geslaagd de heer J. A. Risseeuw van IJzendijke, thans te 's Gravenhage. Gisterenavond is onder de gemeente Schoondijke voorbij Veldzigt een ernstig ongeluk voorgekomen. Toen de tram te ruim 6 uur uit Oost burg vertrokken was en nabij de hofstede .Welgelegen" kwam, stootte de locomotief eensklaps op den wagen van den voerman P. Boidin uit Oostburg, waarbij B. die zich voorin den wagen bevond, in zeer beknel lenden toestand geraakt zijnde, erg verwond aan hoofd en borst was. Of hij door de duisternis misleid van den steenweg naar den tramweg was ver dwaald, is moeilijk uit te maken. In bezwijmenden toestand werd hij naar huis gebracht, na door dokter van Nop pen van Schoondijke, die daar juist voor bijreed, verbonden te zijn. Aan den wagen was heel wat schade, terwijl ook de locomotief beschadigd werd. RuslandJapan Er wordt gemeld dat de Japanners het fort Erlo.ng liggende op een 203 M. hoo- ge heuvel, hebben genomen. Het is te verwachten dat met den val van dit fort dat beschouwd wordt de sleu tel van de verdedigingswerken van Port- Arthur te zijn, omdat de Japansche artil lerie van daar de nabijgelegen forten en de geheele haven met de Russische oor logsschepen onder vuur kan nemen, het verspreiden van geruchten omtrent de aan staande verovering van de vesting in de hand zal werken. Onder dit oogpunt moet men dan mis schien ook berichten van heden uit Lon den beschouwen, welke behelzen dat de val van de forten Soeng-sjoe en Kikwan elk oogenblik verwacht wordt. Volgens het zeggen van Russische krijgs gevangenen is alles gereed voor den af tocht van de Russen naar het fort Liao-ti sjan en Kikwan, zouden de troepen daar heen gaan, terwijl de rest van de bevol king, in vertrouwen op de grootmoedigheid van de Japanners, blijven zal. In de laatste 48 uren moet Port-Arthur een groote vlammenzee gelijken. Het beleg van Port Arthur heeft reeds zooveel verrassingen gebracht en het gar nizoen heeft blijken gegeven van zulk een bewonderenswaardige volharding, dat men berichten als bovenstaande alleen onder 't uiterste voorbehoud moet aanvaarden. Vast staat alleen dat de Russen, na de verovering van de Erloeng-sjan, in eeu veel moeilijker parket zijn gekomen. In een groote juwelierswinkel te Mar seille is Zondagnacht ingebroken. Door middel van een ladder verschaften zij zich toegang tot een kamer van de bovendiepiiig, maakten een gat in den-vloer en lieten zich toen langs een touw naar beneden zakken. In den winkel openden zij de deur vau eeu der brandkluizen, waarin veel diaman ten waren geborgen, doch brachten tegelijk eeu electrische schel in beweging, waarvan een verklikker de op de tweede verdieping slapende firmanten waarschuwde. Deze telefoneerden terstond naar de politie, die het huis omsingelde en de inbrekers inrekende. Vier jachtopzieners van het landgoed van sir A. Legard in Oost Yorkshire be trapten nabij Ganton een dorp dat zeven mijlen vau Scarborough verwijderd ligt, drie stroopers. Het was nacht en vrezend weer bij heldere maan. De stroopers vluchtten en de jachtop zieners zetten hen na en slaagden er in hen in te sluiten, doch zij wi lden zich niet overgeven. Van weerzijd en vielen er scho ten en een der jachtopzieners, Thomas At kinson genaamd, werd iu het hoofd ge troffen zoodat hij kort daarop stierf. Daarop werd men handgemeen en de stroopers sloegen zoo geducht niet de kol ven van hun geweren van zich af,dat een tweede jaclitopzieeier door een slag op het hoofd bewusteloos neerviel. Maar eok de stroopers bekwamen ver wondingen en, hoewel zij den jachtopzieners wisten te ontloopen, werden zjj pen vol genden morgen te Scarborough gearres teerd. Te Bladel zijn bij eenige kinderen, na het gebruik van snoepgoed, [verschijn selen van vergiftiging waargenomen. liet snoepgoed is .tot onderzoek opge zonden. Aan den veerdam bij don Onrust polder (Noord-Beveland) is eene oeveraf- schuiving voorgekomen over eene lengte van 48. bij eene breedte van 18 meter. Een brutale diefstal met geweld is Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ge pleegd in een der volkrijkste buurten van Londen en eerst Maandagmorgen ontdekt. In den goudsmidswinkel der firma Stock- well and Sons hadden zich reeds enkele dagen te voren een paar heeren vertoond, die voorgaven horloges en diamanten te willen koopen, en daarbij royaal omspron gen met goudgeld, dat zij betaalden voor hetgeen zij kochteu. Nadat zjj op deze wijze het vertrouwen der firma hadden gewonnen, wisten zij voor Zaterdagmiddag na het sluitingsuur een onderhoud met het hoofd der firma te be werken. Bij die gelegenheid verschenen zij met huil drieën en dreigden [den heer Stock- well met een revoker en eisebten de sleu tels van de brandkast, welke hij echter weigerde te geven. Zij sloegen hem toen bewusteloos, bon den hem aan de toonbank en plunderden kantoor en winkel. Van Zaterdagavond tot Maandagmorgen, 41 uur lang, bleef ee heer Stockwell ge bonden en gekneveld in staande houding en toen hjj gevonden werd was hij bewus teloos en ziek van uitputting en honger. Er is voor eene waarde van ƒ48.000 aSn hoaloges en andere sieraden gestolen. Het signalement van twee der brutale

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2