DE ZOON. BIJVOEGSEL Gemengd, Buitenland. Breskensche Courant FEUILLETON. VAN DK van Woensdag 30 November 1904. Uit New-York wordt gemeld dat op liet tentoonstellingsterrein te St. Louis liet gebouw van den staat Missouri in vlam men is opgegaan. De vliegende vonken veroorzaakten be gin van brand in verschillende andere ge bouwen. Een brandweerman werd gedood en vele anderen gewond bij het blusschings- werk. De schade beloopt bij de ƒ500.000. Te Londen is iugebroken bij een ju welier in de Gret Portlandstreet. De dieven schijnen verstand van edelge steenten te hebben gehad, want juist de kostbaarste steenen, tot eene gezamelijke waarde van 10.000 p. st. (f120.000) zijn verdwenen. Door geheel Engeland vriest het thans gemiddeld van 4 tot 8 graden, maar in Lin colnshire daalde de thermometer tot 14 en in Mid-Cheshire zelfs tot 18 graden vorst. In de Opper-Theemsvallei valt voortdu rend sneeuw, terwijl de Derwent op som mige plaatsen dichtgevroren is. Te Dunbar heeft een hevige sneeuwstorm gewoed en te Tebay wordt een postbode vermistmen vreest, dat hij in de sneeuw is omgekomen. Te Londen blijft het ook maar sneeuwen en de trein naar Edinburg die Donderdag avond van Londen vertrok, bleef om twee uur des nachts in de sneeiiM steken. Honderden werklieden waren noodig om de baan weer vrij te krijgen en de passa giers bleven 31 uren achtereen zonder voed sel in de koude wagens. Ook uit Frankrijk komen berichten van sneeuwstormen die gewoed hebben te Cher bourg, Granville, Avranches, Saint-Lö, Mor- laix, Clermont-Ferrand en Aurilloc. Te Parijs zijn vier werklieden, die in een schuit aun de quai deValmy overnachtten, door de koude omgekomen. In de rue Ho- dier werd het lijk eener onbekende vrouw gevonden, die doodgevroren was. De Russische ontdekkingsreiziger Ko- zouretf heeft in de woestijn van Tariin in Mongolië een onafhankelijk rijk ontdekt, bewoond door menschen van Europeeschen oorsprong. De hoofdstad Gouna ziet er uit als een Europeesche stad uit de middel eeuwen. De koning draagt een Romeinsche toga. De bewoners van dit rijk spreken een taal, die buiten hun grenzen geheel onbekend is. Te New-York is een gelieele verza meling van historische edelgesteenten ge stolen. Zij behooren aan de familie Stevens en hoewel de werkeljjke waarde niet liooger dan 25.000 dollars is, worden zij voor lief hebbers van oudheden, om de geschiedkun dige beteekenis die er aan verbonden is, op uiillioeneii waarde geschat. Detectives zijn overal in de Vereenigde Staten uitgezonden om de gestolen kost baarheden op te sporen. Op de Paviljoensgracht te 's Graven- hage stond Zaterdagavond een eenzame juf frouw. Een heer kwam aangewandeld met wat onregelmatigen stap. Maar dit ver hinderde niet, dat de juffrouw zich zeer aan getrokken gevoelde tot den waggelenden heer. Zij legde vertrouwelijk haar arm in den zijnen en haar hand in zijn zak, waar in zich een portmonnaie met zes gulden bevoud. Toen zij de beurs met geld in haar hand voelde, verdween echter haar sympathie heelemaal, want zij zelf verdween, den wag gelenden heer alleen achterlatende. De politie zoekt nu de juffrouw en de portemonnaie. Te Rotterdam had Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk plaats nl. bij den vier sprong, het kruispunt, waar Hotlaan, Kor- tekade, Oudendijk en 's Gravenweg bijeen komen. In verband met de demping der slooten aan den Oudendijk wordt de brug op dat kruispunt verlaagd en is nu tijdelijk, om de brug heen, een weg aangelegd die niet klinkers is bestraat. Op dezen weg, bij het voormalig Raadhuis van Kralingen, zak te een zwaarbeladen vrachtwagen met de wielen in den grond. Een tiental gemeente-werklieden, daar aan den arbeid zijnde, verleende dadelijk hulp, doch het gelukte niet den wagen uit de diepe voren te werken. Het eenige mid del dat overbleef was den wagen achteruit te brengen. Daartoe spande men twee paarden van achter aan den wagen en werkelijk mocht het op die wijze gelukken het voertuig in beweging te brengen. Doch toen de wagen zoo op eens schot kreeg, botste hij tegen een vooruitspringend pand van de Korte Kade aan. Het noodlottig gevolg hiervan was, dat een der werklieden tusschen den wagen en het huis bekneld geraakte. De ongelukkige zakte zielloos ineen. Men droeg den ongelukkige de gemeen tekeet binnen, alwaar de ontboden genees heer den dood door inwendige verbloeding constateerde. Door de politie-doodgravers is het lijk van den man naar de echtelijke woning overgebracht. In New-York heeft een noodlottige brand gewoed, waarbij 12 menschen om gekomen en 50 gewond zijn. De brand ontstond op de 3e verdieping van een Italiaansch logement vier verdie pingen hoog. De brand greep zoo snel om zich heen, dat binnen 15 minuien het ge lieele huis in vlammen was gehuld. Bijna niemand van de bewoners had den tijd tot vluchten gehad en uit het bran dende gebouw kwam een hartverscheurend geschrei der slachtoffers. De brandweer was spoedig ter plaatse en verrichtte ware heldendaden. De eerste spuit gast, die zich tusschen vlammen en rook door een weg baande, vond reeds 6 lijken. Alleen aan de voortreffelijke reddings middelen der New-Yorksche brandweer is het te danken, dat nog 50 menschen, zij het dan ook min of meer ernstig gewond, uit het brandende huis konden worden ge haald. Een man, die uit de vierde verdie ping sprong, kon met meer worden opge vangen en verpletterde zich het hoofd op de straatsteeuen. Vijf menschen worden ver mist, die in het vuur omgekomen of onder de puinboopen bedolven moeien zijn. Aan blussching viel niet te denken en het huis is dan ook totaal afgebrand. De brandweer moest zich bepalen tot het be hoeden der naburige huizen, wat haar met veel inspanning gelukte. Naar de Standaard uit den Haag ver neemt laat de gezondheid van den minister van Binnenlandsche Zaken nog steeds te wenschen over. De na een kort verblijf el ders ingetreden beterschap heeft zich niet bestendigd. Het is nog onzeker at hij aan de begrootingsdebatten zal kunnen deelne men, daar de ongesteldheid met eene keel aandoening gepaard gaat, die tot dusver niet wilde wijken. Nader zegt de schrijver van de Haagsclie Kroniek in de N. Gron. Ct. hierover, dat minister Kuyper ernstiger lijdende is dan men wel weet. »De neuralgische aandoe ningen, waarvoor hij onlangs door veran dering van omgeving baat zocht, is niet 't ergste, maar een keelziekte, die hem ook vroeger reeds plaagde en die hem niet slechts het spreken, maar zelfs het openen van den mond bemoeilijkt, veroorzaakt eenige on gerustheid. Niet dat er dadelijk of erns tig gevaar zou bestaan voor serieuse com plicaties, maar de aandoening is van een vrij hardnekkigen aard en dreigt van lan gen duur te zullen zijn. Rusland—Japan De aanval op Port-Arthur is, blijkens de laatste telegrammen, met nieuwe ver woedheid hervat. Bijzonderlijk daarvoor geoefende troepen hebben getracht zich met de sabel in de hand en man tegen man van de stellingen der belegerden meester te maken, doch weer met geen ander gevolg, dan dat de Jajianners voor de zooveelste maal zijn teruggeslagen en stuitten op het onbreekbaar verzet van de ze dappere Russen. De cordate tegenstand der belegerden weegt wel op tegen de ontembare begeerte der Japanners om Port-Arthur te verove ren, een verlangen waaraan de* operatiën aan de Shen-ho als 't ware ondergeschikt worden gemaakt. Want de lang verbeide groote, beslissende slag blijft uit, terwijl, als om er blijkbaar den gang wat in te houden, slechts weinig anders dan voor postengevechten en schermutselingen plaats hebben. De Russen zijn daarin niet on- fortuinig. Koeropatkine toch meldt, dat den 24steu de Japanners eene Russische afdeeling aan, doch waarbij de vijand des avonds overal was teruggeworpen, 's Nachts vielen zij de afdeeling opnieitw aan doch werden door het vuur der Russen tot staan gebracht. Nadat de Japanners versterking hadden gekregen, werd de aanval hernieuwd doch moest eindigen wegens een dikke mist en een hevige sneeuwstorm. De Russen hadden weinig verliezen en konden hunne stellingen behouden. Dat gaat zoo maar steeds .voort zonder werkelijke positieve resultaten. Wanneer die reuzenstrijd teil einde zal zijn, is nog op geen stuk na te voorzien, tenzij de Baltische vloot, die inmiddels te Suez is gearriveerd, er in mochtkunnen slagen Port-Arthur te ontzetten. Wachten we dus af. 35. Den volgenden morgen begaf zich I ier- re naar het kasteel Maillane, om daar te ontbijten, zooals hjj in de laatste veertien dagen gewoon was. In het park ontmoet te hij Bella, die bezig was bloemen te plukken. Zij was gekleed in een eenvou dig wit zomerjaponnetje en zag er uit om te stelen. Zij veinsde, dat zij Pierre niet zag aankomen en eerst toen hij naast haar stond en groette, wendde zij het blozend kopje naar hem op. Zij bemerkte alras dat zijn voorhoofd beneveld was en vroeg hem naar de oorzaak van zijn ontevreden stemming. Ik heb een telegram ontvangen, dat mij naar Parijs terugroept, antwoordde hij zonder omwegen. Tech geen slechte tijding? Neen, maar ik zal van hier m.L lc d- wezen vertrekken. Van wien hebt gij dit telegram ont vangen. Van uwe moeder Ja, van mijn moeder. Het is licht te begrijpen. Hoe lang heeft zij u niet gezien Sinds twee maanden. Voor dien tijd hadden wij elkander nooit verlaten. Zij houdt zeker veel van u? Zooals ik van haar. Meer dan iemand ter wereld Hij keek haar aan. Zij glimlachte en haar blikken keken tot hem op met uit lokkende naïvetjit. Twee weken geleden zou ik inder daad g antwoord hebben»Ja, meer dan iemand ter wereld". En nu Zoude ik onwaarheid spreken. Is zij nog jong, uwe moeder, hernam het jonge meisje Ja, maar haar haren zijn vergrijsd Zij heeft ook zooveel geleden Bella bleef eenigen tijd in gedachten verzonken. Ook ik heb heden iets onaangenaams moeten vernemen, sprak zij eindelijk. Ik mag het u eigenljjk niet zeggen, maar nu wij toch eenmaal zoo vertrouwelijk spre ken Zij nam een vreeselijk air van gewicht aan en zeide op geheimzinnigen toon Van ochtend heeft iemand aanzoek ge daan om mijn hand. Wat zegt ge Een huwelijks aanzoek Wie In uwe geheele omgeving ken ik niemand, die een ge schikte partij voor u zoude zijn. Dat denkt u maarEen heel goede partij iemand die schatrijk is. O Bella, dat is immers voor u geen punt van overweging Waarom niet? Ik heb altijd in weelde geleefd. Toen ik nog een kind was, woonde ik in een paleis en mijn va der was zoo machtig als een vorst. Zoo raakte ik gewoon aan de pracht van een souverein. Mijn vader stierf, mijn moeder en ik werden ingescheept op een oorlogs bodem, naar Chili, waar wij op denzelfden voet leefden als in ons vaderland. Na het huwelijk van mijn moeder met mijnheer de Maillane werd onze uitwendige staat een voudiger, omdat uw vader niet de aan dacht op zich wilde vestigen, doch bin nensbuis waren onze gewoonten en levens wijze niets veranderd. Mijne opvoeding hield met dit alles gelijken tred, zooaP trouwens in ons land met alle jonge meis.' jes van mijn stand het geval is. Ge kum dus begrijpen, dat ik mij in eene burger lijke omgeving niet zou kunnen schikken. Mijn huwelijksgift bedraagt slejhts hon derd duizend frank Mijn moeder "Vejj. zat totaal niets, toen generaal Hernandez- haar ten huwelijk vroeg Trouwens zij zoude hem toch niet hebben kunnen afwij zen. lederen medeminnaar zou hij, de dic tator, hebben doen neerschieten. Hij kon doen wat hij wilde, hij was oppermachtig. Waarde Bella, wij zijn hier in Frank rijk, waar het verboden is om personen,, die je in den weg staan, zoo maar neer fe schieten. Dat zou trouwens op dan duur te veel werk zijn. Je bent zelf meester van je wil Je hebt dus het aanzoek niet van de hand gewezen Neen, ik wilde u eerst raadplegen. Ik herhaal het, mijn aanbidder is schat rijk wel is hij meer dan tweemaal zoo oud als ik, liet zij er schalks op volgen. Wat zegt gel. Welnu, ik zal u mijn raad niet onthouden (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 5