Binnenland. de steenfabrikanten, waardoor den werklui, die het al beroerd genoeg hebben, de schroe ven wat nauwer werden aangehaald. En die man werd beschouwd als een soort van christen-socialist. Het derde jaar gaf evenmin wat, tenzij uien snelvuurkanonnen, maatschappelijke hervormingen zou kunnen noemen. Terwijl het vierde jaar niets geeft dan éeu arbeids-contract, zeker om aan te too- nen dat ook de coalitie staat in het tee- ken der sociale hervormingen. En wat zegt de heer Talma, die onver dacht op den grondslag van het ministerie staat Dit, dat de aard van het ontwerp beslist onaannemeljjk is. Het is dus een schrale oogst waarop ge wezen kan worden. En spr. is het niet alleen, die dat zegt, zelfs in den boezem van de eigen partij zegt men dat. Maar men voegt er aan toe, dat ook weinig ver wacht kon worden, omdat de regeering ge bonden was door de uitvoering van de on gevallenwet en wat al niet meer. Het wordt op alles gegooid, behalve op de kneep waar het zit, nl. op het verschil der meeningen in het Kabinet en de coa litie-partijen. Men voegt er nog aan toe dat er meer gepraat wordt dan vroeger. Dat is niet te ontkennen. Maar waaraan ligt dat Als men een huis wil bouwen en neemt een kundig architect, die, doorkneed in zijn vak, met een pasklaar ontwerp komt, dan zijn de discussiën over ondergeschikte pun ten spoedig afgeloopen, maar als een min der vertrouwd bouwkundige zoo'n ontwerp maakt, dan duren de besprekingen van zelf langer. Dr. Kuyper, die als politicus, journalist, geleerde zeer hoog staat, is niettemin te laat gekomen in het administratieve leven. We zien dat aan de potsierlijke drank wet, die zoo vreemdsoortig in elkaar zit, dat zelfs de burgemeester van Amsterdam, een door en door kundig man, moet ver klaren dat ze hem onbegrijpelijk is. Spr. kon mede wijzen op een voorval in de plaats zijner inwoning (Enkhuizon) dat tot de weinige gemeenten behoort waar het aantal vergunningen beneden het maximum is. Als uien nu weet dat de 8 vergunning houders op tijd hebben gerequestreerd, en dat ieder een afzonderlijk advocaat had aan 't werk gesteld, en de Regeering nogtans verklaarde dat niet aan de wet was vol daan, dan zal het geen overdrijving heeten als men deze wet een slecht product van wetgeving noemt. Ze zal toch op geestelijk gebied wat uit werken, zegt men. O, ja, dat er in herbergen geene uitbe taling aan werklieden mag geschieden, dat is goed. Maar daarvoor hebben we geen drankwet noodig; dat zou evengoed bij ver ordening kunnen verboden worden. Het drankgebruik is met 10 °/0 terug gegaan. Let men op de kolossale actie van de gebeel-onthouders- en matigheidsgenoot schappen, dan mag men gerust deze 10 °/0 op hunne rekening schrijven, zoodat de drankwet niets op geestelijk gebied heeft uitgewerkt. De katholieken waren volstrekt niet sym pathiek met het drankwet-ontwerp, doch om ben toch tevreden te stellen heeft dr. Kuyper zooveel water in zijn wijn moeten doen, dat, als de kasteleins zooveel water in de jenever deden, er geen drankwet noo dig zou zijn. Men kan de behandeling van dit ontwerp ook aldus voorstellen, als door iema'd, die eenkermis-koek afslaat, en zegtwie geeft een guldeu een gulden een gulden maar biedt geen dubbeltje, want dan zijt ge koopman, zelfs voor een knoop die op een dubbeltje gelijkt, krijgt ge de koek. Zjj is ook voorgesteld, als spr. het beeld mocht gebruiken, als een kleermaker die met een ontwerp voor een jus komt, doch waarop zoovele aanmerkingen zijn, dat hij ten slotte met een knoop terug keert, en zegtheeren, maakt gij daaraan nu een jas, broek en vest. Deze eigenaardige wettenmakerij heeft de Kamer veel hoofdbrekers bezorgd. En nu doet de legende van het lange praten dienst, als hoofdoorzaak dat de re geering weinig heelt kunnen doen. En in verhouding zijn het de socialisten die het meest praten, dus logisch zijn deze het, waarover de christ. partijen zich be klagen. Toch is daar weinig reden toet want bij de behandeling der drankwet ziju 't de socialisten geweest, die tot zesmaal toe, amendementen, die dr. Kuyper onaan nemelijk verklaarde, hebben afgestemd, zoo dat zij, die overigens het allerminst deze regeering begeeren, de drankwet er door geholpen hebben en dr. Kuyper op het kus sen lieten. Maar ook de werkstaking heelt wat op haar breeden rug als oorzaak van het wei nige dat da regeering heett tot stand kun nen brengen, terwijl in werkelijkheid alleen een stagnatie van 3 maanden is ontstaan. Nu zou niemand iets zeggen, als de so ciale hervormingen 3 maanden te luat ge komen waren, maar ze kwamen heelemaal niet. Wel zijn twee groote beloften gedaan, nl. pensionneering van den ouden werk man en oplossing van de lager-onderwijs- kwestie, maar die komen niet meer in deze periode. Het getuigt van eene verregaande onbe schaamdheid der kleine anti-rev. pers om dat toch aldus voor te stellen. Wie dr. Kuyper heeft booren spreken, komt onwillekeurig, ook al is hij 't er niet mede eens onder de bekoring van zijn voor dracht en vooral als hij een kwade zaak te verdedigen heeft. Insgelijks is dat het ge val met zijn wijze van schrijven. En het is treffend hoe hij de christ. onderwijzers wil troosten met te zeggen dat deze kwes tie niet kan opgelost worden zonder grond- wetsheszieniug. Als spr. niet beter wist dat de premier een vurig tegenstander van de kermis was dan zou hij denken dat hij dit idee had uitgebroed in een mallemolen, die steeds een cirkelgang maakt, want vroeger heette 't, voor de oplossing der schoolkwestie geen grondwetsherziening, en nu is bet juist au- deisom, geen oplossing dier kwestie zonder grondwetsherziening. Bij het nu ingediend ontwerp is het subsidie aan de christ. scholen onafscheide lijk verbonden aan een Staats-contröle. Ligt daarin niet een wantrouwen ten op zichte van de schoolbesturen, die dr. Kuy per toch wel zal kennen Maar de toestand is zooals de schat kist, die inmiddels leêg is, het toelaat krijgt ge 9 millioen, waarbij natuurlijk het mooie van de belofte afgaat. Het is er mee, als men z'n kind tegen zijn jaardag een bokkenwagen belooft als de portemonnaie het toelaat, terwijl achter uw rug de deurwaarder de boel opschrijft. Intusschen komt er van het pensioen niets ondanks dat dit veel minder voorbe reiding zou gekost hebben dan de tarief- wet, omdat voor de eerste destijds door mi nister Van Houten eene Staatscommissie is benoemd die alle gegevens verzameld heeft, zoodat alle materiaal aanwezig was. Maar als de eerste levensbehoeften van den werkman moeten belast worden om zijn pensioen te kunnen bestrijden, dan heeft hij niets aan eene belofte naar welks ver vulling hij geen dag en geen nacht kan wachten, ja, dan is hij dood en begraven vóór hij ooit iets aan zijn pensioen heeft. Ze hebben nu al 144Ü dagen en nach ten gewacht en er is niets gekomen. Evenwel is dat geen onwil, maar het zit in de coalitie. Als men nu ten opzichte van die belof te zegt, dat er geen tijd is geweest, en uien mitsdien de regeering nog 4 jaar aan het bewind moest laten, dau zal men be grijpen dat dit niet gaat. De voorgestelde verhooging van het ta rief is niet anders te beschouwen dan als een belasting op de armoede, omdat ze grijpt naar de zakken van hen die niets te missen hebben. .la, dus stelt men hier tegenover, maar als men de artikelen van weelde duur maakt, wordt er minder gekocht en lijden de in dustrieën schade. Toch bezit men den treurigen moed in zijne voorlichting des volks het voor te stellen alsof hoofdzakelijk de luxe-artike len worden getroffen. Spek, het vleesch voor den minder-be- deelde, petroleum, die, omdat de petroleuiu- koningen dat nu eenmaal verkiezen, toch al 2 cent te duur is, het naaigaren van de arme naaister, de klompen die toch wel niet het schoeisel van den rijke uitmaken ten minste minister Melvil van Lynden zal bij het hof bal wel niet op klompen heb ben gedanst - kan men toch bezwaarlijk weelde-artikelen noemen. Het vet als saus over de aardappelen dat bij een verhoogde prjjs zal vervangen wor den door een regenbuitje al evenmin, even zoo paardenvleesch, havermout en zoovele andere artikelen. De liberalen kunnen ten opzichte van het pensioen best met de anti-rev. samen gaan, maar wij willen de kosten daarvoor niet balen uit de eerste levensbehoeften van hem voor wien het pensioen is bestemd. Geen wonder dat de onvervuldheid de zer belofte diep wordt betreurd als een stop zetten van de sociale hervormingen. Men verkeert ten dezen opzichte in een soort van rust, maar een rust die niet de wa re is. Er is een rust, als men bijv. vernemen de dat er brand in de gemeente ontstaat men naar huis sluipt en onder de dekens kruipt en zich, aldus aan medehulp ont trekkende, rustig houdt, maar er is ook een rust en die is van een betere soort als men eerst na krachtige hulp te heb ben betoond, zich te bed begeeft, om des morgens verkwikt door den slaap te ont waken. Zoo is het ook met de misstanden in de maatschappij, en daarbjj is maar éénezaak die rust kan geven, nl. de innige oveitui ging van het volk om van de regeering gedaan te krijgen wat er gedaan kan wor den. Verleden jaar toen de spoorweg-staking uitbrak, is men als opgeschrikt, dat zoo iets in ons staatsleven mogelijk was. Nu is spr. de laatste die zulk eene staking kan goedkeuren, maar aan den anderen kant mag men toch niet blind zijn voor de om standigheden die daartoe leidden het is zelfs meer dan verklaarbaar dat menschen die jarenlang trouw hun plicht hebben vervuld tot het uiterste werden gedreven. De desbetreffende enquete welker com missie onverdacht is en zeker niet uit roo. den bestond heeft een juist beeld doen vor. men van den toestand, en tevens den weg aangewezen om die stakingen te voorko men, nl. verbetering van sociale toestanden als het ware tegengif tegen socialisme en anarchisme. Hebben we niet gezien dat Bismarck, de ijzeren reus, genoodzaakt was de socialis ten-wetten in te trekken V En nu, de strijd die ons 't volgend jaar wachtende is, zal weer een belangrijke zjjn. Onder welke leuze ze ook gestreden wors de, betreurenswaardig is het altijd als dit geschiedt op valsche en gevaarlijke, als ge schied is, wijl ze de geloofshaat aanwak kert, en de burgers, die bij verschil van gezindte jaren vriendschappelijk met elkan der omgingen en wederkeerig nooit vijan dig waren, tegen elkander opzet. an de katholieken die de organisatie hunner kerk aan Thorbecke te danken heb ben, zeide Groen van Prinsterer, dat het eene revolutie was om aan dezen zoo'n vrijheid te geven. Maar de dagen van Thorbecke en de tij den zijn voorbij waarop groote partijen de beheerschende waren. Alleen op maatschappelijk gebied kan samengaan verwacht worden. De ongevallenwet kwam met veler me dewerking tot stand, aan de leerplichtwet werkten de katholieken Schaepinan en Kolkman mede, waarbij rekening is ge houden met ieders vrijheid; de liberalen zijn overtuigd dat de meerderheid der na tie tegen de dwaasheid zou zijn om eene vrijheid op Ie eischen ten koste van ande- rer vrjjheid. Wat in de tegenpartij goed te keuren is moet ook goedgekeurd, 911 dan bedoelde spr. de krachtige actie die is uitgegaan van den onnavolgbaren organisator dr. Kuyper. Toen deze in 1872 daarmede aanving lachte men er om, maar het stekje, toen geplant, is een boom geworden onder welks schaduwen de planter nu kan uitrusten. Laat deze actie voor ons een spoorslag zijn om al wat eensdenkend is te vereeni gen. Zooals reeds gezegd, is de tijd der groote partijen voorbij, maar in de com binatiën kan elk zijn eischen zoo krachtig mogelijk doen gelden. Laten we niet met valsche leuzen ter. strijde trekken, alsof de maatschappelijke toestanden in een vloek en een zucht zijn uit den weg geruimd. Zien we niet naar wat verdeelt, maar naar wat vereenigt en laten we met kracht opkomen tegen de misstanden. De herhaaldelijk met toejuichingen on derbroken rede, werd met langdurig ap plaus begroet. BRESKEN8 2U November l!)04. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis van be langhebbenden, dat met het oog op het St, Nicolaasfeest, op Zondag 4 Dec. e. k. gedurende de openingsuren gelegenheid zal bestaan tot het aanbieden van postpakket ten. De heer A. Salomé alhier is met in gang van 15 Dec. u. s. tijdelijk benoemd tot provinciaal ambtenaar ten bureele van van den heer Ingenieur van den Provinci alen Waterstaat te Ter Neuzen. Groede, 28 Nov. Heden avond had al hier eene uitvoering plaats van hetdames-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2