BRESKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 952. Zaterdag 26 November 1904. 14c Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT IËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEEMA.V te Breskens. België. Minister Causebant, hoofd van het de partement van oorlog heeft, wegens de weinig sympathieke ontvangst die aan zijne voorstellen tot invoeling van algemeene dienstplicht weid bereid, ontslag gevraagdt doch de Koning is daarvan zoo weinig ge diend, dat hij een eigenhandige» brief van Z. M. ontving waarin hem verzocht werd dit besluit niet door te zetten. Deze vlei ende onderscheiding zal den minister wel tot andere gedachten brengen. We maken dat ook op uit een nieuw voorstel van de zen, om binnen eenige dagen aan de Ka mer een ontwerp voor te leggen tot ver legging van de fortenkring om Antwerpen. Genoemde werken worden ten zeerste noodig geacht in verband met de uitbrei ding van maritieme installaties die van Antwerpen de best verdedigbare haven der wereld zullen maken. Ook op ander gebied wil de Koning te Antwerpen een passende verandering bren gen door er een uitgebreid park aan te leggeu in overeenstemming met de waar digheid van deze grootsche stad. Frankrijk. Het is deze week tusschen Fransche en Engelsche visschers die oude veeten niet zoo spoedig schijnen te vergeten, tot een uitbarsting gekomen in den vorm van net- tenkapperij door de Engelschen. Toen daarop zich een Engelsche stroom- trawler in het vischwater der Franschen vertoonde, werd deze indringer met riemen en bijlen aangevallen, doch wist nog bij tijd te ontkomen. Uit Victoria, in Britsoh-Columbië, komt een Reuter-telegram bekend maken, dat er over twee jaar een groote landverhuizing van Franschen naar Canada zal beginnen. Niet minder dan 25,000 menschen wor den er verwacht. Iemand is al bezig in Britsch Columbië plaats voor 6000 hunner te zoeken Naar men zegt, is de oorzaak van die landverhuizing de twist tusschen de Pransche regeeriug en het Vatikaan. Het ziet er naar uit of dit bericht, in dien 't meer dan een loos gerucht is, in de wereld is gebracht om de Pransche Ka mer te beduiden, hoe gevaarlijk het is, 't met het Vatikaan tot een breuk te laten komen. De bevolkiug van Frankrijk neemt zeer weinig toe, tot niet geringe bezorgd heid van vele Franschen, en nu zou men er. terwijl de landen rondom snel in be volking rijzen en de vreemdelingen bin nenslands steeds talrijker worden, nu nog eenige tienduizenden Franschen verliezen Waren 't nog alleen geestelijke broeders en zusters die gingen, de meerderheid in de Kamer zou er zich over troosten voor de toekomstige bevolking van Frankrijk is van hen toch niets te verwachten. Maar als het gewone burgers en burgeressen zijn, is 't erger. Intusscheu, de Franschen zijn honkvast als nauwelijks eenig ander volk, en vóór wij gelooven, dat om de wille van het geloof een groot aantal Franschen vrij willig het vaderland verlaten, zullen wij 't moeten zien. De Hugeuooten gingen in dertijd niet vrijwillig, want zij konden al leen blijven ten koste van hun geloof, en daarvan is nu natuurlijk geen sprake. Engeland. Een brutaal bedrog bij de verkiezingen is in Canada aan het licht gekomen en wekt groote opschudding. In eenige kies districten van Oatario waren door de libe rale candidaten bussen vervaardigd, die zoo waren ingericht dat een biljet, door een kiezer van de tegenpartij er ingestoken, tengevolge van een handbeweging van den voorzitter van het stembureau in een af zonderlijke afdeeling van de bus zou glij den, waarbij tegelijk een stembiljet voor den liberaal in de plaats van het andere gebracht kon worden, ten einde het aantal uitgebrachte stemmen te laten kloppen. Het plannetje werd echter ontdekt en twee liberale candidaten en twee handlan gers zijn in hechtenis genomen. Duitschlaiid. In het Pruisische plaatsje Heldenberg (kreits FViedberg) is dezer dagen de K.-K. geestelijke vermoord gevonden in zijn stu deerkamer. Geld en kostbaarheden zijn ge stolen. De vermoedelijke dader, de 26-ja- rige Oscar Hudde, zich ook vaak noemen de Berg, is waarschijnlijk naar Nederland gevlucht, Tegen hem is rechtsingang ver leend, ook wegens twee dergelijke inbra ken in pastorieën. Op zijn aanhouding is 10U0 mark belooning gesteld. Macedonië. Nieuwe wreedheden zijn begaan door Bulgaren in het vreedzame dorp Locgoent- za, niet ver van Ghevgheli. Een bende stak het huis van een Griekschen geeste lijke in brand. Zijn vrouw en twee kinde ren kwamen in de vlammen om. De gees telijke werd gevangen genomen en door de Bulgaren meegevoerd. Dit ontzettende misdrijf binnen kor ten tijd het vierde heeft ontsteltenis veroorzaakt onder de Christen-bevolking van Salonika, die zich afvraagt en wel licht niet zonder grond waarmede de vertegenwoordigers der groote mogendhe den zich toch bezigheden. Sedert hun komst is geen sprake van een verbeterden toe stand. Integendeel treden de Bulgaren vu- ker en wreeder op. Rusland—Japan Naar uit Tokio bericht wordt, zijn Dins dag de gebouwen in de nabijheid van het arsenaal van het belegerde Port-Arthur in brand geschoten door het zware belege ringsgeschut dor Japanners. Dat de belegeraars de zaak warm houden, blijkt ook daar uit, dat de oude van da gen en anderen overgebracht zijn naar Li- aotishan en naar het Tijgerstaart-schier eiland. De nieuwe stad, waar, tengevolge van het ontzettende vuur, bijna onophou delijk branden voorkomen, is nagenoeg ge heel verlaten. Bij al de ellende die het langdurige be leg den dapperen verdedigers bezorgt, is vermoedelijk door de ongeregelde levens wijze gepaard met de door de ljjken mees tentijds verperste lucht, een tweede vijand komen opdagen, die heel wat slachtoffers van de al niet meer talrijke bezetting eischt. Het is de dysenterie, die volgens berichten uit de vesting, dagelijks niet minder dan 50 a 70 offers vraagt. Als de bezetting op deze wijze gedeci meerd wordt, dan zal haar weerstandsver mogen spoedig geknakt zijn door gebrek 34. Is dat een bedreiging? Een waarschuwing. Maar wat wil je eigenljjk van mij Ik wil, dat je Bella zult zeggen, dat zij niet meer aan Pierre moet denken, en aan deze, dat hij Bella moet vergeten. Ben ik meester van hun gevoelens Je kunt dit zijn, als je wilt. Voor jou is het maar kinderwerk, hun rninne- ipel te verstoren. Dus, je verlangt, dat ik Pierre en Bella aan jou zou opofferen Ik verlang, dat je mjj op mijn beurt zult dienen, nadat ik mjj, gedurende ge heel mjjn leven, aan jou heb opgeofferd. Hjj wond zich steeds meer en meer op. Ik heb haar liet, ging hij voort. Zij is de laatste hartstocht mijns levens, maar de machtigste, onvernietigbaar. Ik ben over tuigd, baar hart en geest ten slotte te overwinnen, want ik ben rijk en zal al mjjn schatten aan haar voeten leggen. En, om haar beter te behagen, zal ik mijn vermogen vertienvoudigen. Ja, ik heb grootsche plannen, hemel en aarde zou ik verwoesten om haar te bezitten. Denk eraan, verwijder Pierre uit haar omgeving, want ik ben tot alles in staat. Dartigues zag hem met een blik vol ge ringschatting aan. Dat heelt dus de liefde gemaakt van een man als jij Zie je aan, Claude, je grijze haren, de rimpels op je gelaat Denk na, wat achter je ligt, hoe dat de krachten van den man vernietigt. Zou je haar op den duur kunnen bevredigen Gij zoudt walging oogsten, waar je liefde wilt zaaien. Arme dwaas Die dwaasheid is mijn geluk 1 Zjj wordt je ongeluk Wat bekommer ik mij om de toe komst Ik houd slechts één dag voor oo- gen, dien, waarop ik Bella zal bezitten. Kan ik haar dwingen Ja, als gij wilt. Denk er om, weer streef mij niet langerIk deins voor niets terug Toen stond Dartigues op en naderde zijn vriend, terwijl hij zijn sterken arm op diens magere schouder legde Nu is 't genoeg! Je vergeet dat, mocht jij in ons bondgenootschap de slim heid zijn geweest, ik de kracht vertegen woordigde. Jij hebt medegewerkt, doch ik heb bestuurd ik was het, die ons vaartuig in veilige haven heb weten te brengen. Wat je bent geworden heb je mij te danken. Wie kent Claude Brun Er is slechts één meester, Maillane Wil je onzen baud verbreken, het staat je vrij, maar niet ik zou er onder lijden. Ik vraag slechts mijn geluk, stamel de Brun. Je brengt mijn berekeningen in de war. Je bekent dat Dat ik Hella aan mijn zoon tot vrouw wil geven? Ja! Maar begrijp je dan niet, welk voordeel daarin voor mij ligt opge sloten Doch luister, ik heb medelij den met je Ik wil niet de verden king op me laden, dat ik je wil tegenwer ken. Bella is vrij, wees er verzekerd van, dat ik geen invloed op haar keuze zal uit oefenen. Spreek met haar, bied haar je vermogen aan. ik geef je de vergunning daartoe. In onzen tijd zijn de kinderen reeds vol berekening. Wie zegt je, dat je niet zult slagen Misschien geeft zij aan rijkdom de voorkeur boven een onzekere toekomst. -Denk je, dat ik niet weet, dat Pier re haar meer dan zjjn hart alleen kan aan bieden Hij is j o u w zoon. Ja dat is hij riep Dartigues juichend uit. En ik zal hem ook een flinke huwe lijksgift verzekeren. Tenminste, wanneer hjj deze wil aannemen. Hij heeft zulke eigenaardige begrippen. Claude herademde. Die begrippen zou den hem misschien ter stade komen. Als Pierre zoude weten, door welke daden van wreedheid en geweld President Hernandez zijn vermogen bijeengegaard had, zou bij dan in de familie van zulk een monster willen treden Brun bedacht reeds aller- intriges om Pierre te overtuigen, indien hjj zelf bjj Bella schipbreuk mocht ljjden. Hij zeide bjj zichzelf, dat met '11 fat soenlijk man als Pierre alles nog niet ver loren was. Welnu, zeide hjj, ik stel rag tevre den met je onzijdige houding. Ik zal met Bella spreken. Als zjj mjj van zich afstoot,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1