BRESKERSCHE COUR DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 951. Woensdag 23 November 1904. J4C Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A I) V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer.5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur, Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIVLK.tl.lV te Itreskeus. De afgetreden Fransche minister van oorlog Audré, is vervangen door Berteaux> een financieele specialiteit. Het kan in zooverre zijn nut hebben als zoo iemand zulk een post bekleedt, dat de geldelijke aangelegenheid van het in alle landen dure oorlogsdepartement wat beter onder de oogen wordt gezien. Van de oorlogsrnbriek stappen we naai de nieuwe vredes-conferentie, die, thans op initiatief van president Roosevelt, ander, maal in Den Htjag zal worden gehouden, en tot welker verwezenlijking zeer veel kans bestaat. Immers de Nederlandsche regeering heeft den staatssecretaris Hay kennis gegeven, dat zij zeer gaarne het voorstel tot 't hou den vun een tweede Vredesconferentie te 's Gravenhage aanvaardde. Tot dusver is nog geen officieele aanneming van de Ame- rikaansche uitnoodiging, in haar geheelen omvang, ontvangen, maar bijna alle Euro- peesche mogendheden hebben reeds te ken nen gegeven, dat zij de uitnoodiging in beginsel aannemen. Inmiddels wordt uit Rome gemeld, dat het Vaticaan onderhandelingen beeft aan geknoopt met het doel, toestemming te verkrijgen tot het deelnemen aan de twee de Haagsehe vredesconferentie en daartoe gebruik maakt van den invloed van de A- merikaansche Katholieken op president Roo sevelt en van de anti-Engelsche elementen. Aan laatstgenoemde wordt verteld, dat Engeland een werkzaam aandeel heeft ge nomen aan de oppositie van het toelaten van een pauselijken vertegenwoordiger op het eerste vredescongres. Van minder vreedzamen aard is de tij ding uit Spanje dat te Barcelona een bom nabij het Stadhuis is ontploft, een elftal menschen zwaar verwondende, waarvan éen spoedig is bezwekei. De bom schijnt geladen te zijn geweest met nitro-benzine en de ontploffing was ongeveer gelijk aan die, welke oulangs in het parlementsgebouw plaats had, doch veel zwaarder, de schok werd over een af stand van vier kilometer gevoeld en een der gewonden werd getroffen, terwijl hij 200 meter verwijderd was van de plaats des onheils. Op het oogenblik van de ontploffing, Vrijdagavond omstreeks 6 uur, was de Cal- le Fernando, waar het stadhuis staat, vol menschen, vooral waren er veel vrouwen en kinderen en begrijpelijkerwijze ontstond er een geweldige paniek. Theaters en koffiehuizen bleven dien avond ledig. De politie heeft reeds verscheidene huiszoekin gen gedaan, maar nog geen spoor van de daders gevonden. Het gemeentebestuur heeft onmiddellijk 10.000 peseta's voor de slachtoffers bestemd en een commissie be noemd, die hen zal bezoeken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de ver- eischte hulp. In de straat zelf heeft de ontploffing groote verwoestingen aangericht. Een groot gat is in de bestrating geslagen en de rui ten van alle huizen zijn vernield, tot op de derde verdieping. De gewonden wer den de naburige winkels binnengedragen, waar hun de eerste hulp werd verleend en vanwaar zij, voor zoover noodig, naar het hospitaal werden vervoerd. Onder hen be vond zich de concierge van het stadhuis, die de noodlottige mand had aangenomen. Zijn toestand was niet van zoo ernstigen aard of hij kon nog in verhoor genomen worden en verklaarde het volgende »Een bedelaar bracht mij de mand, die hij voor de deur van een naburig huis zei- de gevonden te hebben en verzocht mij, deze aan te nemen, wat mijn plicht was, want ik moet gevonden voorwerpen bewa ren Dus nam ik de mand mee naar bin nen, maar zag daar dat er rook uitkwam, benevens een scherpe, onaangename lucht. Ik bracht daarom de mand weer op straat en twee man liepen daar op mij toe en schopten tegen de mand, waarop de ont ploffing volgde. Ik werd met kracht op den grond geworpen en weet niet wat er verder gebeurd is, noch waai die twee man nen gebleven zijn". Later vond men nog eer. bom op het vensterkozijn van het huis van den direc teur eener katoenspinnerij, maar dit werk tuig is niet ontploft. Te Madrid heeft het bericht der ont ploffing te Barcelona groote sensatie te weeggebracht. De pers vraagt of er weel een nieuwe serie anarchistische aanslagen begint en wijst er tevens op, dat er te genwoordig weer een groot aantal vreemde anarchisten in Catalonië aanwezig is. Er is een speciale rechter van instructie be noemd om dit geval te onderzoeken en te vens laat de overheid alle bekende anar chisten in het oog houden. In zake het voorgekomen incident op du Noordzee Hij Doggersbank, wordt gemeld dat uit het getuigenverhoor gebleken is, dat de beschuldiging als zou een der Rus sische torpedobonten zijn achtergebleven zonder hulp te verleenen. aan de geteister de visschorsvloot, onwaar is. Maar ook aan den anderen kant is de Russische diplomatie de Britsche blijkbaar we r de baas geweest, door l et gedaan te krijgen dat uit de overeenkomst werd ge licht de bepaling waarbij de schuldigen zouden gestraft worden. Rusland was daar zeer beslist tegen en wilde een berisping er voor in de plaats gesteld zien, waaraan Engeland heeft toegegeven. Van het oorlogsterrein is betrekkelijk weinig nieuws. De belangstelling vestigt zich hoofdzakelijk op het céne punt: Port- Arthur. Met een doodsverachteude manhaftigheid wordt de gehavende vesting verdedigd. Hoe de eigenlijke toestand in de -tad is> berust voor een groot gedeelte op gissin gen. Een te Chifoe binnengeloopen torpedo die de blokkade voor Port-Arthur op won derbaarlijke wijze heeft verbroken, moet verschillende berichten voor den Czaur aan boord hebben gehad, en na deze te heb ben gelost, is het schij» onttakeld en is de lont. in het buskruit gestoken. Deze zoogenaamde seheeps zelfmoord was onvermijdelijk wilde men den bodem niet in handen van den vijand spelen. Het schip moet dus ongetwijfeld belang rijke tijdingen voor St. Petersburg hebben bevat. liet ligt voor de bund de zending van 33. VII. Nauwelijks had Pierre de kamer van Dartigues verlaten toen Claude binnentrad, als had bij op de loer gestaan. In zijne oogen lag de dreigende, sluwe uitdrukking van een van een vos. Welnu vroeg hij, terwijl hij plaats nam en Dartigues uitvorschend aankeek. Hoe staat het met je overwinning Wil de jongeman aan het aas bijten? Tot nu toe behoefde ik er weinig voor te doen. Hij heeft eeii open karak ter en zijn gemoed is zoo vol vertrouwen, dat het mij tegelijkertijd verheugt en be droeft. Daar begrijp ik niet veel van. Het is toch doodeenvoudig. Ik ben gelukkig, doordat Pierre zich zoo aan mij gehecht heeft, doch bet bedroeft my, dat ik die gehechtheid zoo lang heb moeten ontberen. Ben je zoo gevoelig geworden, sinds je rijk bent Speel den liefhebbenden vader voor wien je wilt, bij mij gaat dat kunstje niet op. Denk je bijgeval, dat ik geen hart heb Waarom zou jij er geen hebben? Ik heb er immers ook wel een Dartigues liep zwijgend in zijn kabinet op en neder, alsof hg het onderhoud wilde afbreken, doch Brun liet hem niet los. Wat heb je den jongen toch wel be loofd, om hem in acht dagen zoo op je hand te krijgen Ik weet wel, dat je sympathiek kunt zijn, als je wilt. Maar een zoon te doen vergeten, dat je hem twintig jaar lang aan zjjn lot hebt over gelaten, dat is knap. Ik wilde wel eens weten hoe je dat hebt aangelegd. Je zult hem verzekerd hebben, dat je hem lief- hebt. Goed Maar als hij e'én oogenblik heeft nagedacht, zal hij wel een beetje aan de waarheid van die verzekering zijn gaan twyfelen. Waarom Omdat jij niet eerder van hem noti tie hebt genomen, dan toen je belang bet je voorschreef. Oppervlakkig schijnt dit inderdaad bet geval. Maar inderdaad heb je gebeel en al ougelijk. En dat weet je zeer goed. Maar je zegt liet omdat je twist met mij zoekt. Twist zoeken? Ik met jou? Ik denk er niet aan. Ik wind geen doekjes om het geen ik wil. Zóó laat je niet doorgaan, voordat ik weet, hoe je plannen zijn. Welke plannen Ten opzichte van Bella. Dartigues verbleekte één oogenblik. Doch hij wist zich te beheerschen en luisterde kalm toen Brun voortging Toen wij hier kwamen, nu veertien dagen geleden, kende jij de gevoelens reeds die je stiefdochter bij mij had opgewekt. Echter heb je niets gedaan, wat tot. de verwezenlijking van mijn wensch zou kun nen medewerken, ofschoon je eigen belan gen noch de hare daardoor zouden worden geschaad. Bella bezit geen vermogen, daar haar moeder zich de geheele nalatenschap van den generaal heeft toegeëigend. Je hebt dus geen rekening en verantwoording over te leggen. Weliswaar is er een groot verschil in leeftijd tnsschen ons beiden, maar wat raak jou dat Jij bent niet de man, die zooveel houdt van een meisje, alleen maar omdat zij eenige jaren in je huis is opgegroeid. Je vriendschap voor mij zou je er eerder toe moeten leiden mijn plannen te bevorderen, daar deze door mij gewensclite echtverbintenis in zekere mate de belooning zoude zijn voor de diensten, die ik je bewezen heb en onze belangen nog meer doet samengaan. Zoo scheen jijzelf er ook over te hebben gedacht, doch eensklaps verander je van houding en, in plaats van mij te helpen, begin je mij te verraden. Verraden? Ten voordeele van wien? Van je zoon. Je bent dwaas I Nog nooit is er iets van dien aard tnsschen ons sprake ge weest. Best mogelijk, dat je er niet met hem over gesproken hebt, maar zonder dat jij er je tegen verzette, zag ik dat de lief de zich van Pierre's hart meester maakte en hij alle pogin.en aanwendde om Bella voor zich te winnen, lederen dag gaan zij vertrouwelijker met elkaar om. Ik zie hoe zij gearmd wandelden in den maueschijn,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1