Binnenland. (jemength t a i n - c it t r a a 1. De Tweede Kamer ving Dinsdag hare werkzaamheden aan met eenige naturali satie!), waarbij door den heer Drucber eene algemeene opmerking werd gemaakt nopens het bedrag van f 100, dat moet worden ge stort om genaturaliseerd te worden, ook als eeff landgenoot in 't buitenland vertoeven de, niet binnen zekeren termijn verklaart Nederlander te willen blijven. In dit ge val, waarbij die t'100 als een onevenredige en onrechtmatige boete kan beschouwd wor den, wenschte hjj afschaffing van de be taling dier som en ook voor ou- en min vermogenden De minister zal bij de stautsbegrooting hierop nader terugkomen. Goedgekeurd werd eene herziening in de wet op fabrieks- en handelsmerken. De behandeling van de wijziging van de Notariswet maakte wat meer tongen los. De heer Van den Berch van Heemstede vond goed, dat er kamers van toezicht op het notariaat worden ingesteld, maar'vond het niet go-d, dat deze kamers de bevoegd heid missen om scheidsrechterlijk tusschen heide te komen tusschen de notarissen en hun clientele. Verder beval hij aan, dat ook de schrijfmachine zou mogen gebruikt worden voor acten, waardoor v. el tijd zou gewonnen worden. De heer Treob, het nieuw gekozen lid voor Assen, toont zich vurig voorstander van het notariaat als bezoldigd staatsambt, terwijl het bevorderen van de zaakwaarne- raerij, zooals uit dit ontwerp zou voort vloeien, hem zeer tegenstond. Do instel ling der kamers van toezicht was goed, maar de inrichtiug zou in de praktijk blij ken minder deugdzaam te zijn, omdat de leden dier kamer 't te druk zouden hebben- Het artikels-gewijze behandelde ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Bij de algemeene beraadslagingen over de motorwet tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, werd door den heer Terlaan geklaagd, dat de eischen voor de snelheid niet streng genoeg zijn en dat er geen bepalingen in voorkomen om trent het onderzoek naar de bekwaamheid der bestuurders. De minister van W aterstaat gaf te ken nen, dat in het stadium, waarin zich het motor-verkeer bevindt, het minder noodza kelijk is een onderzoek in te stellen naar zijn vader had hem tot zich getrokken door de warmte van zijn gevoel, den drang van zijn karakter en bovendien bevat deze een krachtigen steun in de schoone Bella. Wien moet hij gelijk geven Wie had ongelijk Zijn geweten voegde hem toe Je moeder is boven alle verdenking ver heven, doch zijn heimelijke wenschen ant woordden Je vader kan niet schuldig zijn! Want, moest hij deze beschuldigen, dan moest hij tevens afstand doen van Bella. En dat ware zijn dood Aan bet geldelijk voordeel, dat hem het partij kie zen voor zijn vader zoude opleveren, dacht hij geen oogenblik. Zijn inwendige strijd werd geheel gestreden met zedelijke wape nen. Doch die strijd werd niet beslist. Toen hij den volgenden morgen opstond, na een slapeloozen nacht te hebben door gebracht, had hij nog geen partij gekozen, Htj wilde zichzelf geen oordeel opdringen, hij kou het en gevoelde zich nameloos on gelukkig. (Wordt vervolgd.) de bekwaamheid van de bestuurders, omdat de ongelukken, die aanvankelijk meer dan nu voorkwamen, meer het gevcdg zijn van onvoorzichti gheid en roekeloosheid dan van onbekwaamheid, en dat voorts de snelheid voor automobielen moeilijk absoluut is vast te stellen, omdat er altijd een hoogere snelheid zal moeten ontwikkeld worden bij hoogten of bochten. De heer Melchers kon den bestuurder van een automobiel niet toelaten dat een nog grootere snelheid dan hij een locaal-trein wordt ontwikkeld. Bij de Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot aankoop van een stuk grond ter grootte van 6'/2 H A. gronds aan den Benoordenhoutschen weg te 's Gravenhage voor den prijs van ƒ440.000 tot aanbie ding aan het bestuur van de Carnegie- stichting tot bouwing van een paleis voor het Hof van arbitrage. Nog is ingekomen een wetsontwerp tot wettelijke verplichting van vaste werklie den om zich en tot hun gezin behoorendc personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, kraam- en overlijden De Eerste Kauier heeft zonder hoofd, stemming tot toelating van de door de Prov. Staten van Overijsel benoemde le den der Eerste Kamer b sloten. Nu deze quaeslie aldus is opgelost, kaï het wetsontwerp tot regeling dier zaak worden ingetrokken. ItltliSlvCNS. IS November 1904. Itctnuichenicilt. Voor de betrekking van hoofd der school alhier hebben zich acht sollicitanten aangemeld, waarvan twee met akte Kransch. Genoemde akte was aanbeveling. Tot ontvanger van 's rijks bel. in- voerr. en ace. te Sluis c. a. is benoemd de heer P. A. Ligtenberg. Mej L M. de Pauw te Eede slaag de voor de acte gymnastiek en te Nijme gen mej. E. Jansen van Groede. Te Middelburg is eeu bende van 40 Zigeuners met (i wagens aangekomen. In den militieraad voor de provincie Zeeland zijn benoemd de heeren J. H. O. Heijse lid der Prov. St. te Middelburg, voorzitter, mr. F. J. N. van Dam id. te Oostburg, plaatsvervangend voorzitter, L. K. van der Harst lid van den gemeente raad te Middelburg en D. Wisboom Ver stegen id. te Middelburg, plaatsvervangend lid. In vereenigiug met de afd. Oost burg N. O. G. en de Liberale Kiesvereenioing O O in het V oorin. 4e district zullen binnen kort van wege de afd. Oostburg van den Bond van Nederl. Onderw., te Oostburg, Sluis, Groede en IJzendijke openbare sa men-komsten worden gehouden om het goed recht der openbare school te beplei ten. Bij de gisteren te Middelburg ge houden aanbesteding voor de provinciale wegen en werken gedurende 3 jaren, werd voor de perceelen, omvattende de vier we gen in het voormalig 4e distriet ingeschre ven doorP. Monjé te Breskens ƒ8200, W. Woittiez te id. ƒ7850, A. du Burck, te id. ƒ7783, J. M. H. van de Sande te id. ƒ7598, A. Risseeuw, Groede ƒ7389, P. Huisheere te id. ƒ7383.75, A. van Ma le te Schoondijke ƒ7290. Alles per jaar. Nu door de Provinciale Staten aan de Teekenschool te IJzendijke een subsidie van ƒ125 's jaars is verleend zal misschien voor de verschillende gemeenten aan wie mede oiu subsidie is gevraagd een niet onbelangrijk beletsel zijn weggenomen ten einde aan het verlangen der commissie van beheer te voldoen. En uit een door die commissie verzon den circulaire blijkt dat aan de in som mige raadszittingen gemaakte opmerking nopens de verantwoordelijkheid mede is tegemoet gekomen, dat de door verschil lende deskundigen gegeven lessen zullen geschieden ouder toezicht van een bestuur gekozen uit de bij de inrichting financieel belanghebbenden. Er zal dus gelegenheid bestaan om uit het college van Burgemeester en Wethou ders of uit deii raad der gemeente die een bijdrage verleenen, één lid aan te wijzen in het bestuur der Teekenschool. Het komt ons voor dat deze inrichtiug nu wel aan haar uitgebreider terrein zal kunnen be antwoorden. Door vletterliede is deze week eeu doode walvisch, die in de Noordzee drij vende was aangetroffen, eujjbij Huisduinen aan wal gebracht. Ontdaan van den staart, is liet exem plaar ruim 18 meter lang. liet verdwenen meisje. Het lijk der 15-jarige Bertha Brouwers is gevonden door den knecht van een turfschipper, die eenige turven in 't water liet vallen el) ze wilde opvisschen. Toen hij zijn hand in het water stak kwam hij met het lijk in aanraking, dat daarop boven water kwam. Eenige jongens haalden liet op den wal, de politie van het bureau Raampoort, in de onmiddellijke nabijheid, werd gewaar schuwd en was spoedig met de lijkenmand ter plaatse. Toevallig passeerde juist een dokter, wiens hulp werd ingeroepen deze consta teerde aan het lijk geen uiterlijke teekenen van geweld, die aan een misdaad deden deuken, doch mogelijk zou een sectie an ders kunnen uitwijzen. De justitie werd per telefoon met het vinden van het meisje op de hoogte ge steld. Inmiddels had men haar vader ontboden en deze herkende zijn kind terstond. Het was nog gekleed als op den avond toen het de ouderlijke woning verliethet gelaat was weinig veranderd, alleen wat opgezwollen, waaruit viel af te leiden, dat het meisje nog niet zoo heel lang had te water gelegen. De vader deelde nog enkele bijzonder heden mede, die met de verdwijning in nauw verband stonden. Men is nl. in het bezit van eeu blief, afkomstig van oen in de buurt wonenden boekhandelaar, waarin aan het meisje eene fqriueele liefdesverklaring wordt gedaan. Schrjjver doet haar het voorstel nog eens in zijn winkel te willen komen en verzoekt hem toch volkomen te vertrouwen hij meent het goed met haar. Als ze geen kans zag om haar huis te verlaten, dan moest ze probeeren een uitvlucht te vin den, wat haar toch zeker wel z >u gelukken. Deze brief was niet onderteekend, maar de boekhandelaar verklaarde bij de politie de schrijver er van te zijn. Hij voelde voor het meisje een groote genegenheid, ondanks hun verschil iii leef tijd zij was 15 jaar, hij ruim 45. Later zijn nog vier prentbriefkaarten aan haar adres bezorgd, echter niet haar naam vermeldend, doch geadresseerd aan Bertha Kooi. De benedenbuurman van de familie B die den naam Kooi heelt, ontving dei kaarten eerst, doch begreep uit den voot naam Bertha, dat ze voor het meisje ws ren bestemd en stelde ze haar moeder te hand. Op een dezer kaarten werd 't meisj verzocht Woensdag 2 Nov. een ontmoetioi met dan afzender te hebben, waaraan z; echter niet voldeed. Zij had van hem eei diepen afkeer, zóó zelfs, dat zij brieven die hij haar op straat in de hand duwde, niet zeil las, doch gaf aan de juffrouw van liet atelier, waar zij werkzaam was en dit zij in vertrouwen had genomen. De» maakte de brieven open en vertelde haar, dat er allerlei slechts in stond. Een enkele maal moest Bertha voor haa ouders een boodschap doen in den boek winkel, doch om den man te ontloopen vroeg ze aan een vriendinnetje liet. evei voor haar te willen doen, wat dan ook ge beurde. Juffrouw Brouwer, Bertha's moeder, dii achter deze correspondenlie was gekomen had haar daarover onderhouden. Aanvan kelijk had zij ontkend te weten van wiei de brieven en kaarten kwamen, doch latei vertelde ze openhartig wie de schrijve] was. Natuurlijk zochten de ouders, toen zj plotseling verdween, verband tusschen dez brieven en haar verdwijnen en werd d politie ei mee in kennis gesteld, die de man in verhoor nam. Hij bekende, maar hield vol zooals bo ven gezegd, haar 's Woensdagsavonds I Nov., niet gezien te hebben. Sedert dien werd de man door de poli tie streng in het oog gehouden en sur veilleerde zy voortdurend in de straat waa hij woont. De ouders gelooven zeker, dat hij meel van de zaak weet, dan hij thans zegt. Doch mogelijk is ook, dat Bertha ziel het onderhoud met haar moeder over dl ontvangen kaarten en brieven zóó aange trokken heeft, dat ze besloot zich van hel leven te berooven. Intusschen wacht men den uitslag van het gerechtelijk geneeskundig onderzoek at, wellicht dat dit iets naders aan het licht kan brengen. De deelneming in dit geval is groot.. Zooals men begrijpen kan zijn do ou ders diep bedroefd over het verloop van deze gesahiedenis. Het was Dinsdagavond in den Jordaan buitengewoon druk een groote menigte bewoog zich in de nabijheid van de Ege- lantiersgracht en voor het huis van de fa milie B. stonden voortdurend groepjes men- sclien te kijken naar de vensters. Ook het huis van den bewusten boek handelaar trok de aandacht en herhaalde lijk moest de politie, die daar zoowel in uniiorm als in burgerkleeding surveilleer de, tot doorloopen aanmanen. De gewone bewakingspost was in deze wijlt versterkt. Natuurlijk werd liet ophalen van Bertha overal druk besproken de meest overdre ven praatjes deden in de buurt de ronde, men hoorde allerlei fantastische- verhalen over haar verdwijning van mond tot mond aan. Het lijk werd 's middags voor de ge rechtelijke schouwing naar het Binnen gasthuis gebracht. Op het rangeerterrein van het spoor weg-emplacement te Rozemlaal is Dinsdag avond een 8-jarig jongentje van den spoor wegarbeider J. door een van België ko-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2