BRESKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 948. Zaterdag 12 November 1904. 14" Jaarg Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt elkeu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl IIJAIAV te Breskens. OostenrijkHongarije. Het blijft woelig in en om Innsbruck. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Italianen te Innsbruck drie Duit- sclie studenten aangevalleneen hunner werd met zes messteken verwond. Het is niet gezegd, dat de Italiaansche studenten het gedaan hebben. Maandag kwamen er dertig Italiaansche werklui in een geweerwinkel om revolvers te koopen. Zij werden afgewezen. De Italiaansche studenten, die in hechtenis zijn, ontkennen dat zij met revolvers geschoten hebben. Maar dat zal moeilijk vol te houden we zen. Op zekere plaats in het hotel Weis- ses Kreuz, waarheen die studenten Vrij dagavond de wijk hebben genomen, heeft men nog een aantal revolvers gevonden. Bij een hunner is thuis een kist in be slag genomen, die patronen schijnt te be vatten. Een der Italiaansche soldalen, die op last van den stadhouder de straten schoon moest vegen, heeft erkend, Pezzy met zijn bajonet doorstoken te hebben. Volgens getuigen was hij 't ook, die met Italiaansche scheldwoorden op de Duitschers aanviel. \oord-Ameriku Op den Dinsdag, volgende op den eer sten Maandag in November van elk schrik keljaar worden, volgens de Amerikaansche grondwet, de leden gekozen van het kie zerscorps dat op zijn beurt weer den presi dent en vice-id, der Unie verkiest. Het aan tal van de aldus aangewezen kiezers is in eiken staat gelijk aan het aantal senato ren en volksvertegenwoordigers waarop hij in het Congres recht heeft. Maar geen senator of volksvertegen woordiger van de bestaande wetgevende macht kan lid van het kiezerscorps zijn. De president, die een jaarljjksch salaris van 50.000 dollars heeft, is opperbevelheb ber van de nationale strijdmacht en kan zijn veto uitoefenen ten aanzien van alle door het Congres aangenomen wetten, en dat veto verliest pas zijn kracht, indien 't gewraakte wetsontwerp andermaal door bei de huizen van het Congres met een meer derheid van twee derden is goedgekeurd. Dinsdag zijn dan in de Vereunigde Sta ten de leden van het rechtstreeksche kie zerscorps gekozen, en de uitkomst van die verkiezingen is geweest dat de republikei nen zich een voldoend overwicht in dat lichaam hebben verzekerd, om Roosevelt, hun candidaat voor het presidentschap, in zijn ambt te kunnen bestendigen. Er is dus geen twijfel meer, of Theodore Roose velt zal ditmaal voor de eerste maal tot president van de Vereenigde Staten geko zen worden. We zeggen de eerste maa^ want bij de vorige presidenlieele verkie zingen viel hem slechts het vice-president- schap ten deel, daar een groot deel van de republikeinsche staatslui hem om poli tieke redenen niet met de hoogste macht in de republiek wilden bekleeden. Zij konden immers voorzien dat Roose velt eer de partij naar zijn zin zou leiden dan zich door de partij zijn beleid zou la ten voorschrijven. Het oogmerk om hem op deze wijze ter zijde te schuiven, werd echter verijdeld. De kogel die president Mac Kinley te Buffalo neervelde, maakte, volgens de be palingen van de Grondwet, den vice-presi dent tot diens opvolger. De populariteit die Roosevelt zich reeds in 1898 als kolo nel van de Koughriders op Cuba, Jaarna als gouverneur van den staat New-York en republikeinsch voorvechter bij de verkie zingen van 1900 heeft verworven, blijkt tijdens zijn presidentschap nog toegenomen te zijn. Zijn tegenstander, de democrati sche oud-rechter Parker, is gelijk het uit gedrukt wordt, onder een lawine van stem briefjes bedolven. De onstuimige veldtocht van de demokraten en Parker's persoonlijk optreden in de kiezersvergaderingen heb ben Roosevelt geen afbreuk kunnen doen. In weerwil van alle verzekeringen van demokratischen kant, bleef het volk wan trouwend ten aanzien van de handhaving vau den gouden standaard, wanneer de de mokraten aan het roer mochten komen, en verder schijnt men bevreesd te zijn geweest voor wijzigingen in het tarief van invoer rechten. Het volk weet wat het aan Roo sevelt heeft, hij is, als typische vertegen woordiger van den Amerikaanschen volks aard, weergaloos populair bij het jonge Amerika. Dinsdagavond is dan ook zijn overwin ning te New-York en elders gevierd met de gebruikelijke vreugdevuren, lichtbeelden, sirenen-gefluit van stoomschepen enz. Het juiste aantal stemmen dat de republikeinen in het kiezerscorps zullen kunnen uitbren gen is intusschen nog niet bekend. Daar het 470 leden telt, moet Roosevelt, om ze ker te zijn van de overwinning, er tenmin ste 239 hebben. Het republikeinsche par tij-comité had op 289 voor zijn candidaat gerekend. Rusland—Japan Naar uit Chifoe gemeld wordt duurde ook Zaterdag de aanval op Port Arthur voort in weerwil van de ontzettende zand- en sneeuwstormen wel een bewijs, dat de Japanners alle pogingen in het werk stel len om zich het bezit van de vesting te verzekeren voordat het strenge jaargetjjda de bestorming van de versterkingen belet. En als tot bet voorjaar gewacht wordt is er wel eenige kans, dat de Baltische vloot of een deel er van nog een woordje komt meepraten, wat aanleiding kon ge ven, dat van het beleg moest worden af gezien. Hoe de Japanners geen enkel middel schu wen om in Port-Arthur te komen en zelfs een beroep doen op verraad, blijkt uit het volgende van Chifoe de wereld ingezonden bericht, dat tevins een bewijs is, dat de belegeraars nog niet zoover gevorderd zjjn, daar zij anders tot zulke verdachte hulp middelen niet hun toevlucht behoefden te nemen. Het luidtEen Russische soldaat, die den 26en October gevangen genomen werd, verklaarde, dat de soldaten van het garni zoen in nood verkeeren en ontmoedigd zijn. Het voedsel is schaarsch, de voorraad medicijnen en hospitaalbenoodigdheden is onvoldoende. Nadat generaal Nogi dit verhaal van den gevangene gehoord had( riep hij den staf bijeen om te beraadsla gen. Toen werd een brief geschreven, die rondgestuurd moest worden onder de Rus- 30. Hij opende een lade uit zijn schrijftafel, nam er een chèque-boekje uit en reikte het Pierre toe. Ziehier een boek je op jouw naam. Ik heb honderdduizend frank bij bet Crédit Lyonnais voor je op deposito gezet. Je hebt er vrij over te beschikken. Weiger niet, ging hij voort, bemerkende dat Pierre een afwerende beweging met de hand maakte, ik zou gaan gelooven, datje niet van mij hieldt. Wat beteekent die som, bij al hetgeen ik je wel zou willen geveii Ik heb nog veel verloren tijd bij je in te halen Je zult zien, wat ik nog voor je doe I En om te beginnen, zal ik je volkomen vrij laten in je hande lingen. Ga dau heen, omdat je wilt heen gaan, maar vergeet niet dat de dag, waarop je verklaart bij mij te willen blijven, een feestdag voor mij zal zijn I Hij omhelsde hem teeder en geleidde hem naar de vestibule, waar de luie be dienden de nieuwerwetscbe beginselen reeds toepasten, door zich door bun meester te laten betalen en niets uit te voeren. Met haastige schreden keerde Pierre huis waarts, nog geheel onder den indruk van de redeneeringen zijns vaders. Dien ochtend nog een jongeling, die met zijn maandelijkscbe toelage van een paar honderd frank moest zien uit te komen - en tbans En wat zou nog volgen V Had zijn vader bet hem niet als een plicht voorgeschreven, zooveel mogelijk geld uit te geven, terwijl Appel hem steeds op het hart bad gedrukt zooveel mogelijk te spa ren Het fortuin, bijeengegaard door bet idividu, dienstbaar gemaakt aan de gemeen schap, was dat niet het ware socialisme Wie van de drie mannen, gelijkelijk be gaafd en nuttig, had gelijk V Dartigues, de verkwister, Appel de spaar zame, of Des Barres, de voorstander van het communaal bezit? En onwillekeurig helde zijn oordeel over naar zijn vader, den onweerstaanbare. Toen doemde een ander beeld voor zijn oogen op. Bella, de schoone Amerikaan sche 1 Hoe bekoorlijk was zij Een warm gevoel doorstroomde zijn borst en hij vroeg zich af of door de terugkomst van zijn vader zijn geheele leven niet op een keerpunt was geraakt. Die rijke erf gename, de dochter van een dictator, was dat een meisje, geschikt om bemind te worden door een jongen democraat, opge voed door Appel en leerling van Des Bar res? Welk een ironie, hoe werd bij in zijn principes aangetast! Want hij kon niet ontkennen, dat hij zich niet had weten te onttrekken aan de velerlei verleidingen, waaraan hij blootstond en dat zijn begin selen niet meer zoo onwankelbaar vastge- worteld stonden als voorheen. Maar was hem dit ten kwade te duiden? Het sprook je van den rijken oom uit Amerika was aan hem bewaarheid geworden, op dat céne na, dat het zijn vader was, die terug was gekomen, met schatten beladen. En te recht had Dartigues opgemerkt, dat het erfrecht nog niet was afgeschaft in Frank rijk. De erfgenaam van dien milliouair stond even dicht tot Bella Hernandez als de zoon van Appel ver van haar verwij derd was. Pierre werd een goede partij, zelfs voor de schoone Amerikaansche. Een schitterende, gelukkige tijd lachte hem toe. In zijn overpeinzingen verdiept, had hij eindelijk de deur van zijn logement be reikt. De waard trad hem tegemoet. Mijnheer Appel, er is een telegram voor u gekomen. Die naam Appel, waarmede' hjj werd aangesproken op hetzelfde oogenblik, waar in hij nadacht over de voordeelen die hem het aannemen van zijn waren naam zouden aanbrengen, klonk het hem als een ver wijt in de ooren. Hij nam zwijgend het telegram in ontvangst. Op zijn kamer ge komen las hij >Zj)n zeer ongerust, ver langen je weder te zien. Kom oogenblik- kelijk, gekust, Appel". Hij zette zich in een leunstoel neder en peinsde. Hij zag het vreedzame huis in de Rue de Luxembourg weer, hij hoorde de stem zijner moeder en voor 't eerst 1 van zijn leven aarzelde hij, stond in twee strijd over den weg dien hij te volgen had. Een herhaald tikken op de deur stoorde hem in zijne gedachten. Ontstemt riep hij Binnen Het liefste schepseltje, dat ooit op den Boulevard werd bewonderd, op-en-d'op een Parisienne, in een elegant reisjaponnetje, stond op den drempel en wierp hem la-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1