KENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 945. Woensdag 2 November 1904. 14" Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. AÜONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ6.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor A 'uevika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eu Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFLH.MA.V te Breskeus. De voorgestelde wijzigingen in de Lager- Onderwijs-wtt. Het mag bekend worden verondersteld, dat bet bij/onder onderwijs sedert het jaar 1848 tot op den dag van heden niet op gehouden heeft voor zich te vragen. Vóór '48 was er geen vrijheid van onderwijs, na dien tijd heeft men die verkregen. Maar daarna waren het de financiën, waaraan het ontbrak, om de bijzondere school te maken, wat men er van maken wilde. Het bijzonder onderwijs heeft, zooals Dr. Kuyper het onlangs op bet gouden jubi leum van het beslaan der vereeniging van Christelijk Onderwijs heeft opgemerkt, een derde van het aantal leerlingen in Neder land. Zijn ideaal en dat der vereeniging moet zijn, dit op te voeren tot het twee derde ja zelfs het drie derde moet worden opgeëischt. De nu voorgestelde wijzigin gen in do lager onderwijswet zullen, wan ker zij wet zullen zijn geworden, het mid del zijn, om tot dat ideaal te geraken. Er is in de dagbladen van al erlei rich ting, zoowel door die, welke niet tot de regeeringspart ij mogen gerekend worden, als die, welke aan de zijde van Dr. Kuy per staan, in den breede over die wijzi gingen geschreven. Doch aangezien die bladen niet onder het bereik van de groote schare des volks komen, achten we het niet ondienstig, dit onderwerp ook onder de oogen onzer lezers te brengen. Vooreerst krijgen we dan eene herziening van art. 12 van de tegenwoordige wet, dat handelt over de opleiding der onderwijzers »Van Rijkswege worden kweekscholen en normaallessen opgericht en onderhouden tot opleiding van onderwijzers". Dit artikel nu is in de wijziging gehandhaafd doch is uitgebreid in dier voege, dat de bijz. kweek scholen in heel wat betere conditiën ko men dan tot hiertoe het geval is. Ook wordt de opleiding geheel veranderd. Er zullen volgens dit ontwerp kweek scholen voor bijz. onderwijzers komen in eigen gebouwen en waaraan 4 onderwijzers zullen verbonden worden, immers eene nieuwe alinea zegt: »de kweekschool is gevestigd in een eigen gebouw met ten minste vier klasse-lokalen, ieder eene ruim te aanbiedende voor ten hoogste 24 leer lingen", terwijl er verder bijgevoegd wordt »aan de kweekschool zijn ve.bondiu ten minste vier onderwijzers, die in het bezit zijn van de acte vau booldonderwjjzer en tijdens de schooluren der kweekschool aan geene onderwijsinrichting werkzaam zijn". Deze onderwijzers zullen tevens het recht van diplomeeren krijgen. Een uitgebreid art. 57 geeft biertoe de gelegenheid. Daar toch lezen wc »Ter verkrijging vau de acte, vermeld in art. 56 (onderwijzersacte) wordt vereischt de volbrachte leeftijd van 18 jaren, het afleggen van het eindexamen eener gemeentelijke of bijzondere kweek school, die voldoet aan de eischen ter ver krijging vau Rijkssubsidie gesteld, afgeno- mèn door de onderwijzers der kweekschool onder toezicht van een of meer gecommit teerden door onzen Minister met de uit voering dezer wet belast, aan te wijzen welke gecomitteerde of gecommitteerden be slissen bij verschil vau gevoelen omtrent het verleenen van de acte tusschen hen en de onderwijzers. Aan dit examen wordt uitsluitend deelgenomen door kweekelingen, die aan de kweekschool, waar het wordt afgelegd, gedurende de laatste twee jaren, aan het examen voorafgaande, onafgebro ken hunne opleiding hebben genoten". Voor de kosten van dit onderwijs is uit getrokken ƒ2.050.000 en voor de kweek scholen voor openhaar lager onderwijs ƒ400.000. Met deze voorgestelde wijzi gingen kunnen velen zich niet vereenigcni vooral ook, omdat tegenover gelijke rech ten, die de bijz. kweekscholen met de open bare hebben, geen gelijke verplichtingen staan, 't Is de vraag, of de kweekscho" len, die volgens het ontwerp kunnen wor den opgericht, aan billijke eischen zullen voldoen. En dit zou toch eene voorwaar de moeten zijn, als men de kosten be schouwt voor >die goed ingerichte kweek scholen, waaraan men het diploroeerings- reclit met volle gerustheid kan toevertrou wen" (Memorie van Toelichting.) Die vraag kan beantwoord worden, als men het pro gramma der rijkskweekscholen vergelijkt met dat van die, welke kunnen worden op gericht volgens dit ontwerp. Aan de eer ste wordt alles onderwezen wat tot eene beschaafde opvoeding van een' onderwijzer noodig is, opdat deze zijne plaats in de maatschappij met eere zal kunnen inne men. Aan die volgens het ontwerp zal niet veel meer ouderwezen worden dan de vak ken van 't gewoon lager onderwijs. Im mers, behalve wiskunde en de beginselen der algemeene geschiedenis nog slechts twee andere; dit zouden b.v. kunnen zijn nuttige handwerken voor meisjes en slöjd voor jongens. Zingen moet worden onderwezen, als een vak van gewoon lager onderwijshandlee- kenen en gymnastiek worden niet genoemd; alleen de beginselen van het liand- teekeneu en de vrije- en orde-oefeningen moeten worden onderwezen. In dit ont werp is geen wijziging gebracht in de op leiding van onderwijzer door één persoon, de slechtste, die er is. Er worden geen voorwaarden in gevouden, waardoor de op leiding op de kweekscholen kan verbete ren. Daarom wordt het dan ook door ve len bestreden. (Slot volgt.) Het incident op de Noordzee zal niet de gevolgen hebben die men verwachtte en waarop menig Brit heeft gehoopt. Na de verklaringen nedergelegd in het rapport van den admiraal der Baltische vloot van uit Viga gezonden, heeft men zich aan beide zijden vereenigd met het voor stel van den Czaar om het geschil te bren gen voor het Hof van arbitrage. Natuurlijk geeft dit besluit der Engel- sche Regeering evenals het rapport van voornoemden admiraul aanleiding tot cri- tiek, zooals uan elke zaak twee zijden zjju. Zoo sprak men het reeds een schande voor de Britsche natie dat deze zaak waar in de Engelschen zoo zeer beleedigd zijn, moet worden onderzocht door vreemden. Maar over 't algemeen is men zeer in- Je spreekt over Dartigues als ware tij een man van invloed. Hij heeft een groot vermogen ver worven. Hij komt terug uit de Nieuwe Wereld met millioenen beladen. Een glimlach verhelderde haar bewolkt gelaat. Zijn droom is dus verwezenlijkt. Hij moet wèl gelukkig zijn Maar het geluk maakt goedhartig, waarom zou hjj mij dan van mijn eenigste vreugde willen berooven Indien zijn belang zulks vordert, zou hij niet aarzelen. Dat je niet eerder van hem hebt verno men, komt oiudat hij een anderen naam heeft aangenomen. Thans heet hij de Mail- lane. Hij is de tegencandidaat van Des Barres. -- Nu begrijp ik alles. Pierre is een aanhanger van den laatste. Mjjn God, ook dat nog Reeds bij de eerste ontmoeting komen ons beider wenschen tegen elkander in opstand Hij zal nu temeer over Des Barres willen zegevieren, omdat hij, met dezen, ook ons verslaat. Het is nu niet meer de strijd tusschen twee gevoelens, maar tusschen twee beginselen. Mijn on gelukkig kind is in de macht van zijn va der, die hem kan verblinden met een leven van genietingen. Wij, die hem steeds den ernst des levens hebben voorgehouden, had den misschien ongelijk. Wij maakten on ze zaak minder aantrekkelijk en bereidden daardoor zelf onze nederlaag voor. Wij hadden de jeugd beter moeten eerbiedigen, hem niet een deel onzer eigen levensamar- ten moeten opleggen. Nu komt een an der hem ons ontrooven, alleen door hem genietingen aan te bieden. - Dus je denkt, dat Pierre zich zal la ten omkoopen Ik zal hem zulk een be- leedigiug niet aandoen. Wij hadden geen ongelijk, toen wij hem voorbereidden tot den levensstrijd, wij veredelden daardoor zijn geest en verruimden zjju blik, wij leer den hem de hooge beteekenis van eer, deugdzaamheid en moed. Ik wil niet be weren, dat wjj niet te strjjden zullen heb ben, maar met vertrouwen wacht ik den uitslag at, al wacht ons veel kommer en leed. Mijn eerzucht bestaat alleen en uit sluitend daarin, eens mijzelf te kunnen toevoegen ik heb een man van hem ge maakt 1 Met forscho stem, waaruit ten volle zijn vastberadenheid sprak, had hij deze woor den geuit. Francine zag hem nog steeds met bezorgdheid aan. Je wilt. Pierre toeh niet alleen in die handen overlaten Dat ware te veel gewaagd lk zal hem nog heden seinen, dat wij hem hier terug verwachten. Wij moe ten uit zijn eigen mond een beslissing ver nemen. Ik waag het spel, wees gerust, ik zal uiets onbeproefd laten om het te win nen. Francine schudde droefgeestig het hoofd. Wees voorzichtig Want je hebt te doen met iemand, die er niet voor terug deinst de kaarten te vervalschen. VI. Het was aen zoele avond, een echte avond uit het Zuiden. Alle vensters van het salon waren geopend het diner was juist geëindigd en de bewoners van het kasteel gebruikten de koffie. Mevrouw de Maillane, gewikkeld in een kostbare pels, zat voor het haardvuur, dat, niet tegen staande de Zomerwarmte, die de anderen kwelde, op haar bevel was aangestoken. Sinds zij Amerika verlaten bad, klaagde zij onophoudelijk over koude. Waar zijn de kinderen V vroeg zjj. Zij wandelen in het park, antwoord de Dartigues. Wat hebben zij er toch aan, in deze koele avondlucht in het vochtige park te wandelen De koelheid van dezen avond zullen wij maar buiten besprek laten, en, wat den kinderen betreft, wel zjj praten over verschillende voorwerpen, die jjj zonder eonig belang zoudt vinden, doch die voor hen veel bekoring hebben. Misschien spre ken zjj zelfs geen woord en toch baart hen die wandeling veel genoegen, want lig is vierentwintig jaar en zjj nauwelijks acht tien. W jj kennen die genoegens niet meer, niet waar Barandet, nietwaar Rémanpon Spreek voor uzelf, merkte Rémanfon op. Ik zou ook wel in den manescbjjn kunnen wandelen, als ik wilde.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1