Meutielmagazijn 377" Staatsloterij. RUIME VOORRAAD Ad verten tien. 2e Kamer, in het begin des volgenden jaars nog een buitengewone stemming voor den Raad noodig is. De straatverlichting is gebracht van f 570 op t' 040 wegens het meerdere branden van de lantaarns. Dhr. de Bruijne meende dat reeds in 1903 de lantaarns meer brandden, zoodat feitelijk dit niet meer van invloed kan zijn op deze verhooging. De voorz. beaamde dit, doch toen gold het voor slechts een gedeelte van hetjaar. De reinigingsdienst werd op voorstel van den lieer de Bruijne verhoogd met het be drag ii ƒ75, dat is uitgegeven voor het schoonhouden der straten gedurende het zomerseizoen en onttrokken aan den post onderhoud van straten enz het doet aan de werkelijke uitgaaf wel niets af, maar 't werd meer rationeel geacht die werkzaam heid inderdaad meer als reiniging te be schouwen. In het onderhoud van openbare gebou wen is mede begrepen het verven van het Raadhuis en van de Roóde Leeuw, alsme de het aanbrengen voor zoover mogelijk van klankborden aan den toren. De voorz. zeide hieromtrent dat het aan brengen van klank- en wijzerborden slechts gedeeltelijk zal kunnen geschieden, en' de begrooting niet meer zal toelaten dan aan elk écn tegelijk. Dhr. Stern achtte deze werken misplaatst, dat wil zeggen onder een hoofd waar ze niet thuis behooren. De klankborden zijn door de restauratie aan het Stadhuis weg genomen, langs denzelfden weg dienen ze er weer te komen. In het belang van het binnenwerk van den toren is de aanbren ging dier borden hoogst gewenscht. De heer de Bruijne zou met écu wijzer- en één klankbord geen vrede kunnen hebben. Het is een enorm werk om de stelling te plaatsen dit zou zich telkens herhalen, zoodat vele onkosten noodeloos zonden wor den gemaakt. De wensch der ingezetenen, die op deze borden veel prijs stelleu in aanmerking nemende, stelde hij voor de ƒ175 voor klankborden uitgetrokken te schrappen, en die over te brengen naar andere noodzakelijke posten, om dan te zijner tijd van dit werk in zijn geheel een begrooting te laten opmaken en een kleine geldleening te sluiten tot uitvoering daar van. Dit werd algemeen goedgevonden. Het schoonhouden van school A gaf den heer Stern aanleiding te wijzen op de hoo- ge kosten die dit werk vordert; hij gaf in overweging dit voortaan te laten doen bij abonnement of bij uitbesteding. Dhr. de Bruijne sloot zich hierbij aan. De voorz. meende dat bij aanbesteding dit werk zoo moeilijk zal te omschrijven zijn. Dhr. Stern merkte op dat dit niet moei lijker zal zijn. De ontvangsten gaven tot weinig veran dering aanleiding. Een postje van ƒ24 dat men als niet meer te innen beschouw de wegens grondpacht meenen we, ('t was moeilijk te verstaan) en ƒ50 minder opbrengst van de tolhef fing brachten de inkomsten op ƒ20.811.11 en de uitgaven op gelijk cijfer met /241.73 voor onvoor zien. Na vaststelling van het suppletoir ko hier van de hondenbelasting werd de zit ting gesloten. Men schrijft ons uit Oostburg: Schier eiken Zondagavond bij het zoog. »uitgaan" der herbergen worden de om wonenden vergast.op ergerlijke en misse lijke tooneelen, zich uitende in liederlijke taal en walgelijke vloeken. Of de gelegenheid hoe langer hoe schoo ner gevonden wordt dat men van over heidswege in casu de rijks- of gemeente politie daarin niet gestuit wordt, weten we niet. Maar wel weten we dat Zondagavond de kroon op het werk is gezet, toen naast het kanibalen-leven tevens op zeer hard handige wijze de verschillende bezoekers afscheid van elkander namen. 't Is te hopen dat aan deze tooneelen eens een einde wordt gemaakt, dat door een nauwkeuriger toezicht ter plaatse ver zekerd zou zijn. Tot gemeente-veldwachter te Water landkerkje is benoemd S. W. Serlé te Sluis kil, gem. Ter Neuzen. Hoofdplaat. Ing volge advies van den Hoofd-ingenieur van den Provincialen Wa terstaat werd in een dezer dagen gehou den vergadering van den Dijkraad der wa- terkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thoipaes-polders besloten tot het zee waarts verdedigen van een drietal strand- hootden onmiddellijk bewesten den zooge- naamden nol no. 7. De kosten dezer aanvankelijke oever voorziening zijn geraamd op ƒ29070. Na eenige jaren van schijnbare rust van het oevervak, hadden zich in den laatsten tijd slik valletjes voorgedaan die het raad zaam deden zijn, verderen achteruitgang zoo mogelijk te betwisten. IJzentlijke. Ds. E. K. Groeneveld alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Ilerv. Gem. te Znid-Scharvvuude. Zaterdag jl. vergaderde de afdeeling Oostbnrg van den Bond van Ned. Onder wijzers te Oostburg. Door den voorzitter, den heer J. dn Burck van Uzendijke, werd medegedeeld, dat weer 2 nieuwe leden toe- gelreden waren. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Bouds-vergadering werden benoemd de liee- ren de Priester en de Klerek te Oostburg, en naar de vergadering van de propaganda- commissie te Vlissingen, om te komen tot eene provinciale actie tegen de ingediende wetswijzingen op het lager onderwijs, de heer P. de Bruijne te Aardenburg. Voorts werd besloten 1000 exemplaren van het ïOudernummer" der Bode aan te schaden en die gratis onder de ouders van schoolgaande kinderen te verspieiden. Nog werd een voorstel aangenomen om de afdeeling West Zeeuwsch-Ylaanderen van het Ned. Onderwijzers Genootschap te ver zoeken, samen een spreker uit te noodigen om te spreken over liet goed recht der Openbare School". Wil het Genootschap daarop niet ingaan, dan zal de afdeeling van den Bond zulks doen. Door den heer Beerens werd ter sprake gebracht het feit, dat Ged. Staten volgens eene beschikking op zijn adres een bedrag van ƒ100 voor 8 uur les per week in de Fransche taal voldoende achten, terwijl dat college goedkeurt een bedrag van ƒ125 voor 4 uur les aan hot hoofd der school te IJzendijke. .Selioondijkt', 24 Oct. In de hedeu ge bonden voltallige zitting van den Gemeente raad werd goedgevonden aan Ged. St. out - heffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in gymnastiek aan school A wegens gebrek aan geschikte lo- caliteit. Het suppletoir kohier hondenbelasting werd vastgesteld op ƒ11.15. Als ambtenaren van den Burgerl. Stand werden benoemd de heeren P. van Moule en M. A. Bleiker de Ie belast inet het voltrekken der huwelijken, de 2e belast met alle overige werkzaamheden. Als hunne plaatservangers werden benoemd de heeren Anth. Luteijn en Joh. Risseeuw. Bepaald werd dat het kantoor van den 2en Ambt. geopend is eiken werkdag van 9 12 voorm. en op Zondag of algemeen erkende chr. feestdagen van 11 12 vm indien de belanghebbende aantoont, dat de aangifte niet tot den volgenden dag kan uitstellen. Van het bestuur der Teekenschool te IJz mdijke was een verzoek ingekomen om een subsidie van ƒ40 's jaars gedurende 5 achtereenvolgende jaren. De voorz. deelde mede met de wethou ders gevolg te hebben gegeven aan de uit- noodiging van de commissie tot eene con ferentie met collega's uit andere gemeen ten waaruit leerlingen de school bezoeken en aan wie mede een evenredig subsidie is gevraagd, en heeft den indiuk gekregen dat de resultaten var. het onderwijs wer kelijk goed waren. Ook is aan het Rijk en de Provincie eene subsidie gevraahd. Het Dag. Bestuur zou wel voor inwilli ging van het verzoek zijn, doch voorwaar delijk, nl. indien het rijk. de provincie en de overige gemeenten ook subsidieeren, tel ken jare aan de gemeente rekening en ver antwoording wordt overgelegd en eventu eel min- of onvermogenden in de gelegen heid worden gesteld het onderwijs kosteloos te kunneen genieten. Dhr. de Smidt vond het schoolgeld a 10 per jaar zeer laag, en tevens de zich meer et meer openbarende zucht om maar bij de algemeene kas om steun aan te klop pen bedenkelijk, omdat als in andere ge meenten zoo'n school komt men, nu ge vende, ook zou behooren bij te dragen. Dhr. Luteijn merkte op dat slechts één maal per week onderwijs wurdt gegeven, en het subsidie gevraagd wordt om eenige uitbreiding aan de school te geven in den vorm van een ambachtschool in 't klein doorniet alleen hand- en rechtlijnig teeke nen te beoefenen maar ook practiseh te werken. Dhr. de Sinidt wilde het liut er van wel niet ontkennen, maar achtte het schoolgeld toch te laag voor zoo veel gegoeden die er aan deel nemen. Voor het subsidie van het rijk vreesde spr. wel wat, omdat de minister nu te kennen heeft gegeven voor ambachtsscholen niets beschikbaar te heb ben Mede duchtte hij de oude stelling dat nu met ƒ40 zal worden volstaan, doch later te zullen aangroeien tot een vraag van ƒ75.-- als gevolg van uitbreiding. Zierikzee geeft daarvan ecu sprekend bewijsdaar ls een ambachtsschool ge bouwd die veel geld kost, en waarin ma chinerieën zijn geplaatst van duizende gul dens. Aangezien deze zaak niet overhaast behoeft te worden zou hij er voor zijn, de beslissing uit te stellen en af te wachten wat de Staten en de minister zal doen. De raad vereenigde zich hiermede, ter wijl voorts de voorz. meende verschillende bezwaren ter kennis te kunnen brengen van de commissie. In den Nieuwen Achterweg zal een lan taarn geplaatst en de uitvoering opgedra gen worden aan de Brouwer. De daarna behandelde gemeente-begroo- ting liep vlug van stapel. Alleen hokte het even hij den post bijdrage aan de Gezond heidscommissie a ƒ86.735, welk bedrag bi zonder hoog werd beschouwd, doch waar aan wel niets te doen zil zijn. Dd heer De Smidt wilde dat zoo vast nog niet zeggen, omdat Zaumslag een ver zet er tegen aantcekeude, dat door Gedep. Staten is erkend, en ook m Overijsel ver schillende aanmerkingen gegrond zijn be vonden. De reiskosten der leden kwamen hem zeer hoog voor; niet dat hij de eerlijkheid dier mensehen in twijfel wilde trekken, maar toeh kan men eerlijk en ruim zijn. De heer Joh. Risseeuw meende dat voort durend klagen toch wel zou helpen. Evenwel zijn er wettelijke voorschriften en daartegen doet men niet veel. Verder werd door den lieer De Smidtin overweging gegeven het gras van de alge meene begraafplaats niet meer te verpach ten, doch zelve te laten maaien en onder houden, dut zal veel zindelijker staan. De voorz. merkte op dat juist dit gras is verpacht ii ƒ5 's jaars voor 6 jaren en men dus zou moeten overgaan tot con tractbreuk. Do begrooting werd niet alg. st. vast gesteld tot eén balanseijfer van ƒ12.193.305 en daarna de openbare zitting gesloten. Hooo'waterjretij Breskens. DAG E N. voorm. I nam. Woensd 26 Oct. 2.46 3.10 Donderd 27 3.16 3.40 Vrijdag 28 3.53 4.17 Handelsberichten. Rotterdam 24 Oct. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, puike f 9.25 a f 9.75 goede f 8.00 ii f8.40 Rogge f 5.25 ii f 5.60 Gerst f 7.50 a f 7.50, Haver f7.20 a f7.50 (per 100 KG.) Br. bonnen f 11.50 ii f 12.00 witte f 14.50 a f 15.U0 Kookerwten f 7.60 af 8.50. Voer- erwton f7.00 a f 8.25, Kanariez. f 0. ii 1' UO.OU, Koolzaad f 0.00 ii f 0.00 Zeeuwsche Aardappelen Bonte f'2.00 ii f2.25; dito blauwe f2.00 a f 2.25. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 3.20 kleine f3.75, stroogele f3.20 per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 33 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 33 c. 2e 30, 3e 25 c. Stieren 00 le 2e 00, 3e 20 c. Kalveren le 48, 2e 42 3e 38 c. Schapen le 25, 2e 00 c. Lamm, le 32 2e 27 3e 22 et. Varkens le 23, 2e 21, 3e 19 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f47.50 a f 47.85 Eng. 1 pd. St. f 11.97 af 12.05 N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. SCHOONDIJKE. KABINETTEN, KASTEN, TA- FELS, STOELEN, SPIEGELS, IrJjEAAMHGRREN, 'ORTRET- en SCHILDERIJLIJSTEN enz. alles in ve 'schillende soorten en modellen. Minzame aanbeveling, Joz. RISSEEUWLuteijn. De Collecteur J. APPEL te Mid delburg bericht dat de trekking der le klasse begint, Maan dag- 21 Nov. a., en dat na ont vangst van liet bedrag met porto, het verlangde onmiddellijk, wordt toegezonden,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 3