Binnenland. een verloren belangrijk foit op slechts ge ringe afstand van bet Russische hoofdfort. Een aanval der Japanners op dit fort werd afgeslagen waarbij zij een 300 man verloren. In 't geheel hebben de Japanners ruim 50000 man aan deze belegering ten koste gelegd. Yoor 't oogenblik hebben ze bo vendien veel door de koude te lijden. En nu schijnt in werkelijkheid de Halti- sche vloot ouder weg te zijn, die de oor logschepen te hulp zal moeten komen. De tijd zal 't leeren. Een overval op de Engelsche visschers- vloot. Vrijdagnacht is door de uitvarende Oost- zee-vloot bij mistig en donker weder een overval gepleegd op een twintigtal treilers van de Engelsche Vissehersvloot nabij de Doggersbank. Een der schepen, de Crane, werd vree- selijk gehavend, de schipper werd het hoofd van de romp geschoten, de stuurman even eens doodelijk getroffen en tal van man schappen meer of minder ernstig gewond. Het schip is gezonken, nadat de opva renden op andere schepen waren overge bracht. Andere schepen werden eveneens vrij ernstig getroffen. De Russen verdwenen in de duisternis, nadat zij blijkbaar bemerkt hadden zich te hebben vergist, hoe onverantwoordelijk al les ook moge lijken. De Standaard zegt, dat de ingekomen berichten omtrent de werking van de leer plichtwet aanvankelijk niet ongunstig wa ren, maar dat men bij het gunstige oordeel van de eerste maanden niet volhardt. Veeleer, zoo schrijft zij, ontvangt men den indruk, dat teleurstelling op de eerste verheuging gevolgd is. Openlijk toch komen velen er voor uit, dat de aanvankelijke opflikkering ten goe de, in plaats van stand te houden, reeds nu aanmeikelijk is verflauwd en sommi gen schromen niet te erkennen, dat men met deze wet eer achteruit-, dan vooruit is gegaan. Eer achteruitgegaan, in zooverre het ze delijk plichtbesef door den wettelijken plicht verzwakt, thans gebruik maakt van elke opening, om door de mazen van de wet heen te glippen. Achteruitgegaan niet minder, doordien men thans «hinderlijke bengels", die heel de klasse bederven, niet meer van school kan sturen. Eveneens doordat de wet onpractisch niet* rekent met de verschillende toestanden, en van behoeftige ouders het onmogelijke vergt. Daarbij komt dan nog, dat de school hoofden wel slap moeten wezen, willen ze niet in conflict komen met de eischen van liet leven dat de schoolopzieners niet te straf willen optreden dat de kantonge- Ik vraag je om raad en jij antwoordt mij met een lezing over staathuishoudkun de Denk je, dat mijn geest zich bezig houdt met Frankrijk's toekomst, wanneer ik zie, dat mijn zoon mij wil verlaten Ik ben zonder eenigen twijfel vreeselijk egoïstisch, maar ik wil mijn kind. Ik heb hem niet gebaard voor anderen en nie mand zal hem zoo liefhebben als ik. Arme vrouw Het is zeker, dat jij hem hef innigst hebt liefgehad. Maar is dit daarom een reden, dat hij ook niet een ander kan beminnen, evenzeer als hij van jou houdt (Wordt vervolgd.) rechten de handen vol hebben en dat de administratie van de Leerplichtwet zóó omslachtig is, dat er veel kostelijke tijd vermorst wordt, die beter kon worden be steed. Het is te begrijpen, dat onder deze om standigheden wijziging van de wet bijna algemeen verlangd wordt. Hierbij verlieze men echter niet uit liet oog, dat de toestand nu een andere is ge worden dan vóór de invoering van deze wet. We waren toen, althans wat het abso luut verzuim betreft, op den goeden weg. Het procent niet-schoolgaande kinderen tussche de 7 en 12 jaar was al dalende, en trok men van het opgegeven aantal van 50,000 af de zieken, de gebrekkigen, de ter wille der vaccinatie wegblijvenden, de schipperskinderen en lien, die huisonderwijs genoten, dan kon allerminst gezegd worden, dat de zedelijke factoren niet hadden ge werkt, of dat Nederland, bij het buitenland vergeleken, een teleurstellenden indruk maakte. Nam men daarentegen thans de wet ge heel weg, dan zou het gevoel van ontsla gen zijn van de wet vermoedelijk tenge volge hebben, dat, nu het niet meer moet, zijn kinderen dan ook maar niet naai school zond. Op algeheele intrekking der wet wordt dan ook slechts door een zeer enkele aan gedrongen. Onder hen, die daarentegen slechts op wijziging aandringen, is tweeërlei stroo- ming. Eenerzijds de strooming van de oude lofzingers van leerplicht, die willen doorzetten, die de bepalingen willen ver scherpen, tegenover de ouders meer macht aan de schoolautoriteiten willen verleenen, en ook den rechter tot straffer en meedoo- genloozer optreden willen zien verplicht. Maar ook anderzijds een strooming van lien, die, ons dunkt in wijzer zin, eer om gekeerd manen tot grootere mildheid. Zonder voorbehoud scharen we ons aan de zijde der laatsten. Waar reeds nu ge tuigd wordt, dat deze wet niet alleen im populair is, maar dat men er mee speelt, zou het gewaagd in hooge mate zijn, om tot nog bedenkelijker verzet te prikkelen. Onder grootere mildheid zegt het blad in de eerste plaats te verstaan, dat het tot een regeling kome, die minder in conflict komt met de eischen van het leven die meer rekent met verschil van toestanden en die er op bedacht is meer door invloed, dan door dwang te werken. De schoolhoofden, zegt zij, zijn onge twijfeld de aangewezen mannen, die in hun omtrek met de gezinnen en met de publieke omstandigheden bekend, de lei ding in handen moeten krijgen, maar die bij die leiding dan ook niet te zeer door de wet moeten belemmerd worden, om te handelen naar eigen practisch inzicht. Goedwillige, maar onmachtige ouders moet men niet het leven zuur maken. Men moet hun tegemoet komen. Men moet hen niet in hun brood straffen. En vooral, men moet de school zelve en het onderwijs zóó inrichten, dat het maximum van medewerking van de zijde der ouders mogelijk wordt. Plaatst men zich op dit standpunt, dan zal men omgekeerd, waar kwaadwilligheid en onverschoonbare verwaarloozing van 't kind in het spel is, veel krasser kunnen optreden. Deze wet heeft de ouders in massa niet vertrouwd en hierdoor is ze nu reeds op weg fiasco te maken. ItRF.SKF.YS, 25 October 1!»04. De uitslag der heden te Sluis gehouden loting voor de nationale militie, lichting 1905, is als volgt: Aardenburg met- St. Kruis. 19 M 10 J. 20 I. 6 P. 3 J. 4 A. 1 A. 2 J. 10 J. O. A. E. J. P. J. - 15 13 7 11 P. van Belleghem. M. Beun. J. Clarisse. D. Galle. M. Jansen. A. F. Jolivet. L. F. Lippens. E. Lootens. P. Lucieer. J. Pieren. Pieters. J. Quaetaert. H. de la Vienne. F. van de Voorde. F. Wage. J. Wage. 12 E. L. F. Bonte. C. W. Cijsouw. E. L. van Hee. E. Staelens. Cadzand en Uetrancliement. bid. brd. brd. i.d. gebr. 12 A. I. de Keuuinck. 5 D. Kotvis. 14 P. I. Porreij. 4 I. Verdouw. 10 P. Basting. :8 P. A. Buijck. 2 A. P. Buijze. 11 I. Hendrikx. 3 J. W. Kouwe. 13 J. J. de Lijser. 1 A. J. Moqué. 6 J. Risseeuw. 9 J. 1. Vermeulen. 7 J. F. Voldere. brd. brd. A. C. G. M. P. P. C. Ij P. 2 C. 8. C. 11 C. 6! L. 12 L. 3: A. 15! A. 4 Th Eede. L. Baetens. Blondeel. J. Blondeel. A. Buijck. Dhondt. van den Dorpe. Frans. de Jaeger. Loete. Marteijn. Mille. Mille. van Renterghem. van Rie. de Taaije. Vermeire. Sluis. 16 Alph. F. J. Aernoudts. 1 A. A. Albregts. 7 Abr. J. Bauer. 8 L. Bossaer. 19i V. A. de Bree. 13, A. C. de Buck. 14 F. B. van den Bussche. 10 J. F. van den Bussche. 12 C. L. van Canneijt. 18 H. A. Croin. 15 J. P. Daansen. 2 J. 13. Dhondt. 20! J. F. Eekhoutte. 0 H. P. J. Ghijzels. 5 D. Hogerheide. 22 P. F. de Kaesteckere. brd. brd. 4 A. L. Maenhout. 3 P. F. van Overbeeke. 17 J. P. Rosendaal. 23 J. Rijckbost. 21 A. I. J. Sanders. 11 P. de Smidt. 24 A. Willemsen. 9 W Zegers. stud. gebr gebr. De heeren dss. Homburg en Stellwag te Groede en Meeuwenberg alhier, hebben zich tot een voorloopig comité gevormd dat pogingen in 't werk stelt om in beide gemeenten eene vereeniging op te richten bedoelende de bevordering van Diacones sen-arbeid. In eene uitvoerige circulaire die alge- meen zal verspreid worden, is doel en strek king nader uiteengezet. Binnenkort zal èn in Groede èn in Bres- keus eene vergadering worden gehouden om zoo mogelijk tot oprichting der Ver eeniging te komen. Op zijn gedaan verzoek is aan Jen heer J. A. Lugten alhier wegens zijn ver trek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie in het Kanton Oost-] burg. In een gezin te Souburg had men de vorige week eenige briketten in den haard gelegd. De sleutel van deze schijnt wat te veel gesloten te zijp geweest, waar van liet gevolg was, dat een drietal leden van het gezin den volgenden morgen on gesteld waren. Gelukkig is die ongesteld heid niet van langen duur geweestmaar het feit kan toch anderen tot waarschu wing dienen. De heer L. de Kok, hoofd der school te Slijkplaat, komt voor als no. 2 op de voordracht voor hoofd der school te Lage Zwaluwe (N.-Br.) Groede, 24 Oct. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is de be grooting zooals die door het Dag. Bestuur werd aangeboden, met alg. st. voorloopig goedgekeurd, en dus ook het subsidie aan het Dep. Groede der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten behoeve harer Be waarschool andermaal bepaald op ƒ200. Op een ingekomen verzoek van het Be stuur der Teekeuschool te IJzendijke om een jaarlijksch subsidie van /25-gedurende 5 jaren werd vooralsnog geen beslissing genomen. Sluis, 24 Oct. De heden gehouden zit ting van den Gemeenteraad werd slechts door 4 leden bijgewoond de heeren L. Breesnee en J. F. Maenhout waren afwe- zig. Na lezing en goedkeuring van de notu len der vorige zitting werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van mej. de wed. I. Sanders-Meijer, houdende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, de heer I. Sanders, in leven lid van den Gemeenteraad, hetwelk voor notificatie werd aangenomen. Alsmede van enkele missives van Ged. St. tot goedkeuring van genomen raadsbe sluiten. Wegens beëindiging met 1 Jan. a.s. van de rechtsgeldigheid der verordening op de opslaggelden werd deze opnieuw onder ge lijke bepalingen vastgesteld. De begrooting voor de rustende schut terij. voor deze gemeente ƒ20.49 bedra gende werd goedgekeurd, eveneens als die voor het Alg. Burg. Armbestuur van Heil- le in ontvang en uitgaaf ƒ1884.001/., be dragende. Bij de behandeling der gem -begrooting voor 1905, sprak de heer de Bruijne zijne teleurstelling uit over het klein aantal le den dat over dit gewichtigste punt, 't welk aan het oordeel van den Raad is onder worpen, zal hebhen te beslissen, ten blijke dat zelfs 2 leden zonder kennisgeving af wezig zijn. De tijd voor de vaststelling is beperkt en uitstel daarom niet wel doen lijk, maar betreurt toch de weinige belang stelling. De verkiezings-post, geraamd op ƒ65, werd op voorstel van den beer de Bruijne verhoogd tot ƒ100 omdat behalve de pe riodieke verkiezing voor Gemeenteraad eu

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2