BRESKEKSCHE COURAHT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 943. Woensdag 26 October 1904. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMBN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELKMAA' te Break en 8. In Frankrijk is het reeds een geruimen tijd aan het gisten tusscheu de Heilige Stoel en de regeering. De kwestie van de bisschoppen van La- val en Dyon is door de regeering der Re publiek beschouwd als een inbreuk van den Heiligen Stoel op de bepalingen van het concordaat, (dat is het verdrag tusschen de republiek en den Paus in zaken van gods dienst en kerk.) In de Kamer nu is door de oppositie eene interpellatie gericht tot de regeering over hare religieuze politiek, in antwoord waarop de minister-president Combes te kennen gaf dat de breuk met het Vaticaan het gevolg is van deszelfs inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden. De re geering heeft geruimen tijd ervaren dat de bisschoppen in alle crisissen van politieken aard de hand hebben en de geestelijkheid op de preekstoel niet ophoudt met tegen haar uit te varen. Ze staat bloot aan wer kelijk scbaamtelooze manifestation. Hij wil de de vrijheid der kerk in zooverre dat zij vereenigbaar is met andere vrijheden. Er werd den minister op gewezen dat een land als Frankrijk de relatie met den Heiligen Stoel niet kan missen. Diens partij kon zich niet vereenigen met de po litiek der regeering en dat zij eene derge lijke verantwoordeiijkheid niet zou kunnen aanvaarden. Een ander verklaarde zijn vertrouwen niet te kunnen schenken aan eene regee- riug die met eene breuk begint. Maar de Kamer stemde eene motie van vertrouwen in het beleid der regeering met 325 tegen 237 stemmen. In een andere republiek, Xoord-Amerlkn is de verkiezingsstrijd voor bet president schap in vollen gang. Nu gebeuren er bij zoo'n alles beheer- schende campagne verschillende eigenaar digheden, die echt Amerikaansch mogen heeten en waarbij de meest belangrijke stembus-actiën in Europa maar kinderspel mag genoemd worden, maar wat thans in een particuliere correspondentie uit New- It ork aan de N. R. Crt. wordt gemeld, is inderdaad alles behalve gunstig voor den aftredenden president. Dat duizendtallen emigranten, die eerst na een 5-jarig verblijf in de republiek het stemrecht verkrijgen, thans reeds nu na dat ze slechts korten zich daar vestigden op frauduleuze wijze kiezer zijn geworden door vervalschte naturalisatie-bewijzen, pleit ntet voor de voorbeeldigheid van het kies stelsel, doch de overheid weet dat nog bij tijds te keeren. Maar dat van overheidswege, door den minister van koophandel, de vertrouweling van president Roosevelt, eene belasting wordt geheven van alle zijne ondergeschik te ambtenaren tot vorming van een partij kas ten bate van den aftredende, is zeker wel iets nieuws. Een storiu van verontwaardiging ging er over op. Evenwel misbruikt deze minister zijne positie door niet alleen trusts, maar ook andere handels-corporaties geld af te per sen op verbeurte van ministeriëele goed gunstigheid. Tal van bladen spreken reeds van een Cortelyon-schandaal. Zoo vraagt de .World", hoe president Roosevelt die natuurlijk de schuld krijgt het op zijne verantwoording durft te nemen om langs dezen weg de wapens van de wet te verpanden ten behoeve van bijdragen in de partijkas. Door dit schaam teloos misbruik van een regeeringsambt ten bate van partijfondsen, zegt ze, verlaagt niet alleen Cortelyon, noch Roosevelt zich, maar vernederen zij tevens het president schap. Gunstig ziet dit stormpje voor Roose velt er niet uit. Rusland—Japan De reuzenslag der vorige week die den slag bij Liao-Jang in hevigheid heeft over troffen, is andermaal onbeslist gebleven. Feitelijk hebben de Japanners de over winning behaald, doch ze hebben er geen partij van weten te trekken, terwijl ondanks de talrijke slachtoffers die er gevallen zijn, geen keer in den krijg is gekomen. Als men nagaat van welk een omvang deze oorlog reeds is en als geen belang rijke operatie als nu herhaaldelijk plaats vonden in staat is eenige wijziging in den toestand te brengen, is het dan wonder als men zich angstig afvraagt wat het ein de zal zijn In weerwil van de verwachtingen die worden gekoesterd nopens de Japanners, wien men een zegepraal toeschrijft met het oog op de herhaalde overwinningen, is het nog alles behalve zeker dat ze in wer kelijkheid overwinnaars zullen zijn, want bij de gelijke sterkte der troepen en met het negatieve succes van den gewonnen strijd der vorige week bij Jentai, is voor die verwachting vooralsnog weinig grond. De Russische troepen uiogen af en toe geduchte slagen krijgen, toch worden de gapingen aangevuld en de versche troepen verschijnen bijna even spoedig ten tooneele als de reeds in t veld zijnde verdwijnen. Of de rustpoos die voor 't oogenblik is ingetreden, van langen duur zal zjjn is moeilijk te zeggen, maar in het belang van Japan is dat niet, omdat Moekden als verzamelplaats der Russen een voortdurende bedreiging vormt voor hunne stellingen te Jentai. Dat dus do jongste krijgsver richtingen niet het succes hebben gehad om de Russen uit Moekden en Tieling te kunnen verdrijven, heeft de beteekenis der overwinning zoozeer verzwakt. Eerst dan hadden ze met meer, kalmte den verderen loop der gebeurtenissen hebben kunnen afwachten. Beide partijen zijn dood-moe, zeiden we in ons vorig overzioht, en dat zal mede een der reden zijn dat de rust langer du ren zal dan men wenscht tenzij voor de Japanners spoedig versche troepen worden aangevoerd. Dat door den opperbevelhebber Oyaiua 7U0U0 man zouden zijn ontboden van de belegerings-troepen van Port-Arthur, is haast ondenkbaar, omdat deze verminde ring dier sterkte al te zeer zou verzwak ken, en het weerstandsvermogen der ver dedigers te aanmerkelijk zou versterken, juist nu de positie der Russen hoe langer hoe hachelijker wordt, en in den vorm van 25. Een bekende voetstap deed haar het hoofd opheffen. Welnu? vroeg zjj, zoodra zij haar echtgenoot ontwaarde. Des Barres kon mij geen inlichting geven, doch ik heb te zijnen huize de re dacteur van »De Klok van het Zuiden" gesproken. Hij kwam juist van Maillane en hij deelde mij mede, dat onze jongen gezond en wel is. Er schijnt dus slechts een weinig achteloosheid in het spel te zijn. Waarschijnlijk heeft hij het te druk met de verkiezingscampagne. Francine schudde het hoofd. Je kunt niet goed jokken, Frederic. Ik zie zeer goed, dat jijzelf niet minder ongerust zijt dan ik Je hebt slecüte tjjdingen ver-, nomen, die je voor mjj verzwegen wilt houden. Daarin heb je ongelijk, want je moet mjj de volle waarheid mededeelen. Pierre is toch niet ziek, hoop ik Zou ik dan hier zijn Nu zeg je de waarheid sprak zij met een liefdevollen glimlach. Neen, dan zoudt ge aan zijn ziekbed zitten. Maar is hij niet ziek naar het lichaam, misschien dan naar den geest en dit ware nog ernstiger. Ik bid je, misleid mij niet, je weet, dat ik tegenover het onvermijdelijke krachtig ben, maar twijfel en ongerustheid maken mij wanhopig Wat is er, spreek Maar ik kan je niets zeggen Ik weet niets Een vrouw misschien. Pier re is jong Een vrouw zou hem niet beletten aan zjjn moeder te schrijven. Je zoon heett je verwend, door zoo geregeld, op vaste tijden te schrijven. En nu hij, voor 't eerst, aan die gewoonte on trouw wordt, neem je het hem kwalijk 1 Arme jongen Beklaag je hem? Ik vind, dat je hem onrechtvaardig beoordeelt. Francine zonk weder in droef gepeins. Zij dacht er over na, of er werkelijk reden bestond, om ontevreden op haar zoon te zijn. Het was niet de eerste maal, dat Pierre toonde, op eigen wiekeu te willen staan. Hij had, als alle jongelieden, die uren van koorts gekend, gedurende welke hij aan het opzicht der zijnen ontsnapt was. Maar nog nooit had zij zich zoo ongerust gevoelt als ditmaal. - Ik vraag mij at, merkte zij op, of' wij Pierre niet een weinig al te ernstig hebben opgevoed. Hij heeft geen vroolijke kindsheid gekend. Aanvankelijk woonde hij bij mij, die steeds arbeidde en nooit lachte, daarna bij ons beiden, die ons nog een toekomst moesten verzekeren, hetgeen ons gezelschap ook niet aangenaam maak te. Toen wij van alle zorgen waren be vrijd, was hij reeds groot geworden. Nu bij vrij is gaat hij om met lieden van al lerlei slag en het is zeer goed mogelijk, dat hij niet met de noodige mensehenken- nis is toegerust oin van die vrijheid een goed gebruik te maken. Hij zal ons steeds liefhebben, maar als hij zich op een af stand zou houden, als liij ver van ons ver wijderd zou blijven welk een teleurstel ling hoe treurig zou mijn leven eindi gen Men moet er zich altijd op voorbe reid houden, ééns van zijn kinderen te worden gescheiden, zeide Appel. A\ ij verbeelden ons te veel, dat de kin deren geschapen zijn voor de ouders. Dat is een dwaling. Zij zijn geschapen voor hnnzelven. Arme Francine Je bent een echte Frausche moeder, met al huar deug den en gebreken, en ouder de laatste is zeker wel een der meest schadelijke, dat zij haar kinderen te lang om zich heen wil houden. Het is echter noodzakelijk voor deii bloei van onze natie, dat de kindereu vroeg de wereld ingaan. Op zestienjarigen leeftijd moet een jongen reizen, zich de vreemde talen eigen maken in de landen zelf, onafhankelijkheid leeren, zelf' de han den uit de mouw kunnen steken, in plaats van bij het minste ongeval bij vader of moeder te loopen met den uitroepZie eens wat inij gebeurt! Wat moet ik doen? Een jonge Duitscher, Engelschman of Amerikaan heett op twintigjarigen leeftijd meer ondervinding, dan een Franschman van dertig jaar. Vandaar de stilstand van onzen handel, het zwakker worden van on zen invloed naar buiten, de achteruitgang van onze glorie. Francine glimlachte droevig.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1