Binnenland. Gemengd in de gegeven omstandigheden niet zou strooken met Japans' belangen. Immers wanneer te avond of morgen naar schatting van de Japanners Port-Ar thur moet vallen dan krijgen meteen de belegeraars, de pantserschepen en de krui sers ook in handen, weshalve het voor hen geen zin heeft deze te beschadigen. $1 a 11 - t it t t a a I, Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot aanvulling van de Postwet, ten doel hebbende om niet-gesloten stukken wier inhoud in strjjd wordt geacht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden ter overbrenging te wei geren oi te stuiten, als gevolg waarvan den afzender zoo deze bekend is die stukken worden teruggezonden onder mededeeling van de reden der weigering of stuiting, terwijl bij niet-bekenJheid van den afzen der deze stukken gedurende 3 maanden te zjjner beschikking worden gehouden, om ze daarna te vernietigen. Dat deze beperking op drukwerken slaat, waaronder ook nieuwsbladen vallen, is dui delijk en over deze belemmering van de vrijheid der drukpers zal nog menig woord je kunnen vallen. Ook is bij de Kamer ingekomen een wetsontwerp tot bijeenroeping van de Sta ten der provincie Overijssel tot het verkie zen van 3 leden der Eerste Kamer. Van de Staten dier provincie gesproken, zou men gaan denken aan een soort my sterieus geval. Op 3 Aug. jl. waren die Staten op het doode punt door de vacature-Schimmelpen- ninck wegens ontslagname. Nauwelijks is die vacature vervuld, of de heer Ankersmit van Deventer sterft en niet zoodra is diens plaats ingenomen door den heer Stoffel of thans neemt de heer J. Hoven, de vader van het overbekende voorstel tot verdaging der Staten-vergadering wegens ziekte ont slag. Voor de derde maal staan dus de Staten op het doode punt Gisteren is in de Eerste Kamer de be handeling van de Drankwet aangevangen, waarbij de heer van Houten de geldigheid van deze wet in het tegenwoordig stadium bestreed om het imcomplete der Eerste Ka mer en den termijn van inwerking-treding waardoor de justitiabelen der bevolking geen voldoende of geen jjennis kan nemen van den inhoud dezer ingewikkelde wet en ein delijk om de grenzelooze administiatieve bevoegdheid. De heer Hovy zou niet tegen de wet stemmen omdat zij veel verbetering in 't volksleven zal aanbrengen, ondanks dat de wet volstrekt niet is zooals hij ze zou wen- schen de toegelaten combinatie van drank verkoop zoowel sterke- als niet-alco- holische zou vreesde hij, aanleiding geven tot vele misbruiken. In 1905 zullen 460 officieren bij de landweer ingedeeld zijn. Die officieren ontvangen samen ƒ136.250. Mocht zooals velen voorzien de landweer al niet veel meer militaire waai de hebben dan wijlen de dienstdoende en rus tende schutterjjen, voor de 460 officieren is het ten minste een extraatje. En nu betaalt althans 't Hjjk het, in plaats van de gemeenten, die de schutterij hadden te bekostigen. De indertijd, op aandrang van de Staten-Generaal, genomen maatregel om de militieplichtigen, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, in zekere gevallen, geldelijke schadeloosstelling te doen ontvangen, nemen grooter afmetingen aan, dan aanvankelijk werd gedacht. Over 1903 werd daaraan ƒ314.522.60, terwijl voor 1904 ƒ250 000 is toegestaan. Vermits dit bedrag niet toereikend is, heeft de minister van oorlog bepaald, dat voor 1905 op ƒ275.000 moet worden ge rekend. Hoe goed de maatregel in beginsel ook zij, zullen, naar verluidt, toch besparingen aangebracht worden, vooral ook, omdat de Landweer het bedrag binnenkort niet on belangrijk zal doen stijgen. BRE8KENS, 11 October 1!»04. Een Evangelist verzocht onlangs den gemeenteraad van Waterlandkerkje de school te mogen gebruiken voor het houden van cene Zondagschool. Dit werd geweigerd. De rederijkerskamer aldaar, vreezende dat haar wellicht het verder gebruik van de school ook zou worden ontzegd tot nu toe was die vergunning niet offici- e e 1 richtte een adres tot den raad om de school voor hare uitvoeringen te gebrui ken. Het werd afgewezen en z >o is men besloten de kamer te ontbinden. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een rederijkers kamer minder rijk. Voor de betrekking van veldwachter te Waterlandkerkje hebben zich 6 sollici tanten aangemeld. De heer J. van Luijck van IJzendij- ke, onderwijzer aan een chr. school teNu- raansdoip, is benoemd als le onderwijzer aan een Diaconieschool in Den Haag. Zondagmorgen is te Middelburg door onbekende oorzaak brand ontstaan in het woonhuis van den stalhouder M. van de Weg, aan de Goesche Korenmarkt aldaar. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, en het aangetaste perceel is dan ook geheel uitgebrand. De paarden, die in de achter het woonhuis gelegen stallen ston den, waren spoedig in veiligheid gebracht, evenals de rijtuigen, welke in het koets huis stonden. De brandweer slaagde erin met slangen op de waterleiding den brand, die zich in den beginne ernstig liet aan zien, tot het woonhuis te beperken. De schade wordt door assurantie gedekt. Zniilziindc. De aanbeveling voor ge meente-secretaris en -ontvanger alhier be staat uit de hh. A. van Ham te Winscho ten en F. H. van Vessem te Laren. In het Circus-Variété aan het Stati onsplein te Rotterdam hebben Delftsche studenten Vrijdagavond op de schandelijk ste wijze huisgehouden. Wel een lOOtal hadden plaats genomen in parterre en stal les en vooral ook vlak achter het orkestt en al heel spoedig na den aanvang der voorstelling begonnen zjj zich luidruchtig en onhebbeljjk te gedragen, zich niet sto rende aan het verzoek van den zaalchef om de orde niet te storen. Na de pauze, omstreeks half elf, brak 't tumult eerst recht los, nadat een paar van de ergste lawaaimakers uit de zaal verwij derd waren. Eene soubrette werd door herhaald gefluit het optreden onmogelijk gemaakt en een 2ütal studenten uit de stalles stormden het parterre in, waar de andere lawaaimakers zich bij hen aansloten. Het kwam nu tot een botsing met de andere bezoeker». Een paar politieagenten, die dienst had den, waren tegen het tumult niet opge wassen, en er ontstond een formeel gevecht waarbij van parapluies, stokken en stoelen gebruik gemaakt werd. Een aantal personen liepen blauwe oogen en lichte verwondingen aan het hoofd op. Een paar juffertjes vielen flauw van den schrik, doch kwamen weer spoedig bij. Inmiddels hadden ook een troop galerij bezoekers, die niet meer in bedwang te houden waren, zich onder de vechtende massa gemengd, waardoor het tumult nog vermeerderd werd. Er was geen sprake van, dat de voorstqlling voortgang kon hebben. Inmiddels was de agent 3e klasse J. C. L., die in burgerkleeding en buiten dienst voor zijn eigen vermaak de voorstelling bijwoonde, met een stoel die hem op het hoofd trof, bewusteloos geslagen. Voor hem werd de hulp van een ge neesheer ingeroepen en, na bijgebracht te zijn, werd hij naar zijne woning gebracht. Hij is buiten dienst gesteld. Onder deze bedrijven door waren stu- deuten en ander publiek, al vechtende, langs trappen en gangen op het stations plein gekomen en daar, waar men de ruim te had en de onruststokers in de minder heid waren, kregen deze heertjes zulk een ongenadig pak slaag, dat een groot aantal hunner een goed heenkomen zochten door over de hekken aan het station D. P. te klimmen en zóó het perron te bereiken. Zóó snel vielen de klappen dat de hee- ren zich in hun [angst geen tijd gunden om langs den gebruikelijken weg binnen het station te komen. Arrestaties heeft de politie niet gedaan, en het blijkt ook niet, dat zij verder ge - volg aan de zaak zal geven. Een echtpaar te Nieuw" Pekela was aan het aardappels rooien. Hun jongste kindje, pas een half jaar oud, lag op 't veld in een houten bakje te slapen. Er voor gespannen lag de bond, trouw dé wacht houdende over het wicht. Het goede dier kreeg echter dorst, liep naar de wijk en trok het primitieve wiegje mee. Het bakje rolde in 't water en daarmee het zoo rustig slapende kind. En toen de arme vader en moeder eens naar hunne lieveling wilden kijken, von den ze het koud, nat, gestorven aan den kant van de wijk. Eu op den wal droef starend de arme hond 1 Op het station Harlingen is Vrij dagavond door een binnenkomenden trein de besteller H. R. van de firma van Gend en Loos aangereden en zoodanig verwoud dat hij aan de gevolgen is overleden. Een gevaarlijk spel, dat door som mige kinderen nog al dikwijls wordt ge speeld, had dezer dagen te Ter Apel bijna aan een kind het leven gekost. Door eenige jongens werd het Recht bank-spelen" uitgeoefend, en moest op een hunner de doodstraf worden toegepast. Het knaapje werd een dun touwtje om den hals gedaan en aan een stookpot op gehangen. Weldra kon de kleine geen ge luid meer geven, en was niet de moeder toevallig ter plaatse gekomen, zeer zeker zou de kleine het met den dood hebben moeten bekoopen. De zoo noodlottige petroleuiubrand van Hoboken ligt den Antwerpenaars nog versch in het geheugen en alweer heelt een ontzettende ramp de Scheldestad getroffen door de ontploffing van een kruitmagazijn te Calloo, waarbij 12 menschen den dood vonden. Calloo ligt ongeveer DL uur gaans van Antwerpen en heeft vier forten ter verde diging van de Beneden-Schelde. Tot een dier vier, het lort Sinte-Marie, op den lin keroever gelegen, belmoren een kruitma gazijn en een artillerie werkplaats. Vrij dagmorgen om 9 uur waren 14 artilleris ten, onder toezicht van een luitenant, in het kruitmagazijn bezig bommen te laden voor bronzen mortieren van 21 centimeter. De luitenant had juist even het maga zijn verlaten om zich naar de casematten te begeven, toen hij een geweldige ont ploffing hoorde, door verscheidene anderen gevolgd. Hij snelde terug en zag het ge- heele kruitmagazijn in puin liggen en bij dat puin lagen afgrijselijk verminkte lij ken en gewonden. Afgerukte ledematen lagen overal verspreid en bij onderzoek bleek, dat slechts drie der artilleristen, die in het magazijn geweest waren, nog leef den. Maar hoe? Zij waren met ijzingwek kende wonden overdekt, op verscheidene plaatsen was hun het vleescb van het lijf gereten. Er waren er toch na die eerste bom, nog 52 gesprongen en de geheele kruitvoorraad was in de lucht gevlogen, waardoor niet alleen het magazijn vernield werd, maar ook het fort zelf ernstige scha de heeft geleden, terwijl er ook onder de verdere bezetting van het fort, behoorende tot de 27e batterij artillerie en onder be vel van kapitein J. A. O. Hetineuze, ver scheidene gekwetsten zijn, doch gelukkig geen van allen ernstig. Van de 3 zwaar gewonden is er kort na de ramp reeds een overleden, zoodat deze reeds twaalf men- sehenlevens heett geëischt en er op red ding van de beide anderen weinig hoop bestaat. Dezen zijn kanonniers, onder de dooden bevinden zich 2 wachtmeesters, de brigadier-portier van het fort, een trom petter en 9 kanonniers. De lijken zijn on herkenbaar verminkt, letterlijk aan stukken geslagen, men moest op de plaats des on- heils de afgerukte hoofden, stukken armen en beenen en vormlooze vleesckklompen in manden bijeenzamelen. Het duurde gerui- men tijd eer de ramp te Antwerpen hekend was, want de ontploffing had tevens de telegraafdraden afgebroken. Om 2 uur kwamen uit Antwerpen de ambulance-wa gens om de gewondenen af te halen en naar het militaire hospitaal te brengen, waar alles tot hun ontvangst in gereedheid was gebracht. Vrijdagmorgen is in het Kreekrak 't lijk gevischt van een reeds bejaard visscher. Waarschijnlijk is de man Donderdag over boord geslagen door den hevigen storm en verdronken. Naar het merk van zijn schuit je Cl. 27, behoorde de man te Clinge thuis. Het lijk wordt te Rilland begraven. Uit Groningen meldt men In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier een brutale inbraak plaats ge had. De koopman M. E. Frank, wonende in de Pluimerstraaf, was met zijn huisge- nooten, een zoon en een dochter, naar een feestelijke vergadering van eene rederijkers kamer gegaan. Toen hg des nachts ruim twee uur met zijne dochter thuiskwam, be merkten zij, dat de huisdeur niet op slot was, en binnengekomen, zagen zij tot hun ontsteltenis, dat de linnenkast was open gebroken en daaruit was ontvreemd een kistje, inhoudende ƒ426.80 aan bankbil jetten en zilver en een spaarbankboekje, waarop ƒ850 ten name van de dochter

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2