BRUSKENSCHE COURANT )E ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 937. Woensdag 5 October 19Ö4. 14" Jaarg. abonnement. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEBTENTIËN. Van 1 .tot en niet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. I)IELEHA\ te Itreskens. IHiitschlaiid. Half Januari zul Keizer Wilhelm ander maal een kruistocht maken in de Middel- laudsehe Zee. Het is niet omdat de Keizer ziek zou zijn, maar toch achten de geneesheeren een verblijf in een zacbter klimaat gedu rende de wintermaanden gewenscht. Ondanks deze verklaring van de genees heeren betalen de Engelsche bladen de Duilsche niet gelijke munt door den toe stand des Keizers nogtaus minder gunstig voor te stellen. De President der Vereenigde Staten van Amerika wil eene tweede vredes-conferentie samen roepen. Als die niet meer nut sticht dan de eer ste dan was het beter de moeite te sparen want de critieke gebeurtenissen op liet we. jreldtooneei wisselen even zeker alsof er niet een samenkomst tot behoud van den vrede was gehouden, en waarin een tweede ongetwijfeld evenmin verandering zal kun nen brengen. Een tweetal buitengewoon groote oorlo gen hebben elkander snel opgevolgd en wel zeer kort nadat de algenreene begin selen omtrent deu wereldvrede waren vast gesteld. De strijd tusschen Rusland—Japan wordt maar onvermoeid voortgezet. De gioote slag toch die w.irdt Vermoed bij Moekdeu te worden geleverd, schijnt reeds te zijn begonnen door een aanval van de Japanners over het gehoele front. De positie der Russen is gunstiger dan bij Liao-jang. Namen ze daar eene stelling in dat ze den vijand wel in verschillende richting konden aanvallen, toch kon daarvan wei nig of geen gebruik gemaakt worden om dat het terrein te bergachtig was om be hoorlijk te kunnen optreden tegen een vij and die bovendien bet nog in getalssterkte won. Nu zijn de betere conditiën voor dr Rus sen niet gelegen in gewijzigde stellingen, maar in üe minder gunstige der vijande lijke troepen, die thans slechts lange en langzame bewegingen zullen kunnen uit voeren,, waardoor de samenwerking tusscheu hunne verschillende legers zullen moeten worden opgegeven. Desondanks verneemt men dat de Japan ners bij een algemeen treffen overwinnaars zijn gebleven. Het heet echter dat het bericht onder voorbehoud moet worden aanvaard, want doordat de czaar de 8e divisie van Odessa is gaan iuspecteeren voor haar vertrek naar het oorlogsterrein, hebben de tijdingen, die eerst aan de czaar worden geseind, eenige vertraging. Men zal dus eenig geduld moeten oefe nen. Tevens zal dan blijken in boever de mo tieven der vertraging op waarheid berus ten. Want buiten de reden van de reis des czaren, komt het bericht eeuer nederlaag, hoe laat ook, altijd vroeg genoeg. Ten opzichte van Port-Arthur heeft de czaar een rapport ontvangen waarin Alexe- jef de toestand wel ernstig doch niet wan hopig noemt. Bevestigd wordt de verove ring van één fort, van gewichtige beteeke- nis. Men zou hieruit dus moeten afleiden, dat de andere genomen forten door de Rus sen hernomen zijn. Het garnizoen had veel te lijden tusschen 21 Augustus en 15 September, toen tal van Japansehe aanval len moesten worden afgeslagen. Gebrek aan water heeft de stad nieter zijn een aantal bronnen in en bij de stad en slechts twee hiervan zijn in handen van den vijand. Het cijfer der strijdvaardige verdedigers wordt geschat op 12000. De levensmiddelen zijn overvloedig, doch de hoeveelheid ammunitie is beperkt. DeCa- net-belegeriugskanonnen zijn gesleten en laten zich moeielijk bedienen. Er wordt van uit St. Petersburg gemeld dat uit Chifoe eeD telegram is ontvangen uit Port-Arthur, waarin mevr. Kratchenko, verklaart, dat een Fransche en Duitsche militaire attaché, luitenant De Cuverville en kapitein Von Gilgenheim, waarschijnlijk als gevangenen door de Russen in Port- Arthur worden gehouden. Toen zij bij het begin van het beleg de resting hadden wil len verlaten, hadden de Russische autori teiten zich daartegen verzet, op grond dat den attachés te veel van den toestand der belegerde stad en haar forten brkend was. Sedert is van de beide attachés niets meer vernomen. Naast de groote operaties te velde kan binnen kort ook een belangrijke zeeslag verwacht worden en of die zal afloopen ten guuste der Russen is bezwaarlijk aan te nemen. V\ oensdag hebben de Russische oorlogs schepen de haven van Port-Arthur verla ten, maar ze werden spoedig door de blok kade-schepen omringd en moesten na aan zienlijke schade te hebben geleden weder in de haven terugkeeren. - Ook wordt de positie dier schepen in de haven onhoudbaar door het onafgebroken vuur der Japanners. En thans zal men in dezen reusuchtigen ooi log een derde operatie basis krijgen. Immers aan de hand van de New-York Herald werd medegedeeld, dat de Japan ners van plun zijn offensief op te treden in Koiea uiet YVludiwostock als doel. De oor- logs-correspondent van de Matin seint, dut generaal Linewitch gereed is zich te ver zetten tegen dit Japansehe voornemen. Volgens berichten, afkomstig van den oud Russischen gezant te Seoul, den heer Pavloff, seint de correspondent, is het Wla- diwostock-leger, onder commando van ge neraal Linewitch, gereed Korea binnen te rukken, om daar den geheelen winter te blijven. De Japanners hebben 20.000 man op marscli om deze beweging te verjjde- len. Voortaan zullen runderen, die verschijn selen vertoonen, welke op tuberculose wij zen, door het Rijk tegen schadeloosstelling ter sliijcluiiig worden overgenomen, wanneer de eigenaar,' mits geen opkooper, dat ver-, langt en de JÏinister van Waterstaat daar toe termen vindt. stadje Maillane, ongeveer vierdui- inwoners tellende, bestaat uit twee Iteo. De oude stad, gelegen in het je de Arbosque, een zijtak van de ice, dat des zomers bijna geheet droog vordt hoofdzakelijk bewoond door de arme bevolking, terwijl bet nieuwere stads deel, geheel modern ingericht, met villa's, die zich koesteren in de schaduw van bloei ende olijl'boomen, als verblijfplaats dient voor de kooplieden die hun schaapjes op het droge hebben en zich uit de zaken heb ben voorl getrokken. Dartigues had zich van de locale 'wen- sehen der kiezers vooraf op de hoogte ge steld. De kanaliseering van de Arbosque, waardoor des winters het overtollige water zou worden afgewend om gedurende den zomer de droge bedding te bevloeien, zou ten gevolge hebben, dat de vruchtbaarheid van den geheelen omtrek zou worden ver dubbeld. Hij bad die kanaliseering op zijn program gebracht en wel met de be lofte eraan verbonden, dat de Staat dit werk voor zijne rekening moest nemen. Een sehoone toekomst lachte de brave bevolking tegen, als dit plan zou worden verwezenlijk. De redacteur van de «Echo van liet Zuiden", die de eandidatuur-Mail- laue ten sterkste ondersteunde, had over dit onderwerp de vleiendste artikelen ge schreven, die bij met een krachtige aan beveling voor zijn candidaat had besloten. Dien Zaterdag was het zeer levendig op de markt. De café's van het nieuwe stads kwartier en bet .Restaurant du Commer ce" op bet Raadhuisplein, waren overvuld met bezoekers. In het laatste hield Brelo- quier zitting-, bijgestaan door eenige oude republikeinen. Vooral twee burgers had den liet hoogste woord. De eene heette Langlèves, een goede kerel, die geen vlieg zou kwaad doen, maar in liet koffiehuis steeds den mond vol had van dynamiet en revolutie. De andere was Pagevin, een tuinman uit Lyon, die nu zijn rente ver teerde te Maillane en zijn tijd doodde met het kweeken van rozen, die, wegens de droogte, nooit wilden opschieten. Hij kon dit niet vergeven en schoof die rauip maar steeds op den breeden rug der kajiitalisten. Die twee heethoofden, door hun stadgt- nooteli spottend Marat en Robespierre ge noemd, wekten in liooge mate de vroolijk- heid van Pierre Appel op. Deze jonge Parijzenaar verlustigde z:ch in deze pro vinciale revolutionairen en hij vermaakte zich kostelijk, door hen met overdreven ge sprekken, waarin guillotine en oproer sche ring en inslag vormden, nog meer op tc winden. Reeds om negen uur waren die beide bloeddorstige burgers in het café versche- neu om hun kop kotfie, met politiek ge kruid, te nuttigen. Om hein heen veree- nigden zich allengs de olijfbouwers van het oude en de renteniers van het nieuwe Maillane. De gesprekken werden nog steeds levendiger. Breloquier, wiens geest te hoog stond om behagen te schejipen in die politieke tinnegieterijen, luisterde slecht» met i en half oor naar die wijsheid, terwijl Pierre Appel voorgaf, bouwstoffen te verzamelen voor een werk over verkiezingszeden. Dien ochtend was Pagevin zeer lyrisch gestemd. In een hartstochtelijke redevoe ring, waarvan de zinnen als droog zand aan elkander hingen, putte hij zich uit in een reeks van beschuldigingen tegen de bourgeoisie en juist wilde hij eindigen met een lofrede op de democratie, toen de deur van het café geopend werd en Claude Brun, door Maillane gevolgd, op den drempel verscheen. Pavegin, in zijn peroratie ge stoord, verbleekte.; de woorden stokten hem in de keel. Hij keek de binnen komenden met groote oogen aan en eerst na een krach tige poging bracht^bij er met moeite uit Wat moeten die lui hier -Die lui, antwoordde Claude glimla chende, komen hier om de woorden vol wijsheid te vemetheu, die u, mijnheer Pa vegin, zoo even hebt verkondigd, en, als het mogelijk is, zich die ten nutte te ma ken. Op hetzelfde oogenblik fluisterde Brelo- quiei Pierre Appel in het oor Dat zjju nu onze tegenstanders. Die groote flinke man, die een weinig grijs begint te wor den, is mijnheer de Maillane, dat kleine zwartje heet Claude Brun. Pierre's blikken vestigden zich op Dar tigues, die bij de deur bad plaats geno-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1