BRSSKENSCHE COURANT. DE ZOON. 14e Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 930. Zaterdag 1 October 1904. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABO N N E11EN Per 3 maanden /'U.5U, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIÊN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKLK.flAt te Breskcns. Behalve de mededeeling dat een anar chistische aanslag in het binnenste gedeel te vuil lien Simplontunnel is ontdekt door den machinist van een zwaar beladen goe deren-trein, bemerkende dat de rails waren belegd met zware ijzeren slaven, en van het uitbreken van de cholera in sommige steden van Ru-land, kijken we even over de Europeesche grens, waar op het grens gebied van den Congo-slaat en Britsch-Oe- ganda minder aangename geburen-verhou- dingen moeten bestaan. En-'e'scbe soldaten moeten ten noorden van het Albert-Edwardmeer de Engelsche geplant hebben in een deel van bet iste gebied en hunnerzijds zouden de ven van den Congo staat eenige posten t hebben, zoodat men gewapend tegen- elkaar staat. vesligd wordt dat drie Belgische koop- lieuen, Deels, Dedey n en Boels een Franseh- uiuu, Matual, en een Hollander, Van Sas genaamd, door de inboorlingen in het Fran- sclie Congo gebied vel moord zijn, waarna Belgische en Hollandsche handelegcbouwcn vernield werden. In den oorlóg tusschen Ituslaiiil—Japan komt weer eenige beweging. Dagelijks toch hebben voorposten-ge vecht n plaats die een onmiskenbaar teeken t.ju voor een naderend algemeen treffen. De Japanners, wieu een strijd in het harre wintergetijde nog heugt van uit den oorlog met China en niet oubekeud met l.et voordeel dat een langer talmen aan de Russen geeft, zijn er nog steeds bezig met de pogingen tot eene omtrekkende bewe- o'no' De weinige eensgezindheid die te St. Pe tersburg heerscht over de plaats waar liet groote samentreffen dient plaats te hebben in verband met het meerdere of mindere belang dat Moekden of Tieliug kan ople veren, is voor 't oogenblik vrij wel als op gelost te beschouwen, daar de Japauners in hun pogen eener omtrekkende beweging aanvankelijk dermate zijn geslaagd dat eene eventuëele terugtocht op Tieliug voor de Russen onderbroken is en een samentrek ken op Moekden, waar thans eene enorme Russische strijdmacht is verzameld, tot ge volg heeft gehad. Het opschuiven van Oy.nia's troepen gaat, mogen we wel zeggen, langzaam maar zeker. Het zekere berust beslist op nauw keurige berekeningen en strategische ken nis en het langzame staal in een bepaald verhand met liet beleg van Port-Arthur. De Japauselie belegeraars zijn van oor deel dat de voorraad ammunitie in de ves ting niet zoo heel groot meer kan zijn, cn doen daarom slechts kleine aanvallen, die met verwoedheid worden afgeslagen maar ten koste van hun schietvoorraad. Heelt geene nieuwe aanvoer plaats en om dat en nog andere aanvoeren te beletten zijn ze belegeraars, tenzij liet Frunsche schip »George", dat de linie doorbroken heeft en aan de Duifj'sbaai is geland, die voor raden aldaar heeft- gelost, moet de uit putting de vesting noodzaken zich over te geven. Valt Port-Arthur binnen »en niet te lang tijdsverloop dan zal een leger even groot als 2 kozakkeu-afdeelingen het Japansche te Liao jaiig kunnen versterken als herstel van het evenwicht wegens de aanvoer van ver- sehe troepen uit Rusland, gevormd door de 8e legerafdeeling uit Odessa, die ongeveer half November in Mantsjoerjje kuunen aan komen. Doordat de Eerste Kamer vorige week een besluit genomen heeft, om, ondanks dat Overijssel geeue afgevaardigden heeft, toch te doen wat des Eersten Kamers is, verzond zij de bij de vorige le Kamer aan hangige en door de 2e Katnei aangenomen wetsontwerpen naar de sectiën ten onder zoek. Het voorloopig verslag over de Drank wet is verschenen en maakt den indruk dat dit regeeringsvoorstel niet onverdeeld gun stig is ontvangen. Er werd gewezen op de groote spoed waarmede dit ontwerp in verhand met den termijn van in-werking-treding (15 Oct. a.s.) is onderzocht moeten worden. De wenschelijklieid werd betoogd de fa tale termijn voor de invoering te verlen gen, 't welk ten goede zou kunnen komen aan 't denkbeeld van hen, die meenden dat de le Kamer zooals die thans is samenge steld in hare ouvoltalligheid niet bevoegd zou zijn oui mede te werken tot het totstand-komen dezer wet. Evenwel voerde men er tegen aan dat de Kamer integendeel hare bevoegdheid daartoe had uitgesproken door te beslissen dat het ontwerp in de afd. zoude worden onderzocht. Hoogstwaarschpnljjk zal deze vraag zich bij de openbare behandeling herhalen doch wellicht met geen ander resultaat dan in de sectie-vergaderiug. Het zal de vraag zjjn of volgei s ons staatsrecht een wet tot stand gekomen als nu zal blijken te geschieden, inderdaad kracht zal hebben om er recht naar te spreken. Wie weet of langs dien weg nog niet de rechter uitspraak zal hebben te doen over het al of niet grondwettelijke van de n' vertegenwo udigiug van Ovei jjseel in d Kamer. De ovetbekende kwestie van Overjjs, Staten en de ontbinding der le Kamei hij de behandeling van het adres van woord op de Troonrede in de 2e Ka opnieuw l.r sprake gebracht. Het was de heer Troelstra die het dl opende met zich te scharen aan de 'i van lien die de ontbinding toejuichten, waar ze slechts betrof een conflict tusschen Kamer en legeering, in plaats van d» li berale leer die alleen et"n ontbinding ge rechtvaardigd vindt bij een conflict tuascheu Kroon en Kamer. De ontbinding der Eerste Kamer onder het huidig Kabinet is verklaarbaar omdat het een machtspolitiek voeit die mede brengt om zich van de meerderheid die het iu de Tweede Kamer heeft ook te ver zekeren in de Eerste. Dat voorts deze Minister het middel tot 18. En zal zij die traditie ten bate van ir tweeden vader voortzetten Nu, als men met blikken iemand kon illeeren, dan zag het er met Des Barres lijk uit, want oogen heeft zij Ik heb ir aan 't station gezien, 'n SnoesjeEn i Claude staat om haar heen te draaien, i was zij voor hem bestemd. Wat, die oude vent Wie kan den leeftijd bepalen van ie mand als Brun? Hij ziet er, hoe leelijk jok, volstrekt niet afgeleefd uit. En op Maillaue oefent hij grooten invloed uit. Een handlanger, die dreigen kan uit de school te klappen Trouwens bij de kapi talisten is alles te koop, ook een jong meis je. Bij de arbeidende klasse, helaas, ook dikwijls De ijzeren dwang der noodza kelijkheid. Bij dezen de honger, bij genen de behoefte aan de weelde Degeljjkheid zal ons ook de reinheid in de liefde bren gen. Enfin, nu genoeg gepraat 1 U zjjt nu gewaarschuwd omtient de kouist van onzen tegenstander. Ik wacht u na het ontbijt Met een krachtigen handdruk ging hij heen. Op hetzelfde oogenblik waren Dartigues en Brun in een druk gesprek gewikkeld. Iu het weelderig ingerichte particulier vertrek van den slotheer van Maillane za ten de beide handlangers met levendige be langstelling hun verschillende zaken te be spreken. Ik vestig je aandacht op het verzoek om geld van Bermann, die ons zulke goe de diensten bewees, toen hij controleur was te Gabès. Maar hij is toen voldoende be loond. Dat hij al de oprichtersaandeelen, die wij hem hebben afgestaan, verkocht heeft, is zijn zaak. Wij kunnen niet meer voor hem doen. Speelt hij Ja, en ongelukkig. Daarom heeft men hem ontheven van zijn betrekking te Gabès. Het is wel jammer, hij kwam ons goed van pas. En wil hij ons nu afdreigen Is hij er toe in staat Neen, hij zou zichzelf de vingers branden. Maar hij heelt eenige papieren iu zijn bezit betreffende de concessie van Redjidab. Laten wij ze van hem koopeu. Wat zijn ze waard i In de handen van een invloedrijk persoon zeer veel, uiaur in die van iemand, die, zooals lig, op zwart zaad zit, hoog stens tienduizend frank. En dan mag bij ons nog wel dankbaar zjjn voor zooveel edelmoedigheid. Het is goed. Knap dat zaakje maar op Je weet, dat er vandaag markt is te Mailiane en dat al de landlieden uit den omtrek hier zjjn om hun waren uan den uian te brengen. Een goede gelegenheid om je populair bij heil te maken. Ik zal die niet laten voorbijgaan. Maar onze tegenstanders zullen er ook wel van profiteeren. Dan kan ik eens persoon lijk kennis met hen maken. De beide mannen wisselden een beteeke- nisvollen blik. De jonge Appel heeft in »De ge kroonde Pauw" zyn intrek genomen. Hoe ziet hjj er uit vroeg Dartigues. - Een knappe jongen. Je zult hem wel zien. Dat zul eene verrassing voor je zijn Jean zuchtte en bracht het gesprek op een ander onderwerp over. Mijn vrouw klaagt hier zeer over de koude. Zy is aan het Europeesche kli maat nog niet gewoon geraakt. Ja, dat wil ik graag gelooven. Eu mejuffrouw Bella? Dartigues kon niet na laten voor de talrijke speideprikken, die hjj zoo dikwerf van Brun had te verduren, een kleine wraak te nemen. Mijn pleegdochter is achttien jaar. AD men joug is heeft m«n nooit last van koude. De bel luidde voor het ontbjjt, hetgeen een einde maakte aan dit onderhoud. Het meisje, waarvan juist sprake was, sprong dartel de kamer binnen, gevolgd door haar moeder en Rémanbon. Nu lang genoeg over ernstige zaken gepraat, lachte zij. Wjj zijn hier niet ge komen, om ernstige gezichten om ons heen te zien. En ook niet om te verkleumen 1 liet mevrouw Dartigues hierop volgen. Uw

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1