Binnenland. Gemengd* Nemen we tbans nog even een kijkje in de verwikkeling Rusland—Japan. De slag bij Liao-jang vormt een zeer belangrijke periode in den grooten strijd. Het resultaat is verre van beslissend ge weest, ja men zou kunnen zeggen, in ver band met wat we in ons vorig overzicht schreven, dat het succes voor de Japanners negatief is, maar toch is deze slag een der bloedigste geweest niet alleen in dezen krijg, maar in alle van den modernen tijd. Men schat toch de verliezen van Russi sche zijde op 25 a 300U0 man, terwijl de Japanners de Russen tot den terugtocht dwongen, doch ten koste van 350UU solda ten. Geen wonder dat het land bedekt was met dooden er. stervenden, waarbij het ge kerm der laatsten en der gewonden een der meest verschrikkelijke tooneelen was dat zich op aarde kan voordoen. Te Port-Arthur zijn de Japanners er ook maar ongelukkig aan toe geweest. De Russen hadden in het dal tusschen den Langen Heuvel en den Divisieheuvel over eene lengte van l'/2 mijl mijnen aan gelegd, over welke springstoffen rotsblok ken waren gelegd en deze weer bedekt met klei. Een aanval der Japanners op dit punt werd vermoed. Toen in den nacht de voorposten meld den dat werkelijk tot den aanval werd overgegaan, schoten de Russen niet en wier pen alleen zoeklichten op den vijand. De Japanners openden het vuur. Nauwelijks waren zij gekomen op het mijnen-terrein, of de mijnen werden eleetrisch ontstoken. De verschrikkelijke schok wierp zelfs de Russen tegen den grond. Japanschc ge weren, afgeslagen ledematen vlogen door de lucht, rotsblokken vielen in de Russi sche stellingen. Den volgenden dag beproeven de Rus sen de lijken. Het aantal dooden kon nog niet vastgesteld worden, daar niets dan verminkte lijken gevonden werden. Men spreekt van 700. Nadat reeds kwart voor drie Zaterdag middag eenige rijtuigen met hoogwaardig- heidsbekleeders de Legerplaats te Milligen waren binnengereden, kondigde te 3.10 een roffel de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan. Per rijtuig tot nabjj het remonte-depot gereden, stegen de vorstelijke personen aldaar uit en kwamen te paard de legerplaats binnen. De Koningin zag er in Haar groen ama- zonenkleed met hoogen hoed zeer goed en den geest zulk een antwoord ontvangen, dat hij het nooit meer waagde. Wat raaskal je toch, had deze hem toe gevoegd. Je weet immers verduiveld go»d, dat die Francine je bedroog. Je liegt! stoof Jean woedend op. BedaarIk herhaal het, je weet het verduiveld goed i Heb je mij niet zelf ver teld, dat je dien jongen dokter verdacht, je plants in te nemen, als je niet thuis was? Francine moet wel 'n »oef!" van verlichting geslaakt hebben, toen ze be merkte, dat je voor goed de deur uit was. Je was niet voor haar geschikt, arme ke rel, en dat besefte zij maar al te goed Kijk niet naar wat achter je ligt, maar zie vóór je Dartigues antwoordde niet en na dien tijd kwam Franeine's naam niet meer-over zjjn lippen. (Wordt vervolgd.) opgewekt uit. H. M. droeg een breede oranjesjerp. Met den Prins, Die de gene- raals-uniform droeg, aan Haar zijde, reed II. M. langs de troepen, die bataljonsge wjjze opgesteld waren, naar het Koninkljjk Paviljoen, dat met prachtige varens en planten omringd was. In dit Paviljoen bemerkte men, behalve een aantal dames en heeren der hofhouding, o. m. den Mi nister van Oorlog, generaal Bergansius op. Alvorens tot de plechtigheid óver te gaan, begaven H. M. en de Prins Zich eenige minuten in een gesloten tent, die naast de tenten voor de hoofdofficieren ge legen was. Alsnn weiden de troepen in carré gefor meerd, waarna onder tromgeroffel en bet spelen van het Wilhelmus het uit te rei ken vaandel nader werd gebracht en door generaal Snijder, inspecteur der infanterie, van de l oes ontdaan en voor II. M. werd geplaatst. Terwijl H. M. nu het vaandel vastliie'd sprak Zij met een voor ieder duidelijk ver staanbare stem ongeveer de volgende rede uit Officieren, onderofficieren en soldaten van het fle regiment infanterie Het is een beteekenisvol en gewichtig oogenblik voor uw korps en Ik ben over tuigd, dat gij den ernst hiervan gevoelt. Gij ontvangt namelijk tbans uit handen van uw Opperbevelhebster dit vaandel. Op u rust nu de ernstige taak de eer van dit vaandel als een kleinood steeds boog te houden en hieraan trouw en ge hoorzaamheid tot in den dood te zweren. Nieuw is nog het 9e re iment en nieuw is ook dit vaandel, maar toch weet Ik, dat de e.r hiervan nog steeds hoog gehouden zal worden. Niet alleen zoolang God ons den vrede schenkt, maar ook in dagen van beproevingen, rust op u de ernstige plicht dit vaandel te beschermen en te strijden voor wat ons allen het dierbaarst is, na melijk ons zelfstandig volksbestaan. En inoogt ge geroepen zijn, wat God verhoe de, dit te beschermen, zij het zelfs ten koste van uw leven, dan zal men ook van u kunnen getuigen, dat gij uw plicht ge daan hebt. «Voor Koningin en Vaderland" staat op dit vaandel. Schaart u daarouder en geve God dat het u dan voere ter overwinning". Na deze onder doodelijke stilte uitge sproken rede, reikte H. M. het vaandel aan kolonel De Veer over. Hierna weid door generaal Snijder tot H. M. een woord van dank gericht voor de hooge eer, die het 9e regiment heden heeft mogen ondervinden. Hoewel dit regiment nog jong is, is het toch ongetwijfeld bezield met dezelfde lief de voor Koningin en Vaderland, waarvan de oudere regimenten zoo vaak blijk heb ben gegeven. «Manschappen, zoo eindigde de generaal, beandwoordt de u te beurt ge vallen eer met een «Leve de Koningin, hoerah Dat aan dit bevel met veel geestdrift gevolg werd gegeven, behoeft voorzeker niet betoogd. Na deze plechtigheid onderhield H. M. Zich meermalen met minister Bergansius Juist na de uitreiking viel een enkel re- geuendropje uit de wat buiig uitziende lucht. Thans kreeg men een prachtig militair schouwspel te zien. De aanwezige troepen defileerden voor H. M. de Koningin Die het militair saluut met eene buiging be antwoordde. Gedurende het defileeren stond kolonel De Veer naast het Koninklijk Paviljoen. Toen de laatste troepen vooibij warem begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden Zich naar een met zes paarden a la daumont bespannen rijtuig en verlieten te ruim vier uur de legerplaats. Ofschoou niet zoo druk als Zaterdag, hadden zich Zoudag velen naar Millingen begeven om getuige te zijn van de gods dienstoefening, die daar gehouden zou wor den voor de kampeerende manschappen, in tegenwoordigheid van de Koningin en den Prins. Omstreeks 10 uur kwam de Koninklijke stoet in gala-rijtuigen op 't terrein en nam het Koninklijk Echtpaar plaats voor dezelf de tent, waar Zaterdag H. M. had gespro ken bij de vaandeluitreikiug en waar thans ds. Van der Flier de godsdienstoefening O O leidde. Manschappen en publiek waren voor de tent opgesteld. Er werd evenals bij eene gewone godsdienstoefening tweemaal ge zongen. Na afloop speelde de muziek ver schillende volksliederen en marschen en vertoefde de Koninklijke familie nog onge veer anderhalf uur in het kamp tusschen de tenten. ItltlvSIvl.VS, 13 September l'.KU. De heer J. A. Lugfen opzichter bij den Rijks Waterstaat alhier wordt met ingang van 1 Nov. a. s. overgeplaatst naar's Her togenbosch en wordt te dezer plaatse ver vangen door den heer P. van Tiel te Heus- den. Door het vertrek van den heer Lugten komt, behalve in de besturen van enkele plaatselijke vereenigingen, ook vacant zij ne betrekking als lid van de Gezondheids commissie, die haar zetel heeft te Oostburg. Zaterdagmorgen was een koe verdwe nen uit de weide van den landbouwer Abr. Luteijn alhier. Eerst diep ia den namiddag na hier en daar gezocht te hebben, werd de verlorene gevonden in de weide van den landbouwer Iz. ltisseeuw in den Lange weg alhier. Naar wij vernemen moet het in het voornemen liggen van het bestuur der Li berale Kiesvereeniging om gedurende den winter verschillende sprekers in enkele ge meenten van het Kanton Oostburg te doen optreden. Ook van anti-revolutionaire zyde zal de zelfde actie ontwikkeld worden. Tot onderwijzeres aan de R. K. meis jes-school te Aardenburg is benoemd mej. C M. Nagel te Eede. Vorige week kwamen over Walche ren reeds de bekende weerproieten, wilde ganzen, vliegen. Zouden de dieren na den ouderwetschen, heeten zomer ook een ou- derwetschen, strengen winter in liet lijf hebben, zoodat ze zich al vroeg gaan ber gen tegen de kou De tijd moet het lee- ren. De politie te Vlissingen arresteerde Zondag op liet postkantoor aldaar den brie venbesteller B., die verdacht wordt van ontvreemding van brieven met geldswaar de. Zekere de V. is mede gearresteerd als medeplichtig te zijn. De Unie-collecte heeft te Br.eskens 22 en te Nieuwvliet ƒ13 bedragen. Naar men ons meldt is door het be stuur des chr. school te Groede de invoe ring van eene evenredige schoolgeldheffiug in overweging genomen. De beetwortelsuikerfabrieken gaan een gunstige campagne tegemoet. Niet alleen toch dat de suikerprijzen tegenover de voor gaande campagne aanmerkelijk zijn geste gen, ook liet gewas lavert goede vooruit zichten, niet wat quantiteit, doch wel wat qualiteit aangaat Van do Gastelsche fa briek zijn nu reeds monsters onderzocht die tot 17 pet. suiker bevatten, welk gehalte in deze maand nog toeneemt, zoodat men reeds op een gemiddeld gehalte van ruim 16 pet. kan rekenen. In den tijd van elf dagen zijn er ia de-Zwitsersche bergen 17 ongelukken voor gevallen, welke 24 meuschen getroffen heb ben, waarvan er 15 zijn omgekomen, ter wijl de overigen inin of meer ernstig ge wond zijn. De meeste van deze ongelukken zijn echter aan eigen onvoorzichtigheid toe te schrijven, de verongelukten waren onge oefende klimmers, die zich zonder gids in het gebergte waagden. Dat was het ge val met den luitenant-kolonel Salyatore, die op den St. Gothard omkwam met ka pitein Egli, die daar ernstig werd gewond en dr. Rohm, die boven Andcimoth het leven verloor. Alle diie hadden niet eens spijkers in hun schoenen, die een flink voorbehoedmiddel tegen vallen zijn. Papieren, op het lijk van den Italiaan- schen kolonel Salvatore gevonden, doen veronderstellen, dat hij een spion was. De nationaliteiten der verongelukten zijn 12 Zwitsers, 7 Engelscheu, 3 Italianen en 2 Franschen. De meeste ongelukken kwamen voor in den sneeuwstorm, die gedureude drie da gen, tot Vrijdag 11. heeft geduurd. Het is een vaste regel voor het berg beklimmen, dat men niet alleen goed weer noodig heeft voor den dag waarop men den tocht begint, maar ook voor eenige dagen van het weer verzekerd moet zijn. Een jonge onderwijzeres uit Gelsen- kiichen, die een bad nam iu de Elbe, is doodgeschoten. Men vermoedt dat eene strooper baar voor een eendvogel heeft aangezien. Door de Westlaudscbe stoomtram werd bij de inmaakfabriek te Loosduinen een driejarig kind overreden en vermorzeld. De machinist had van het ongeval [niets bemerkt. Wijdagavond viel een spoorwegar beider aan den spoorweg Arnhem-Wester- voort, bezig zijnde uiet het laden van rails, met zijn hoofd tegen de rails, waardoor een gapende wond ontstond en waarschijnlijk de hersenen geraakt zijn. De man was on middellijk dood. Vrijdagnacht te 2 ure hoorde men te Orleans een gerucht als van een kanonschot of een donderslag in de kathedraal dier stad. 't Was het gewelf van de sacristy dat instortte. Het hoogaltaar, het kruisbeeld en de kandelaars in verguld brons, geschenk van Louis Philippe, verdwenen onder een hoop steenen. De ramp was sedert lang voorzien. Het bestuur was dezer dagen nog verwittigd, dat de barsten grooter en grooter werden. De priester, die de mis las, bemerkte el- ken dag stof dut oji het altaar was ge vallen. Den vorigen dag nog was de bouw meester verwittigd. Een dikke wolk stof vult nog de kerk. Gelukkig is er niemand gekwetst. Vijf mijnwerkers die in een mijn te Calais aan 't werk waren, zijn gestikt door een plotselinge uitwaseming van koolzuur,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2