BR1SKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN] NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 930. Zaterdag 10 September 1904. 13e Jaarg. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEEJ1.1X te Breskeus, XXVIIIe Nederlandsch Taal- en Letterkun- kundig Congres te Deventer. o— Onlangs herdacht het land van Kadzand, dat 300 jaren geleden prins Maurits dit gewest veroverde. Op het laatst van Sep tember 1604 viel Ostende, dat zich zoo dapper verdedigd had, in handen der Span jaarden en toen waren de grenzen van Vlaanderen bepaald. Noord- en Zuid-Ne derland oorspronkelijk één, waren na den oorlog gescheiden. Het Noorden, machtig en rijk, vormde eene diepe tegenstelling met het Zuiden, dat zich daar uitstrekte, ontvolkt, woest. Ann Vlaanderen hoe heldhaftig had bet gestreden, maar hoe diep was het ge vallen. Hoeveel edele zonen, krachtige helden, nijvere burgers moesten hun geliefd ge boorteland schuwen als ware het een pest hol, eene plaats van onreinheid en besmet ting. Daar lag nu ons arm Vlaanderen als een wingewest van den overwinnaar, als een speelbal der politieke partijen van Europa. Zijne belangen waren altijd on dergeschikt aan die der beheerschers. Zijn bodem droeg steeds de oorlogsbenden, zijne bewoners ondervonden immer de ellendeen de verschrikkingen van den krijg. In 1815 werden Noord en Zuid weder vereenigd, in 1830 nogmaals uiteengerukt. «De betreurenswaardige omwenteling" too zegt menig Vlaming. »De grootste fout, die ons volk ooit beging" zoo meen de een ander. Hoe het dan ook zjj, beide landen zijn gescheiden, zijn zelfstandig, en wat meer is beide landen bloeien. Neen het is thans niet meer »arm Vlaan deren". Vlaanderen herleeft, zoowel gees telijk als stoffelijk. Een Vlaamsch dichter zong «Hij sluimert thans, de Vlaamsche Leeuw, Van vroeger zege moe" en «Maar slui meren is geen slaap des doods". Neen 't sluimeren was geen slaap des doods. Ons Vlaanderen herleeft, ons Vlaan deren verheft zich. »'t Licht was omne- veld en het duister waarde rond" maar nu is »een held'ren en een beteren stond" aan gebroken. Noord en Zuid gescheiden en toch één, tenminste wat Vlaamsch-België betreft. Eén door oorsprong Nu ja, maar zoo als onlangs Prof. Dr. J. Te Winkel ver klaarde, de oorsprong der verschillende Dietsehe stammen scbjjnt niet zoo één te zijn, als men algemeen geloofde. Eén door den godsdienst Allerminst Het protestantsche Noorden, het katho lieke Zuiden. Ook niet één door handelsbelangen, maar één door de taal. Eén door de taal dat bleek weer duide lijk op het 28e taal- en letterkundig con gres, 2931 Aug. en 1 Sept. 1.1. te De venter gehouden. Dat bleek, toen de Vla mingen 's Maandags uit trein 3 18 stap pende, de tonen van »De Vlaamsche Leeuw" hoorden weergalmen. Dat bleek in de wachtkamer, waar de Belgische vlag naast de Nederlandsche hing, dat bleek aan den gevel van Deventer's raadhuis, waar het «rood, wit, blauw" vroolijk wapperde naast het «zwart, geel, rood". Eén door de taal dat bleek uit de wel komstrede van Prof. J. Te Winkel in 't stationsgebouw, evenals uit die van den burgemeester der stad, W. H. F. Baron van Heemstra op het stadhuis, maar dat bleek nog het schitterendst uit de geest van verbroedering tusschen Vlamingen en N oord-N ederlauders. Het is hier niet mijn doel ook maar een zeer beknopt verslag te geven over het congres, maar ik wil alleen op enkele be langrijke zaken wijzen. Het is zeker onnoodig te spreken van het vele goede, dat deze congressen reeds tot stand brachten door het opwekken en het versterken van het Nederlandsch taal bewustzijn, aan te toonen hoe zij dienst baar zijn aan de belangen van den Neder- landschen stam over de geheele aarde. Want het is niet alleen Noord-en Zuid- Nederland alléén, die zich één gevoelen, maar zooals Prof. dr. J. Te Winkel het uitdrukte in zijne rede tot H. M. de Ko ningin, die de laatste algemeene vergade ring van het congres met hare tegenwoor digheid vereerde «Bij ons is de liefdevoor ons vaderland altijd ten nauwste verbonden geweest met onze liefde voor het geslacht der Oranje's maar hier in deze congres zaal vergeten wij de engere grenzen van ons vaderland en gevoelen wij ons allen dochteren en zonen van den grooten Diet- schen stam, die zich uitstrekt tot aan de Aidennen, tot aan de Limpopo, tot in het midden van Noord-Amerika". Het glanspunt van het congres was wel de algemeene vergadering van Donderdag namiddag waarbij H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins-gemaal tegenwoordig waren en waarin behalve de voorzitter dr. Te Winkel, Prof. Paul Frederick uit Gent en dr. Laurillard van Amsterdam het woord voerden. De populariteit van de Koningin der Nederlanden was reeds groot in Vlaan deren. Maar zij zal gestegen zijn bij de Vlamingen, nu H. M. dit volk de groote eer aandeed ei n van zijne edelste zonen te willen aanhooren. Hare liefelijke verschij ning had indruk gemaakt op het gemoed der Vlamingen. «Zie" zeide een hunner tot mij, en zijne oogen schitterden toen hij sprak «voor zulk eene Koningin kan ik ook van geestdrift gloeien". En toen H. M. met de prins-gemaal de zaal verliet, toen de congres-leden uiting gaven aan hunne vaderlandsche gevoelens door luide toejuichingen (de Koningin was binnengekomen onder een eerbiedig zwij gen) toen stemden de Vlamingen uit volle borst met deze betuigingen van vereering in. Het congres werd gesloten met een feest maaltijd. Een plechtig oogenblik was het, toen d" voorzitter verzocht allen op te rij zen van hunne zitplaatsen en hij eerbiedig sprak«In vrede ruste het gebeente van den Trausvaalschen reus Paul Kruger. Mo ge over zijne assche eenmaal de zon dei- bevrijding opgaan en moge Steyn als een weer kloek en krachtig man daar getuige van zjjn". Zoo behoort dan het congres tot het verleden. Het beeft de gelederen der strij ders voor onze schoone taal weer versterkt. Het heeft den strijders weer bemoedigd. Het volgende congres wordt in 1906 te Brussel gehouden. Mogen er ook verte- FEUILLETON. 12. Het volgende jaar zal de regeering de haven kunnen inwjjden, ofschoon zij er niet eerder dan binnen twee jaren op had gerekend Wjj hebben wonderen ge daan Het verrichten van wonderen is u rniet vreemd, mijn waarde Maillaine, merk te Barandet op. Uw succes in Amerika staat borg voor het welslagen uwer Euro- peesche ondernemingen. Uw aandeelhou ders zijn gelukkige stervelingen en de Staat Bag u dankbaar zijn voor uwe bemoeiin gen om hem een flink terrein voor de iloot-manoeuvres aan de Middellandsche Zee te verzekeren. Met Bizerte en Gabès kan men zeggen, dat Frankrjjk meester is van de zee De kiezers van het di strict Maillane zullen dit op prjjs weten te stellen door u naar de Kamer te sturen. Er valt hier oog veel te doen, Kanalen en buurtspoorwegen zouden talrijke bron nen van welvaart kunnen vormen voor den handel. Ja, wij wachten reeds steeds jaren op de verwezenlijking van die plannen, zeide de maire. Dan zal uw geduld op niet te lange proef worden gesteld, riep de Maillane uit. Wij hebben de plannen bestudeerd en bij ons wil bestndeeren bijna evenveel zeggen als tot de uitvoering ovegraan. U zult wonderen zien, mynheer de maire. Mailla ne zal het centrum worden van een bloei- enden landstreek. Allen luisterden met een stilzwijgen vol bewondering naar de uiteenzetting van al lerlei grootsche werken. De spoortreinen vlogen over de rails, de schepen vaarden door de kanalen, de fabrieksschoorsteenen wierpen wolken rook uit en de Maillane sprak maar steeds door, bedwelmd door zijn eigen woorden. Altjjd dezelfde I fluisterde Brun, die achter zijn stoel stond, hem in het oor. Altijd dat opwinden Heb je de lessen van het verleden dan vergeten Dé Maillane glimlachte. Wat wilt ge? Waarom zou ik mjjn karakter geweld aan doen, na zooveel succes Ik ben een droo mer, goed, maar een die zijn droomen weet te verwezenlijken. Jawel, bromde Claude, terwijl het overige gezelschap door de dames werd in beslag genomen, jawel, jij bent mijnheer de Maillaine, rijk groot-industrieël, onder nemer van grootsche werken, officier van het Legioen van Eer en candidaat voor de Kamer. Maar nog altjjd ben je Dartigues, de misleider van anderen en van zichzelf. Wees op je hoede, wij zijn niet meer in Zuid-Ainerika, maar in het voorzichtige Frankrijk. Zie Barandet en Rémanfon maar eens goed aan, zjj luisteren wel aan dachtig, maar zeggen zelf geen woord. Men zal de verantwoordelijkheid op jou laten rusten, doch van de winst het leeu wenaandeel opeischen. Je hebt gelijk, maar kan men zich veranderen Men moet mij nemen zooals ik ben, met mijn deugden en gebreken. Maar nu geen gefluister meer, daar is 't nu de tijd niet voor. Wij zijn hier voor de verkiezings campagne, dan moet men immers maar raak beloven en op de groote trom slaan De Maillane wendde zich weder tot de leden van den gemeenteraad, terwijl de maire door Barandet en Rémanyon in een druk gesprek werd gewikkeld. Het werd den braven man raar te moe de, de millioenen rolden voor zijn oogen en over de hoogstgeplaatste personen werd gesproken met een familiariteit, die hem geheel vreemd was. De wijn en de tegen woordigheid dier beide hoogst elegante da mes hielpen mede om de vroede vaderen van het stadje in eigen oogen tot de in vloedrijkste personaadjes te verheffen. Doch vooral van den heer des huizes zelf, met zijn voorspiegelingen afdalende tot in de kleinste bizonderheden, ging een invloed uit, waaraan zich niemand wist te onttrekken, hijzelf het minst. Na twintig jaren van een avontuurlijk leven, was hij, in voorspoed, te midden van het meest schitterend succes, nog de zelfde Dartigues uit de dagen van ramp spoed en ellende gebleven. Eindelijk namen de bezoekers na veel plichtplegingen afscheid. De gemeenteraad was zjjn maire voor gegaan en bevond zich reeds op het bor des. In het park zag het er uit, als werd er kermis gevierd. Er werd gedronken,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1