BRSSK11SCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 13e Jaarg. No. 929. Woensdag 7 September 1904. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAY te Breskens. Frankrijk. Men schijnt zich van den afloop der staking te Marseille een al te gunstig denk beeld te hebben gekoesterd toen men meen de, dat verschillende conferentiën tusschen autoriteiten een vrijwel verzoenenden geest ademden. Immers de dokwerkers moeten een be roep hebben gedaan op den internationalen bond die zijn zetel te Amsterdam heeft, met verzoek het bevel uit te vaardigen tot het nederleggen van den arbeid in de ha venplaatsen ook van Spanje en Italië. Erger wordt het nog indien het bericht waar mocht zijn, dat een geheime bijeen komst is gehouden, waarin niets meer of minder dan de revolutie zou zijn gepredikt. De dokwerkers te Cette hebben mede den arbeid nedergelegd, terwijl de vracht rijders zich solidair met hen verklaarden. Bulgarije. De roerigheid der Bulgaarsche vrijbui ters heeft in de afgeloopen maanden heel wat veirassingen bezorgd. In bijna alle deelen van Macedonië dui ken thans weer zooveel benden op, dat men niet meer kan twijfelen of deze strooptoch ten, zelfs de kleinste, geschieden volgens een wei-overlegd plan. Op 28 en 29 Au gustus vertoonden zich zoowel in het di strict Gewgeli als in de districten Koritza en Kastoria verscheiden benden, echter zon der dat 't deze gelukte bun plannen ten uitvoer te leggen. Daarentegen hebben twee benden, die waarschjjuljjk beide onder aanvoering van den beruchten Apostol en ii. Ik zal mij tot mjjnen vader wenden. Hij zal mij niet verlaten. De eenige hin derpaal, die zich tusschen zijn lietde en mij verhief, was Dartigues. Ik zal weder mjjn plaats als kind in zjjn huis innemen. Daar behoef ik voor geen gebrek te vree zen, want hij verkeert in goede omstan digheden. Gjj zult dan Parijs verlaten zeide Appel op droeven toon. Ik zal u dus niet wederzien, gij zult vergeten, dat ge een vriend bezat, even arm als gij waart, maar die gelukkig was door uwe nabijheid Ik zal dus bij mijn armoedige kleederen niet meer de sporen van uw zorgvolle toe wijding vinden U vertrekt Hoe verlaten zal ik mij gevoelen Wie weet Mijn vader zal er mis schien in toestemmen Rouaan te verlaten, waar mijn vroegere vrienden en kennissen, zijn onderbevelhebbers stonden, in den nacht van den 28sten twee dorpen in het sand- zjak Saloniki overvallen. Omstreeks 35 komitadzji's overrompelden het doip Koe- falowo, aan het Amatowo meer, en scho ten een uur lang op de boeren, die zich in hun huizen dapper verdedigden. In denzelfdeu nacht verscheen een afdeeling van 100 man voor het dorp Gradobor, op twee uren gaans ten westen van Saloniki gelegen. Hier was het den komitadzji's blijkbaar te doen om wraak over de ver leden jaar hier ondervonden tegenwerking, tengevolge waarvan toen 14 Bulgaren ge dood werden. De vrijbuiters omsingelden het dorp en beschoten uren lang de hui zen daarna bestormden zij het huis van een Griek, doodden diens vrouw en twee kinderen en lieten de lijken afschuwelijk verminkt achter. Verscheiden boeren wer den bij dien aanval gewond. Aangezien er maar drie soldaten in het dorp waren, kon den de boeren slechts zwakken tegenweer bieden. Na middernacht trokken de aan vallers af, nadat 't hun nog gelukt was, drie huizen in brand te steken. Troepen om de bende te vervolgen, konden pas den volgenden morgen worden uitgezonden in- tusschen begaven zich verscheiden consuls uit Saloniki naar Gradobor, om den toe stand in oogenschouw te nemen. RuslandJapan. De spanning, waarin men verkeerde met het oog op de gebeurteuissen te Lioa-jang, waar een beslissende slag werd verwacht, is voorhands niet geëvenredigd geweest aan de resultaten van het groote krijgsbedrijf daar geleverd. die mij in mijn geluk hebben gekeud, de versmade vrouw in haar ongeluk zullen bespotten. Wie weet herhaalde zij, in gepeins gezonken. Toen nam zij den kleine bjj de hand. Kom, lieveling Het knaapje fronsde de wenkbrauwen. Waarom blijven wij niet altijd bij oom Appel Toe, moetje I Oom Appel moet werken, en daarom moet hij het stil en rustig om zich heen hebben. Bedank hem voor al zijn goed heid, omhels hem en zeg tot hemTot wederziens Appel nam den kleine in zijn armen en toen die volle kinderlipjes zich op zijn ge laat drukten, zag hij hoe Francine bloosde, alsot bet de moeder was in stede van het kind, die kuste. III. Een stotwolk langs de laan, die naar het traliehek van het kasteel leidde, kon digde de nadering van een rijtuig aan. Daar komen ze, daar komen ze klonk het uit de menigte. Geeft acht, jongens I riep een dik De Russen waren na een vierdaagschen strijd, die aan de Japanners niet minder dan 10.000 man kostte en eveneens een 50U0 Kussen nederlegde, weliswaar verplicht terug te trekken op Moekden, en eigenlijk gezegd is de nederlaag voor de Russen door het verlies van Liao-jang weinig als een verlies ain te merken daar de terug tocht evengoed had kunnen afgesneden zijn, terwijl de verovering van Liao-jang voor de Japanners weinig genot zal opgeleverd hebben daar de Russische opperbevelheb ber Kouropatkin de stad achter zich in brand liet steken. Latere telegrammen doen de illusoire tij dingen ten opzichte van de Russische troe pen vrij wel te niet. De uitvoer van garnalen uit Vlissingen voor de Londensche markt is, blijkens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel, vrij belangrjjk verminderd. Hij bedroeg 867,703 K.G., tegen 1,132,906 K.G., in 1902. De exportslagerijen waren, niettegen staande de concurrentie van andere plaat sen in ons land, met succes werkzaam. Het getal naar Engeland verscheepte kalveren, schapen en varkens nam belang rijk toe. Er werden in hjt geheel uitge voerd 19,081,846 K.G., tegen 15,166,419 K.G. het voorafgaande jaar. BKE8KE.V8, 6 September 1004. Zondagmorgen wilde de plaatsvervanger mannetje uit, die een vuurpijl in de hand hield. Het fanfarecorps van het dorp Maillane stond bij een eereboog opgesteld en op hetzelfde oogenblik, waarin eeu landauer, door een wagen met de bagage gevolgd, de kromming van de laan opreed, stak het dikke mannetje, die niemand anders was dan de maire van Maillane, de vuurpijl aan, die knetterend in de lucht vloog. Het rnu- ziekcurps blies er op los en juichkreten verwelkomden den landheer in zijn domein. De landauer stond stil Eeu man van deftig voorkomen, wiens haar en baard eenigszins begonnen te grijzen, stond in 't rytuig op. Naast hem zat nog een jonge vrouw, wier matte tint de Spaansche ver ried, terwijl op het voorbankje een bekoor lijk jong meisje plaats had genomen, die glimlachend op de vroolyke menigte ne der zag. Dank, mijnheer de maire en ook u, mijne vrienden, voor deze ontvangst, zeide de reiziger met forsche stem. Gy verwel komt mij als een vorst, en ik ben toch slechts een eenvoudig burger als gjj Ik wacht u op het kasteel. Tot straks Eeu uitbundig gejuich begroette deze van den postillon, die van Hoofdplaat Biervliet op Breskens rijdt, na de post ten kantore alhier te hebben afgegeven, een andere weg nemen, dan gewoonlijk wordt gevolgd tot afspanning van het paard, doch met het gevolg, dat het paard gewoon aan zijne route die willeude volgen tegen de omheining bij E. Ross aanreed, waardoor de postkar beschadigd, het paard gebles- suurd en de voerman eenigszins gewond was. Met ingang van 1 Sept. jl. is aan gesteld als arbeider bij de Rjjks-YVater- staatswerken voor het traject Breskens- Schoondijke, I. A. van der Liade alhier. Cadzand. Een knecht van den land bouwer de Hullu-Bouwens heeft het onge luk gehad in het mes van een stroomachi- ne te vallen, waarbjj tot heling genees kundige hulp moest te pas komen. Een andere knecht van den landbouwer Adr. de Brujjne viel van een mestwagen, waarbij de wielen hem over de beenen gingen, doch liep slechts enkele schram men op. Cudzaud. De voermansknecht P. Beun die Vrijdag voor de wed. Pleijte van hier naar Breskens was gereden om turf, is des avonds op den terugtocht ter hoogte van de Steenbakkerij onder de gemeente Groede van den wagen geDleden waarbjj de wielen van bet beladen voertuig hem over het hoofd gingen, met het noodlottig gevolg dat hjj terstond was overleden. De ongelukkige was gehuwd, doch had geene kindereu. woorden. De landauer reed voort, door het geopende traliehek en een uitgestrekt park, tot voor het bordes van een groot, fraai landhuis, dat door de ijdelheid der dorpelingen >het Kasteel" werd genoemd. Bjj den ingang, vóór het dienstpersoneel, stonden drie mannen, juist uit Parjjs aan gekomen, den reizigers te wachten. Zjj naderden het rjjtuig en één hunner was de dames bjj het uitstijgen behulpzaam. Langdurige handdrukkeu werden gewis seld en onder vriendschappelijk gekout trad het gezelschap de vestibule binnen. Hoe gaat 't er mee, Claude vroeg de reiziger den eerste van het drietal, bon jour Rémanpon en gij, mjjn waarde Bérundet Hoe staat het met de Beurs en met de metalen 7 Kijk eens, die Brun heeft alleen oogen voor mjjn vrouw en mjjn dochter Zjj traden het salon binnen, waar een lunch stond gedekt. De maire en de le den van den gemeenteraad voegden zich weldra bjj hen, zich met zooveel voorzich tigheid op den gladden parketvloer bewe gende, alsof zij op jjs liepen. De heer des huizes gelastte, dat men de brave muzi kanten in de oranjerie van het noodige zou

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1