BRESKEHSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 928. Zaterdag 3 September 1904. 13" Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.623, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT IËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIA.V te Dresh België. De verwachting dat de brand te Ant werpen, hoe hevig en alles vernielend ook, toch vrij spoedig zou zijn gedaan, is niet in die mate verwezenlijkt. Zelts Maandag woedde het vuur nog zeer hevig. Behalve de S gevonden lijken worden nog 8 personen vermist, blijkens het ge houden appèl tijdens de uitbetalingen der werklieden, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat nog meerderen worden ver mist, wellicht, die niet in directe verbin ding met de maatschappijen staan. Overigens begint de toeloop van nieuws gierigen te luwen, wijl het thans bedwon gen element veel van haren fantastischen aanblik verloren heeft. Het schouwspel is huiverig droevig eene zwarte massa brokstukken van de ijze ren gevaarten grijnzen de bezoekers als 't ware aan van uit de berookte uitgestrekt heid, waar eens de petroleumtanks ston den. Frankrijk. Het laat zich aanzien dat de crisis in het havenbedrijf waaromtrent alle middelen tot oplossing worden beraamd, spoedig tot de geschiedenis zal behooren, al kan niet ontkend worden dat de toestand ernstig is. Dit blijkt duidelijk uit de verstrekte op gave, die het aantal der buiten dienst ge stelde stoomschepen bepaalt op niet minder dan 85 met een tonnen-inhoud van 123 mille. De minister van handel heeft de van wege den Staat gesubsidieerde stoomvaart maatschappijen aangeschreven, om op straf fe van de gestelde boete, aan de verplich tingen tegenover het rijk te voldoen, Daarop is geantwoord, dat zij, waar eenerzijds force majeure is en anderzijds de regeering de wet niet wil toepassen met betrekking tot de houding van den matrozenbond, niet aan hun verbintenis de verzending van poststukken kunnen voldoen. Duitsclilund. In den laatsten tijd kwam bij de beman ning van ooilogsschepen herhaaldelijk een oorziekte een etterachtige ontsteking voor, die tengevolge had dat de patient wegens invaliditeit uit den dienst ontslagen werd. Nu is toevallig gebleken, dat de matrozen zich zelf deze kwaal bezorgden om aldus van den dienst vrij te komen. Zij staken daartoe een prop zeep in het oor, en die zeep veroorzaakte op den duur ontsteking. Een weinig bloed uit de ont stoken plaats, vermengd met de geelachti ge zeep die smolt, kreeg dan het aanzien van etter. Een matroos, bi] wien dit be drog bewezen werd, is tot een half jaar gevangemsstiaf veroordeeld, waarna hij we der bij den troep wordt ingedeeld. Nog een aantal dergelijke gevallen zullen voel den krijgsraad komen. Engeland. De berichten over den minder gunstigen gezondheidstoestand van den Koning hou den aan. Men beweert dat de kuur te Mariënbad niet de minste uitwerking ten goede heeft gehad. Amerika. De beweging die de verkiezing van de congres-leden ter benoeming van een pre sident voor de Vereenigde Staten met zich brengt, is in vollen gang. De kansen voor den aftredenden Roose velt staan niet ongunstig, hoewel zijn te genstander Parker een ernstige cundidu- tuur is. Op diplomatiek terrein bestaat voor het oogenblik een eenigszins gespannen ver houding tusschen den Russischen gezant en de Regeering, waarvan de eigenlijke kwestie niet genoemd wordt. De Regeering deswege gepolst heeft de geruchten noch bevestigd, noch ontkend, waaruit men opmaakt dat het conflict niet denkbeeldig is. En ook met Turkije is weer een inci dent te wachten. De Turksche post te Aleppo had een bezending brieven, door den Agent der Singel-Maatschappij te Aiutab verzonden geopend en wilde zegelbetaling heffen vol gens de nieuwe, door de vreemde verte genwoordigers nog niet herkende bepalin gen. Het Amerikaansche gezantschap te Kon- stautmopel heelt nu de Singer-Maatschap- py om inlichtingen gevraagd. Al deze diplomatieke haarkloverijen vin den hun oorsprong in de crisis It us land—Japau. die zich voor het oogenblik bjjua uitslui tend bepaalt bij het bombardement van Port-Arthur, dat echter weer niet het ge volg had dat reeds geruiuien tijd is voor speld, nl. dat de vesting vallen moest. In weerwil van het ontzettend geschut vuur hadden de Russen weinig verliezen. De Japansche troepen schijnen thans een ander plan te vormen en zullen trachten de stad stormenderhand te nemen. Ondertusscben zitten de Japanners Koe- ropatkin na op de hielen en wordt zelfs te Liao-jang, waar reeds van 25 Augustus af de verwoede strijd duurt, een beslissende slag verwacht. De Japanners werpen zich met volle kracht op de Russische positie. Maar ook aan deze zijde wordt met een ware doodsverachting gestreden. Er worden voor het oogenblik door geen der partijen belangryke voordeelen behaald. Ook de Russische wapenen hebben dit maal niet zooveel van de kwade krijgskans te ljjden als tot dusver wel het geval placht te zijn. Van het gevecht van den dertigsten wordt geseind De slag begon den tweeden dag by het aanbreken van den morgen. De Russen deden herhaaldelijk aanvallen met de ba jonet op de Japanners, die langs den weg, onmiddellijk ten zuiden van Liaojang na derden. De Japanners bombardeerden de posities in de Russische linies tot 4 uur in den namiddag, toen het gevecht, dat alge meen was geweest over het zuiden en het zuidoosten, beperkt werd tot de voornaam ste linie van den Japanschen opmarsch in het zuidoosten, over den weg van Feng- huang-cheug. Onmiddellijk tegenover Chia. fantin trachtten de Japanners met groote 10. Iets anders Altijd heizelfde 1 riep Francine uit. Iets anders, dat is je lijf spreuk. Iets anders dan je vaderland, iets anders dan je beroep, iets anders dan je gezin. Het onbekende, de drang om te staren in een afgrond, in wiens diepte i Zich goud bevindtDaar is het land, waar schoenpoetsers sterven als milliouairs, een courautenjongen als presi dent der Republiek. Een jong land, waar niet alles is uitgemergeld als in ons oud Europa, waar het mij walgt van de schan delijke uitbuitingen van de bezitters. Hij wond zich meer en meer op en her haalde al de uitdrukkingen en holle frazen, die hij in volksvergaderingen en meetings had gehoord. Wanneer men dergelijke begrippen koestert, zeide Francine, blijft men onge huwd. Een avonturier moet geen vrouw en kind tot zijn last hebben Daarom ga ik heen 1 Door ons aan ous lot over te laten'. Ik zal jelui niet vergeten. Jij zult het eerste deel van mijn winst hebben. Het is je geld met, dat ik begeer, ongelukkige Ben je dun zoo verstokt, dat je mij niet begrijpt, myn smeekingen je niet ontroeren V Ik ben je vrouw, heb alles vaarwel gezegd om je te volgen jij bent de vader van myn kind en ik heb rechten op je, die ik moet laten gelden. Je begaat een misdaad, door ons te ver laten. Wat zal er van ons worden? Bigt', blyf bij ons, bij je kind je lneldt im mers zooveel van my, van Fierre Kom, één goede geuachte Laat je niet verblinden door illusion, die niet voor ver wezenlijking vatbaar zijn. Bij je gezin, in tevredenheid en geluk, den rijkdom van eigen haard Met doffe stem viel hij haar in de rede. Het geluk, dat is Amerika, daar is ile rijkdom En daar bindt je geen gezin, niet waar? Voor het laatst zult ge je plicht doen en by ons blijven? Neen Hier ben ik ten ondergang gedoemd i Welnu, weet dan, dat ik je dit nooit zal vergeven. Totnuioe heb ik alles geduld, zonder te klagen heb ik het verdragen, dut je my in kommer en ellenue hebt gestort. Ik heb gewerkt zoo hard ik kon, terwyl jij me bedroog met slechte trouwen. Je hebt het gedoogd, ilut een van je vrienden my met geweld wilde dwingen de zijne te worden, zonder dat je met hem hebt afgebroken ik zweeg. Ik zou nog erger geduld hebben, lerwille van den naam, dien ous kind draagt. Maar nu is de maat vol. Dat er met je gebeure wat er wil, word rijk of kom teiug, bedelende van deur tot deur, ik zal je niet meer kennen, want iu mijn oogen oen je gelyk aan het walge- lykste schepsel op den geheeleu aardbo dem 1 Hij stond op en dreigde haar met de vuist. Is 't genoeg, hè 1 81a me dan 1 ellendeling Dit ontbrak er nog maar aan Hy bedwong zich. Ik ga liever heen. Ik zou een dwaasheid begaan Hy zocht werktuigelyk in zijn vestzak om zijn vertering te betalen, doch met een verdrietig gebaar overtuigde hij zich, dat het ledig was. Toen wierp Francine met een trek van minachting op het gelaat bet bunkbiljet van honderd frank op de tatel. Je zult niet kunnen zeggen, dat ik niet tot het einde toe voor je betaald heb. Toen Jean een beweging van verwonde ring maakte, voegde zy er by Behoud het geheel, tenminste zult ge niet behoe ven te stelen om te kunnen vertrekken Toen zag zij hem voor 't laatst aan en zuchtte: Vaarwel dan, voor eeuwig 1 Daarop ging zij heen. In zijn kamertje had Appel zich met den kleine al spelende bezig gehouden, toen Fierre zich van knie liet afglijden. Daar is moetje 1 Maak haar dan de deur open, ventje. Francine trad binnen, het gelaat smar telijk vertrokken, afgemat, meer nog door de aandoening, dun door de snelheid, waar mede zy geloopen had. Zwygend nam zij den kleine op huur schoot en staarde 011- beweeglyk voor zich uit, als een beeld der wanhoop. Muar mijn God, wat is er dan vroeg de jonge geneesheer.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1