BRESKEMSCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 927. Woensdag 31 Augustus 1904. 13e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. abonnement. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEMJlü te Breskeus. Frankrijk. Dat de werkstaking in het havenbedrijf te Marseille inderdaad van ernstigen aard en van uitgebreide beteekenis is, blijkt nu reeds hieruit dat alle arbeid stil ligt. Ook de groote fabrieken en de suiker raffinaderijen zullen worden gesloten van wege de tnoeielijkheden, die de nijverheid van de beweging ondervindt. De stoom vaartmaatschappijen, ten getale van zestien, onttakelden de boomen en men kan wel begrijpen van welke gevolgen deze staking van alle export is. Tien jaren reeds worden de stakingen herhaald en met recht wordt gevreesd, dat bij een voortduren van dezen toestand, de wereldhaven zal overvleugeld worden door andere Middellandsche Zee-plaatsen, met name Genua. Er is reeds gebrek gekomen aan steen kolen, zoodat de schepen van buitenland- sche maatschappijen Marseille den rug toe- keeren en de Italiaausche of Spaansche havens opzoeken. De staking omvat nu reeds 6000 dok werkers, 2000 matrozen, 1500 arbeiders der meelfabrieken, 750 karrevoerders, 600 ko len-werkers en 400 pakjesdragers. Strenge voorzorgsmaatregelen worden ge nomen tegenover mogelyke botsingen. Er deed zich echter voor zoover bekend, geen enkel incident voor. Door de Staatscourant werden de maat regelen gepubliceerd vanwege de regeering genomen om een geregeld verkeer te waar borgen met Algiers, Tunis en Corsica. De kruis »Linois", twee avice-jachten en vijf torpedojagers onderhouden den dienst. Voor een goeden postdienst zal de re geering waarschijnlijk de hulp van het bui tenland moeten inroepen. Op de oostelijke kust van het eiland Corsica, woedt een vreeselijke brand, die verscheidene dorpen bedreigt. Reeds wer den 1000 hectaren bosch een prooi der vlammen, twintig kilometer begroeid ter rein langs den spoorweg.naar Bastia staan in brand, een station werd al verwoest en de verbinding is verbroken. Tal van dieren, voornamelijk vee, kwa men in de vlammen om. En om de maat der bezoekingen vol te meten is over het arrondissement Sartèue een cycloon losgebarsten, waardoor enorme materiesle schade is aangericht en tal van runderen werden gedood. Duitsckland. Donderdagmorgen is te Berlijn de inter nationale tentoonstelling van postzegels geopend in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden uit Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Italië en Nederland. De mededinging van die verschillende landen is zeer groot, zooals blykt uit de totale verzekeringssom, die vijf inillioen Mk. bedraagt. Voor Nederland treedt als jurylid op de heer A. M. van Hoek, uit Rotterdam. Engeland. De »Westerland" van de American-lyn is het eerste stoomschip, dat Woensdag vertrokken is van Liverpool naar New-York met tusschendek-passagiers, die den over tocht voor dertig shillings (achttien gul den) doen. Zwitserland. Te Genève schijnt een anarchisten-club te zijn ontdekt, die zich ten doel had ge steld eene samenzwering tegen het leven van den Czaar. Uit verschillende Zwitsersche plaatsen zijn Russische en Italiaansche anarchisten verbannen. Rusland. De doop van den Russischen tro mop- volger is met alle officiëel ceremonieel ge schied. Bij die gelegenheid heeft de Czaar een manifest uitgevaardigd, waarbij eenigszins mildere bepalingen voor het Russische volks bestaan zijn in het leven geroepen. Overigens ging de plechtigheid van gee- ne festiviteiten gepaard, eene omstandig heid die te verklaren is uit de moeiljjke impasse waarin het Czarenryk is gewik keld door den oorlog in het Oosten. Na de verschillende emoties die de krijgs verrichtingen van den jongsten tijd ver wekten, is er betrekkelijk weer weinig nieuws. De vloot der Russen heeft op het oor- logstooneel niets meer te beteekenen, de verspreiding der trotsche bodems draagt weinig anders dan het kenmerk der ver nietiging. De vlucht van een tweetal schepen dier vloot in de onzijdige haven Shar.gai in China, die al onnoemelijk veel diplomatiek stof of misschien is schuim beter gezegd, heeft opgejaagd, zal ook thans weder aan dat tweetal hun oorlogskarakter ontnemen, door het bevel van den Czaar om hen te ontwapenen. Zien we thans hoe het te velde staat. Door de aanhoudende regens, die ook in het Oosten aan een zeker jaargetijde niet ten onrechte den naam van het natte ge ven. waren de wederzijdscbe troepen tot eene werkeloosheid gedwongen, die nog maar steeds de groote, beslissende vlag deed uitstellen. Thans moeten de Japanners weer in ac tie om het tijdstip van dian slag te ver haasten, waartoe ze alle hoogten ten zui den en ten oosten van de Taitseho heeft bezet. En toch trekt Kourapatkin, de Russische bevelhebber maar immer langzaam terug, eene beweging die evengoed vatbaar is voor eene gunstige als een ongunstige uitleg ging- De Japanners trachten natuurljjk met dit retireeren hun voordeel te doen, maar toch wordt het niet anders besehouwd dan eeu opvolgen van de bij den aanvang der krijgsbedrijven vooropgestelde taktiek, om den Japanners in het open veld te lokken het terugtrekken bevorderde tevens het versterken van het Russische leger, waar door de kans op winst voor dezen onmis kenbaar grooter wordt. Of dit eohter ook alles in illusie zal blijken, is vooralsnog niet te zeggen. Toch geven de Russen den moed niet op. Zelfs de vesting Port-Arthur die volgens veler berekening vallen zal, wordt verde digd met ware doodsverachting en bewon dering. Glimlachend nam Appel den kleine aan. Brun, die reeds op straat stond, wachtte haar op en ging haar toen vooruit. Op de Place d'Anvers gekomen richtte hij zijn schreden naar een klein koffiehuis, dat zij maar al te goed kende, want meermalen had zij haar man daar vandaan moeten halen. Op dit uur van den dag was het ledig. Zij keek door het venster in de ge lagkamer en zag hem, zittende aan een tafeltje, vóór zich een glaasje absinthe. Met de ellebogen onder het hoofd staar de hij met droomerige oogen in de ijle ruimte. Met kloppend hart trachtte Fran- cine de gedachten te doorgronden van den man, met wien zij misschien den laatsten strijd zou voeren. Eindelijk trad zij bin nen. Met gefronst gelaat zag Jean baar naderen, doch hij bleef haar zwijgend aan staren. Zij nam tegenover hem plaats. Ik kon vermoeden, dat Claude je zou zeggen waar ik was, begon hij kalm, maar ik had niemand anders om naar je toe te sturen. De bemiddelaar is de zending waard. Dus, het is uitgemaakt, je gaat ons ver laten Ik zal je niet verlaten. Daar is geen sprake van. Ik ga elders het geluk zoe ken, dat ik hier niet vinden kan. Ik heb je voorgesteld met mij te vertrekken, maar je hebt geweigerd. Je wist, dat ik weigeren zou, anders had je 't mij niet voorgesteld. Maar jij gaat je ondergang tegemoet, daarom wilde ik niet mede niet omdat ik bang ben voor kommer en „ebrek, dat is lang genoeg be wezen. Maar ik wilde je verhinderen zulk een dwaasheid te begaan. Heb je dan nog nooit een boot met landverhuizers gezien, met al hun ellende, de angst voor het on bekende, en toch bezield met een dwaze hoop, meenende in de nieuwe wereld het goud voor het oprapen te zullen hebben. Maar dan hadt ge, zooals ik eenmaal te Havre, hen moeten zien bij hun terugkomst, nog haveloozer, nog rampzaliger dan bij het vertrek. En dat waren nog de geluk kigen, die terug konden komen in het va derland 1 Hoevelen zijn daarginds niet ge storven in ellendige verlatenheid, zonder hulp of steun, zonder iemand, die hen de oogen sloot. Ach, arme verblinde dwaas, boor naar mij. Denk niet, dat ik je dit alles zeg om je af te schrikken, maar vraag je zelf af, of ik geen gelijk heb. Zie wat je thans zijt en wat je eens waart. Eens een goed werkman, met verstand begaafd, heb je, doordat je geen orde wist te bren gen in je denkbeelden, steeds alle betrek kingen verloren, die je bekwaamheden je hadden verschaft. Al luger en lager ben je afgedaald, arbeid heb je verricht, die beneden je kundigheden stond, en nu, nu arbeidt je in 't geheel niet meer en steunt op het toeval. Jij wiegt je met illusiën in slaap, voedt je met droombeelden en luis tert naar slechte raadgevingen. Het is nog tijd terug te keeren, je bent nog krachtig genoeg voor degelyken arbeid. Als je dat wilt, dan ben ik bereid tot alle opofferin gen, om je te ondersteunen. Maar als je aan je heilloos plan gevolg geeft, dan is alles tusschen ons uit, dan ken ik je niet meer, dan ben je dood voor mij en ons kind. Zyu vrouw en zijn kind te verlaten is de laaghartigste daad, die een man ooit kan begaan. Zij kon niet meer, de aandoening belette haar voort te gaan. Hg had haar kalm aangehoord, terwyl hy met zyn lepeltje in het groene vocht vóór hem roerde. Toen zy ophield, hief hy eindelyk het hoofd op. Is 't nu uit Je kunt niet zeggen, dat ik je niet heb laten uitspreken. Maar nu is 't mijn beurt. Die kletspraatjes zyn goed voor kinderen, maar ik weet wel, wat ik doe. Het succes is verzekerd, zonder dat ik kapitaal noodig heb. Dat was °t, wat my tot nu toe ontbrak Ja, als ik geld had gehad Dat heb je verbrast, viel zy hem in de rede, zooals je al onze inkomsten hebt uitgeput. Als ik over voldoend kapitaal bad kunnen beschikken, stond ik nu aan het hoofd van een bloeiende zaak, dan had ik de fortuin gedwongen, als zooveel anderen. Maar ik kon geen aanloop nemen Nu is er geen grondkapitaal noodig. Nu komt het maar alleen op moed en energie aan, de stoutmoedigheid, zyn leven er voor over le hebben. Ik ben bereid. De man, die my de eerste fondsen zal verschaffen,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1