Binnenland. Gemengd, verwacht, waarvan de uitslag andermaal met spanning wordt tegemoet gezien. In de deze week geëindigde zitting vau de Synode der Ned. Herv. Kerk is het reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de gemeenten dier kerk voorloopig aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. De eindbeslissing berust thans bij de Provinciale kerkbesturen werwaarts het re glement andermaal zal worden toegezon den. Of een aangenomen voorstel van den heer Gunning om dit reglement toe te zenden aan de kerkelijke administratie», verband houdt met de kwestie het aan de zer oordeel te onderwerpen, blijkt niet uit het verslag dat aan de dagbladen is ver strekt. Men schrijft aan de Prov. Gronin ger Als straks de voorgestelde wijziging der wet op het lager onderwijs kracht van wet erlangt, dan zal menig openl aar on derwijzer zijne betrekking verliezen. Niet vreemd, dat van de zijde der openbare on derwijzers een drang vernomen wordt, om de wachlgeldenregeling, nu hoogst treurig, verbeterd te krijgen. Dit is een eisch van recht en billijkheid. In verband met een en ander is thans, van wege het Nederl. Onderw. Genootsch een onderzoek begon nen naar het aantal scholen, waar, na 1880, toen het beginsel der subsidiëering in de wet op het lager onderwijs werd opgeno men, door de oprichting eener bijzondere school in de buurt, het aantal leerlingen zoodanig verminderde, dat vermindering van het aantal leerkrachten daarvan het gevolg is geweest. Tot de hoofden van openbare scholen is het verzoek gericht, in het bedoelde geval op te willen geven, hoeveel leerkrachten de school telde vóór de opening der bijzondere school en hoe veel ze nu telt. IJRESKiXS, 26 Augustus 1904. Met ingang van 1 Sept. a. s. wor den verplaatst de navolgende kommiezen bij 's rijks bel.: J. van der Werf van Sluis naar Eede, A. Breuze van Aardenburg naar Sluis, A Sonnevijlle van Hoedekens- kerke naar Aardenburg, D. C. van der Hooft van Aardenburg naar Veldzigt, C. den Toom van Breskens naar Ter Neuzen, P. J. Ie Grand van IJzendijke naar Sluis, A. J. W. van de Wiel van Aardenburg naar Sas van Gent, F. L. Coone van Veld- Ik ga er heen Zij zag met een snellen blik om zich heen en haar oog viel op het bankbiljet van honderd frank, dat Appel op den schoor steen had laten liggen. Zij bloosde en met een sarcastisch glimlachje zeide Brun tot haar Neem het mede, het zal u misschien van dienst kunnen zijn. Laat den kleine maar hier, hij zou n maar hinderen. Zonder te antwoorden nam Francine het pakje onder den arm, stak het bankbiljet in haar zak en, terwijl zij Pierre bij de hand nam, verliet zij, door Claude gevolgd, het vertrek. In den gang gekomen, klop te zij aan een deur aan. Appel verscheen op den drempel. U hier? Wat is er? Ik moet eenige oogenblikken uit voor een boodschap. Zoudt u zoo goed willen zijn op den kleine te willen passen Met genoegen, maar Duidt 't mij niet ten kwade, maar ik kan u thans geen nadere uitlegging ge ren Later zult u alles weten. (Wordt vervolgd.) zigt naar Aardenburg, L. C. van Splunter van Nispcn tijdelijk naar Breskens. Tot commies 3e kl. is bevorderd F. J. Kools te Aardenburg, wien Axel als stand plaats is aangewezen. De benoeming van Jen heer van Ma nen te Sluis als rijks ontvanger is niet naar Aardenburg maar Waardenburg. (Utr.) Scliomidijke, 23 Aug. Bij de heden ten overstaan van notaris James te Sluis ge houden herveiling van bouwlanden behoe ve familie Verhoef!' c. s., is toegewezen perceel 1 en 2 aan Iz Risseeuw-Tromp alhier voor ƒ5500, perc. 3, 4, 5 en 6 aan Aug. Cortvriendt te IJzendijke voorƒ25.500, perc. 7 aan A. de Hullu alhier voor ƒ5310 en perc. 8 aan de Ned. Herv. Gem. alhier voor ƒ3025, alles onverminderd 10 onkosten. De gemiddelde opbrengst per gemet was ongeveer 750. De te Sluis gehouden herveiling van bouw- en weilanden had den volgenden uitslag Perceel 1 (weiland) en 2, toegewezen aan E. Hoorebeeke te Eede voor ƒ9900, perc 3 J. Claeijsen te Sluis voor ƒ1385, perc. 4 Jac. de Wolf te Sluis voor /1410, perc. 5 en 6 wed. A. Boes te Sluis voor ƒ4000, perc. 7 J. de Lille te Maldeghein voor ƒ4250, perc. 8 A. Wemaer te Sluis voor ƒ7650, perc. 9, 10, 11 en 12 J. Ge- vaert te Sluis voor ƒ6670, perc. 13, (wei land) P. de Backere te St. Kruis voor ƒ2900, (alles gelegen in de gemeente Sluis), perc. 15 (weiland te Retranchement) G. A. Be velander te Sluis voor ƒ2310, en perc. 16 (bouwland te id.) Th. Dulmond te Zuid broek voor ƒ2115. De kikvorschvangers zijn in Oostel.- Zeeuwsch-Vlaanderon bezig met het van gen dezer dieren om ze naar de slachting op te zenden. Dinsdagmiddag had op den Ivoude- kerkschen weg onder Middelburg een ernstig ongeluk plaats. De jonge man J. v. H., in dienst bij den bierhandelaar D. aldaar is, van Westka- pelle komende, van zijn bierwagen geval len en overreden. Een wiel ging hem over buik en beeuen. Ernstig gekwetst werd hij per brancard naar het militair hospitaal en van daar naar het gasthuis vervoerd. Het paard voor den wagen werd bestuurd door een tweetal soldaten van de dezer da gen opgekomen lichting, welke militairen beschanken waren. Het schijnt dat v. H., die lang uit lig gende op zijn wagen is gezien, eveneens onder den invloed van sterken drank ver keerde, en dientengevolge van het voertuig is afgevallen. Hij staat overigens bij zijn patroon als een oppassende jongen bekend. Zijn toestand is zorgwekkend. Als regent van het Burger-Gasthuis te Aardenburg is door de gecombineerde vergadering van regenten met den gemeen teraad in plaats van den heer G. A. Vor- sterinan van Oyen, die als zoodanig ontslag had genomen, benoemd de heer J. C. Evers. Te Vlissingen werd gisterenmorgen bij het schijfschieten de milicien K. die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen is in het garnizoen te Middelburg, in bet gelaat getroffen. Bij zijne verbinding in het hospitaal te Middelburg bleek de wonde niet ernstig te zijn. Ds. P. J. Steinz, te Stavenisse, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte be roep naar de Ned. Herv. Gem. te Ooster- land (Schouwen). Een meubelmaker uit Blankenberghe was 's middags per motor-rijwiel naar Brug ge gegaan. Toen hij om 2 uur 's nachts nog niet thuis was, ging zijn zoon, even eens op een motorwiel, hem tegemoet, tnaar onderweg, in de duisternis, reden va der en zoon elkaar in volle vaart aan. Beiden vielen en de vader kwam met een slag neer, en was terstond dood. Wegens gebrek aan voldoende deel neming zal de cursus voor de hoofdacte te Oostburg geen doorgang kunnen hebben. Een handelsreiziger uit Cureghem verliet deze week aan het station van Feig- nies den trein uit Bergen. Hij stapte ech ter langs den verkeerden kant uit en ver wijderde zich in allerijl. Hij was reeds 250 M. voorbij het station toen de Fran- sche tolbeambten hem bemerkten en ach tervolgden. Hij werd gevat en bleek voor meer dan 3000 fr. kanten op zich te heb ben, die hij in Frankrijk wilde binnen smokkelen. Te 's Heerenhoek is men vermoede lijk op het spoor gekomen van de mede plichtigen aan de mishandeling der jacht opzieners Rottier en Franse in den polder Borsele. Een verdachte in die gemeente is herkend aan een vingerwonde, waarschijn lijk toegebracht door het bijten van Rot tier, bij de poging van den strooper om dien jachtopziener het gelaat open te scheu ren, terwijl een ander verdachte aldaar up zijn bed is aangetroffen met een kogelwond aan het been, waarschijnlijk tijdens de schermutseling toegebracht bij het afschie ten van een revolver. Een 5jarig kind te Heinkenszand viel Zaterdag in een regenbak waarin het water nog meer dan een meter hoog stond. Met behulp van een ïaagbol, die 't kind werd toegestoken en, dien het wist te grij pen werd de kleine uit zijn benauwde toe stand gered. Te Bakel is de dochter van den melkboer v. Vliet onder het koemeiken zoodanig door dat beest gestoken, dat zij bewusteloos neerviel en onder het naar huis brengen is overleden. Te Valkenburg is Maandagmorgen een man door een automobiel overreden. De ongelukkige was terstond dood. Een vreeselijke storm en wolkbreuk in Tirol heeft vooral in het dichtbevolkte dal van de Fleim bruggen en gewassen vernield tien huizen en vijf molens wer den omvergeworpen, een huis werd geheel weggespoeld, al de leden van 't daar ge vestigd gezin zijn verdronken. Op den Bredaschen weg te Tilburg had Dinsdagmiddag eene brutale aanran ding plaats. Twee dames, mejuffrouw C. H., dochter van een hotelier uit Tilburg en hare vriendin, mejuffrouw B. S. uit Venlo, per fiets stad waarts keerende, werden plotseling door zekeren Kl. uit de Stokhasselt aangegrepen, van de fiets gerukt en onder bedreigingen om geld gevraagd, Toen rntj. C. H. hem daarop een gul den wilde geven, greep hij eenklaps haar portemonnaie en maakte zich daarmede uit de voeten. Toevallig passeerden daar twee te Rijen gestatiouueerde marechaussees dien weg. Gewaarschuwd door den heer J., op zichter der gemeentewerken te Tilburg, to gen de beide politiemannen op onderzoek uit en hadden spoedig de voldoening Kl. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Rijen werd overgebracht. Mevr. de wed. Neijt-Leunis van Be verwijk, die te 's Hage was gelogeerd, had het ongeluk door een verkeerde deur, die van den kelder, te openen, daarin te val len met het noodlottig gevolg, dat zij op haar hoofd terecht kwam en terstond over leed. Dinsdagmiddag is het driejarig zoon tje van den landbouwer D., te Oosterbeek, van een wagen gevallen, met het gevolg dat het kind onmiddellijk dood was. Uit Stolwijk schrijft men Bij de werkzaamheden tot herstelling van onzen toren is een zestigjarig werk man door een klomp steen, die van een hoogte van plm. 25 M. uit een neerdalen de mand viel, dermate aan het hoofd en den arm getroffen, dat hij bewusteloos in eenzakte en hevig bloedende naar zijne woning vervoerd moest worden. Vreesde men in de eerste oogenblikken het ergste, thans heeft men hoop, hem in het leven te zullen behouden. Een noodlottig toeval maakte Maan dagmorgen te Bolsward een einde aan een jeugdig leven. Terwijl een 14jarig meisje huiseljjke bezigheden verrichtte en daartoe onder meer ook eenig hout en turf van den zolder haalde, gleed de ladder uit, juist toen zij zich daarop bevond, met het treu rig gevolg, dat zij het evenwicht verloor, van de ladder viel en met het hoofd op de steenen in de gang terecht kwam. Bewus teloos werd zij opgenomen, terstond een dokter ontboden, die hersenschudding ver moedde en een half uur later moest de dood worden geconstateerd. Uit Stadskanaal schrijft men Moesten de schippers bij den afvoer van turf en aardappelen, in het vorige jaar veel vertraging ondervinden door den hoogen waterstand in de kanalen, thans is dat ge heel anders. Het water, toen plm. 30 a 40 c.m. boven peil, is nu gedaald tot meer dan 40 cM. beneden peil. In de venen ziet het er dan ook niet rooskleurig uit; sommige wijken zijn bijna uitgedroogd zoodat van afvoer van turf, zonder extra- kosten, geen sprake is terwijl dit ook ge durende de aardappel-campagne, voor den boer zoowel als voor de fabrikanten, zeer kostbare gevolgen zal hebben. Maandagmiddag bad te Weidum een allertreurigst voorval plaats. De werkman S. Koldijk was in de zuivelfabriek bezig met het uitbikken van een der stoomke tels. Door een schromelijke vergissing werd door een jong bediende een der kra nen van de stoomleiding geopend, waar door de stoom toegang kreeg tot den ke tel. Onmiddellijk ging de kaars uit, die S. K. bij zijn werk als verlichting gebruik te en zat hjj in den ketel opgesloten. Na onderscheidene vergeefsche pogingen ge lukte het hem eindelijk in de duisternis rondtastende den uitgang te vinden. Op zijn jammerlijk geroep kwam van alle zijden hulp opdagen, doch te laat. Een groot deel van zijn lichaam was met brandwonden bedekt, vooral de handen en armen zagen er vreeselijk uit. Door 't personeel der fabriek werden de eerste ver banden gelegd, waarna de ongelukkige per wagen naar zijn woning is vervoerd. Wegens toevallige afwezigheid van dr. Idzerda werd de hulp ingeroepen van dr.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2