Gemengch Kruseman, griffier der Stalen, bood H. M. een bouquet aan, waarvoor Zij vriendelijk dank zegde. Na een kort oponthoud in deeerste-klas- se-wachtkaiuer, die voor deze gelegenheid smaakvol was versierd, begaf de Koningin- Moeder zioh met Haar gevolg naar de ge reedstaande rijtuigen. Niet zoodra was H. M. zichtbaar, of zij werd met luide jubel kreten door de vele honderden, die buiten het station stonden, begroet, welke hulde- betooging door H. M. vriendelijk werd be antwoord. De commissaris der Koningin nam plaats in het rijtuig bij H. M. De stoet zette zich vervolgens in beweging. Er werd het eerst naar de woning van den commissaris der Koningin in de Abdij gereden, om daar het dejeuner te gebrui ken. Overal op den weg daarheen werd de Koningin-Moeder luide toegejuicht, en H. M. beantwoordde al deze blijken van har telijke genegenheid steeds met vriendelijk hoofdknikken. Na het gebruik van de lunch waarbij a. ook aan zaten de verschillende auto riteiten die bij de begroetigg aanwezig waren geweest, kwamen de rijtuigen voor, om H. M. naar het Schuttershof te bren gen, ten einde de Kopertentoonsti Hing Ie bezoeken. Langs den weg derwaarts stonden op nieuw massa's menschen geschaard, die H. M. luide toejuichten en welke attenties tel kens door H. M. werden beantwoord met een vriendelijke knik. H. M. toonde in het geëxposeerde der oude Koperwerken, waaromtrent ze zich herhaaldelijk liet voorlichten door den heer Frederiks, zeer veel belangstelling, en bij het vertrek nit de tentoonstellingszaal gaf ze van hare tevredenheid over het impor tante van het geziene op hartelijke wijze te kennen. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt langs den Buitensingel naar het gasthuis. Bij aankomst aldaar werd H. M. in de versierde vestibule opgewacht door regen ten, den directeur dr. K. Bijlsma en de directrice, zuster Greeve. In de receptie zaal werd H. M. ontvangen met, een toe spraak van den voorzitter van regenten, mr A. P. Snouck Hurgronje. Vervolgens ging II. M., begeleid door dr. Bijlsma, langs de ziekenzalen, de tuberculosezaal en werd ook de draaiende lighal in den tuin be zichtigd Na het bezoek van het gasthuis werd weder een rijtoer gedaan en naar de abdijgebouwen gereden. Hier werd H. M. ontvangen aan den hoofdingang van de griffie der verscbilleu- dezer kinderlijke ontboezeming, gebruik om ongemerkt een bankbiljet van honderd frank op den schoorsteen te leggen. Toen kuste hij den kleine op de wangen en ging hij, na een beleefden groet, heen. De dag ging voor de arme vrouw voor bij als alle andere dagen, in arbeid en eenzaamheid. Haar vlugge naald vloog over het zijde, zonder dat zij één woord sprak of, als andere naaisters, een liedje neuriede onder het werk. Het kind, van zijn geboorte gewoon aan deze stilte, speel de zonder eenig geruisch te maken naast zijn moeder op den grond zittende, ver maakte het zich met de afgevallen knip sels. Omstreeks vier uur vroeg hem Fran- cine, of hij wat eten wilde, en op zijn bevestigend antwoord gaf zij hem een bo terham met een reep chocolaad en in diep nadenken zag zij hem het lekkers heel smakelijk oppeuzelen. Het waren droeve gedachten, waaraan zij zich overgaf, en al haar geestkracht was uoodig om haar aan de moedeloosheid en de wanhoop te ont trekken. (Wordt vervolgd.) de autoriteiten. Achtereenvolgens werden daar de verschillende restauratiewerken bezichtigd en wel de Kamer van Ged. St., de koffiekamer, de hoofdtrap van de Staten zaal, de vergaderzaal van Prov. Staten, met de wandtapijten, ook de kloostergang en de 13e eeuwsche ondergrondsche zaal. Eveneens werd de koorkerk bezocht om het daar ontdekte graf van graaf Willem II in oogenschouw te nemen. Na het bezichtigen der Abdijgebouwen, waarbij verschillende autoriteiten tegen woordig waren en de heer J. A. Frederiks aan H. M de Koningin-Moeder inlichtin gen verstrekte, begaf het hooge gezelschap zich naar de woning van den commissaris der Koningin tot het gebruiken van de th -e. Hiertoe waren ook genoodigd W. A. graaf van Lynden en jhr. mr. van Rei gersberg Versluys, kamerheer in buitenge wonen dienst. Om kwart over vijf werd afgereden naar bet station. Op den weg daarheen stond overal weer een talrijke menigte, II. M. al maar toejuichende. Aan het station wa ren ook nu verschillende autoriteiten aan wezig, met wie H. M. zich eenigen tijd in de eerste-klasse-wachtkamer onderhield. Op het perron sprak de Konjugiu-Moe- der nog eenige oogenblikken met den bur gemeester en nam Zij minzaam afscheid van de autoriteiten. Ook ontbood H. M. den commissaris van politie, die zij dank zegde voor de goede regeling. Hierna begaf H. M. zich in het salon rijtuig, en toen de trein zich in beweging had gezet, wuifde zij de talrijke menigte, die Haar nog steeds luid toejuichte, toe. De vorige week heeft II. M. de Ko ningin vergezeld van Haren Gemaal een bezoek gebracht aan Noord-Brabant, bij gelegenheid dat door Haar op plechtige wijze de granieten gedenkzuil te Andel is onthuld ter gedachtenis aan de opening van den nieuwen Maasmond en de voltooi de scheiding van Maas en Waal, ter voor koming van herhaalde overstrooming der aangrenzende landen. H. M. werd aldaar toegesproken door Z.Exc. den Minister van Waterstaat, welke toespraak door HM werd beantwoord als volgt Ik voldoe gaarne aan uw uitnoodiging dezen gedenksteen te onthullen, welke aan het nageslacht kond zal doen van hel reu zenwerk, dat hier gewrocht is en het be wijs zal leveren van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk, waar 't geldt zulk een uitgestrekte landstreek te verlos sen van het element, dat haar gedurende lange jaren zoozeer geplaagd heeft. De vruchten van den bodem, door een nijvere bevolking gekweekt, werden vaak vernietigd door een ongunstigen waterstand, welke door deze werken verbeterd is. Ons volk mag met trots zien op den zoo dikwijls met goeden uitslag gevoerdeu strijd tegen zijn ouden vijand, wien het op zoo vernuftige wijze zijn prooi wist te ont woekeren. Met genoegen gedenk Ik de belangstel ling, door Mijne Voorzaten in de plannen tot verlegging van den Maasmond betoond, en evenzeer verheug Ik Mij in het feit, dat de naam van Mijnen on vergel el ij ken Vader op zoo bijzondere wijze is saarnge- vlochten met de jongste geschiedenis dezer geteisterde landouwen. Zoo herhaling der rampen van het jaar 1861, met Gods hulp, door deze werkeq voorkomen wordt, zal dit in de eerste plaats te danken zijn aan de bekwaamheid van Onze ambtenaren van den Waterstaat, wien Ik, evenals de bevolking dezer streken, ge luk wensch met den dag van heden. Moge de volbrachte arbeid haar tot zegen strekken Thans voldeed H. M. aan de uitnoodi ging van den Minister en deed met een druk van Haar hand het tapijt vallen, dat vóór de zuil was aangebracht. De gedenkzuil 'S een puntig toeloopen- de naald, één stuk grijs graniet, 4,25 M. hoog, 2,40 M. breed en 1 M. dik, 29000 K.G. zwaar. De Obenwaldgranietgroeven hebben het graniet geleverd. De zuil rust op een granietvoet van 1 M. hoogte. Het opschrift, in vergulde letters, luidt »Op den 18en Augustus 1;904 werd deze steen onthuld door Hare Majesteit de Ko- ningiu, in tegenwoordigheid van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Ne derlanden, ter herdenking van de scheiding van Maas en Waal". Een geweldig »Leve de Koningin" dreun de van alle zijden op en ver over de vlak ke landen wist men dat nu de symbolische scheiding van Maas en Waal voltrokken was. Zooals bekend is, moeten onze klom penmakers 3 francs invoerrechten betalen voor elke 100 kilogram klompen, die zij in België voeren Nu heeft onze Minister van Binnenlandsche Zaken in de nieuwe tariefwet voorgesteld een invoer van drie gulden te eischen van 100 kilo klompen uit België in Nederland gevoerd. Dit voor stel valt niet in den smaak van de hon derden klompenmakers in Oost-Vlaanderen, voornamelijk niet in die van het Land van Waes, die jaarlijks duizenden klompen in ons land voeren. Reeds hebben zij een adres verzonden, aan hun Minister van Buitenlandsche Zaken, opdat deze met. den Nederlandschen Minister in onderhandeling trede dat het voorgestelde invoerrecht wordt teruggetrokken of ten minste sterk vermin dert. Hiermede niet tevreden, hebben zij be sloten tot bijeenroeping der Werk- en Nij- verheidsraad. Deze raad mag slechts in zeer dringende gevallen worden saamgeroepen en dan nog alleen met goedkeuring van den gouver neur en de leden der bestendige deputatie, wat men bij ons noemt de Gedeputeerde Staten. Deze toestemming is verkregen en eer gister kwam de raad bijeen. Daarin is voorgesteld, om, zoo de Ne derlandsche Minister niet wil toegeven, aan de Belgische Regeering te verzoeken een invoerrecht te heffen op üelftsch aarde werk, Hollandsche steen en parketvloer, die met groote hoeveelheden in Oost-Vlaan- deren ingevoerd worden. HKESKF,\S, g:t Augustus 1004. -- bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen enz. te Aar- denbnrg, de heer P. van Manen, thans te Sluis. Zondagavond is te IJzendijke brand ontstaan in een hoop erwtenstroo, behoo- rende aan drie werklieden, die eenige ge meten land hadden gepacht en daarop erw ten hadden geteeld. Onder het stroo be vond zich nog een zaadzeil van ƒ60, dat gebruikt was, om. er de erwten op te dos- schen. Dit kon nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Het stroo, dat zeer hoog van prijs is was reeds verkocht doch daar het niet geleverd was, was er nog geen betaling ontvangen, 't Is alzoo eene lee- lijke streep door de rekening. Te IJzendijke is aanbesteed de leve ring van de benoodigde petroleum en de steenkolen voor de beide openbare scholen. Van het eerste werd aannemer A. J Risseeuw, grossier, voor ƒ7.70 per 10< liter en van de kolen R. van Staverei voor ƒ10 99 per 100 K.G. aan school 1 en f 11.21 aan school II. Sluis, 19 Aug. lieden middag werd E K. door A. S. in de Kapellestraat door eer fiets omvergereden, waarbij zij behalve aar hare ledematen ook zwaar in haar aange zicht werd gewond zoodat hare tanden kwamen los te staan. Geneeskundige hulp werd spoedig inge roepen. Sluis-Huille, 19 Aug. Heden middag had een treurig ongeval plaats bij den werkman Vercruijsse die met zijue vrouw uit werken was gegaan. Een ongeveer 12-jarig meisje dat op de kleintjes moest passen, had een halve emmer kokend wa ter buiten gezet. Toen zij terug kwam vond zij het dochtertje van 16 maanden er voorover inliggen en was reeds aan de bekomen verbranding bezweken. St. Anna ter Huiden, 21 Aug. Heden middag hadden alhier eenige feestelijkhe den plaats bestaande voornamelijk uit Volks spelen, als schaartjeknippen, zakloopen, eierkoers op fietsen en hoepelbollen. Des avonds werd het dorp verlicht en werden er teertonnen gebrand. Vele inwoners uit Sluis waren bij deze gelegenheid tegenwoordig. Er heerschte over 't algemeen een prettige stemming. De heer J. Baner Sr., die de geheele leiding van het feest op zich had genomen, baalde veel eer van zijn werk. Benoemd tot onderwijzer te Bar- woutswaarder (Z.-H.) de heer D. van Hou- te van Retranchement. Naar wij vernemen zal de heer Bos kamp te IJzendijke in hooger beroep gaan op het vonnis door de Gentsche rechtbank gewezen nopens de zaak-Verheecke-Bos- kamp. Donderdagavond laat zijn door een bediende van den Franschen bazaar te Rot terdam in dien bazaar aangehouden en aan de politie overgeleverd de scheepstimmer man H. B. en diens vrouw, wonende in de Wolphaertstraat. Dit echtpaar was daar op diefstal be trapt en overgebracht naar het politie-bu- reau in de Lange Torenstraat, kwam daar het gestolene voor den dag. Dit hadden man en vrouw geborgen in een zak, in een taschje, dat zij expresselijk medenamen om den buit te bergen, doch bovendien had de man ook nog zijn zakken volgepropt met allerlei artikelen. En toen er in hun echtelijke woning door de politie een onderzoek werd ingesteld, kwam er nog wel eens zooveel voor den dag. f Zoo zijn nu op dat politiebureau wel een honderdtal voorwerpen geëtaleetd, alle uit den Franschen bazaar gestolen. Hieronder zijn bijv. een 28 tal fleschjes odeur, electrisehe zaklantaarns, Amerikaan- sche sloten, poppetjes van elastiek, ballen en dergelijke, allemaal snuisterijen tot een gezamelijke waarde van ongeveer 70. Man en vrouw zijn achter slot en gren del gezet. Terwijl de 28 jarige Barend de Goede te Zwartsluis Vrijdagmorgen met zijn va-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2